• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa rozbiórka 90-letniej hali. Zamiast niej biurowiec i mieszkania

Michał Stąporek, Marzena Klimowicz-Sikorska
17 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • Rozpoczęła się rozbiórka dawnej hali Technika przy ul. Wałowej w Gdańsku. W jej miejsce powstaną biura i mieszkania.
  • Rozpoczęła się rozbiórka dawnej hali Technika przy ul. Wałowej w Gdańsku. W jej miejsce powstaną biura i mieszkania.
  • Rozpoczęła się rozbiórka dawnej hali Technika przy ul. Wałowej w Gdańsku. W jej miejsce powstaną biura i mieszkania.
  • Rozpoczęła się rozbiórka dawnej hali Technika przy ul. Wałowej w Gdańsku. W jej miejsce powstaną biura i mieszkania.

Rozpoczęła się rozbiórka hali, która dla Wolnego Miasta Gdańska była tym, czym dziś dla Gdańska i Sopotu jest Ergo Arena. Ponieważ nie objęto jej ochroną konserwatorską, w jej miejsce powstaną budynki mieszkalne i biurowe.



Co powinno powstać przy Wałowej, czyli na obrzeżach dawnego centrum?

Pod koniec lat 20. rosnąca popularność targów i imprez masowych wymusiła na władzach Wolnego Miasta Gdańska budowę przestronnej hali wystawienniczo-targowej przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska. Nazwano ją Technika.

Czytaj więcej: Hala Technika, czyli Ergo Arena Wolnego Miasta

Jej projekt powstał w kwietniu 1925 roku, a już pięć miesięcy później halę oficjalnie oddano do użytku. Oferowała ponad dwa tysiące metrów powierzchni wystawienniczej i jednorazowo mogła pomieścić kilka tysięcy gości. Charakterystycznym elementem nowej budowli był całkowicie drewniany dach.

Choć w zamierzeniu miała głównie gościć targi techniczne (stąd nazwa) to hala była świadkiem także walk bokserskich i zapaśniczych, wieców partyjnych - zarówno partii niemieckich, jak i polskich.

W 1939 roku w hali urządzono prowizoryczną kostnicę, w której składano zwłoki Niemców, zastrzelonych podczas ataku na pobliską Pocztę Polską.

Pocztówka wydana z okazji otwarcia w Gdańsku nowej hali targowo-wystawienniczej "Technika". Wrzesień, 1925 roku. Reprodukcja ze zbiorów Mirosława Piskorskiego. Pocztówka wydana z okazji otwarcia w Gdańsku nowej hali targowo-wystawienniczej "Technika". Wrzesień, 1925 roku. Reprodukcja ze zbiorów Mirosława Piskorskiego.
Co ciekawe, mimo drewnianego, czyli łatwopalnego dachu, hala targowa praktycznie bez szwanku przetrwała działania wojenne w Gdańsku.

Po wojnie, jeszcze w latach 50., odbywały się w niej walki bokserskie, później przeznaczono ją na warsztaty i garaże, m.in. PKS-u.

Hala nie doczeka jednak 90. rocznicy swoich urodzin, gdyż właśnie rozpoczęła się jej rozbiórka.

Technika stoi na działce, którą w zeszłym roku kupiła firma deweloperska LC Corp, związana z jednym z najbogatszych Polaków - Leszkiem Czarneckim.

Choć znajdują się tu zabytkowe i chronione prawem budynki, które niegdyś stanowiły część dawnych koszar huzarów, to sama hala nie podlega ochronie konserwatorskiej.

- Hali nie objął niestety obszarowy wpis do rejestru zabytków, który kończy się na ul. Wałowej. Gdy były tworzone plany dla tego terenu nikt nie pomyślał, żeby halę objąć ochroną. W momencie, kiedy znalazła się w kręgu zainteresowań służb konserwatorskich okazało się, że inwestor posiada już pełnoprawne pozwolenie na rozbiórkę i zagospodarowanie tego terenu - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - To obiekt, który ma ładną architekturę, przetrwał II wojnę światową z drewnianym dachem, co jest ewenementem, do tego ma ciekawą historię. To wielka strata, że jest rozbierany.

Messehalle, czyli hala targowa - strzałka pokazuje lokalizację rozbieranej właśnie hali przy ul. Wałowej. Messehalle, czyli hala targowa - strzałka pokazuje lokalizację rozbieranej właśnie hali przy ul. Wałowej.
Ze sprawozdania finansowego dewelopera wynika, że w miejsce hali planuje on budowę zespołu biurowo-usługowego oraz budynków mieszkalnych.

Czytaj więcej: LC Corp kupił działki przy Wałowej. Może budować wysoko

Rozpoczęcie prac budowlanych w tym miejscu zaplanowano na lato, a ich zakończenie na rok 2017. W tym czasie ma powstać część biurowo-usługowa o powierzchni 10 tys. m kw. oraz mieszkaniowa ze 115 lokalami. To jednak jest tylko pierwszy etap inwestycji, w której może powstać łącznie 487 mieszkań.

Spółka LC Corp wybudowała jak dotąd w Gdańsku dwa niewielkie osiedla. W całej Polsce zasłynęła budową najwyższego wieżowca Wrocławia - Sky Tower o wysokości 212 metrów (gdyńskie Sea Towers mają 141 m, zaś Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - 237 m).

Opinie (252) ponad 20 zablokowanych

  • Nawet nie wiedziałem że była tam jakaś przedwojenna hala.

    Człowiek się uczy całe życie.

    • 11 0

  • No tak, biura nie wiadomo dla kogo, mieszkania nie wiadomo dla kogo...

    Za to stare rudery wiadomo dla kogo - nawiedzonych gołodupców-onanistów, którzy pasjonują się obiektami budowlanymi w złym stanie technicznym, o bezwartościowej architekturze przemysłowej.

    • 5 8

  • Inna hala (1)

    A kiedy powstanie hala zdrojowa w Brzeznie?Dzelnica mogla by byc reprezentacyjna dla gdanska,a tak poza piekna plaza to zapomniana przez wladzuchne ktora plawi sie w piastowaniu stanowisk.Do roboty smierdzace lenie

    • 14 2

    • Hala w Brzeźnie? Nieprędko.

      A kiedy powstanie hala zdrojowa w Brzeznie? Ano nie prędko - obecna "waaadza" wydaje pieniądze na niszczenie naszego miasta. Przykłady? Proszę bardzo! Zamiast rozwijać turystykę (udostępniać kolejne odcinki Motławy dla żeglugi, buduje się jakąś paranoiczną kładke które utrudni jeżeli nie uniemożliwi pływanie statków białej floty. Już teraz Gdynia przygotowuje się do obsługi połączeń które dotychczas organizował Gdańsk W centrum miasta, nad samą Motławą buduje się jakiś koszmarny bunkier, zupełnie nie pasujący do otoczenia. Obok pomnika Trzech Krzyży obok Stoczni stawia się zapyziały złomowiec. W rezultacie spora grupa turystów ominie Gdańsk i pojedzie do Gdyni, Sopotu, Gniewa i innych miejsc, których gospodarze mają WYOBRAŹNIĘ. Warto opracować listę szkodliwych dla Gdańska inwestycji za które ponosi odpowiedzialność ekipa pana A. Przyda się gdy obecna ekipa stanie przed sądem.

      • 0 2

  • skandal

    Uważam, że pan Pomorski konserwator ( bo chyba tylko do wkręcania żarówki by się nadał ) powinien po takim numerze wylecieć z hukiem z roboty wraz z rozbrajająco szczerym rzecznikiem. Jak można nie dbać o naszą historię. Ciekawe ile wzięli od p. Czarneckiego? Karą powinno być odbudowanie - cegła po cegle.

    • 15 4

  • Aż żal to czytać!! Czego ruscy nie zdążyli spalić to Budyń zrówna z ziemią!!

    • 12 4

  • W końcu zburzą tą ruderę !!!

    • 4 7

  • Gdyby nie rozbiórka,

    to i tak "sam by się spalił", więc o co to halo...

    • 8 3

  • ...

    Frajerzy ^^ Z tych co to burzą ...

    • 0 2

  • Wstydżmy się takich konserwatorów prezydentów a ogólnie takiej Polski

    Jeden z moich kierowników nie zwolennik terroru komunistycznego powiedziałby Dzierżyńskiego tu potrzeba. I przyznaję na przykładzie tej rozbiórki że to fakt - brakuje nam takowego. Nie wiem czy zadowolonym z faktu rozbiórki wiadomym jest że takich hal w Europie było 2 . Jedna na zachodzie do dzisiaj dobrze egzystuje a naszą uznano i przyczyniono się do jej zniszczenia. Niestety czego się chwycimy niszczymy. Popatrzmy - stocznie ,elmor, hydroster, wodociągi.blaszanka, mięsne zakłady,bimet,bałtyk,zntk i tak można dalej wyliczać.Polacy opamiętajmy się.

    • 17 3

  • Po co w ogóle w Gdańsku konserwator zabytków, skoro jego praca wygląda właśnie tak?

    Nie zgadzam się, żeby z moich podatkow opłacano kogoś, kto ma głęboko w tylcu zabytki tego miasta!

    • 14 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane