Wiadomości

Zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika z rolki kosztuje około 25 zł za m kw., trawnika sianego około 8 zł za m kw. Mimo to ta pierwsza metoda jest coraz popularniejsza.
Zakładanie trawnika z rolki kosztuje około 25 zł za m kw., trawnika sianego około 8 zł za m kw. Mimo to ta pierwsza metoda jest coraz popularniejsza. fot.fotolia/iko

Myślisz o założeniu trawnika w ogrodzie? Sprawdź, co wybrać - nasiona czy trawę z rolki oraz kiedy rozpocząć prace przygotowawcze i jak pielęgnować murawę, by była piękna i trwała przez lata.Raz wysiany trawnik ma praktycznie nieograniczoną żywotność, ale pod warunkiem odpowiedniego przygotowania podłoża i właściwej pielęgnacji. Zatem jeśli chcemy cieszyć się wiecznie zielonym trawnikiem przez wiele lat, to musimy o niego po prostu dbać.

Czy zakładanie trawnika zleciłbyś / zleciłabyś firmie zewnętrznej?

tak, profesjonaliści zrobią to najlepiej 26%
raczej tak, ale szukałbym najtańszej firmy 11%
raczej nie, bo lubię robić wszystko sam /sama 34%
nie, bo mnie na to nie stać 29%
zakończona Łącznie głosów: 141


Od czego zacząć?

Najważniejszą kwestią podczas zakładania trawników jest odpowiednie przygotowanie podłoża, gdyż jest to element, którego w przyszłości nie można już skorygować żadnymi zabiegami.

- Należy sprawdzić strukturę podłoża - zbyt lekkie, piaszczyste gleby należy wzbogacić torfem, a zbyt ciężkie, gliniaste gleby wymieszać z piaskiem - radzi Grzegorz Gattner z Rajgrass. - Następnie należy przekopać teren pod przyszły trawnik na głębokość ok. 20 cm, usunąć korzenie, kamienie oraz wszelką roślinność - starą darń, chwasty, itp.
W przypadku podmokłych terenów polecany jest drenaż. A jeżeli istnieje taka potrzeba, to należy nawieźć nową warstwę żyznej ziemi. Na tym etapie przygotowań wskazane jest także zamontowanie podziemnego systemu nawadniania.

Następnie należy możliwie dokładnie wyrównać teren i wyprofilować kształt nowego trawnika oraz zwałować teren by upewnić się, czy grunt nie będzie osiadał.

- Cały teren powinno się zwałować wałem ogrodniczym - dodaje Grzegorz Gattner. - Wał musi mieć ciężar przynajmniej ok. 100 kg, aby podłoże zostało właściwie ubite.
Kolejny krok to równomierne wysianie nasion traw lub rozłożenie gotowego trawnika z rolki, a w razie potrzeby ponowne zwałowanie terenu. Teraz należy już tylko pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika. Nie można dopuścić do przesuszenia wierzchniej warstwy.

Trawnik zaczynamy kosić, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 10-12 cm.

Najbardziej popularne mieszanki

W przydomowych ogrodach najczęściej stosuje się mieszanki traw - uniwersalną lub sportową - bardzo odporną na deptanie.

- W miejscach zacienionych sprawdza się mieszanka typu shadow - mniej odporna na użytkowanie - wyjaśnia Grzegorz Gattner.
W większości mieszanek występują następujące gatunki traw: życica trwała, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa.

- Ta pierwsza charakteryzuje się szybkim kiełkowaniem - już po trzech tygodniach możemy mieć trawę - choć nie jest to prawdziwe zadarnienie - mówi Przemysław Borkowski z firmy Cztery Pory Roku. - Życica ma budowę kępkową. Do zwartej murawy niezbędna jest zaś wiechlina łąkowa. Rośnie poprzez rozłogi, dzięki czemu jako jedyna potrafi odzyskiwać powierzchnie utracone przez trawnik w wyniku obumierania.
Trawnik z siewu czy z rolki?

Przy właściwym wykonaniu i pielęgnacji obydwa rodzaje trawnika - z rolki lub siewu powinny doprowadzić do tego samego efektu. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, ale również wady.

- Trawnik z rolki daje niemalże natychmiastowy efekt, można go użytkować już po 2-3 tygodniach od wyłożenia, jest absolutnie odchwaszczony, jego wykonanie wymaga jednak dużo większej wiedzy i doświadczenia. Jest także droższy - tłumaczy Grzegorz Gattner. - Trawnik z siewu jest łatwiejszy do wykonania, dużo tańszy, ale na efekt należy dłużej poczekać. Ponieważ równolegle z nasionami traw kiełkują nasiona wszelkich chwastów, trawnik z siewu zawsze wymaga odchwaszczania. Ze względu na czas kiełkowania nasion oraz ukorzeniania siewek trawnik z siewu można użytkować dopiero po ok. 3 miesiącach od wysiewu.
Średnia cena trawnika z rolki to ok. 25 zł za m kw., a z siewu to ok. 8 zł za m kw. Jednak, mimo różnicy w cenie, od kilku lat zdecydowanie wzrosło zainteresowanie zakładaniem trawników z rolki.

- Obecnie około 85-90 procent powierzchni trawiastej wykonujemy z rolki, co należy uznać już za standard - mówi Przemysław Borkowski. - Przewagą trawników z rolki nad trawnikami tradycyjnie wysiewanymi jest czas. Trawnik z rolki użytkujemy od razu po położeniu, natomiast w przypadku sianego (z wykorzystaniem pełnego przekroju gatunkowego) musimy czekać tak naprawdę cały rok na pełne zadarnienie, co wiąże się z koniecznością walki z chwastami.
Przy zakładaniu trawnika z rolki należy pamiętać o tym, że do przekorzenienia się potrzebuje do trzech tygodni w zależności od warunków termicznych. Do tego czasu należy podlewać go częściej. Jeśli zdecydujemy się na nasiona, to wysiew powinniśmy zaplanować w miesiącach od maja do początku października.

- Związane jest to z temperaturą podłoża - wyjaśnia Przemysław Borkowski. - W kwietniu grunt jest na tyle jeszcze schłodzony, że po wysiewie długo musimy czekać na wzejście. Dlatego warto poczekać do maja.
Jeden trawnik na zawsze?

By trawnik służył nam przez lata, należy o niego dbać. Jednak proste jest to tylko w teorii.

- Największym wrogiem trawnika są skrajne warunki pogodowe. Wróg numer jeden to zima. Nawet tak łagodna jak ostatnia daje się we znaki murawie - mówi Przemysław Borkowski. - Dlatego należy się liczyć z tym, że po zimie część naszej trawy wyginie. Zwłaszcza w miejscach niedoświetlonych i bardziej wilgotnych. Wrogiem numer dwa jest natomiast długotrwała susza z bardzo wysokimi temperaturami. Z tych powodów, oprócz zabiegów wertykulacji, nawożenia, podlewania i koszenia, nie unikniemy konieczności dokonywania dosiewki.

Opinie (24)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.