Żyć bliżej natury - Villa Jaśkowa Dolina i pomysł na nowoczesne osiedle "bardziej eko"

Przyroda w mieście to znacznie więcej niż tylko kwestia estetyki czy zapewnienia mieszkańcom miejsc do rekreacji. To właśnie natura i jej mieszkańcy mogą pomóc w rozwiązaniu problemów, takich jak np. niska retencja wody, jednocześnie przyczyniając się do poprawy komfortu życia i zdrowia ludzi. Kilka ciekawych pomysłów na nowoczesne osiedle, zaprojektowane z poszanowaniem zasad ekologii, prezentuje deweloper Cordia Polska w swoim premierowym gdańskim projekcie - Villi Jaśkowa Dolina.Miasto to nie tylko ludzie i budynkiVilla Jaśkowa Dolina powstaje w otulinie jednego z najciekawszych terenów zielonych w Gdańsku - parku Jaśkowej Doliny. Na działce powstanie kilka niskich budynków z widokiem na gęsty starodrzew zapraszający mieszkańców na wycieczkę do lasu. Taka lokalizacja to niespotykany unikat, ale też odpowiedzialność. Jak wpasować się w otaczającą przyrodę? Cordia zaplanowała na terenie osiedla rozwiązania, które pozwolą na zachowanie bioróżnorodności i życie w zgodzie z gatunkami naturalnie występującymi w okolicy. Budki lęgowe dla jerzyków czy poidełka dla ptaków przyniosą korzyść także ludziom. Jerzyki są ważnym elementem ekosystemu. Żywią się bowiem komarami - jeden potrafi w ciągu doby zjeść nawet 20 tys. tych uprzykrzających letnie wieczory owadów!

Villa Jaśkowa Dolina to miejsce otoczone zielenią.
Villa Jaśkowa Dolina to miejsce otoczone zielenią.
Kolejnym, ważnym elementem ochrony przyrody, rekompensującym negatywny wpływ człowieka na środowisko, który zaplanowano na terenie osiedla Villa Jaśkowa Dolina, są tzw. hotele dla owadów. Wiele mówi się o tym, że nie przetrwamy, jeśli pożyteczne gatunki "zapylaczy" wyginą. Żaden ogród nie obędzie się też bez biedronek czy motyli. Niewielkie - zazwyczaj drewniane - konstrukcje stawia się z daleka od miejsc przebywania mieszkańców, pozwalając owadom na spokojne schronienie lub budowanie gniazd.

Jak mądrze gromadzić wodę deszczową?Z myślą o jak najmniejszej utracie cennej wody opadowej Cordia zrealizuje także ogrody deszczowe. To rozwiązanie, które pozwala na zatrzymanie o wiele większej ilości wody niż tradycyjne rabaty z kwiatami. Specjalnie wyselekcjonowane gatunki roślin skupione w jednym miejscu zamieniają teren w zbiornik retencyjny, zmniejszając ilość spływających wód deszczowych, a co za tym idzie ryzyko podtopień. Dodatkowo oczyszczają wodę z metali ciężkich, zanim wchłonie się ona do gleby.

Wraz z ogrodami deszczowymi na osiedlu zaplanowano łącznie 4,5 tys. m kw. zadbanej zieleni - ponad 50 gatunków roślin, a wśród nich również krzewy, trawy ozdobne i pnącza.

Rozwiązania energooszczędne w trosce o środowiskoKolejną istotną, zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak i środowiska, kwestią jest oszczędność energii. Części wspólne, w tym klatki schodowe i korytarze, na osiedlu Villa Jaśkowa Dolina zostaną wyposażone w oświetlenie LED z czujnikami ruchu. Takie rozwiązanie pozwala kontrolować niepotrzebne straty w energii elektrycznej. Z kolei część balkonów wykończona zostanie szklaną zabudową systemową typu "Lumon" - pozwala to na ochronę wnętrza przed niepogodą i kurzem, wycisza, a także wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania nawet o 10 proc.

Osoby korzystające z samochodów z napędem elektrycznym z pewnością docenią fakt, że w hali garażowej zaplanowano także miejsca postojowe z możliwością ładowania takich pojazdów.

Piękne życie w pięknym miejscuCzy kwestie związane z wpływem miejsca, w którym żyjemy, na przyrodę mają znaczenie dla kupujących mieszkania? Cordia wierzy, że ta świadomość jest dla ludzi bardzo ważna i deklaruje, że Villa Jaśkowa Dolina to miejsce, które "wybiera się zarówno sercem, jak i rozumem". Trwa przedsprzedaż tego urokliwego, kameralnego projektu zatopionego w zieleni. W ofercie pozostał jeszcze wybór mieszkań od 32 aż do 155 m kw. Więcej informacji na temat osiedla oraz rzuty mieszkań można sprawdzić na stronie Villa Jaśkowa.

O deweloperze

Jaśkowa Dolina to pierwszy projekt Cordii w Gdańsku, ale już ósmy w Polsce. Deweloper ma za sobą takie udane projekty, jak warszawskie Zielone Bemowo czy znane już dobrze krakowskie osiedla: Lotniczówka, Supernova oraz Cystersów Garden. Poza Polską firma buduje także na Węgrzech (jest tam liderem rynku), Rumunii i Hiszpanii. Już niebawem kolejna premiera Cordii w Trójmieście. Deweloper zapowiada niespodziankę dla mieszkańców Sopotu.


* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2020 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2020 - Nowy Port
wykład , spotkanie
gru 5-6
sobota - niedziela, g. 9:00
Gdańsk
Olga Drenda wykład + Q&A
Olga Drenda wykład + Q&A
wykład , spotkanie
gru 7
poniedziałek, g. 18:00
Gdańsk, Plama

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21400 zł/m2
Gdynia Orłowo
16650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
13800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
13750 zł/m2
Sopot Świemirowo
13700 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14000 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
12000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
10400 zł/m2
Sopot Górny Sopot
10350 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
10100 zł/m2
Gdynia Orłowo
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane