Wiadomości

stat

Aranżacje wnętrz. Pokój dla chłopca i dziewczynki

Koncepcja pierwsza. Umieszczenie dziecięcego łóżka na górze zabudowy pozwala w pomieszczeniu oszczędzić miejsce na łóżko i zwiększyć przestrzeń przechowalniczą.
Koncepcja pierwsza. Umieszczenie dziecięcego łóżka na górze zabudowy pozwala w pomieszczeniu oszczędzić miejsce na łóżko i zwiększyć przestrzeń przechowalniczą.

Kiedy w mieszkaniu pojawia się nowy członek rodziny rodzice stają przed aranżacyjnym dylematem: jak wygospodarować odpowiednią przestrzeń dla małego dziecka? Sprawa jest jeszcze trudniejsza kiedy dzieci są różnej płci.Wymiary pokoju dziecięcego.
Wymiary pokoju dziecięcego.
Koncepcja pierwsza. Łóżeczko dla dziewczynki znajduje się na górze zabudowy meblowej.
Koncepcja pierwsza. Łóżeczko dla dziewczynki znajduje się na górze zabudowy meblowej.
Koncepcja druga. Nie ma tu mebli w zabudowie, ale zachowany został podział na strefy dla obojga dzieci.
Koncepcja druga. Nie ma tu mebli w zabudowie, ale zachowany został podział na strefy dla obojga dzieci.
Właśnie taki problem ma Marta z mężem.

- Mamy małe mieszkanie, zaledwie 38 metrów. Mieszkaliśmy w nim w trójkę z trzyletnią córeczką do czasu, kiedy rok temu pojawił się w nim nasz malutki synek. Nie mamy póki co szans na większe mieszkanie i niestety brakuje nam pomysłu jak można by było zaadoptować ten wąski pokój na przestrzeń dla dzieci do wypoczynku, zabawy oraz przechowywania ich ubrań i zabawek. Jest nam tym bardziej trudno, że dzieci są różnej płci - napisała w liście do redakcji Marta.

Problem jest dodatkowo skomplikowany, bo pokój oprócz tego, ze jest prostokątny ma zaledwie niecałe 9 m kw. Dwie koncepcje zagospodarowania pokoju przygotowała Anna Sawicka z firmy La Vita Design. Nie zapomniała przy tym o wydzieleniu miejsca dla chłopca i dziewczynki, aby każde z nich naprawdę miało własną przestrzeń w mieszkaniu.

Koncepcja pierwsza

Tutaj zabudowy zostały wykorzystane do stworzenia mnóstwa schowków, szuflad i interesujących dzieci zakamarków. Po wejściu do pokoju, po lewej stronie, znalazła się bardzo pojemna garderoba, na górze której znalazło się łóżko. Natomiast po prawej stronie, tuż za drzwiami, znajduje się regał. Ta część pokoju przeznaczona jest dla dziewczynki, ponieważ ze względu na swój wiek mogłaby sama wchodzić po schodko-szufladkach na piętrowe łóżko.

Na środku pokoju znajduje się miejsce do zabawy. Jest tam stolik z pufami i schodko-szuflady do przechowywania zabawek oraz innych drobiazgów. Strefa zabawy jest granicą pomiędzy dziewczęcą a chłopięcą częścią pokoju.

A ta znajduje się na podeście, na którym aktualnie stoi regał i łóżeczko dziecięce. Oczywiście chłopiec szybko z niego wyrośnie, dlatego sprytnym rozwiązaniem jest szuflada-łóżko wysuwana spod podestu. Można zatem powiedzieć, że pokój rośnie wraz z wiekiem dziecka. W przyszłości możemy przenieść stolik z pufami na podest lub pozostawiając strefę zabawy na środku pokoju na podeście umieścić biurko. Wszystko zależy od potrzeb rodziców i dzieci.

Koncepcja druga

To bardziej klasyczne rozwiązanie układu funkcjonalnego pokoju. Oczywiście, tak jak w pierwszej koncepcji pokój został podzielony na dwie strefy, tym razem stało się na odwrót: dziewczynka ma swój kącik przy oknie, a chłopiec bliżej drzwi.

Rozwiązanie to spodoba się rodzicom z mniejszym budżetem, bo wymaga skromniejszej zabudowy mebli. Każde dziecko ma swoją szafę na ubrania, regał na książki i zabawki, oraz łóżko. Podobnie jak w pierwszej koncepcji chłopiec początkowo śpi w łóżeczku szczebelkowym, które tutaj z czasem zastąpione będzie łóżkiem dla dziecka o wymiarach 140x80cm.

Środkowa część pokoju to strefa dla obojga dzieci. Zaprasza je do zabawy swoimi kolorowymi pufami.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (108)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.