• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zanim popłynie prąd (I)

TeBe
12 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Planując budowę domu musimy pomyśleć o dostawie podstawowych mediów takich jak energia i woda.

Energia niezbędna będzie już od pierwszego dnia rozpoczęcia prac budowlanych. Jeśli nie chcemy tracić sezonu budowlanego, możemy wybudować przyłącze tymczasowe, które nie wymaga długotrwałych formalności. Jest to rozdzielnia budowlana montowana bezpośrednio na słupie linii napowietrznej (koszt około 2500 zł). Od rozdzielni tej prowadzimy kabel na plac budowy. Po odbiorze dokonanym przez zakład energetyczny zawieramy umowę sprzedaży energii na czas budowy. W jej trakcie za zużytą energię płacimy według droższej taryfy, a po zakończeniu budowy podpiszemy nową umowę sprzedaży energii i zmienimy taryfę na tańszą. Aby możliwe było jakikolwiek doprowadzenie do działki prądu musimy złożyć wniosek o ustalenie warunków przyłączenia przez rejonowy zakład energetyczny. We wniosku trzeba podać: dane inwestora, adres przyłączanego obiektu oraz jego charakter, czego dotyczy wniosek - (przyłączenia nowego obiektu, obiektu tymczasowego, zwiększenia mocy), charakterystykę przyłączanych urządzeń z podaniem mocy,(czyli ile potrzebujemy na oświetlenie, na podgrzewanie wody, ogrzewanie domu, przygotowywanie posiłków), moc przyłączeniową, czyli sumę mocy urządzeń, które mogą być używane jednocześnie, przewidywane roczne zużycie energii, planowany termin rozpoczęcia poboru energii elektrycznej, jaki chcemy mieć rodzaj przyłączenia: kablowe czy napowietrzne, jedno- czy trójfazowe.

Po rozpatrzeniu wniosku inwestor otrzymuje warunki przyłączenia (w ciągu ~ 14 dni) oraz projekt umowy o przyłączenie. Jeżeli zakład energetyczny stwierdzi, że istnieją techniczne warunki dostarczania energii, termin przyłączenia docelowego nie powinien być dłuższy niż 5-6 miesięcy (do 12 miesięcy maksymalnie). Inaczej jest, jeśli nasza działka usytuowana jest poza jakimikolwiek zabudowaniami w danej okolicy i na dodatek sieć wymaga znacznej rozbudowy - wówczas termin może być nawet kilkuletni. Co warto wiedzieć zgodnie z ustaleniami Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zakład energetyczny ma obowiązek dostarczenia energii, jeśli dana nieruchomość jest przewidziana w planie miejscowym pod zabudowę mieszkaniową. Za przyłączenie do sieci zakład energetyczny pobiera opłatę zryczałtowaną. Stawki opłat są różne dla różnych grup odbiorców.

Dla domów jednorodzinnych opłata za przyłączenie stanowi iloczyn stawki opłaty i wielkości mocy przyłączeniowej określonej w umowie.
Stawka opłaty wynosi obecnie średnio (każdy zakład ma swoją taryfę):
około 100zł/kW za przyłącze napowietrzne, oraz około 120 zł/kW - przyłącze kablowe. Odbiorca ponadto musi osobno zapłacić za szafkę na licznik i bezpieczniki (około 800-1000 zł plus robocizna). Całkowita opłata dla domku jednorodzinnego nie powinna przekroczyć 4000 zł. Po wykonaniu przyłącza musi nastąpić sprawdzenie instalacji wewnętrznej (uprawniony elektryk) i odbiór instalacji przyłączeniowej (pracownik zakładu).

Wniosek o ustalenie warunków przyłączenia dla odbiorców obsługiwany przez firmę ENERGA S.A można znaleźć na stronie www.energa.pl.
TeBe

Opinie

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane