Wiadomości

stat

Aranżacje wnętrz. Mała łazienka z piecykiem gazowym

Koncepcja druga. Szafka w drewnianej okleinie oraz drewno na podłodze i wnęce z grzejnikiem (ewentualnie drewnopodobna ceramika) powodują, że w łazience panuje ciepły, domowy klimat.
Koncepcja druga. Szafka w drewnianej okleinie oraz drewno na podłodze i wnęce z grzejnikiem (ewentualnie drewnopodobna ceramika) powodują, że w łazience panuje ciepły, domowy klimat.

Problem z aranżacją małej łazienki jest doskonale znany wielu naszym czytelnikom. Dodatkowe komplikacje pojawiają się, kiedy w takim pomieszczeniu znajduje się piecyk gazowy, w przypadku którego ważniejsze od estetycznego wkomponowania we wnętrze jest jego bezpieczne i zgodne z prawem działanie

.

Aktualne wyposażenie łazienki.
Aktualne wyposażenie łazienki.
Pani Paulina niedawno przeprowadziła się do mieszkania w kamienicy. Zrobiła remont prawie całego mieszkania, pozostała tylko łazienka. Jest to małe pomieszczenie (ok. 2,9 m kw.), co samo w sobie powoduje nie lada wyzwanie przy nowej aranżacji. Jednocześnie, znajduje się tu gazowy, przepływowy podgrzewacz wody, którego lokalizacja nie pozwala na swobodne planowanie nowego wyposażenia.

- Nie wiem jak zaaranżować strefę nad umywalką, lustro, oświetlenie. Mam dylemat w kwestii wyboru kafelków i możliwości łączenia ze sobą wzorów oraz wielkości płytek. Chciałabym, żeby w łazience zmieściła się szafka na kosmetyki i chemię - określiła swoje potrzeby pani Paulina. - Największy kłopot jest z piecykiem gazowym [...] Chcąc ustawić szybę odgradzającą brodzik od reszty łazienki musiałabym umieścić piecyk w strefie kąpielowej, a to zepsuje cały efekt. Niestety nie wiem jak można go ukryć.

Z tym problemem zmierzyli się architekci z SAMM studio opracowując dwa warianty aranżacji łazienki.

Piecyk gazowy jest częścią instalacji gazowej. Wszelkie przeróbki wymagają opracowania dokumentacji budowlanej i decyzji o pozwoleniu na jej przebudowę.


Inwestorzy zwykle boją się formalności związanych z uzyskaniem takiego pozwolenia. Jednak warto poświęcić cenny czas i przenieść piecyk w takie miejsce pomieszczenia, by nie przeszkadzał w nowej aranżacji - z prostego powodu: łazienka jest pomieszczeniem, które wykańcza się raz na wiele lat, praca ta wiąże się z dużymi kosztami materiałów i robocizny. Wykończenie czy remont trudno w tym przypadku komfortowo rozbić na etapy.

Potrzebny jest projekt budowlany instalacji wykonany przez uprawnionego projektanta instalacji sanitarnych. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę składa się go w wydziale architektury odpowiedniego urzędu (miasta lub starostwie). Na decyzję czeka się zazwyczaj krócej niż na decyzję o budowie np. domu czy na poważną przebudowę. Oprócz niewielkich dodatkowych kosztów oraz konieczności oczekiwania na decyzję nie przynosi to wielu problemów.

W tym pomieszczeniu piecyk dodatkowo znajduje się w miejscu, w którym warto zrobić kabinę prysznicową, ale sam w sobie nie może się w niej znajdować, więc przejście tej procedury wydaje się zasadne.

Jeśli chcemy "zabudować" podgrzewacz musimy się upewnić, że jest to urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Możliwe jest wtedy umieszczenie go w szafce otwartej od dołu i góry (ew. z odpowiednimi szczelinami wentylacyjnymi) - tak by zapewnić przepływ powietrza w zabudowie.

Pomieszczenie ma 2,9 m kw. powierzchni (ok. 1,3 m głębokości i 2,2 m szerokości). W tej chwili naprzeciwko wejścia znajduje się kompakt WC, obok umywalka. Po lewej stronie jest wanna na całą głębokość pomieszczenia, a nad nią wspomniany podgrzewacz gazowy.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Brodzik z liniowym odpływem wody.
Koncepcja pierwsza. Brodzik z liniowym odpływem wody.
Miska ustępowa i umywalka pozostały w pierwotnym miejscu. Zdecydowaliśmy jednak, że zastosujemy podtynkowe stelaże i spłuczkę. Wysoka na ok. 95-100 cm zabudowa tworzy dodatkowo półkę, na której można odstawić przybory łazienkowe, kosmetyki, ew. suszarkę.

Nad miską ustępową usytuowaliśmy "piecyk" i zabudowaliśmy go od frontu drzwiczkami z lustrem. Obok, jako kontynuacja zabudowy piecyka, znajduje się szafka na kosmetyki z drzwiczkami z lustrem.

W pomieszczeniu znalazła się kabina prysznicowa z brodzikiem podkaflowym i odpływem liniowym zamykana drzwiami szklanymi przesuwnymi. Bateria prysznicowa podtynkowa z rozdzielaczem na deszczownicę umieszczoną na suficie podwieszanym oraz zestaw prysznicowy.

Kolorystyka tego wariantu to kontrastowe połączenie jasnego beżu z antracytem. Wybraliśmy kafle bez wzorów o zbliżonej fakturze imitującej lawę (ew. łupek) o dużych wymiarach 90x30, 60x30 oraz mozaikę.

Oświetlenie
w postaci lamp typu downlight umieszczone zostały w suficie podwieszanym. Listwy LED znalazły się z kolei we wnękach podkreślających fakturę płyt ceramicznych.Koncepcja druga

Koncepcja druga. Tradycyjny brodzik i bateria natynkowa w kabinie prysznicowej.
Koncepcja druga. Tradycyjny brodzik i bateria natynkowa w kabinie prysznicowej.
Jest to wariant prostszy pod względem instalacyjnym. W kabinie znajduje się brodzik o wym. 120 x 80cm, natynkowa bateria prysznicowa oraz bardziej typowe, otwierane drzwi szklane.

Umywalka wisząca z szafką w okleinie naturalnej wprowadza do wnętrza ciepły, naturalny akcent. Nad nią znajduje się lustro naścienne.

Miska ustępowa osadzona została na stelażu podtynkowym ze spłuczką. Nad nią znajduje się podgrzewacz w obudowie szafkowej (bez dołu).

Grzejnik łazienkowy pozostał na swoim miejscu. W wizualizacji wykorzystaliśmy grzejnik o falistym kształcie, wykończony chromem.

Kolorystyka wnętrza jest cieplejsza, mniej kontrastowa. Na podłodze zaproponowaliśmy drewno, ew. materiał drewnopodobny, który poprowadziliśmy wnęką ścienną z grzejnikiem aż na sufit.

Jasne, gładkie płytki o dużym formacie z deseniem marmuropodobnym dodają wnętrzu prestiżu i elegancji, a jednocześnie wprowadzają delikatny kontrast między ich fakturą a drewnem.

Oświetlenie pozostało jak w koncepcji pierwszej, jednak większy nacisk położyliśmy na wykorzystanie opraw typu "downlight".


Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (66)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.