• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pokój czy kawalerka? Studenci szukają mieszkania

Ewa Budnik
10 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Wynajem mieszkania studenckiego jest bardziej opłacalny niż samodzielnej kawalerki. Wynajem mieszkania studenckiego jest bardziej opłacalny niż samodzielnej kawalerki.

Sezon studenckiego najmu mieszkań i pokojów w szczycie. Za wynajem i utrzymanie skromnej kawalerki student zapłaci w Trójmieście około 1300 złotych, tańszy jest pokój w mieszkaniu studenckim - to 500-600 złotych plus opłaty.



Czy wynająłbyś mieszkanie studentom?

Rok akademicki zaczyna się już za kilka tygodni. Ci studenci, którzy nie mogą lub nie chcą liczyć na miejsce w akademiku intensywnie przeglądają ogłoszenia o wynajmie. Czego szukają?

Nie jest odkryciem, że chcą mieszkać jak najbliżej swojej uczelni lub centrum. Dlatego popularnością cieszą się Oliwa, Przymorze, Wrzeszcz, Żabianka, Gdynia Grabówek, oczywiście Sopot (na studencką kieszeń w blokach na Przylesiu czy Brodwinie).

Najwięcej studentów wybiera możliwość mieszkania we dwójkę (z ankiety przeprowadzonej przez domy.pl wynika, że jest to 36,3 proc.). Mieszkanie w pojedynkę wiąże się ze zbyt dużymi kosztami, chociaż oczywiście większości studentów bardzo się to marzy. W lokalizacjach bliższych uczelni na brak zainteresowania nie mogą narzekać jednak także właściciele większych mieszkań, gdzie każdy pokój zajmuje jeden student bądź para.

Pośrednicy, sami studenci i analitycy rynkowi zauważają jednak, że rosną wymagania studentów.

- Coraz mniej studentów zadowala się tanim mieszkaniem w bloku z wielkiej płyty, w którym meble są starsze od potencjalnych najemców. Pełne wyposażenie lokalu czy miejsce postojowe powoli staje się niezbędnym atrybutem studenckiego mieszkania
- ocenia Jarosław Skoczeń, ekspert rynku nieruchomości Otodom.pl.

Oczywiście, że studencki budżet jest ograniczony, ale nie oznacza to, że zgodzi się on na każde warunki. Jeśli łazienka nie ma odpowiedniego standardu, w mieszkaniu nie ma dostępu do Internetu, a jego wyposażenie jest w całości z lat 70. - trzeba mocno obniżyć cenę, żeby przyciągnąć klienta. Dlatego, pomimo opowieści krążących o tym, jak studenci niszczą mienie, warto zainwestować w nowe meble czy mały remont. Nie muszą to być nowe, wysokiej jakości - raczej proste funkcjonalne, czyste meble z marketu. Z założenia przeznaczone są do częstszej wymiany, niż te meble, które kupujemy do własnego domu. Skorzystać można także z ofert mebli używanych, które są dużo tańsze niż w sklepie.

Zobacz ogłoszenia o sprzedaży mebli w serwisie ogłoszeniowym Trójmiasto.pl


A jakie są stawki w Trójmieście?
Z analiz wynika, że stawki w ujęciu rok do roku spadły o kilka procent.

- Za kawalerkę w lokalizacji Wrzeszcz, Przymorze, Żabianka za sam najem zapłacić trzeba około 900 złotych plus opłaty. Można zamknąć się w kwocie około 1300 złotych. Najem pokoju kosztuje 500 - 600 złotych - mówi Hanna Lewandowska, właścicielka agencji Hanna Nieruchomości.

Dla przeciętnego studenta 1300 złotych to zbyt duży wydatek. Dlatego popularnością cieszą się mieszkania studenckie. Z ofert najmu zamieszczonych w serwisie ogłoszeniowym portalu Trójmiasto.pl wynika, że trzypokojowe mieszkanie w najpopularniejszych studenckich lokalizacjach wynająć można już za około 1800 - 2000 zł. Przy trzech osobach je zamieszkujących daje to koszt około 600 - 700 zł za najem, do tego doliczyć trzeba opłaty, ale kiedy dzieli się je na trzy (a czasem więcej osób), są one niższe.

Zobacz ogłoszenia najmu w naszym portalu (prawie 27 tysięcy ofert)

Płać podatek od najmu

Nawet najmilszy student może okazać się kłopotliwy. Osoby, które nie płacą podatku od najmu w przypadku konieczności dochodzenia swoich roszczeń, z obawy przed fiskusem najczęściej zmuszone są do rezygnacji z wystąpienia na drogę prawną... Jeśli fiskus ustali, że wynajmowaliśmy nieruchomość nie płacąc podatku, grożą nam karne odsetki lub nawet 75 proc. podatek za dochody z nieujawnionych źródeł.

Przeczytaj: Jakie są stawki podatku od najmu

Opinie (100)

  • Przykro mi to pisać ale .... pewnie polecą na mnie gromy :)

    Większość studentów nie dba o czyjąś własność , oczywiście są wyjątki, ale nie lubię hazardu i wolę mieć pokoje do sezonu wolne:)

    • 12 0

  • Mam mieszkanie na wynajem

    Mam mieszkanie na wynajem w samym centrum Gdyni na spokojnej ulicy, boczna od centrum Kwiatkowski. ul.Mściwoja, 3 pokoje, słoneczne, ciepłe, zabudowa komandor, zabudowa w kuchni, zmywarka, pralka, itp. parking dla mieszkańców za brama na pilota. cena 1700zł do negocjaci

    • 2 3

  • Przerażające

    Ja nie wiem, gdzie wy szukacie tych studentów którzy wam niszczą mieszkania. Do tej pory przez wszystkie lata studiów mieszkałam na 3 mieszkaniach i wszystkie były zdawane w stanie bardzo dobrym (oczywiście malowanie ścian po pewnym czasie jest niezbędne niezależnie od tego, czy to studenci, czy nie), współlokatorzy również dbali o swoje pokoje. Bez zasikanych szaf, dziur w ścianach, bez rzygania przez okna... Ludzi też należy umieć wybierać, a założę się że nawet wśród dorosłych, pracujących ludzi znajdą się "rozrabiaki", którzy chcą "korzystać z życia". Szkoda że nie wszyscy wiedzą, jak w dzisiejszych czasach wyglądają akademiki - wiele z nich imprezy widzi z rzadka, na korytarzach cisza...
    "Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni, że spotykasz ich na każdym kroku..."
    Niestety, potem naprawdę przyzwoici studenci, dbający o mieszkanie wynajmowane jak o własne, mają problem ze znalezieniem czegokolwiek, bo raz na sto zdarzy się debil, który zniechęci wynajmującego. Ech...

    • 12 5

  • ale jaja

    Bydłu nie wynajmujemy

    • 9 1

  • ale jaja

    sikanie po scianach, co za idiota to napisal.. pewnie tylko aby dodac jakis komentarz, nawet pewnie nie ma mieszkania do wynajmu pfff

    • 4 3

  • Nie róbcie ze wszystkich studentów zwierząt. Grunt to "skuteczna rekrutacja". OD kilku lat wynajmuję mieszkania studentom, po wstępnej rozmowie można poznać kto jest jakim człowiekiem. Nigdy mi się nie zdarzyło mieć zdewastowanego mieszkania po studentach, sąsiedzi też nigdy się nie skarżyli na hałasy.

    • 7 0

  • "grożą nam karne odsetki lub nawet 75 proc. podatek za dochody z nieujawnionych źródeł. "

    nie ma już czegoś takiego, 75 % podatek karny został uznany za niezgodny z Konstytucją. trojmiasto.pl jak chce wypowiadać się na tematy prawne lepiej niech korzysta z usług prawników, którzy piszą artykuły... bo jak się ktoś na czymś nie zna lepiej niech sie za to nie bierze

    pozdrawiam

    • 6 0

  • (1)

    Studenci won z balangami do klubów.Głupie,egoistyczne dzieci bawiące się za kaskę rodziców w wynajętych mieszkaniach i mające wszystkich i wszystko dookoła za nic.Niech lepiej siedzą w swoich wioskach

    • 7 1

    • to już nie te czasy

      teraz większość pracuje nawet na studiach dziennych i bawią się za swoją kasę. może to was boli :P

      • 0 3

  • A Marcin Plichta zapłacił 75 proc. podatek za dochody z nieujawnionych źródeł?

    Budyń co Ty na to?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane