Wiadomości

Aranżacje wnętrz. Urządzamy pokój dla niemowlęcia

Aranżacja pokoju dla niemowlęcia jest ważna, bo dzieci rosną bardzo szybko, a wnętrze powinno nadążać za ich potrzebami.
Aranżacja pokoju dla niemowlęcia jest ważna, bo dzieci rosną bardzo szybko, a wnętrze powinno nadążać za ich potrzebami.

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu rodziny. Ostatnie tygodnie przed narodzinami oznaczają przygotowania, także w zakresie przystosowania mieszkania.Na tym etapie była nasza czytelniczka Klaudia, kiedy zdecydowała się przesłać list do redakcji.

- Po wielu latach starań spełniło się moje największe marzenie - zostanę mamą. Kupując mieszkanie, braliśmy pod uwagę większą liczbę pokoi - właśnie ze względu na nasze upragnione dziecko. Poza pokojem dziecięcym, na którego urządzenie nie mamy pomysłów, mieszkanie przeszło gruntowny remont i wnętrze zostało zaaranżowane w stylu glamour. W całym mieszkaniu dominuje kolor szary i biały ze srebrnymi dodatkami i sztukaterią - pisze w liście do redakcji czytelniczka Klaudia.
Nasi czytelnicy nie znają jeszcze płci dziecka, dlatego zależy im na uniwersalnej, ale przytulnej aranżacji. Pokój ma powierzchnię niespełna 10 m kw.

Dwie wersje aranżacji powstały w pracowni Design Atelier. W czasie prac projektowych wszystko musiało być przemyślane w najdrobniejszych szczegółach, ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, a otaczające je przedmioty muszą zmieniać się wraz z nimi. Propozycje aranżacji wnętrz zakładają więc elastyczne rozwiązania, które umożliwią zmianę układu mebli. Ściany powinny być pomalowane farbą odporną na zabrudzenia lub oklejone zmywalną tapetą. Podłoga musi być ciepła w dotyku i antypoślizgowa.

Warto podkreślić, że pokój niemowlęcia powinien pełnić kilka funkcji jednocześnie: odpoczynku i karmienia, przechowywania pościeli, pieluch, kosmetyków i odzieży dla dziecka. Nie powinno też zabraknąć miejsca na zabawki i książki.

Koncepcja pierwsza
W pierwszej koncepcji znalazły się meble wykonane z naturalnych materiałów. We wnętrzu znalazły się wiklinowe kosze i wieszaki z tekstyliów. Wybrane meble mają międzynarodowy certyfikat zezwalający na ich użycie w pokoju noworodka. Zamiast wykładzin lub puchatych dywanów we wnętrzu uwzględniony został bawełniany dywanik, który można łatwo wyprać w pralce. Na oknach znalazły się zasłony bawełniane lub lniane, nadające się do częstego czyszczenia.

Wybierając miejsce do karmienia, zwróciliśmy uwagę na wygodę zarówno matki, jak i dziecka. Z tego względu we wnętrzu znalazło się przestronne krzesło z podnóżkiem, miniaturowymi poduszkami i wygodnymi podłokietnikami. W pobliżu znajduje się miejsce do przechowywania pieluch, chusteczek oraz innych przydatnych akcesoriów.

Jedna ściana w pokoju jest zdobiona wzorem nieba, co nadaje temu wnętrzu wrażenie przestronności i lekkości. Pozostałe ściany pokryte są papierową, oddychającą tapetą.

Łóżeczko znajduje się blisko okna, w miejscu odizolowanym od wiatru i hałasu. Obok usytuowano fotel, na którym matka może wygodnie karmić dziecko bezpośrednio w pokoju. Niedaleko fotela znajduje się komoda i przewijak.

Koncepcja druga
Druga koncepcja została zaaranżowana w stylu nowoczesnym, z wrażeniem miękkiej głębi i lekkości. Wiszący fotel do karmienia i tapeta z szybującymi w chmurach wielorybami przenoszą użytkowników wnętrza do świata bajek.

W tej koncepcji łóżeczko razem z przewijakiem znalazło się po prawej stronie od wejścia. Fotel został umieszczony przy oknie.

W pokoju dominuje naturalny drewniany kolor mebli i neutralne kolory ścian z dodatkami.

Warto podkreślić, że pokój małego dziecka jest miejscem, w którym spędza większość czasu w swoich pierwszych miesiącach, a wszystko, co go otacza, wpływa na jego zdrowie. Należy również pamiętać o znaczeniu odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 20 do 22 stopni, a wilgotność - od 50 do 70 stopni. Pokój powinien być dobrze wentylowany.

Opinie (33) 1 zablokowana

 • Bukowe łóżeczko, przewijak i sudocrem to jest must have każdego takiego pokoju :)

  • 20 5

 • Sudocrem to nie jest najlepszy produkt, maść z cynkiem nie powinna być stosowana nacodzień, ale tylko doraźnie jak są poważne problemy skórne.

  • 16 0

 • W pierwszej koncepcji najważniejsze to bezpieczne zamknięcie okna, bo jak dziecko będzie miało więcej jak rok to wyjdzie na parapet i wypadnie przez okno. Dwulatek potrafi sam otworzyć klamkę w oknie. Mój potrafił, musieliśmy założyć klamki z kluczykiem żeby się nie martwić. I te kable przy fotelu do karmienia to też słabo jak dziecko będzie raczkować i chodzić. Grozi jakimś wypadkiem. Dodam też, że jak ma być baldachim to materiałowy, a nie jakaś firanka. Materiałowy przy oknie przynajmniej osłoni przed słońcem w ciepłe dni. Moje dzieci też miały łóżeczka przy oknie i baldachim bym bardzo praktyczny latem.

  Generalnie w pierwszej i drugiej opcji nikt nie pomyślał, że dziecko zawsze ma pełno zabawek wszelkiej maści. I gdzie to trzymać? Postawcie chociaż jakąś skrzynię na graty.

  • 22 2

 • U mojego dziecka nie musiałam takiego g... jak sudokrem, czy podobne, stosować ani razu. Nie wiem dlaczego wciskają to ludziom.
  A wcale nie jestem nadwrażliwa na punkcie zmieniania co i moment pieluchy, wręcz przeciwnie.
  Wystarczy zdrowe natłuszczenie skóry (ja stosowałam zwykłą oliwę, nie, nie oliwkę dla niemowląt ani inną chemię) i żadne dodatkowe środki nie były potrzebne.

  • 5 1

 • Łóżeczko przy oknie/grzejniku?

  • 14 1

 • A co na to wszystko najważniejszy lokator?

  Mam przekonanie bliskie pewności, że ma to głeboko w dxxxe! Jak się zastanowić, to takiemu zachowaniu winien przejrzeć się psycholog, bo może prowadzić do wychowawczych patologii.

  • 14 1

 • Starszne

  nie praktyczne i pewnie za miliony!!

  • 13 1

 • Niemowlak to śpi w łóżeczku ale z rodzicami w sypialni.
  Gratuluje Pani architekt pomysłu wstawania w nocy do śpiącego dziecka w drugim pokoju...
  Zatem wystój powinien uwzględnić zainteresowania i ciekawość dwulatka, powyższe propozycje są z stylu zrób aranżację pokoju po narodzinach dziecka, które i tak śpi razem z Tobą, a potem zrób jeszcze raz, tym razem z głową, dwulatkowi.

  • 21 13

 • Te krzesła, czy fotele z wysokimi podłokietnikami zupełnie śie nie sprawdzają w przypadku karmienia.

  Wiszące jajko, może i wygląda fajnie, ale jest jeszcze gorszym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem jest zakup poduszki do karmienia, aby odciążyć ręce - a takiej nie wsuniesz wygodnie przy tak zabudowanym meblu. Ceń swoją wygodę i nie decyduj się na proponowane tutaj pomysły.

  Skoro jest już lista "must have" to dorzucam leżak babybjorn - pokolenie naszych rodziców zazdrości tego wynalazku ;)

  • 17 1

 • To nie pokój dla niemowlęcia tylko dla sfrustrowanej matki bąbelka

  do pokazywania i chwalenia się przed psiapsiułkami i rodzinom. Do zrobienia zdjęcia na fb czy insta.
  Dziecko nie będzie pamiętać w jakim pokoju siedziało przez pierwsze 6 lat życia.

  • 30 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.