• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyński Apartament Przyszłości - prace konkursowe

Ewa Budnik
26 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • <b>PIERWSZA NAGRODA. Ajot.</b> Apartament na styku lądu z morzem. Strefa dzienna,w której w skład wchodzi salon z kuchnią umiejętnie została oddzielona od strefy prywatnej tzw. "Inteligentną szybą", która pod wpływem impulsów elektrycznych staje się mleczna. Można na niej wyświetlać obraz z Internetu.
  • <b>PIERWSZA NAGRODA. Ajot.</b> Dodatkowym akcentem we wnętrzu jest roślinność, która zawsze będzie bliska człowiekowi. W tym przypadku na jednej ze ścian zastosowano tzw "zieloną ścianę" z mchu naturalnego, którego utrzymanie nie wymaga dodatkowej opieki.
  • <b>PIERWSZA NAGRODA. Ajot.</b> Materiały zastosowane we wnętrzu to wylewka poliuretanowa na posadzce, płyty mdf lakierowane na biało, szkło oraz kamień. Szkło zastosowane zostało jako ważny element konstrukcyjny w meblach. Dużym atutem we wnętrzu jest jego wysokość, która wynosi 3 metry.
  • <b>PIERWSZA NAGRODA. Ajot.</b> Strefa nocna, w której skład wchodzi sypialnia, przestronny pokój kąpielowy oraz szafa o powiększonej głębokości stanowi komfortową dużą część założenia projektowego. Lokalizacja wanny wolnostojącej jest przemyślana i umożliwia branie długich kąpieli z widokiem na zachodzące słońce.
  • <b>DRUGA NAGRODA. Maka Studio.</b> Mieszkający w 2046 roku w Gdyni Brajan, po ukończeniu 5 kierunków studiów i pracy na stanowiskach: ordynator szpitala wojewódzkiego, główny projektant agencji reklamowej, właściciel vegańskiej kawiarni, udanym rozruchu firmy startupowej "robótki ręczne" postanowił skupić się na pracy zarobkowej w korporacji o przyjaźnie brzmiącej nazwie: MANUFAKTURA production - hendmejd in Poland. Gdy zewnętrzny świat został zdegradowany do funkcji jedynie tranzytowej miedzy jedną pracą a drugą, "dom" całkowicie przejął funkcję OAZY. Park, woda, zwierzęta - to wszystko włączone zostało do mikro-ekosystemu każego  mieszkańca. OAZA stała się miejscem kontaktu z naturą, przystankiem między jednym zajęciem a drugim. 
Coraz bardziej popularny stał się indorfarming, a dotychczasowa funkcja mieszkania została zminimalizowana do czarnego boxu wydzielonego w jednej części mieszkania.
  • <b>DRUGA NAGRODA. Maka Studio.</b> Możliwość absolutnego wyciszenia i zaciemnienia BLACK ZONE pozwala na szybką regenerację podczas snu, a system nagłośnienia emitujący dźwięki zbliżone do rytmu bicia serca wprawiają człowieka w stan maksymalnego odprężenia.
  • <b>DRUGA NAGRODA. Maka Studio.</b> Centralna część luksusowego apartamentu to komunikacyjna, składająca się z urządzenia  holograficznego. To jedyne miejsce gdzie mogą wejść goście.
Wyposażenie apartamentu zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Większość funkcji dotychczas przeprowadzanych w mieszkaniu  została "przeniesiona" na zewnątrz, poza strefę OAZY. Spotkania ze znajomymi, gotowanie etc. odbywają się w wyspecjalizowanych miejscach w mieście. Nowoczesny apartament w dużej mierze zamienił się funkcją z "zewnętrzem", a luksusem nie jest już posiadanie niezliczonej ilości elektroniki, ale skrawek zieleni.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Umysł potrzebuje kontrastów pomiędzy sferą zawodową a prywatną, więc prezentowana przestrzeń jest otwarta i minimalistyczna - tych elementów brakuje w codziennych zajęciach zamieszkującej ją pary.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Ona jako grafik porusza się w świecie barw, faktur i kształtów, on będąc nurkiem eksploruje przytłaczający i ciemny podwodny świat. Oboje pochodzą z Gdyni, kochają bliskość morza i jej modernistyczną architekturę. Połączyła ich wspólna pasja - obserwacja nieba przez teleskop.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> W apartamencie brak tradycyjnych drzwi i podziałów, zastosowano mobilne ściany, a toaleta ukryta została "w szafie". Przestronna, otwarta na światło przestrzeń jest funkcjonalna i świetnie sprawdza się zarówno w czasie spokojnego relaksu, jak i spotkań towarzyskich.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Rezygnacja z rzucających się w oczy detali, prostota przestrzeni i precyzyjne osadzenie w architektonicznej koncepcji nadają wnętrzu ponadczasowych cech.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Charakterystyczne kafle gorseciki, proste meble z użyciem drewna i cienkich nóżek, ułożona z desek "jodełka" na podłodze. Wszystko to spójnie nawiązuje do modernizmu, tu uzupełnianego przez duże, dzielone okna z widokiem na morze i niebo.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Apartament 74 metrowa przestrzeń zaprojektowana dla pary.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Anna Kazecka.</b>  Inspiracją była Jednostka Marsylska Le Corbusiera utożsamiana z samowystarczalnym transatlantykiem. Tak jak na statku, także i tutaj na stosunkowo niedużej przestrzeni zostało zmieszczonych wiele ważnych funkcji.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Anna Kazecka.</b>  Dzięki dwukondygnacyjnej części dziennej połączonej z miejscem do pracy na antresoli udało się zachować codzienny komfort.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Anna Kazecka.</b>  W apartamencie dominują cztery kolory: biel, szarość, czerń oraz niebieski. Dopełnione elementami drewnianymi tworzą elegancki i zarazem nowoczesny klimat miejsca. Stonowane wnętrze obiektu jest tłem dla morskiego krajobrazu za oknem, który dzięki dużym otworom okiennym "wchodzi" do wnętrza.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Anna Kazecka.</b>  W apartamencie mieszka pewna Pani architekt z mężem żeglarzem i małym synkiem.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Anna Kazecka.</b>  Apartament ma 75,21 m kw. (na rzucie nie została antresola).
  • <b>Paulina Dziedzic.</b> Apartament White Wave. Założeniem projektu było stworzenie wnętrza nowoczesnego cechującego się funkcjonalnością. Apartament przeznaczony jest dla pary młodych, aktywnych zawodowo oraz towarzysko ludzi, których pasją jest surfing.
  • Paulina Dziedzic. Centralnym punktem w apartamencie jest wyspa kuchenna nawiązująca swą formą do architektury okrętowej. Do wyspy dołączony jest rozkładany mobilny stół- idealnie łączy się on z wyspą, dzięki czemu uzyskujemy większą przestrzeń do spożywania posiłków, a także przyjmowania gości.
Pozostała część kuchenna: blat roboczy, lodówka oraz piekarnik ukazuje się po odsunięciu frontów, które chowamy między ścianę a zabudowę.
  • Paulina Dziedzic. Kolorystyka wnętrza utrzymana jest w przewadze bieli, nawiązując do białej architektury miasta Gdyni. Przy aranżacji użyto naturalnych materiałów: marmuru, szkła oraz fornirów. Wzbogacono je elementami w połysku, dzięki czemu apartament wydaj się być większy i bardziej przestronny.
  • Paulina Dziedzic. Szklana ściana pomiędzy sypialnią a łazienką sprawia że pomieszczenie wydaje się być większe. Szkło jest przyciemniane elektrycznie, w miarę potrzeby można regulować przeźroczystość.

W ramach V Weekendu Architektury w Gdyni rozgrywa się konkurs na projekt wnętrza. W tym roku jest to Gdyński Apartament Przyszłości. Architekci mieli w zasadzie niczym nieograniczone pole do popisu. W Infoboksie trwa wystawa prac zgłoszonych do konkursu.



Czy chciałbyś, aby w twoim domu było dużo nowinek technologicznych?

Konkurs na projekt wnętrza należy do tradycji jesiennego Weekendu Architektury w Gdyni. Po projektach na kawalerkę, apartament i mieszkanie czynszowe przyszedł czas by skłonić się ku przyszłości.

Zobacz także: projekty nagrodzone w ubiegłorocznym konkursie Gdyńska Czynszówka

- W przeciwieństwie do zeszłorocznej Gdyńskiej Czynszówki, kiedy to zależało nam na funkcjonalnych, lecz niskobudżetowych projektach, w tym roku chcieliśmy, aby projektanci puścili wodze swojej fantazji. Gdyński Apartament Przyszłości widzimy jako przykładową wizję mieszkania, które za 20-30 lat może znaleźć się w położonym na styku lądu i morza Śródmieściu Morskim - mówi o założeniach konkursowych Jacek Debis, organizator Weekendu Architektury. - Niech mieszkania mają widok na morze, niech będą nowoczesne i oryginalne, a zarazem funkcjonalne i wygodne. Niech nawiązują do gdyńskiego modernizmu. Naszym celem jest stworzenie kolejnych udanych wzorców w projektowaniu i architekturze wnętrz.
W tym roku organizatorzy nie narzucili wysokości budżetu, ani tez rzutu konkretnego mieszkania. Uczestnicy konkursu sami poszukiwali optymalnego rozkładu. Mieszkanie miało mieć po prostu od 50 do 80 m kw. Każde z nich miało swoją "opowieść" przedstawiającą dla kogo jest przeznaczone.

Zobacz także: Aranżacje wnętrz - trójmiejskie pracownie odpowiadają na listy czytelników portalu

Prezentujemy wybrane wizualizacje z kilku prac nadesłanych na konkurs. Plansze, wszystkie wizualizacje, oraz pełne opisy można obejrzeć na wystawie w gdyńskim Infoboxie. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 5 października. Partnerem konkursu jest miesięcznik M jak Mieszkanie.

  • <b>Nowo.</b> Idea koncepcji apartamentu opiera się na grze przestrzeni. Swobodne przenikanie pomieszczeń sprawia, że granice poszczególnych stref stają się dosyć umowne. Funkcje dopełniają się wzajemnie, nabierając szerszego znaczenia. Świat zewnętrzny wnika do środka wraz ze światłem a przestrzeń mieszkalna zaczyna (po rozsunięciu przeszkleń) wymykać się na zewnątrz.
  • Nowo. Nowoczesne technologie dopełniają wnętrza. Aktywne wyświetlacze na ścianach i szafach dopasują obrazy do użytkownika. Membrany w przeszkleniach wewnętrznych oczyszczą powietrze i utrzymają odpowiednią temperaturę. Sanitariaty określą w jakiej kondycji jest organizm danego dnia i podsuną ewentualne rozwiązania. Światła, muzyka, temperatura reagujące na głos/ruch, aktywne panele tv/komputer, szyby  fotochromowe. Sufit ze swobodą ustawienia miejsca świecenia.
  • Nowo. Użyte materiały to m.in. drewno, kamień naturalny, szkło, płytki z masy perłowej, płytki z barwionych skorup kokosów, kaszmirowe dywany, stal.
  • Nowo. Apartament ma 80 m kw. Projektanci nazwali go RAY - został stworzony z myślą o przyszłości, która swoją nowoczesnością dopasuje się do wnętrz mieszkalnych a nie zdominuje ich.
  • <b>Pracownia Śliczna.</b> Główną ideę zaczerpnęliśmy od Le Corbusier'a, który propagował hasło "dom - maszyna do mieszkania". We wnętrzu pojawiają się formy łukowe -  ergonomiczne i dynamiczne. Ważnym elementem jest obrotowa sofa, element mechaniczny, który zmienia kontekst wypoczynku - kino domowe, podziwianie krajobrazu.
  • Pracownia Śliczna. Apartament jest maksymalnie otwarty na morze, otwarty jest również sam w sobie. Jego luksus objawia się w sposób nowoczesny, pozbawiony przepychu. Dominującą barwą w mieszkaniu jest biel i naturalne drewno. Pojawiają się także wzory w stylu Art Déco.
  • Pracownia Śliczna. Czytelnia.  We wnętrzu pojawiają się formy łukowe -  ergonomiczne i dynamiczne. Kolorystycznie całość dopełniona jest poprzez mocniejszy akwamarynowy akcent.
  • Pracownia Śliczna. Właściciele apartamentu to projektant jachtów, człowiek z fantazją. Swoje pasje dzieli z żoną, pracowniczką Muzeum Miasta Gdyni.
  • <b>Design Atelier.</b> Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów stworzyliśmy dynamiczną przestrzeń. Dotykowe panele, farby kameLEDon&#174; zmieniające kolor i mobilne ściany pozwalają wnętrzu nadążyć za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami właścicieli. Mobilna ściana daje możliwość zwiększenia pow. salonu, a najnowsze ekotechnologie zapewniają samowystarczalność energetyczną: pokrycie szyb innowacyjną, przezroczystą powłoką perowskitową (fotowoltaiczną).
  • Design Atelier. Apartament utrzymany jest w charakterze gdyńskiego modernizmu: spójna, jasna kolorystyka, zaokrąglenia, mozaiki z "gorsecików" i heksagonów. Całości dopełnia wspaniały widok na Zatokę Gdańską.
  • Design Atelier. W apartamencie mieszka małżeństwo w średnim wieku. Samodzielność dzieci pozwoliła im przeprowadzić się do wymarzonego apartamentu. Ona prowadzi firmę kosmetyczną. On jest kapitanem, a jako pasjonat gadżetów high-tech, zadbał o wyposażenie wnętrza w najnowsze technologie.
  • <b>Zespół Szape.</b> W przyszłości nie będzie nas stać na zbudowanie własnego domu, dlatego pozostanie nam przystosowanie mieszkania, tak aby było energooszczędne. Najlepszym rozwiązaniem jest apartament, który można przystosować do zamieszkałej liczby osób. Przestrzeń można tworzyć samemu w zależności od zaistniałej sytuacji. Również meble są na tyle elastyczne, aby były komfortowe oraz przystosowane dla całej rodziny.
  • Zespół Szape. Aby najbardziej doświetlić i otworzyć pomieszczenia, zastosowałyśmy ścianki przesuwne oraz meblościankę, które również pozwalają na stworzenie prywatności.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Umysł potrzebuje kontrastów pomiędzy sferą zawodową a prywatną, więc prezentowana przestrzeń jest otwarta i minimalistyczna - tych elementów brakuje w codziennych zajęciach zamieszkującej ją pary.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Ona jako grafik porusza się w świecie barw, faktur i kształtów, on będąc nurkiem eksploruje przytłaczający i ciemny podwodny świat. Oboje pochodzą z Gdyni, kochają bliskość morza i jej modernistyczną architekturę. Połączyła ich wspólna pasja - obserwacja nieba przez teleskop.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> W apartamencie brak tradycyjnych drzwi i podziałów, zastosowano mobilne ściany, a toaleta ukryta została "w szafie". Przestronna, otwarta na światło przestrzeń jest funkcjonalna i świetnie sprawdza się zarówno w czasie spokojnego relaksu, jak i spotkań towarzyskich.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Rezygnacja z rzucających się w oczy detali, prostota przestrzeni i precyzyjne osadzenie w architektonicznej koncepcji nadają wnętrzu ponadczasowych cech.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Charakterystyczne kafle gorseciki, proste meble z użyciem drewna i cienkich nóżek, ułożona z desek "jodełka" na podłodze. Wszystko to spójnie nawiązuje do modernizmu, tu uzupełnianego przez duże, dzielone okna z widokiem na morze i niebo.
  • <b>TRZECIA NAGRODA (ex aequo). Do Milimetra.</b> Apartament 74 metrowa przestrzeń zaprojektowana dla pary.


UZASADNIENIE WERDYKTU JURY KONKURSOWEGO

I nagroda - Ajot Pracownia Projektow
a
Praca w pełni wykorzystuje walory lokalizacji, otwarty widok na morze jest największym atutem wnętrza. Jury doceniło potraktowanie widoku jak zmieniającej się dekoracji i ograniczenie projektu apartamentu do najprostszych form. Biała, nasłoneczniona przestrzeń pozwala na swobodę aranżacji. Zachowano podział na strefy przy swobodnym przepływie przestrzeni. Uznanie budzi zastosowanie nowych, ale upowszechniających się rozwiązań technologicznych.

II nagroda - Maka Studio

Wyróżniająca się spośród innych praca stanowi interesującą obserwację trendów. Jest wypowiedzią trafnie nakreślającą problemy dzisiejszego i przyszłego życia codziennego w mieście. Futurystyczna wizja pozostawia otwartą formułę dla szczegółowych rozwiązań wnętrza.

III nagroda - Anna Kazecka

Praca zwraca uwagę spójnością projektu - zarówno pod względem kolorystyki i zastosowanych materiałów, jak i planowania poszczególnych pomieszczeń apartamentu. Warto także podkreślić szacunek, z jakim traktowana jest przestrzeń - w pełni wykorzystana funkcjonalnie.

III nagroda - DoMilimetra

Racjonalnie zaprojektowane wnętrze, które konsekwentnie odwołuje się do rozwiązań wywodzących się z modernizmu. Umiejętnie podzielone strefy i możliwość modyfikacji wnętrza zgodnie z potrzebami. Dobry efekt końcowy uzyskano przy użyciu skromnych środków formalnych.

Opinie (19)

  • Wiele jest fajnych pomyslow lecz tzw. nowe meble kuchenne '' to porazka.

    czy to jakas nowa moda rodem z PRL ze nagle meble kuchenne wygladaja jak z plastiku , swiecace , blyszczace itp. ?. Takie meble kuchenne powlekane jakims badziewiem blyszczacym plastikowym to raczej szczyt tandety i chyba to nie wpisuje sie w tzw. apartament .no moze apartament Jesiki i Natanka .

    • 11 8

  • (2)

    apartament RAY - gdzie są okna w pokojach?

    • 11 0

    • przecież to jest projekt umeblowanego bunkra lub duzej piwnicy (1)

      okna są u sąsiada piętro wyżej, bo projekt RAY to przecież zagospodarowana przestrzeń piwniczna. Wszyscy pchają się z mieszkaniami na poddasza, a jak widać są osoby, którym marzą się mieszkania nie tylko na wysokościach ...

      • 10 0

      • ach rozumiem....

        • 6 0

  • hmm. (1)

    Drabina w mieszkaniu? Serio?

    • 26 1

    • Zakładają,że w przyszłości będą sami sprawni single...
      Choć patrząc na młodzież to ciężko uwierzyć w tę sprawność, w niemożliwość posiadania dzieci prędzej...

      • 16 0

  • apartament przyszłości :D :D... (2)

    ...po poziomie prac to rozumiem że jest jakiś konkurs studencki?

    • 25 0

    • nie- to projekty inzynierow architektow, a nie architektow wnetrz (1)

      po ASP, a to wielka roznica

      • 1 4

      • a to ciekawe...

        ..bo większość znajomych architektów - inżynierów po fachu, którzy zajmują się wnętrzami, takich gniotków by nie wypuściła.
        Pani/Pan od postu powyżej na odległość jest w stanie szkołę rozpoznać :D :D :D.
        Zapraszam na dyplomy na Politechnikę, i dla porównania wpaść również na ASP.

        • 4 0

  • Oprócz widoku na morze nic mi się tu nie podoba a już najmniej wnętrza. Może jestem nie na czasie ale te klockowate meble i dekorwcje bez wyrazu nie mają w sobie żadnego uroku.

    • 20 0

  • kiedyś (2)

    a dokładniej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku tak właśnie, lub bardzo podobnie wyobrażano sobie postęp i nowoczesność w domu i zagrodzie. ten trynd szybko się skończył i plastikowa niewiele warta architektura wnętrz pojawiła się w koszu. współczesne wizje nowoczesności wnętrz niewiele, lub bardzo niewiele różnią się od tych, które się nie sprawdziły. takie niewiele warte deja vu. oczywiście propozycja tego wnętrza dla młodych i pięknych,jak rozumiem. nie dla starych broń boże. można jedynie sobie wyobrazić staruszkę usiłującą dostać się na antresolę. posługiwanie się nazwiskiem świetnego architekta Le Corbusiera nie pomoże. akurat z tego przykładu Corbusier jak i inni architekci się wycofali. nie będę pani przypominał największych osiągnięć tego architekta, samej proszę sprawdzić. ktoś napisał: poza oknem reszta średnia i infantylna. jedynie program komputerowy podnosi nieco atrakcyjność banalnego wnętrza. niezasłużenie. dodam, że dom 'marsylski' to porażka. kto czyta ten wie.

    • 12 1

    • Nie rozumiem, jak to jest z tą staruszką ? (1)

      Powołanie się na "Le Corbusiera" dotyczy apartamentu ze schodami kręconymi. Rzeczywiście, co prawda, balustrada wisi w powietrzu, ale po schodach kręconych, to chyba można chodzić, bo co, windę wybudować ? Nie jestem architektem, ale mam wątpliwości.

      • 0 2

      • Trzeba być frustratem, żeby pytania minusować

        a nie odpowiadać.

        • 0 1

  • hehe amatorka

    • 6 0

  • najpierw..

    trzeba mieć dobrą pracę, ale w Gdyni wszystko już zdycha, pracy za normalne pieniądze nie ma..w stoczni słychać tylko szczury, firmy zatrudniają za 5złotych do "ochrony" lub na "kasę", nie ma fabryk , niczego konkretnego.Budują nie potrzebną kolejkę na kamienną, budują durny info srox itp itd..

    • 12 2

  • Niby fajne, ale ja nie odnalazłabym się w takim mieszkaniu. Te pomieszczenia wyglądają na zimne, nieprzyjazne, wręcz sterylne. Bardzo lubię, gdy ściany w mieszkaniu są kolorowe, a nie białe, szare i brązowo-szare.

    • 4 1

  • Na zdjęciu 19 czy szyby są pancerne?

    Bo jak nie, to siedzisz sobie przy blaciku, popijasz kawkę, delektujesz się widokiem na morze, noga założona na nogę, uroczo nią machasz i bum w szybę!

    • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane