• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Aranżacje wnętrz: jak poprawić funkcjonalność mieszkania

Lukasz Maraszek
26 lutego 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (52)
Koncepcja druga. Problem z umiejscowieniem telewizora został rozwiązany przez powstanie ścianki działowej pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Koncepcja druga. Problem z umiejscowieniem telewizora został rozwiązany przez powstanie ścianki działowej pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym.

Deweloperzy często mają problem z maksymalnie funkcjonalną aranżacją wnętrza. Jeśli mieszkanie kupowane jest na etapie powstawania budynku, projekt można poprawić. Gorzej, jeśli urządzić się trzeba w gotowym lokalu. Przed takim wyzwaniem stanęli Monika i Maciej.Monika i Maciej nabyli 85 metrowe mieszkanie w Gdańsku. Jest to lokal narożny południowo-zachodni, bardzo dobrze nasłoneczniony. Naturalne światło wpada również do kuchni a to duża zaleta, niestety czasami pomijana przez projektantów. Aranżacja tak dużego mieszkania nie powinna sprawić żadnego problemu jednak pierwotny układ ścian zaproponowany przez dewelopera posiada wiele wad: hall ma wielkość pokoju, łazienka jest stosunkowo niewielka, kuchnia nie spełnia oczekiwań właścicieli gdyż jest otwarta na pokój dzienny.

Państwo Monika i Maciej borykają się z trudnościami w aranżacji pokoju dziennego - nie wiedzą gdzie umieścić telewizor i sofę, nie mają także pomysłu na wydzielenie kuchni. Deweloper nie zaproponował żadnego ustawienia więc przy zakupie nie byli tego świadomi. Kłopot  pojawił się po odbiorze mieszkania, gdy zobaczyli je w rzeczywistości.

Projekt trafił na nasze biurko za późno; na etapie kupna istnieje możliwość aranżacji ścian oraz instalacji. Teraz aby lokal spełniał wszystkie wymagania Pani Moniki i Macieja będzie trzeba wyburzyć niektóre stare i postawić nowe ściany co generuje dodatkowy koszt.

Poniżej pokazujemy (w dwóch aranżacjach) jak można w prosty, ale przemyślany sposób zagospodarować każdy metr kwadratowy mieszkania Moniki i Macieja.

Aranżacja pierwsza

Aranżacja pierwsza wymagała gruntownej zmiany układu funkcjonalnego mieszkania.
Wprowadziliśmy dodatkowy trakt w którym znajduje się kuchnia, garderoba, hall wejściowy i łazienka. Takie rozwiązanie zmniejsza przestrzeń pokoju dziennego i kuchni o 3 m kw. natomiast zyskujemy 4 m kw garderoby.

Sporej wielkości hall zawiera aż 5 modułów przestrzeni magazynowania. Udało się również wydzielić dodatkowe pomieszczenie na WC a łazienka powiększyła się do tego stopnia, że zmieścił się sporej wielkości prysznic i zamykana dwu modułowa szafa w której znajduje się pralka.

Na funkcjonalności najbardziej zyskała kuchnia.
Możliwe jest jej zamknięcie przy pomocy suwanych drzwi
a wprowadzenie dodatkowego traktu a zatem głębokości pomieszczenia umożliwia zamknięcie lodówki, piekarnika i kuchenki mikrofalowej w zabudowanej ścianie. Dodatkowo blat roboczy pod oknem można przeprojektować tak by stanowił miejsce do spożywania szybkich posiłków.

W salonie znajduje się dość miejsca by wstawić rozkładany stół jadalniany nawet dla 10 osób oraz miejsce do codziennego wypoczynku z telewizorem zlokalizowanym na ścianie koło okna.

Aranżacja druga
Aranżacja druga w nieco inny sposób pokazuje rozwiązanie kuchni.

Jednym z najistotniejszych elementów tego rozwiązania jest zredukowanie zadziwiająco (i zbędnie) obszernego hallu na rzecz łazienki, garderoby oraz dodatkowej toalety. Dzięki takiemu zaaranżowaniu przestrzeni, która w praktyce jest zazwyczaj pusta, Monika i Maciej zyskują większą łazienkę mieszczącą wannę, prysznic, pojemną szafkę oraz ukrytą pralkę.

W zmodyfikowanym holu znajdziemy dwie duże szafy, a jego układ intuicyjnie i subtelnie oddziela strefę przeznaczoną dla gości od strefy prywatnej mieszkańców. Dodatkowo, rozszerzają się funkcje pokojów dając możliwość wyjścia na balkon z sypialni i ustawienie biurka pod oknem w pokoju dziecka/gabinecie.

Mieszkanie Moniki i Macieja jest słoneczne i dobrze doświetlone, jednak otwarta kuchnia oraz podwójne drzwi balkonowe utrudniają mieszkańcom rozplanowanie pomieszczenia. Wykorzystanie istniejącego, dodatkowego kierunku i jego kontynuacja pozwoliło na wydzielenie odrębnej przestrzeni na niewielką kuchnię, która w tym wariancie jest całkowicie zamknięta, a wejście do niej znajduje się od strony holu.
Mimo zamknięcia nie traci jednak na funkcjonalności - znajduje się w niej miejsce na dużą ilość szafek, a nawet na niewielki blat jadalniany, przeszklenie natomiast wprowadza dodatkowe światło i optycznie powiększa przestrzeń. 

Ważnym elementem tej koncepcji jest nowo powstała ukośna ściana - zarówno pod względem praktycznym, jak i dekoracyjnym. Pozwala na lepszą organizację przestrzeni - ustawienie stołu jadalnianego i powieszenie telewizora. Zlokalizowanie go na tej ścianie pozwala nam na postawienie kanapy w rogu pomieszczenia przodem do obydwu okien, a jednocześnie nie zmusza na oglądanie tyłu mebla. Pozostały narożnik pomiędzy dwoma oknami wykorzystany został na umiejscowienie regału na książki wyposażonego w niewielki blat przeznaczony np. do pracy na laptopie.

Dzięki wykorzystaniu pustych powierzchni i stworzeniu w ich miejsce nowych pomieszczeń (kuchni, garderoby, toalety) mieszkanie zyskuje większą funkcjonalność i intuicyjność, nie tracąc przy tym poczucia przestrzeni dzięki odpowiednim materiałom.


Podsumowanie

Obie aranżacje oznaczają gruntowną przebudowę w stosunku do aranżacji zaproponowanej przez dewelopera z dużą korzyścią dla funkcjonalności mieszkania. Powstał projekt mieszkania komfortowego i nowoczesnego w którym codzienne życie to przyjemność.

Koncepcja pierwsza. Strefa wypoczynkowa jest wyraźnie zaakcentowana odwróconą tyłem do wejścia kanapą. Koncepcja pierwsza. Strefa wypoczynkowa jest wyraźnie zaakcentowana odwróconą tyłem do wejścia kanapą.
Koncepcja pierwsza. Telewizor znalazł miejsce na niskiej szafce. Daje to możliwość przestawienia go w razie potrzeby. Koncepcja pierwsza. Telewizor znalazł miejsce na niskiej szafce. Daje to możliwość przestawienia go w razie potrzeby.
Koncepcja druga. Mebel wypoczynkowy może zająć cały róg pomieszczenia. Koncepcja druga. Mebel wypoczynkowy może zająć cały róg pomieszczenia.
Koncepcja druga. Akcenty kolorystyczne nadają charakteru stonowanemu wnętrzu. Koncepcja druga. Akcenty kolorystyczne nadają charakteru stonowanemu wnętrzu.
Koncepcja pierwsza. W pomieszczeniu znalazło się miejsce na rozkładany stół jadalniany. Koncepcja pierwsza. W pomieszczeniu znalazło się miejsce na rozkładany stół jadalniany.
Koncepcja pierwsza. Dwa wyjścia na balkon zapewniają doskonałe doświetlenie pomieszczenia. Koncepcja pierwsza. Dwa wyjścia na balkon zapewniają doskonałe doświetlenie pomieszczenia.
Koncepcja druga. W rogu pomieszczenia znalazło się miejsce na blat do pracy na laptopie. Koncepcja druga. W rogu pomieszczenia znalazło się miejsce na blat do pracy na laptopie.
Koncepcja druga. Wzory na ścianie są nawiązaniem do niebanalnego blatu-regału. Koncepcja druga. Wzory na ścianie są nawiązaniem do niebanalnego blatu-regału.
Koncepcja pierwsza. Kuchnia zamykana jest dużymi drzwiami przesuwnymi. Koncepcja pierwsza. Kuchnia zamykana jest dużymi drzwiami przesuwnymi.
Koncepcja pierwsza. Kuchnia, piekarnik i lodówka zostały zabudowane w ścianie. Koncepcja pierwsza. Kuchnia, piekarnik i lodówka zostały zabudowane w ścianie.
Koncepcja druga. Pod oknem w kuchni znalazło się miejsce na blat do spożywania szybkich posiłków. Koncepcja druga. Pod oknem w kuchni znalazło się miejsce na blat do spożywania szybkich posiłków.
Koncepcja druga. Szklana ściana między kuchnią a pokojem optycznie powiększa przestrzeń. Koncepcja druga. Szklana ściana między kuchnią a pokojem optycznie powiększa przestrzeń.
Przearanżowanie hallu pozwoliło wygospodarować w nim dodatkowe pomieszczenia. Przearanżowanie hallu pozwoliło wygospodarować w nim dodatkowe pomieszczenia.
Zgodnie z kształtem całego mieszkania nowy ciąg powstał pod ukosem. Zgodnie z kształtem całego mieszkania nowy ciąg powstał pod ukosem.

Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Luk StudioLukasz Maraszek

Opinie (52) 5 zablokowanych

 • Podoba mi się

  Chyba po raz pierwszy podobają mi się propozycje podziału wnętrza na "Trójmieście". Praktyczne - w sumie to mieszkanie jest duże więc i pole do popisu też. Co do wystroju - kwestia gustu, ja bym dla siebie inaczej zrobiła. Ale co głowa to inny pomysł i inne preferencje.

  • 33 12

 • Całkiem fajne propozycje (2)

  wreszcie coś realnego a nie projekt z kosmosu gdzie trzebabyło by przearanżowywać cały blok:)

  • 27 11

  • "korytaż" (1)

   ...

   • 0 0

   • ??

    /????

    • 0 0

 • Przytulnie jak w hotelu...

  Dziękuję, postoję.

  • 23 20

 • strasznie duzo pracy ktos włozył w ten projekt, wow

  • 14 9

 • lokalizacja (1)

  wg mnie mieszkanie w 4 wiezach ( wrzeszcznie nazywaja 4 pały - nie wiem czemu ) - koło 1mil pewnie kosztowało , ciekawe jakie koszty eksploatacji i utrzymania - raczej nie dostępne dla przeciętnej rodziny :(

  • 7 5

  • nie

   to nie 4 wieże :)

   • 0 0

 • Artykul obrazuje kompletną nieudolnosc nadwornych projektantów deweloperów. (3)

  • 29 3

  • a także (1)

   kompletną bezmyślność nabywców takich mieszkań. Myślę że powiększenie balkonu i dodatkowe wyjcie na balkon z kuchni też by ich nie odstraszyło :)

   • 3 0

   • no tak

    no bezmyślność nabywców tak, na etapie kupna można pozmieniać i wynegocjować- aranżacja pierwotna to stan wyjściowy a nie końcowy...

    • 0 0

  • nie

   to nie nieudolność, tylko dostosowanie się do wymagań inwestora, Myślisz , że inwestor za wygląd suuper mieszkania chce płacić za dodatkowe ścianki działowe?? Chodzi o to, że są murowane tylko te niezbędne. Architekt (zazwyczaj) dobrze wie co możnaby zrobić z takim mieszkaniem, ale deweloper mówi NIE dodatkowym kosztom. Wiadomości z 1 ręki

   • 0 0

 • 85 m2 całości

  A pokój dzienny na poziomie 20 - 22 m2... na takim metrażu to są klitki a nie pokoje.

  • 11 12

 • I wez to czlowieku sam wymysl.... (1)

  Niesamowite, jak duzo moze zobaczyc architekt.... Nigdy bym nie wpadla na taka, chyba w sumie prosta, przebudowe tego wnetrza. Nigdy. A sciany kazdy moze sobie zrobic przeciez jak chce.

  • 13 7

  • wystarczy trochę wyobraźni

   • 1 0

 • Stół (4)

  Jakiej firmy jest ten stół z pomarańczowymi krzesłami

  • 1 3

  • Krzesła z Vitry (2)

   proj. Verner Panton

   • 0 0

   • aha:( (1)

    • 0 0

    • nie rozmumiem tego smutku

     jeśli to z powodu ceny oryginału, proponuje poszukać hasłem: krzesło Panton,
     przecież Chińczycy rządzą światem... :)

     • 0 0

  • jaka firma

   widzialam takie mebelki w Firmie Kler, czyli na kazda kieszen.

   • 0 0

 • Zazdrość/zgryżliwość (1)

  Zazdrość Zgryźliwość przemawia z waszych wpisów.
  Kiedy pytam się Kiedy nadejdzie kres...

  • 7 7

  • jak pokazą fajny projekt???

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29900 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19550 zł/m2
Gdynia Orłowo
18700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
18450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16800 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
16600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane