• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Jak spisać testament?

2 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Testament spisany ręcznie jest tak samo ważny jak ten podpisany w formie aktu notarialnego, jednak w tym drugim przypadku pewniejsze jest, że dokument nie zaginie.  Testament spisany ręcznie jest tak samo ważny jak ten podpisany w formie aktu notarialnego, jednak w tym drugim przypadku pewniejsze jest, że dokument nie zaginie.

Nieruchomości to zazwyczaj najbardziej wartościowe składniki majątku, jakie mamy. Bywa, że chcemy, by po naszej śmierci trafiły w ręce wybranych członków naszej rodziny. Zaczynamy się zatem zastanawiać, w jaki sposób najkorzystniej spisać testament.



Czy spisałeś już testament?

Zastanawia się nad tym pani Adrianna, mama obecnie dziesięcioletniego chłopca, który w przyszłości zgodnie z wolą mamy miałby odziedziczyć jej mieszkanie własnościowe.

- Nie jestem w związku małżeńskim, ale w  razie różnych sytuacji chciałbym, aby mieszkanie było przepisane na syna, a w dalszej kolejności na ciotkę - siostrę ojca - napisała w liście do redakcji pani Adrianna. - Czy muszę udać się do notariusza, czy wystarczy zrobić to odręcznie? Czy jeśli spiszę swoją wolę sama, to powinni podpisać się pod tym świadkowie? I czy wystarczy, że taki dokument po prostu leży w szufladzie?
Nasza czytelniczka ma rodzeństwo, które także ma swoje dzieci. Chciałaby więc wiedzieć czy gdyby spadkobiercą była ciotka, a nie syn, to czy rodzeństwo miałoby prawa do nieruchomości?

- Wcześniej spisałam już jeden testament u notariusza. Czy kiedy napiszę nowy tamten powinnam notarialnie unieważnić? - dopytuje pani Adrianna.
Odpowiada Dorota Tomaszewska, notariusz w Gdyni

Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można oczywiście jedynie przez testament. Testament można sporządzić w ten sposób, że napisze go pani w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Przy dokonywaniu tej czynności nie ma wymogu, aby uczestniczyli w nim świadkowie. Nadto należy pamiętać także o art. 957 kodeksu cywilnego, który wskazuje, kto takim świadkiem być nie może, gdyż w przypadku obecności jednej z wymienionych w tym przepisie osób testament taki będzie nieważny.

Testament także może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Istnieją również inne formy testamentów, ale nie będą one przedmiotem moich rozważań z racji na ich szczególną formę. W przypadku sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego ma pani pewność, że testament ten będzie przechowywany przez 10 lat w kancelarii notarialnej notariusza, u którego dokonywana była czynność, a po tym okresie przekazany zostanie do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii. Ponadto notariusz wyjaśni pani wszelkie wątpliwości i pomoże tak sformułować treść testamentu, aby odpowiadała ona pani woli, a jednocześnie była zgodna z treścią obowiązujących przepisów prawa i możliwa do wykonania. Oczywiście testament własnoręczny jest tak samo ważny, jak ten sporządzony w formie aktu notarialnego, ale zawsze jest większe ryzyko jego utraty lub zniszczenia.

Przechodząc natomiast do treści samego rozrządzenia testamentowego - rozumiem, iż owo mieszkanie wyczerpuje prawie cały pani majątek, poza jakimiś oszczędnościami, rzeczami ruchomymi, w tym wyposażeniem tego mieszkania itp., a pani wolą jest, aby to wszystko dziedziczył syn. Jeśli we wcześniej sporządzonym testamencie powołała pani do spadku kogoś innego, to wystarczy, iż go pani odwoła i nie musi sporządzać nowego, gdyż syn w przypadku pani śmierci będzie jedynym spadkobiercą ustawowym. Jednakże jeśli chce pani, aby dziedziczyła siostra ojca - w przypadku gdyby syn nie mógł lub nie chciał dziedziczyć - wówczas wskazane jest sporządzenie testamentu z podstawieniem, tzn. powołuje pani do całego spadku syna, a gdyby ten nie chciał lub nie mógł dziedziczyć, powołuje pani siostrę ojca.

Z kolei odnośnie pani wątpliwości co do roszczeń rodzeństwa - jeśli nie sporządzi pani testamentu, a syn nie dożyje chwili otwarcia spadku nie pozostawiając żadnych zstępnych, nie wyjdzie pani za mąż, to po pani śmierci dziedziczyć będą pani rodzice, a gdyby któryś z nich nie dożył chwili otwarcia spadku, dopiero wówczas w miejsce zmarłego rodzica pojawi się rodzeństwo. Z kolei jeśli sporządzi pani testament, stosownie do treści art. 991 kodeksu cywilnego uprawnionymi do zachowku będą zstępni, rodzice i małżonek spadkodawcy. Rodzeństwo zatem takiego uprawnienia nie będzie posiadać.

Wracając jeszcze do kwestii odwołania testamentu może ono nastąpić w ten sposób, że sporządzi pani nowy testament i w jego treści zamieści informację o odwołaniu poprzedniego (nie musi to być u tego samego notariusza). Natomiast jeśli nie zamieści pani takiej informacji, ulegną odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu. Z kolei gdyby pani chciała odwołać testament własnoręczny, to można to zrobić także w ten sposób, że zniszczy go pani lub pozbawi cech, od których zależy jego ważność.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (66)

  • Notariusz, komornik to pasożyty! (2)

    • 0 3

    • największy problem z komornikiami (1)

      mają tacy, którzy nie potrafią ponosić konsekwencji swoich lekkomyślnych decyzji finansowych

      • 0 0

      • słowem, problem z komornikami mają najczęściej pasożyty

        • 1 0

  • Dzięki

    Dobrze że jest dział porad prawnych w portalu "Trójmiasto". Dziękuję.

    • 0 0

  • nabijanie kasy (1)

    • 0 2

    • komu?

      60 zł za przepisanie wszystkiego co nastukałeś przez całe życie to dużo twoim zdaniem? ciekawe ile na fryzjera czy fajki miesięcznie wydajesz

      • 1 0

  • nabijanie kasy (1)

    Rzeczywiście testament to aż 50 zł!!!. Dodam, że większość testamentów własnoręcznych jest nieprawidłowo sporządzona lub budząca bardzo poważne wątpliwości, przez co spadkobiercy mają ogromne problemy a wola spadkodawcy nie jest realizowana. I to dlatego, że są mądrzy ludzie nie chcący "nabijać kasy" tej kaście. Dodam, że w niektórych krajach są tylko testamenty notarialne a taksa jest liczona w tysiącach.... euro!!!! Więc narzekajmy na naszych notariuszy.

    • 6 2

    • zgadzam się

      Pogarda nie zna granic. Przy sprzedaży mieszkania między osobami fizycznymi lwia część to podatek, koszty sądowe, a dzięki iobniżeniu taksy realne wybnagrodzenie notariusza to np. 500 zł z 6.000 transakcji. Jak to lubią mówić "za pieczątkę".
      Nieważne, że odpowiada całym swoim majątkiem za ważność i prawidlowość tej umowy.
      No, ale jak pośrednikowi zapłacić 2-4% wartości nieruchomości (CZYLI NAJCZĘŚCIEJ WIĘCEJ NIŻ PCC) to nie ma problemu, bez mrugnięcia okiem. A to nie za pieczatkę tylko biuro matrymonialne dla nieruchomości, i zerową odpowiedzialność (często i zerową wiedzę- poznałam pośrednika, który nie wiedział czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu..,.ale już dzwonił negocjować taksę notarialną). Cyrk na kółkach.

      • 1 0

  • Testament u notariusza - pytanie (3)

    "Po 10 latach notariusz składa testament do archiwum ksiąg wieczystych."

    To notariusz nie sprawdza po 10 latach czy osoba składająca testament żyje?
    To ewidentnie brak ochrony rzeczywistych spadkobierców, bo przecież po śmierci takiej osoby może nikt nie zgłosić się do notariusza - nieświadomie (np. testament nie znaleziony) ale i być może świadomie.
    To chyba nie tak powinno działać, po 10 latach notariusz powinien mieć obowiązek sprawdzić czy ta osoba żyje, skoro testament nie został odwołany.

    • 3 3

    • w interesie spadkobierców jest ustalić istnienie lub nieistnienie testamentu (1)

      notariusz nie ma narzędzi do sprawdzania za przeproszeniem czy ktoś żyje- jakoś nawet policjant czy pracownik MOPSu potrzebuje do tego pisemnego oświadczenia tej osoby, a nie chodzi i puka i sprawdza... komedia.
      spadkobierca wyposażony w akt zgonu ma prawo przeszukać za pośrednictwem dowolnego notariusza rejestr testamentów i tam go znajdzie (jeśli zmarły wnioskował o wpis do rejestru)

      • 1 0

      • Nie zgadzam się

        Spadkobierca podany jest w testamencie. Niekoniecznie musi to być osoba z rodziny i rodzinie może nie zależeć na szukaniu testamentu.
        Co to za problem dla notariusza, u którego złożony został testament, znaleźć osobę w bazie danych urzędu gminy i sprawdzić czy żyje przed oddaniem testamentu do archiwum po 10 latach?
        To notariusz wzywa spadkobierców podanych w testamencie.

        • 0 0

    • Jak notariusz ma sprawdzić czy dana osoba żyje?

      Czemu po 10 latach? Młodzi ludzie też sporządzają testamenty i też umierają, może od razu co drugi miesiąc dyżurny notariusz będzie objeżdżał miasto i okoliczne wsie ze stetoskopem

      • 1 0

  • Rodzice będący właścicielami mieszkań. (1)

    Nie piszcie testamentów. Już teraz róbcie akt darowizny na konkretną osobę. na syna, córkę. Akt spiszcie ze służebnością. To słowo oznacza, że macie do śmierci prawo korzystać z całego mieszkania.

    • 2 0

    • umowa dożywocia lepsza

      Po co służebność jak trzeba będzie potem zachowek płacić? Lepiej umowa dożywocia wtedy nie trzeba płacić zachowku.

      • 3 0

  • Najlepsza umowa dożywocia

    Najlepiej zrobić u notariusza umowę dożywocia wtedy nie trzeba płacić zachowku dla innych spadkobierców.

    • 2 0

  • Testament nie rozwiazuje kwestii zachowku w wielu przypadkach.

    Dlatego lepiej jest przekazac nieruchomosci umowa dozywocia. Oczywiscie strony moga podnosic pozornosc takiej umowy - jednak jesli faktycznie opiekujemy sie kims i mamy na to dowody/swiadkow to jest to najbezpieczniejsza forma zbycia. Umowa taka podlega opodatkowaniu 2% pcc i musi zawarta byc w formie aktu notarialnego.
    Prosze tez nie powielac bzdur o terminie 10 lat. Dotyczy on tylko darowizn dla osob ktore w rozumieniu ustawy nie dziedzicza po spadkodawcy. Bedzie to np. przypadek wnuczka /babcia jesli w dniu smierci zyje (syc/corka tejze babci, ktory jest rodzicem obdarowanej wnuczki).

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane