• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen. Mieszkania na kredyt 2 proc.

Joanna Stolp
10 grudnia 2023, godz. 10:00 
Opinie (120)
Z kredytem 2 procent można kupić duże dwupoziomowe mieszkanie albo mały apartament w topowej lokalizacji i inwestycji. Z kredytem 2 procent można kupić duże dwupoziomowe mieszkanie albo mały apartament w topowej lokalizacji i inwestycji.

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem wzmożonego zainteresowania mieszkaniami, które spełniają wymogi programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." Jak podkreślają nasi rozmówcy, większy popyt przełożył się na obniżenie oczekiwań klientów, skrócenie czasu decyzji o zakupie i... wzrost cen. W ramach analizy ofert w Serwisie Ogłoszeniowym Trójmiasto.pl sprawdzamy czy jest jeszcze wybór mieszkań, które kwalifikują się do programu oraz gdzie w Trójmieście i okolicach jest najwięcej takich lokali.W ostatnich miesiącach oferta mieszkań mocno się skurczyła, wzrosły także ceny nieruchomości. To dlatego, że mieszkań, które wpisują się w kryteria programu jest coraz mniej, a te najbardziej interesujące sprzedają się dość szybko.

- W związku z informacjami z Banku Gospodarstwa Krajowego odnośnie stojących pod znakiem zapytania dopłat na 2024 rok, wiele osób decyduje się na rezerwację nieruchomości i rozpoczęcie procedury zakupu jeszcze w tym roku - zauważa Agata Szopa, specjalista ds. obrotu nieruchomościami z gdańskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.
Będzie więcej pieniędzy na Będzie więcej pieniędzy na "Bezpieczny kredyt 2 proc."

Mimo to nie brakuje głosów, że program "Bezpieczny kredyt 2 proc." nie odniósł takiego sukcesu jak poprzednie programy rządowe.

- Obecnie klientów nie było tak dużo jak w przypadku poprzednich programów. Głównie byli to młodzi ludzie, w tym single, poszukujący pierwszego mieszkania. Największą popularnością cieszyły się nieruchomości w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach Gdańska, takich jak: Przymorze, Żabianka, Wrzeszcz, Zaspa. Zainteresowaniem cieszyły się także dwu- i trzypokojowe mieszkania z dużym metrażem. Klienci bez tego kredytu oczekują nieruchomości w dużo wyższym standardzie lub zupełnie do remontu za bardziej okazyjne ceny - mówi Anna Zawadzka-Grudzińska, specjalista ds. sprzedaży mieszkań z biura nieruchomości Zaleski.
Barometr Cen Nieruchomości. Duże mieszkania dla rodzin Barometr Cen Nieruchomości. Duże mieszkania dla rodzin

Duży popyt i kurcząca się ofertaNa nieruchomości mieszczące się w założeniach "Bezpiecznego kredytu 2 proc." jest obecnie duży popyt w całym Trójmieście.

- Jednak to południowe dzielnice Gdańska, w których mamy do czynienia z niższymi cenami za m kw., dają większą możliwość wyboru lokalu. Klienci w tym budżecie mogą zakupić zarówno dwu-, jak i trzypokojowe mieszkania - dodaje Agata Szopa.


Warto podkreślić, że ta część Gdańska jest stale rozbudowywana przez deweloperów, dlatego też w tej lokalizacji jest największa liczba mieszkań w sprzedaży. Bogatsza oferta pozwala klientom na zastanowienie się i wydłuża czas na podjęcie decyzji. Najtrudniej jest o mieszkania w dobrej lokalizacji, ponieważ cieszą się dużą popularnością.

- W przypadku takich mieszkań klienci decyzję o zakupie podejmują niesamowicie szybko bez względu na stan mieszkania - podkreśla Sylwia Wróblewska z Dom Hunter. - Największe zainteresowanie dotyczy mieszkań do 650 tys. złotych, a w przypadku tych nieruchomości oferta jest już mocno ograniczona. Duży wybór jest jeszcze w mieszkaniach położonych na obrzeżach miasta i w lokalizacjach ościennych w cenach powyżej 650 tys. złotych.
Pułapki programu Pułapki programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Na co uważać i co sprawdzić?

GdańskW Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl ceny mieszkań, które kwalifikują się do programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." w Gdańsku rozpoczynają się od 5,7 tys. złotych za m kw. na Rudnikach i sięgają 35 tys. złotych za m kw. w Śródmieściu.

Warto podkreślić, że biorąc pod uwagę Trójmiasto i okolice, to największy wybór mieszkań spełniających kryteria programu jest właśnie w Gdańsku, zaś w samym Gdańsku najwięcej ofert jest w południowej części miasta. W naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się ponad 4,6 tys. takich ofert.Okolice GdańskaW naszym Serwisie Ogłoszeniowym w okolicach Gdańska jest ponad 800 ofert spełniających kryteria programu.

Najtańsza z nich znajduje się w Bąkowie, kosztuje 4,1 tys. złotych za m kw. Jest to dwupoziomowe mieszkanie z rynku pierwotnego dewelopera AM Projekt. Najdroższa oferta w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl w tej lokalizacji sięga 38 tys. zł za m kw., znajduje się w Wiślince i dotyczy mieszkania w prestiżowej inwestycji Sol Marina z przystanią jachtową dewelopera Dekpol.

Spory wybór ofert w okolicach Gdańska jest w Pruszczu Gdańskim, Bąkowie i Kowalach.GdyniaW porównaniu z Gdańskiem, w Gdyni jest znacznie mniejszy wybór mieszkań spełniających wymogi rządowego programu.

W naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest ich około 1300. Ceny w Gdyni wahają się od 4,2 tys. zł za m kw. za czteropokojowe mieszkanie na Chyloni do 23,8 tys. złotych za m kw. w przypadku kawalerki w Śródmieściu. Trudno jednak jednoznacznie wytypować dzielnicę, w której jest najwięcej ofert mieszkań spełniających zasady programu.Okolice GdyniW czym wybierać mają także osoby poszukujące nieruchomości w okolicach Gdyni. W tej lokalizacji najtańsza nieruchomość spełniająca wymogi programu w naszym Serwisie Ogłoszeniowym kosztuje 3 tys. zł za m kw., znajduje się w Redzie i ma niemal 200 m kw.

W naszym Serwisie Ogłoszeniowym są dwie najdroższe oferty. Dotyczą nieruchomości za 14 tys. złotych za m kw. i znajdują się w Mostach i Redzie. Pierwsza z nich dotyczy apartamentu położonego nad Zatoką Gdańską, a druga - nowego, wykończonego mieszkania. W okolicach Gdyni najwięcej ofert mieszkań spełniających zasady rządowego programu jest w Rumi i Redzie.SopotNajmniejszy wybór ofert da osób, które chcą skorzystać z programu jest w Sopocie - w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajduje się nieco ponad 100 mieszkań kwalifikujących się do programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.".

Ceny wahają się od 10,4 do 30,5 tys. złotych za m kw. Zarówno najdroższa, jak i najtańsza oferta znajduje się w Górnym Sopocie. Najdroższa oferta dotyczy mieszkania o powierzchni zaledwie 17 m kw. po generalnym remoncie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji Małokacka w Gdyni

dni otwarte

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24200 zł/m2
Gdynia Orłowo
23900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21450 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16100 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane