• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Trzy osoby w małej przestrzeni

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
18 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Koncepcja druga. Chowane w ścianie przesuwne drzwi dzielą przestrzeń, ale nie zabierają miejsca. Koncepcja druga. Chowane w ścianie przesuwne drzwi dzielą przestrzeń, ale nie zabierają miejsca.

Urządzenie pierwszego mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza kiedy metraż jest niewielki, pomieszczania muszą łączyć różne funkcje, a rozkład jest trudny do zmiany.



Przed takim problemem stanęła Magda z mężem. W marcu odbiorą od dewelopera swoje pierwsze mieszkanie o powierzchni 42,6 m kw. Póki co zamieszkają w nim we dwoje, ale planują, że ich rodzina się powiększy.

Mieszkanie znajduje się na drugim piętrze, w największym pomieszczeniu - salon z aneksem kuchennym - ma trzy okna, lokal położony jest w narożniku budynku. Sporo miejsca, jak na niewielki metraż mieszkania, zajmuje łazienka. Co więcej, w centralnej części mieszkania znajduje się pion wentylacyjny - co z jednej strony, przy umiejętnym operowaniu podłączeniami mediów zwiększa wachlarz możliwości, z drugiej jest ogromnym ograniczeniem.

Tymczasem Magda z mężem chciałaby poza pokojem dla dziecka oraz wygodnym aneksem kuchennym uzyskać także małe pomieszczenie gdzie stanęłoby łóżko sypialniane oraz biurko lub blat do pracy przy komputerze dla pana domu.

Nie da się ukryć, że zaprojektowanie idealnej przestrzeni do życia dla trzyosobowej rodziny na tak małej przestrzeni jest naprawdę trudne, zwłaszcza że potrzeby rodziny w kolejnych latach będą się zmieniać, a mieszkanie - przynajmniej w teorii - powinno za nimi podążać.

Architekci z SAMM Studio Architektoniczne spróbowali się zmierzyć z tematem i przygotowali trzy koncepcje aranżacji.

Koncepcja I 
Zakłada najmniejszą ilość zmian w stosunku do pierwotnej aranżacji.

Najważniejsze jest tu przesunięcie aneksu kuchennego w miejsce pierwotnej, aktualnie zmniejszonej łazienki i wydzielenie go z przestrzeni pokoju dziennego.

Udało się dzięki temu uzyskać bardziej funkcjonalną przestrzeń pokoju, który stał się jednocześnie sypialnią jak i salonem wypoczynkowym, a także jadalnią. W miejscu dawnego blatu kuchennego udało się wydzielić szafę garderobianą z drzwiami przesuwnymi.
Mały pokój na razie może pełnić rolę pokoju do pracy lub gościnnego.

Wbrew oczekiwaniom pani Magdy w łazience zaprojektowano kabinę narożną, jednak w tym przypadku jest to kompromis, na który należało się zdecydować.

Koncepcja II

Pojawia się tu duża, wydzielona garderoba. Takie pomieszczenie często "utrzymuje" w porządku całe mieszkanie. Jednocześnie sąsiadując z pokojem wielofunkcyjnym poprawia komfort jego użytkowania.

Pojawił się także przechodni układ pomieszczeń.
Natomiast, dzięki zastosowaniu przechodniego układu pomieszczeń można uzyskać bardziej efektywnie zagospodarowaną przestrzeń. Nie traci się w ten sposób powierzchni na komunikację, korytarze i inne niezbyt związane z funkcją mieszkalną powierzchnie.

Łazienkę zaprojektowano tu w miejscu pierwotnego korytarza. W miejscu łazienki przechodnią kuchnię ze stołem jadalnianym. A przy pokoju dzienno-sypialnianym garderobę.

Centralnie położona kuchnia pozwala na bezkonfliktowe korzystanie z niej przez mieszkańców małego pokoju (np. gości) podczas gdy w dużym pokoju śpią jeszcze państwo domu.

W łazience udało się zagospodarować miejsce na całkiem dużą wannę, pełniącą także rolę kabiny prysznicowej. Rozwiązanie takie sprawdzi się najlepiej jeśli z łazienki będzie korzystał mały domownik.

Koncepcja III

Jest tutaj najwięcej pomieszczeń lub stref funkcjonalnych.

Udało się wydzielić pokój dzienny z aneksem kuchennym, dużą i jeszcze wygodniejsza niż w wariancie drugim łazienkę, mały pokoik (w przyszłości może tu być pokoik dla dziecka) oraz zamykany aneks sypialniany z miejscem do pracy.

W ostatnim pomieszczeniu znalazło się miejsce na dwuosobowe łóżko-antresolę a pod nim na miejsce do pracy. Między tym pomieszczeniem a małym pokojem zaprojektowano szafę dwustronną, a właściwie dwie szafy ustawione jedna nad drugą każda otwierana oddzielnie, w kierunku pomieszczeń.
Miejsce na dużą szafę garderobianą znalazło się także w przedpokoju.

W każdej koncepcji wyposażenie wnętrz opiera się na skandynawskim designie. Meble projektowane w Skandynawii idealnie pasują do małych powierzchni. Ich oszczędny styl i ergonomia pozwalają wykorzystać maksymalnie powierzchnię, którą zajmują. Prostotą nie przytłaczają a niezbyt wygórowana cena nie drenuje kieszeni.

Kolorystyka
pomieszczeń może jak w przypadku tej użytej w wariancie trzecim ożywiać i pobudzać. Ewentualnie uspokajać jak w wariancie drugim.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Opinie (47) 3 zablokowane

  • Tylko patrzeć jak deweloperzy zaczną budować małe mieszkania (1)

    z kącikiem sanitarnym w salonie.

    • 8 0

    • Jesli ludzie zechcą to kupić to deweloper sprzeda nawet kuchnię z aneksem łazienkowo-sypialnianym...

      • 3 0

  • pięciometrowy pokój dla dziecka?! buahahahaa

    równie dobrze można by przystosować garderobę

    • 3 0

  • Skandal

    42 metry kwadratowe to jest mała powierzchnia? Chyba autor na głowę upadł! W dzisiejszych czasach rodzina z większą ilością dzieci musi w czymś takim mieszkać, więc czuję się obrażony określeniem "mała przestrzeń". Czy autor wychowywał się w 100 metrowym apartamencie?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane