• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wynajem mieszkań. Skorzystaj z porad profesjonalistów

22 maja 2023, godz. 09:00 
Opinie (25)
Kinga i Bartosz Błońscy, właściciele firmy Emerent. Kinga i Bartosz Błońscy, właściciele firmy Emerent.

Właściwa obsługa najmu mieszkania pochłania czas i wymaga wiedzy. To niezbędny wkład, który gwarantuje właścicielowi bezpieczeństwo najmu i stały dochód. Zarządcy z firmy Emerent radzą na co zwrócić uwagę w tym procesie. Dla czytelników przygotowali także bezpłatny folder informacyjny "6 dobrych praktyk w wynajmie mieszkań". Przekażą go każdej zainteresowanej osobie, która wyśle maila z prośbą na adres biuro@emerent.pl .O tym jakie działania wchodzą w skład dobrego zarządzania najmem i na co powinien zwracać uwagę właściciel rozmawiamy z Kingą Błońską z firmy Emerent.

Kinga Błońska, Emerent. Kinga Błońska, Emerent.
- Na czym, w skrócie, polega zarządzanie najmem długoterminowym?

- Wielu klientów myli zarządce najmu z pośrednikiem. Chciałabym podkreślić, że nasza usługa jest znacznie bardziej rozbudowana i nie kończy się na znalezieniu najemcy.

Pierwszym etapem naszej pracy, po podpisaniu umowy z właścicielem lokalu jest przygotowanie oferty najmu. Wiąże się to z home stagingiem oraz przeprowadzeniem profesjonalnej sesji zdjęciowej. Wykorzystujemy tu dekoracje i dodatki obecne w mieszkaniu, ale posiadamy także sporą bazę własnych rzeczy, które udostępniamy właścicielom.

Następnie zajmujemy się wyborem najemcy: zainteresowani ofertą przechodzą weryfikację mającą na celu ocenę ich rzetelności. Z wybraną osobą podpisujemy umowę. Poza zabezpieczeniem interesów właściciela lokalu przewiduje ona konieczność wykupienia przez najemcę polisy OC oraz dostarczenie poręczenia osoby trzeciej. Na życzenie klienta możemy także zorganizować podpisanie umowy najmu okazjonalnego u notariusza.

Mądre zarządzanie najmem. Zleć obsługę profesjonalistom Mądre zarządzanie najmem. Zleć obsługę profesjonalistom

Spisujemy protokół zdawczo-odbiorczy, który poparty zostaje dokumentacją zdjęciową.

Dalsza obsługa wynajmu to kontrola wpływów od najemcy i bieżące rozliczanie mediów. Jest to możliwe gdyż wszystkie opłaty przechodzą przez nasze konto, dzięki czemu jesteśmy w stanie zauważyć każdy dzień opóźnienia. W razie zwłoki z płatnościami włączamy do działania kancelarię windykacyjną.

Wśród naszych obowiązków jest także usuwanie wszelkich awarii czy dochodzenie roszczeń od ubezpieczycieli.

Obecnie wprowadzamy zupełnie nową na rynku usługę: poręczenie za najemcę. Podpisując tę formę umowy Emerent gwarantuje właścicielowi stały wpływ czynszu. Nawet w przypadku, gdy najemca przestanie go płacić. Klienci, którzy zdecydują się skorzystać z tej formy zabezpieczenia, będą wnosić co miesiąc dodatkową opłatę wysokości 300 zł.

Czym różni się obsługa pośrednika i zarządcy nieruchomości?Napisz do Emerent i pozyskaj za darmo folder z poradnikiem na temat bezpiecznego najmu mieszkań

W folderze znajduje się katalog najlepszych praktyk, które stosować powinien każdy świadomy właściciel nieruchomości na wynajem. Do końca czerwca napisz maila na adres biuro@emerent.pl z prośbą o przesłanie poradnika. Jest to spis dobrych zasad działania, które ułatwią zarządzanie najmem każdemu właścicielowi, który chce zajmować się tym samodzielnie.

Złota zasada właściciela mieszkania na wynajem: lepiej nie wynająć wcale, niż wynająć niewłaściwie

- Jakie zachowania potencjalnego najemcy powinny spowodować, że właścicielowi podczas pokazywania mieszkania powinna zapalić się "czerwona lampka"?


- Warto być uczulonym na sytuacje kiedy najemca:

 • chce rozłożyć kaucję lub czynsz na raty;
 • potrzebuje wprowadzić się "od zaraz";
 • nie pyta o umowę i jej nie czyta;
 • na wszystko przytakuje, mówi to, co właściciel chce usłyszeć, zapewnia że, jest nad wyraz porządny, uwielbia sprzątać, świetnie żyje z sąsiadami;
 • wykręca się od dostarczenia wymaganych przez nas dokumentów;
 • nie chce powiedzieć, gdzie pracuje;
 • chce rozliczać się tylko gotówką i nie ma konta bankowego.


- O co w czasie takiego spotkania zapytać potencjalnego najemcę?

- Pamiętajmy przede wszystkim, że nie należy wstydzić się zadawania pytań. Wynajmujący powierzają w ręce najemców duży majątek. Dlatego zanim zdecydujemy się podpisać umowę warto zapytać:

 • gdzie wcześniej mieszkał najemca;
 • jak długo tam mieszkał;
 • dlaczego stamtąd się wyprowadził;
 • gdzie pracuje;
 • jak długo planuje mieszkać w mieszkaniu;
 • czy będzie mieszkał sam czy z kimś;
 • czy planuje mieszkać ze zwierzętami i jakimi.


- Sam moment podpisania umowy zdaje się być równie ważny?

- Pragnę też podkreślić, że w czasie podpisania umowy najmu należy zadbać o przygotowanie profesjonalnej wersji tego dokumentu, a nie wzoru ściągniętego z internetu. Powinniśmy umieścić w umowie wszystkie zasady na respektowaniu, których nam zależy, na przykład zakaz palenia, zakaz trzymania zwierząt.

Nie zgadzajmy się na dostarczenie niezbędnych dokumentów następnego dnia lub później. Poprośmy o wgląd w dokument tożsamości, którym posługuje się zainteresowany - nie wpisujmy danych na podstawie słów najemcy. Warto także uzyskać numer telefonu do rodziców, jeśli wynajmującym jest student.

Spiszmy szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy poparty dokumentacją zdjęciową mieszkania i pamiętajmy, że jednomiesięczny czynsz jako zabezpieczenie najmu lokalu wartego razem z wyposażeniem setki tysięcy złotych to za mało. Warto skorzystać z jednej lub kilku form zabezpieczenia: poręczenia osoby trzeciej, oc najemcy, zażądać zaświadczenia o zarobkach, podpisać umowę najmu okazjonalnego albo zweryfikować czy osoba nie figuruje na liście dłużników.

- Czy w czasie trwającego najmu właściciele mogą już "spocząć na laurach"?

- Absolutnie nie. Proszę zwracać uwagę nawet na pojedynczy dzień opóźnienia w zapłacie czynszu - może to oznaczać, że opłata nie wpłynie w ogóle. Mieszkanie należy też odwiedzać częściej niż na początku i na końcu umowy. I nie chodzi tu o regularne nachodzenie najemcy, ale zapowiedzianą i okazjonalną wizytę.

Dobrym zwyczajem jest pozostanie w kontakcie z sąsiadami, żeby wiedzieć co dzieje się w mieszkaniu. Powinniśmy też szybko reagować na zgłoszenia najemcy dotyczące na przykład usterek, by zapobiegać większym problemom i kosztom. Polecam także, aby odkładać 5 czy 10 proc z każdego czynszu na przyszłe naprawy, remonty czy wymianę sprzętu. Wszystko ulega eksploatacji- mieszkanie także.

Ile kosztuje zlecenie obsługi najmu firmie Emerent?* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońskiej 13

spotkanie, dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane