Urządzenia łazienkowe zawieszone na stelażach "unoszą się nad podłogą" co daje poczucie lekkości, a w efekcie sprawia wrażenie, że pomieszczenie wydaje się większe. Co istotne, łazienkę dużo łatwiej posprzątać.
fot. materiały prasowe Koło
Architekci wnętrz w Trójmieście podkreślają, że w niemal każdym projekcie miska toaletowa oraz - jeśli ma znaleźć się w łazience - bidet, projektowane są z zastosowaniem stelaża podtynkowego. Ceramika wisząca podoba się inwestorom. Prócz względów estetycznych, wpływa również na funkcjonalność i poziom higieny pomieszczenia.
Początkowo wyposażenie podwieszane było domeną przestrzennych salonów kąpielowych. Dziś znajduje ono zastosowanie w niemal każdym łazienkowym wnętrzu. Co wpływa na jego niebywałą popularność?
W pomieszczeniach o niewielkim metrażu, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, podwieszana ceramika (coraz częściej także meble łazienkowe) daje wrażenie lekkości. W odbiorze użytkownika łazienka jest zatem większa. Montowana na stelażach podtynkowych ceramika podkreśla także oszczędną elegancję wystroju - ilość widocznych elementów instalacyjnych jest ograniczona. Dlatego rozwiązanie to idealnie wpisuje się w minimalistyczne propozycje aranżacyjne, które najczęściej proponowane są do łazienek.
Większa higiena
Ceramika podwieszana stosowana jest w celu utrzymania wysokiego poziomu higieny. Dzięki pozostawieniu wolnej podłogi, ułatwione jest również utrzymanie czystości i szybkie przetarcie zachlapanej powierzchni. Z uwagi na wyeliminowanie trudno dostępnych miejsc na styku sanitariatu z podłogą, minimalizowane jest ryzyko powstawania skupisk bakterii. Aby dodatkowo ułatwić utrzymywanie czystości, warto wybierać modele o opływowych, prostych kształtach. Wyeliminowanie trudnych do przetarcia załamań pozwala na szybkie zdezynfekowanie sanitariatu. Istotną kwestią pozostaje także estetyka ceramiki.
Zabudowa mokra i sucha
Ze względu na podział stelaży podtynkowych według montowanego na nich urządzenia, wyróżniamy modele do instalacji misek sedesowych, bidetów, pisuarów, umywalek, armatury czy uchwytów (może być także stelaż podwójny, np. do wc i bidetu). Ale już ze względu na sposób montażu stelaże dzielimy na modele do zabudowy mokrej i suchej. Pierwsze z nich wykonane są z lekkich, stalowych ram, których wytrzymałość i sztywność determinuje konieczność instalacji na ścianie murowanej i dodatkowe wzmocnienie cegłami lub solidnym materiałem budowlanym. Popularniejszym rozwiązaniem są jednak stelaże do zabudowy suchej.
Czytaj także: czym czyścić łazienkowe "meble"
- Stelaże do zabudowy suchej konstruowane są ze stalowych profili o wytrzymałości na obciążenia sięgającej nawet 300 - 400 kilogramów. Takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Rama zabudowywana jest zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, wykańczanymi glazurą - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Dodatkowo, przy montażu tego typu stelaży, tworzona jest półka szerokości około piętnastu centymetrów, na której możemy wygospodarować miejsce na potrzebne akcesoria.
Stelaż do montażu miski sedesowej
Za najbardziej skomplikowany element instalacji podtynkowej uważany jest stelaż do instalacji misek sedesowych. Jednocześnie jest on najczęściej stosowany.
- W tym przypadku istotny wpływ na trwałość i bezawaryjność instalacji ma zbiornik spłukujący. Powinien być on wykonany metodą rozdmuchiwania, czyli stworzony z jednego elementu. W odróżnieniu do modeli klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie ze sobą ryzyka rozszczelnienia, a co za tym idzie - konieczności kosztownych napraw w przypadku awarii bezpośrednio wewnątrz zabudowy - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.
Czytaj także: ile miejsca trzeba pozostawić wokół poszczególnych sprzętów łazienkowych
Ważna jest także pojemność spłuczki. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w ekologiczną funkcję umożliwiającą spłukiwanie jedynie połową wody, znajdującej się w zbiorniku. Uzupełnieniem konstrukcji jest przycisk montowany na zabudowie ponad sanitariatem. W przypadku oszczędnego systemu spłukiwania sprawdzi się model dwumodułowy.
Ile miejsca zabiera stelaż?
Na stelaż podtynkowy do miski ustępowej należy zarezerwować przy ścianie miejsce o długości 35-50 cm i 10-25 cm szerokości na sam stelaż. Wysokość stelaży mieści się w granicach od 82 do 120 cm. Do tego dodać należy przestrzeń ok. 40 x 55 cm na zawieszenie miski oraz 20 cm wolnej powierzchni po obu bokach miski, a bezpośrednio przed miską pole o wymiarach ok. 80x60 cm, aby korzystanie z WC było komfortowe.
- Aby minimalizować ilość podziałów i "wypustów ścian" proponuję zamontować w łazience miskę ustępową w formie kompaktu. Na rynku jest wiele modeli w bardzo atrakcyjnych nowoczesnych formach zajmujących często mniej miejsca niż popularne obecnie podwieszane miski z zabudowanym zbiornikiem wody - uczula Magdalena Sicha z pracowni Mootif Studio. - Dzięki temu rozwiązaniu, jeśli mamy ciekawy pomysł na aranżację, możemy na ścianie z miską ustępową zrezygnować z płytek, a kafle ułożyć jedynie pod prysznicem i nad umywalką.