• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Domy z rynku wtórnego

Joanna Stolp
12 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (158)
Najwięcej ofert sprzedaży domów jednorodzinnych z rynku wtórnego znaleźć można w Osowie. Najwięcej ofert sprzedaży domów jednorodzinnych z rynku wtórnego znaleźć można w Osowie.

Popyt na nieruchomości w Trójmieście, głównie te kredytowane, w ostatnich miesiącach mocno wyhamował. Widać to zwłaszcza na przykładzie domów z rynku wtórnego, których zakup z reguły mocno nadwyręża portfel kupujących. Jednocześnie na rynek trafia więcej ofert sprzedaży tego rodzaju nieruchomości. Na podstawie ofert z naszego Serwisu Ogłoszeniowego sprawdzamy, ile obecnie trzeba zapłacić za używany dom.

Domy z rynku wtórnego w Trójmieście nie taniejąWolał(a)byś kupić dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Trójmiejscy pośrednicy zauważają, że wzrost wysokości rat kredytów oraz kosztów utrzymania domów jednorodzinnych sprawia, że coraz więcej osób wystawia lub rozważa wystawienie tego typu nieruchomości na sprzedaż.

Jednocześnie liczba osób zainteresowanych takimi zakupami nie rośnie: nadal trudno o kredyt hipoteczny, a domy nie należą do kategorii nieruchomości zakupowanych inwestycyjnie za gotówkę. Obawy kupujących o utrzymywanie się stóp procentowych na wysokim poziomie oraz dalszy wzrost kosztów energii także nie zachęca do zakupu domów z rynku wtórnego.

Oparte o oferty zamieszczone w Serwisie Ogłoszeniowym porównanie średnich cen tego typu nieruchomości pomiędzy III a IV kwartałem 2022 r. (podobnie jak na w przypadku mieszkań) nie wskazuje jednak spadków cen.

Biura nieruchomości w TrójmieścieSprawdzamy, gdzie w Trójmieście i okolicach jest na sprzedaż najwięcej domów jednorodzinnych z drugiej ręki i jak aktualnie kształtują się ich ceny.

Domy na sprzedaż w Trójmieście i okolicach - gdzie najwięcej ofert?W Gdańsku najdroższe domy z rynku wtórego znajdziemy wzdłuż linii SKM - we Wrzeszczu, na Zaspie, Przymorzu i w Oliwie. Tam oferta nieruchomości jest najskromniejsza.

- Chętnie poszukiwane są domy w starych dzielnicach Gdańska, czyli na Przymorzu, w Oliwie, Zaspie, Wrzeszczu, Suchaninie czy na Morenie. Przeważają tu domy starsze, z okresu PRL, a także domy przedwojenne. Najczęściej są to domy do remontu, a na ich cenę największy wpływ ma lokalizacja i powierzchnia działki - podkreśla Irena Pajda z Multihouse Nieruchomości.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Najdroższy dom w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się we Wrzeszczu i trzeba za niego zapłacić 23,8 tys. złotych za m kw. Warto jednak podkreślić, że o cenie najdroższej oferty decyduje nie tylko lokalizacja, ale i standard nieruchomości.

Najtańsze domy znajdziemy w Osowie, choć i tam nie brakuje droższych ofert. To właśnie w tej dzielnicy jest największy wybór domów. Ceny zaczynają się od 2,8 tys. zł za m kw. i sięgają 15,4 tys. zł za m kw.

- Znajdziemy tu zarówno duże, nowe jednorodzinne domy, mniejsze bliźniaki czy szeregowce, domy z lat 90., jak i całkiem nowe budownictwo - mówi Sylwia Wróblewska z Dom Hunter.


Domy z rynku wtórnego w Gdańsku - gdzie są najtańsze?W tych lokalizacjach znacznie łatwiej znaleźć domy dopasowane do potrzeb współczesnych rodzin i niewymagające dużych nakładów finansowych.

- Ceny domów w południowych dzielnicach Gdańska są stosunkowo przystępne. W tej części miasta przeważają nowsze budynki - kilku- lub kilkunastoletnie, które mają funkcjonalne rozkłady, atrakcyjny zewnętrzny wygląd i zostały ocieplone już na etapie budowy - wyjaśnia Irena Pajda.
Najtańszy dom w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się na Jasieniu i kosztuje 2,7 tys. zł za m kw. Jest to jednak jedyna oferta o tak niskiej cenie. Od 4,3 tys. zł za m kw. zaczynają się ceny na Łostowicach, a od 4,8 tys. zł na Suchaninie. Najdroższa oferta z naszego Serwisu Ogłoszeniowego znajduje się na Ujeścisku. Za ten dom trzeba zapłacić 13,7 tys. zł za m kw.Domy na sprzedaż w SopocieW Sopocie najwięcej domów znajduje się w jego górnej części. Mimo to liczba ofert w naszym Serwisie Ogłoszeniowym dotycząca tej lokalizacji jest niewielka. Możemy znaleźć zaledwie 13 domów na sprzedaż w Sopocie Górnym. Rozpiętość cenowa pomiędzy nimi jest duża. Za najtańszy trzeba zapłacić 10,7 tys. zł za m kw., a za najdroższy - 22,5 tys. zł za m kw.Domy na sprzedaż w Gdyni: Orłowo, Mały KackNajwięcej ofert domów w Gdyni znajduje się w Orłowie i Małym Kacku. Rozpiętość cenowa w tej części miasta jest dość duża i zależy głównie od rodzaju i standardu nieruchomości, a także odległości od Zatoki Gdańskiej.

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania jako lokata kapitałuNajtańszy dom w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się w Małym Kacku i trzeba za niego zapłacić 4,9 tys. zł za m kw. Najdroższe domy znajdują się z kolei w Orłowie. Ceny sięgają tam nawet 38,4 tys. zł za m kw.Domy z rynku wtórnego w Gdyni: Chwarzno, Wiczlino, DąbrowaDość sporo ofert domów jest też w Chwarznie oraz na Wiczlinie i Dąbrowie.

Ceny w tej części Gdyni zaczynają się od 3,3 tys. zł za m kw. w Chwarznie oraz 4 tys. złotych za m kw. na Dąbrowie. Co ciekawe, najdroższa oferta w naszym Serwisie Ogłoszeniowym również znajduje się w Dąbrowie. Trzeba za nią zapłacić 15,6 tys. zł za m kw. Z kolei na Wiczlinie ceny sięgają 13,5 tys. zł za m kw.Domy na sprzedaż w Gdyni - Kamienna Góra, Wzgórze św. MaksymilianaZnacznie mniej ofert jest na Kamiennej Górze i Wzgórzu św. Maksymiliana. Ceny w tej lokalizacji są mocno zróżnicowane. Zaczynają się od 4,9 tys. zł za m kw. na Wzgórzu św. Maksymiliana i sięgają 28,5 tys. zł za m kw. na Kamiennej Górze.Domy na sprzedaż w okolicach TrójmiastaNajwiększy wybór i najniższe ceny domów z rynku wtórnego możemy jednak zaobserwować poza granicami Trójmiasta. Domy w miejscowościach ościennych można nabyć w cenie dwupokojowego mieszkania w centrum Gdyni lub Gdańska. Nic dziwnego, że oferty na tym terenie cieszą się największym zainteresowaniem poszukujących.

- Najatrakcyjniejsze ceny wynikają z lokalizacji, mniej rozwiniętej infrastruktury, korzystniejszej ceny za działki budowlane oraz niższych cen na m kw. mieszkań - wyjaśnia Izabela Wasilewska z Galerii Nieruchomości. - Najwięcej ofert domów z rynku wtórnego jest aktualnie w Baninie, Borkowie, Rotmance, Juszkowie i w Pruszczu Gdańskim.
W naszym Serwisie Ogłoszeniowym ceny domów w miejscowościach ościennych zaczynają się od 2 tys. zł za m kw. Najtańsze oferty znajdziemy w Rotmance, Bielkówku, Koleczkowie, Baninie i Pruszczu Gdańskim. Najdroższy dom w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się w Kolbudach i kosztuje 21,8 tys. zł za m kw. Tak wysoka cena jest jednak wyjątkiem. Ceny w pozostałych miejscowościach ościennych sięgają około 15 tys. zł.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Dzień Otwarty inwestycji Kusocińskiego

dni otwarte

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22200 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
30350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16750 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16500 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15800 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane