• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Żyjesz w stylu eko? Wprowadź zmiany w swoim wnętrzu

Joanna Puchala
27 stycznia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne. Jeśli potrzebujesz nowych mebli: odnów stare. Będą nie tylko modne, to pomoże też oszczędzić zasoby naturalne.

Używamy coraz mniej plastiku, oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, bo chcemy chronić zasoby naturalne i naszą planetę. Świadomość w tym zakresie rośnie z miesiąca na miesiąc. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że korzystne dla natury zmiany można też wprowadzić na etapie aranżacji domowego wnętrza.Czy oszczędzasz w domu prąd, wodę, ogrzewanie?

Z roku na rok stajemy się coraz bardziej świadomi potrzeby dbania o środowisko. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o segregację śmieci czy przemyślaną konsumpcję, ale o holistyczne podejście do dobrego traktowania naszego otoczenia i siebie nawzajem. Rozwój tej świadomości przekłada się z kolei na projektowanie wnętrz, w których spędzamy znaczną część swojego życia. Architekci i projektanci coraz częściej zdają sobie sprawę, że powinni być społecznie odpowiedzialni i edukować swoich klientów, proponując im rozwiązania zgodne ze zrównoważonym projektowaniem.

- Pozytywna moda na ekologię w różnych dziedzinach naszego życia powoli przenosi się również do wnętrz. Wyraźnie widoczny jest wzrost świadomości ekologicznej zarówno u inwestorów, jak i projektantów, na których teraz spoczywa odpowiedzialność za dobór odpowiednich rozwiązań projektowych. Warto projektować ekologicznie - ze względu na odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy, oraz wpływ tego typu rozwiązań na nasze zdrowie - przekonuje Urszula Król-Dobrowodzka, architekt i wykładowca Sopockiej Szkoły Wyższej.

Nie marnuj, czyli idea "less waste" w praktycePodstawą idei "less waste" jest zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle (zredukuj, użyj ponownie, zutylizuj bez szkody dla środowiska) , która odpowiada za ograniczenie odpadów, ponowne użycie tego, co jest możliwe, oraz poddanie recyklingowi rzeczy, których nie możemy już użyć. Także w przypadku aranżacji wnętrz warto zdecydować się na maksymalne wykorzystanie lub ponowne przetworzenie tego, co już istnieje.

- Takie podejście ma na celu zoptymalizowanie lub wykluczenie nowych procesów produkcyjnych w tworzeniu. Coraz większa odpowiedzialność i świadomość środowiskowa budują w nas chęci do przetwarzania, renowacji i ponownego użycia. Elementami wyposażenia ponownie wykorzystanego mogą się stać meble czy lampy, ale mogą nimi być także doniczki czy płytki, w zasadzie nic nas nie ogranicza. Najczęściej restaurowane obecnie zdają się być fotele i krzesła z lat 50., 70., 80. i te na popularnych aukcjach osiągają wysokie ceny. Renowacja i ponowne wykorzystanie może stać się świetną zabawą, oszczędnością pieniędzy, a na pewno ma korzystny wpływ na środowisko - zauważa Wiktor Sapożnik z Ladeco.

Materiały przyjazne środowiskuJednym z aspektów uwzględniania dbałości o środowisko w aranżacji wnętrz jest wykorzystywanie naturalnych, jak najmniej przetworzonych i często również lokalnych materiałów. Możemy także wybierać materiały trwałe, ponadczasowe, które nie wymagają zbyt częstej wymiany. Innym rozwiązaniem może być też stosowanie produktów i rozwiązań projektowanych i produkowanych z myślą o ograniczeniu ich szkodliwego wpływu na środowisko. Do tego rodzaju produktów zaliczamy: ekofarby, lakiery czy kleje oraz inne materiały produkowane w zakładach wykorzystujących ekologiczne technologie produkcji.

Drugie "życie" mebliPonowne użycie materiałów i mebli jest zgodne ze wspomnianą zasadą 3R.

- "Reuse" można rozumieć na dwa sposoby: jako wykorzystanie materiałów, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako odpad (przykładowo stare drewno, najczęściej porozbiorowe, ze szpul po kablach, złom, stare beczki, liny), oraz jako nadawanie nowego życia różnym elementom, które już służyły jako wyposażenie wnętrz (stare meble, podłogi drewniane, stolarka drzwiowa i okienna). Często są to materiały dużo lepszej jakości - mówi Urszula Król-Dobrowodzka.
Nadawanie starym meblom drugiego życia stało się w ostatnim czasie szczególnie modne.

- Powraca moda na meble inspirowane designem z lat 60. Wystarczy zmienić tapicerkę, obicie czy lekko odświeżyć mebel zamiast go wyrzucać - podkreśla Joanna Gostkowska-Białek.
Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni. Jednym z trendów ekologicznych jest wybór roślinności do wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany. Jednym z przykładów takiego wnętrza jest mieszkanie Remigiusza Dorawy, trójmiejskiego ogrodnika i projektanta zieleni.

Rośliny we wnętrzachCoraz chętniej sięgamy też po roślinność, która nie tylko może być ciekawą ozdobą wnętrza, ale także ma właściwości oczyszczające powietrze.

- Modna od pewnego czasu jest też zieleń we wnętrzach. Występuje już nie tylko jako kolorystyka ścian, tekstyliów, dodatków czy na wzorzystych tapetach odnoszących się do motywów ze świata natury. Także natura w swej prawdziwej odsłonie trafia do naszych domów w postaci tzw. zielonych ścian, kwietników, regałów na kwiaty i zioła. Zieleń nie tylko koi nasze nerwy, ale także poprawia jakość powietrza, a przez to poprawia samopoczucie i komfort - wymienia Joanna Gostkowska-Białek.
Inteligentny dom: nowoczesne rozwiązania

Rozwiązania oszczędzające prąd i wodęDobrym sposobem na zadbanie o środowisko jest też wykorzystanie wybranych rozwiązań inteligentnego domu, które wpływają także na oszczędność energii czy wody.

- Warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii i systemów w celu oszczędzania zasobów np. wody czy energii - podkreśla Urszula Król-Dobrowodzka.
Zastosowanie oświetlenia LED z panelami sterowania lub czujnikami ruchu, zdalne sterowanie systemem ogrzewania czy oświetlenia, zamontowanie filtrów wody ograniczające zużycie plastiku czy wykorzystywanie wody deszczowej lub zamontowanie paneli fotowoltaicznych to jedne z możliwości, które pozwolą ograniczyć zużycie zasobów. Stosować je warto już nie tylko ze względu na oszczędności w domowym budżecie, ale przede wszystkim ze względu na oszczędzanie zasobów naturalnych.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i systemów pomaga oszczędzać wodę, energię, ogrzewanie. Ich instalacja wymaga dodatkowych nakładów, ale w efekcie zużycie mediów jest mniejsze.

Miejsca

Opinie (46) 1 zablokowana

 • Uwielbiam te meble z PRL (6)

  Krzesła prjektu pana Lisa. Meblościanki, półkotapczany,r egały i komody z Łódzkich fabryk meblowych. Te meble nigdy nie wyjdą z mody i są z tworzyw super jakości.

  • 36 6

  • Widoczny na zdjęciu fotel to akurat projekt Chierowskiego. (1)

   Lis i Śnieżnik trochę się różnią i bardziej przypominają meble z wytwórni Radomsko ;]

   Po odnowieniu tapicerki pewnie będą służyć kolejne 50 lat, zgadzam się z przedmówcą, że jakościowo są świetne.

   • 18 0

   • Mam takich kilka sztuk. W różnych kolorach.

    • 2 0

  • (2)

   Akurat jakość mebli z PRL potrafi być fatalna - wiele zależy od tego, na co się trafiło, Ponadto do dziś często dotrwały po prostu te lepiej wykonane.
   Także z ich wyglądem nie należy popadać w przesadę - poza kilkoma przykładami wybitne nie były.

   • 12 8

   • w latach 50 i 60 były świetne meble (1)

    • 1 0

    • Ale nie były to meble, które na tle podobnych z Europy wyróżniały się czymś szczególnym. Obecna fascynacja niektórymi z nich i chore ceny to bardziej moda, napędzana przez cwaniaków handlarzy.

     • 3 0

  • No i oczywiście

   nieśmiertelny pawlacz

   • 6 1

 • Pani Joanno (6)

  Teza o używaniu mniejszej ilości plastiku jest fałszywa tak jak i wiara ze segregacja śmieci ma jakiekolwiek znaczenie globalne. Nie ma podstaw do szerzenia ekobzdur. W ciągu dekady ilość używanego plastiku podwaja się, a z tej plastikowej segregacji zaledwie 9% plastiku nadaje się do recyklingu. Proszę zając się szerzeniem mitów o meblach i wnętrzach.

  • 39 21

  • (5)

   To samo chciałam napisać. Ta propaganda eko zaczyna być nieznośna na tym portalu.

   • 16 11

   • ten sam humanistyczny wiarygodny trend jak sprzedaż wszystkiego, adopcje kotków, fudtraki,

    i podkręcanie aktywności w budżetach obywatelskich. Żenujące tendencje brukowe.

    • 14 5

   • Dr Soliution i Genowefa (2)

    To może zamiast gderania jeszcze dorzucicie jakieś propozycje zmian?
    chyba, że uważacie, że jest super, że nasza planeta ma się świetnie a te wymysły na temat klimatu i ekologii zdecydowanej większości naukowców to tylko takie tam bezpodstawne gadanie.

    • 4 3

    • (1)

     Aha, jakie to typowe. Nie można mieć swojego zdania i wyrazić opinii, ponieważ trzeba mieć pomysł na krytykowany wariant. Inaczej...nie można mieć swojego zdania.

     • 3 5

     • Można mieć swoje zdanie i właśnie o to pytamy: jakie ono jest? Bo to że inne od prezentowanego w artykule to już wiemy. Kultura dyskusji wymaga tego by nie tylko krytykować przeciwnika ale równiez przedstawić argumenty własne.

      • 3 2

   • Papież Franciszek..

    Sam powiedział o ekogrzechu. Czyżby też należał do sitwy szerzacej ekopropagande

    • 0 0

 • w domu eko a przed blokiem na parkingu czeka paliwożerny szrot. (5)

  • 44 3

  • Niech ceny elektryków spadną do jakiś 50k (3)

   To biorę od razu. A tak, sorry, nie stać mnie, ani większości Polaków.

   • 4 8

   • Samochody elektryczne wcale nie są ekologiczne. (1)

    Wyprodukowanie jednej baterii do samochodu, wytwarza tyle CO2 ile wydala samochód z silnikiem wysokoprężnym przy przejeździe około 40 000km.
    Drugą sprawą jest czystość energii dostarczanej do samochodu - w Polsce prąd pochodzi z paliw kopalnych w zdecydowanej większości.

    • 14 4

    • I jak zwykle te same brednie...

     Samochód z silnikiem Diesla rośnie na drzewie i wystarczy go z niego zerwać, prawda?

     A co do drugiej sprawy, rozejrzyj się. Węgiel jest dalej rząd wielkości czystszy od 15 letnich diesli...

     Poza tym, spójrz na listę 50 największych trucicieli na świecie. Prawie wszystkie miejsca zajmują firmy przetwarzające ropę... Jak liczysz cały łańcuch dostaw, to licz go wszędzie.

     • 8 5

   • Do jakiCHś, ty analfabeto.

    • 0 0

  • Albo mamka z dzieckiem wsiada do suvdisla który pali 17litrow i jedzie do szkoły

   • 1 0

 • Z takim nazwiskiem to można pisać o starych meblach ;-)

  Fotele klubowe i biurka zaprojektowane przez Mieczysława Puchałę były chyba w każdym polskim domu 50 lat temu. Teraz znaleźć je można przy wiatach śmietnikowych, albo odnowione za setki czy nawet tysiące złotych. Obecni producenci mebli nie mają z czym startować, jeżeli brać pod uwagę trwałość produktów z czasów PRL.

  • 32 2

 • od kiedy wyprowadziłam się od rodziców czyli jakieś 15 lat staram się oszczędzać (3)

  wymiana żarówek, wymiana urządzeń AGD, wymiana okien a rachunki albo takie same albo wyższe.

  • 41 1

  • Ty inwestujesz i wymieniasz urządzenia (1)

   a oni zmieniają algorytm.

   • 25 0

   • Przede wszystkim podnoszą ceny

    • 2 0

  • Bo ceny nie stoją w miejscu?

   Nie zauważyłaś zwłaszcza ostatnich podwyżek cen prądu?

   • 2 0

 • Do bycia eko jest kilka niezbędnych rzeczy!

  Koniecznie, wąsik ewentualnie broda i goła kostka. Nie można zapomnieć, że już nie je się posiłków tylko jakieś fotogeniczne cuda na kiju. Koniecznie też trzeba bombardować media społecznościowe fotkami ze smartfonu który ma się zepusć do 2/3 lat... Najlepiej lanserskiego appla- którego wyprodukowanie ma negatywny wpływ na srodowisko;) Polecam poczytac o afrykanskiej miedzi xD;)

  • 30 10

 • Moda jak zawsze ma niewiel wspólnego z eko?Czyli mamy przestawac kupowac nowe meble zlikwidowac fabryki (6)

  Głopotologia stasowana :) Przestaniemy kupować to wtedy będzie największy kryzys światowy!!Wiec nie kupujmy nic naprawiajmy starocie i co najwyżej odmalujmy! Koniec z kupowaniem nowego.Co roku firmy wypuszczają nowe lepsze nowocześniejsze modele w każdej dziedzinie ale mamy zahamować rozwój techniki ,bo mamy mieć przez 20 lat stara pralkę wiecznie naprawianą ,stary telewizor naprawiany i przynajmniej 10 letni telefon i komputer.To jest właśnie pseudo ekologia a to ze nowe sprzęty sa nowocześniejsze ,energooszczędne ,a meble wygodniejsze i bardziej ergonomiczne niema znaczenia.Bo taka ma być teraz moda :)

  • 6 21

  • Wyprodukowanie tyn "wspaniałych nowych ekologicznych" przedmiotów oznacza zużycie sporych zasobów - od energii po materiały i surowce.
   I nikt nie nakazuje wstrzymania się od zakupów. Po prostu warto rozważyć, czy zakup jest konieczny oraz ewentualną naprawę tego, co już posiadasz.

   • 6 1

  • Nie wstrzymuj się z zakupami, bo wpadniesz w depresję i będziesz leżał w ergonomicznym wygodnym łóżku

   poza tym wielu ludzi chętnie przyjmie z podziękowaniem w łapkę Twoje "zużyte" skarby, znaczy śmieci. Dzięki takim zaślepionym technologom postępowym jak ty, wszystko w Polsce jest za darmo. Doceniam, że jesteś, jest was bardzo wielu. Merci, że jesteś tu.

   • 6 1

  • (1)

   Tak, naprawiajmy i nie wpadajmy w szał kupowania. Nie eksploatujmy Ziemi i jej naturalnych zasobów. Nie wiesz zapewne, jaką ilość energii zużywa się na wyprodukowanie każdego rupiecia, którego nikt nie szanuje. Gonitwa za modą, brak poszanowania wszystkiego źle świadczy o człowieku i o tym pamiętaj.

   • 5 0

   • PKB to ilość, zrównoważony rozwój z maksymalnym poszanowaniem zasobów, przyrody i ludzi to jakość. Obawiam się, że zrozumienie tego nie leży w naturze durnej, pazernej ludzkości i w związku z powyższym wyzdychamy sobie pomalutku, lub spektakularnie. Szaleńcza pogoń za wzrostem gospodarczym zabije nas.

    • 4 2

  • mam zachodnioniemiecką pralkę z lat 80.

   Nigdy nie naprawiałem, piorę 2x w tygodniu. Oczywiście, ciągnie więcej wody, ale per saldo pewnie jestem z ekologią do przodu, bo idąc twoim tropem, przez te 35 lat, powinienem mieć pralek 5

   • 2 0

  • Wasze stare graty raz ze są nieekologioczne to naprawy tez sporo kosztuja.

   Naturalnie śa tacy co twierdza ze maja sprzęty niezniszczalne :) Rocznie produkuje się około kilka milionów pralek ile ich wyprodukowano przez ostatnie 30 lat? Rocznie produkuje się tez miliony nowych samochodów!1No ale tego unas nie zobaczymy bo polska jest złomowiskiem Europy inas są same ekologiczne diesle 20 letnie i starsze.I ci tak zwani wszyscy pseudo ekolodzy najbardziej truja nie tylko srodowisko ale i ludzi swoimi starymi dieslami.

   • 0 0

 • Ja jestem EKO!

  Zamiast syntetycznego drogiego dywanu położyłem sobie w chacie papę termozgrzewalną z odzysku!!!

  • 12 3

 • Akurat kupowanie roślin jest niezbyt eko... Zgarnianie ziemi do ich sadzenia szkodzi środowisku, wyjaławia dobre ziemie itp. A do naszych domów zawsze trafiają w plastiku...

  • 7 3

 • nie zyje w stylu eko i mi to wisi

  • 8 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe (2 opinie)

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31800 zł/m2
Gdynia Orłowo
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20200 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
17700 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19950 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19000 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdynia Orłowo
14850 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane