Wiadomości

Zajęcia opiekuńcze od 25 maja. Samorządy o otwarciu szkół

Zgodnie z obowiązującym na razie rozporządzeniem MEN do 24 maja szkoły pozostają zamknięte, a zajęcia odbywają się w systemie zdalnym.
Zgodnie z obowiązującym na razie rozporządzeniem MEN do 24 maja szkoły pozostają zamknięte, a zajęcia odbywają się w systemie zdalnym. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych od 25 maja, możliwe indywidualne konsultacje z nauczycielami, otwarcie boisk na specjalnych zasadach - to zmiany, które w najbliższym czasie dotyczyć będą m.in. uczniów. W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń w Polsce.Zdecydujesz się, by twoje dziecko z klasy I-III wzięło udział w zajęciach opiekuńczych w szkole?

tak, już od dawna mam problem z pogodzeniem pracy i opieki nad dzieckiem 20%
tak, choć uważam, że nauka zdalna była cenniejsza dla dzieci 3%
tak, ale tylko wtedy, gdy szkoły nie będą już prowadzić nauki zdalnej dla tych dzieci 21%
nie, mogę zostać z dzieckiem w domu 43%
jeszcze nie wiem 13%
zakończona Łącznie głosów: 1014
Premier zapowiedział, że od 25 maja możliwe będzie otwarcie szkół dla najmłodszych klas - I-III. Ostateczną decyzję każda gmina będzie podejmowała samodzielnie, na podstawie swojej sytuacji epidemiologicznej.

Jak wyjaśnił premier, obecność w szkole nie będzie obowiązkowa, mają do nich przychodzić te dzieci, których rodzice muszą wrócić do pracy i nie mogą zapewnić im opieki. Dla rodziców, którzy się nie zdecydują na wysłanie dziecka na zajęcia w szkole, w dalszym ciągu dostępny będzie zasiłek opiekuńczy.

- Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu - jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy - mówił premier.
Jak wyjaśnia MEN, szkoły w dalszym ciągu są zobowiązane do realizowania podstawy programowej w klasach I-III. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Od poniedziałku, 18 maja, możliwe będzie:
  • prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych,
  • zwiększenie limitu osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach - może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów),
  • możliwość odbywania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju i specjalistyczną rewalidację,
  • prowadzenie indywidualnych zajęć dla uczniów na uczelniach artystycznych.

W poniedziałek, 18 maja, otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Z kolei od 25 maja:
  • uruchomiona zostanie opieka nad dziećmi w klasach I-III - nie będą to zajęcia edukacyjne, tylko zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze,
  • możliwe będzie prowadzenie konsultacji przez nauczycieli dla maturzystów i ósmoklasistów.

Od 1 czerwca możliwe będzie prowadzenie konsultacji z nauczycielami dla wszystkich uczniów. Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

- Staramy się stopniowo umożliwiać przechodzenie do zajęć praktycznych, bo nie wszystko można przekazać w formie zajęć zdalnych w teorii - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
O wytycznych dotyczących przeprowadzenia egzaminów szkolnych MEN poinformuje w najbliższych dniach.

Zgodnie z obowiązującym na razie rozporządzeniem MEN do 24 maja szkoły pozostają zamknięte, a zajęcia odbywają się w systemie zdalnym. Na ten moment nieznany jest termin rozpoczęcia "normalnych" zajęć szkolnych.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeJak do powrotu do szkół przygotowują się trójmiejskie samorządy?Władze trójmiejskich samorządów przyznają, że najważniejsze dla nich jest ustalenie wytycznych GIS i Ministerstwa Zdrowia, jak to miało miejsce w przypadku przedszkoli.

- Nie ma jeszcze wytycznych co do tego, na jakich warunkach miałby nastąpić powrót dzieci do szkół, więc trudno się do nich odnieść, natomiast wiemy na pewno, że nawet przy bardzo rygorystycznych obostrzeniach dotyczących liczby osób w pomieszczeniu, przy założeniu, że wrócą tylko klasy I-III, dysponujemy wystarczającą liczbą sal - zapewnił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Czytaj też: MEN o dwóch miesiącach zdalnej nauki. Za kilka dni decyzja o powrocie do szkół?

W Sopocie również trwają już działania, by przygotować szkoły do przyjęcia dzieci.

- W tym celu zwróciliśmy się do szkół o: zakup i zaopatrzenie się w niezbędne środki ochrony zdrowia (maseczki, przyłbice, termometry, płyny do dezynfekcji itd.), opracowanie regulaminu i zasad dotyczących postępowania nauczycieli, personelu szkoły, rodziców i dzieci w zakresie przeciwdziałania pandemii (zarządzenie dyrektora), przygotowanie do użytkowania niezbędnych pomieszczeń, sal, korytarzy, zaplecza sanitarnego, przeszkolenie personelu szkoły - informuje Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Wiadomo, że gdańskie szkoły już wstępnie pytały rodziców najmłodszych dzieci o to, czy zdecydują się wysłać je na zajęcia do szkół. Samorząd jednak zapowiada, że kluczowe będą wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które stanowiłyby podstawę opracowania zasad ponownego otwarcia szkół.

Czytaj też: Przedszkola w Gdańsku najwcześniej od 18.05. Pod koniec miesiąca też powrót do szkół?

Powrót zajęć na uczelniachOd 25 maja przywrócona zostanie również możliwość prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów), zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Opinie (164) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.