• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Branża wnętrzarska na przełomie roku: niestabilnie, ale z optymistycznymi prognozami

Joanna Stolp
1 stycznia 2024, godz. 13:00 
Opinie (9)
Pierwsza część 2023 roku wielu pracowniom i architektom wnętrz upłynęła pod znakiem braku stabilności i pewnego rodzaju wyczekiwania. W drugiej części roku nastąpiło przyspieszenie. Pierwsza część 2023 roku wielu pracowniom i architektom wnętrz upłynęła pod znakiem braku stabilności i pewnego rodzaju wyczekiwania. W drugiej części roku nastąpiło przyspieszenie.

Szalejąca inflacja, niepewność cenowa, trudności w znalezieniu podwykonawców realizujących projekty wnętrz, ale także unormowanie łańcucha materiałów wykończeniowych - to przyniósł miniony rok branży wyposażenia wnętrz. Chociaż w pierwszej części roku wiele pracowni i biur projektowych miało podstawy do obaw, to końcówka roku napawa optymizmem na przyszłość.



Czy w 2024 roku planujesz wykończenie lub większy remont mieszkania/domu?

Pierwsza część 2023 roku wielu pracowniom i architektom wnętrz upłynęła pod znakiem niepewności, stresu, braku stabilności i pewnego rodzaju wyczekiwania. Przyspieszenie nastąpiło dopiero po wprowadzeniu programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", kiedy zdolność kredytowa inwestorów zaczęła rosnąć. Nie bez znaczenia była także pierwsza obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która również stała się bodźcem ożywiającym rynek nieruchomości i silnie powiązaną z nim branżę wnętrzarską.

- Branża wnętrzarska i budowlana są ściśle powiązane z innymi branżami. Jeśli jest mniejszy dostęp do kredytów, to w konsekwencji spada tempo budowy i termin oddania inwestycji. Rosnące koszty działalności przekładają się na wzrost marży lub spadek jakości pracowników. Często też inwestor urządzający swoje mieszkanie musi wręcz "odchudzić" swoje marzenia, bo nie mieści się w budżecie - mówi zauważa Katarzyna Jędruszczak, właścicielka Conceptowni.
Rynek nieruchomości 2023. Rok dwóch prędkości Rynek nieruchomości 2023. Rok dwóch prędkości

Mimo to wiele pracowni i biur projektowych może uznać ubiegły rok za satysfakcjonujący i napawający optymizmem na kolejne miesiące. Dotyczy to zwłaszcza tych firm, które dopasowują swoją ofertę do bieżących realiów i mają wypracowaną współpracę z dostawcami lub podwykonawcami.

- Rynek mocno odbił, a branża wnętrzarska w ostatnich miesiącach nie mogła narzekać na brak zleceń - ocenia Aleksandra Jakóbiak, właścicielka studia projektowania wnętrz Ola Jakóbiak Studio.


Doświadczone biura projektowe dysponują sprawdzonymi podwykonawcami, dzięki czemu mogą dopasować terminy usługodawców do potrzeb inwestorów. Doświadczone biura projektowe dysponują sprawdzonymi podwykonawcami, dzięki czemu mogą dopasować terminy usługodawców do potrzeb inwestorów.

Niepewność cenowa i szalejąca inflacja



Szalejąca inflacja nadal zachęcała do lokowania oszczędności w nieruchomości, dlatego wiele zleceń pochodziło od doświadczonych inwestorów, którzy kupowali nieruchomości jako mieszkania wakacyjne lub pod najem.

- Ta grupa klientów jest świadoma korzyści płynących ze współpracy z projektantami - dodaje Aleksandra Jakóbiak.
Wnętrzarskie trendy na 2024 rok. Co będzie modne w przyszłym roku? Wnętrzarskie trendy na 2024 rok. Co będzie modne w przyszłym roku?

Niestety niepewność cenowa miała także przełożenie na ceny produktów wykończeniowych i usług ekip remontowych.

- Mijające 12 miesięcy było wyścigiem z inflacją. W czasie pandemii ceny materiałów budowlanych się zwielokrotniły, a w 2023 roku każdy miesiąc przynosił kilkuprocentową podwyżkę. Dodatkowo, na dużą skalę zaczęło się "rozcieńczanie" produktów. Przykładowo taśma malarska, która miała 20 metrów skróciła się do 18 metrów, a produkty o pojemności litrowej coraz częściej mają pojemność 0,9 litra - zauważa Katarzyna Jędruszczak.
Część projektantów i architektów wnętrz ma wypracowane kontakty branżowe i jest w stanie uzyskać dla swoich klientów rabaty i chociaż po części złagodzić frustrację klientów związaną z  trudnymi do przewidzenia wydatkami.

- Projektanci realizując w ciągu roku szereg zleceń, uzyskują u stałych dostawców spore rabaty, które pozwalają zaproponować klientom korzystniejsze ceny niż gdyby klienci decydowali się na zakup produktów na własną rękę - zauważa Aleksandra Jakóbiak.
W minionym roku unormowała się sytuacja w zakresie dostępności materiałów wykończeniowych, co w poprzednich latach utrudniało terminową realizację prac. W minionym roku unormowała się sytuacja w zakresie dostępności materiałów wykończeniowych, co w poprzednich latach utrudniało terminową realizację prac.

Problemy z dostępnością i jakością ekip



Głównymi problemami w ostatnim roku w branży wykończenia wnętrz była dostępność i jakość pracy ekip wykończeniowych i stolarzy. W dużej mierze związane to było z opóźnieniami po stronie deweloperów lub indywidualnych inwestorów budujących domy. W przypadku stolarzy istotną kwestią jest ogromny popyt na usługi, który wydłuża czas oczekiwania, a wysokie ceny często nie idą w parze z jakością wykonania mebli.

Jak zmienić aranżację wnętrza za 500, tysiąc lub trzy tysiące złotych Jak zmienić aranżację wnętrza za 500, tysiąc lub trzy tysiące złotych

- W branży budowlanej mamy bardzo dużo ludzi, którzy chcą pracować, ale nie do końca mają kompetencje, dlatego szczególnie istotne jest pokierowanie ich szkoleniem, organizacją pracy i specjalizacją w dziedzinie, do której mają większe predyspozycje - dodaje Katarzyna Jędruszczak.
Doświadczone biura projektowe dysponują sprawdzonymi podwykonawcami, co sprawia, że mogą dopasować dostępność ekip remontowych, stolarzy i innych usługodawców do potrzeb lub oczekiwań klientów.



Lepsza dostępność materiałów wykończeniowych



Miniony rok upłynął także pod znakiem normowania sytuacji na rynku materiałów wykończeniowych, co w poprzednich latach utrudniało terminową realizację prac.

- Pandemia odbiła się mocnym piętnem na łańcuchach dostaw i terminach dostępności zarówno niektórych materiałów wykończeniowych, jak naturalny kamień lub wybrane gatunki drewna, jak i dodatków, co miało wpływ na ostateczny styl projektowanych wnętrz - dodaje Aleksandra Jakóbiak.


Rewolucja wywołana sztuczną inteligencją



Jednym z gorętszych tematów ubiegłego roku jest galopujący rozwój sztucznej inteligencji, który skłania do przemyśleń, ponieważ nie pozostanie bez wpływu funkcjonowanie wielu branż, a jej popularyzacja wpłynie także na pracę architektów i projektantów wnętrz.

Na ten moment nie ma perspektyw, by AI (ang. artificial intelligence - sztuczna inteligencja) zastąpiła w pełni specjalistów w tej dziedzinie, ale stale ulepszane narzędzia i algorytmy, które potrafią generować projekty lub wizualizacje, mogą zmienić codzienność projektantów i architektów wnętrz.

Miejsca

Opinie (9)

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    (1)

    Branża wnetrzarska a ściślej np produkcja mebli czy to z drewna czy płyty "18" w pewnym momencie też poszła w przesade cenową. Ja rozumiem, że pracownik, że prąd, że materiał...ale wielu z was nie siedząc w czymś od środka nie ma pojęcia jakie są koszty prawdziwe. Realne. Wielu mebelkow... Zamawiałem kuchnie w hurtowni. Sam ja sobie montowałem. Bez agd i frontów bo te zamówiłem gdzie indziej kosztowało mnie to w październiku 4.000 zł w tym jakiś tysiak na prowadnice i zawiasy. Płyta biała matowa.

    • 7 0

    • Szok!

      Nie wiedziałem, że aż tak tanio może wyjść. A możesz napisać coś więcej o całym procesie? Np. czy taka hurtownia ma jakiś konfigurator, czy te płyty już mają jakiś system montażu, czy tylko rozkroili ci płyty i musisz sam nawiercać, skręcać itp.? Pod jakim hasłem znaleźć taką hurtownię (hurtownia płyt czy jakaś wyspecjalizowana od mebli)?

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Z tymi mitycznymi rabatami projektantów to różnie bywa

    Moi znajomi wzięli projektantkę, to się okazało, że sami dostali wiele rzeczy taniej (np. panele). Oni może i mają jakieś zniżki, ale często w droższych sklepach. Wątpię też żeby im się chciało tracić cenny czas na szukanie najtańszej opcji, a tu można sporo zaoszczędzić. Niedawno kupowałem takie większe osłonki na doniczkę z trawy morskiej. Poszukałem i znalazłem za 30 zł. W jednej z modnych sieciówek niemal identyczna za 150 i więcej. Projektanci też często kupują wszystko od jednego dostawcy (np. salonu łazienek). Dla nich łatwiej, ale cenowo to wychodzi średnio. Myślę, że można spokojnie urwać kilka tysiaków szukając promek w necie, tylko że projektant nie ma do tego motywacji, bo w tym czasie ogarnie innego klienta.

    • 16 1

  • Ceny z kosmosu, więc branża nie będzie miała łatwo!

    • 13 1

  • Mieliście eldorado które dodatkowo podkręcili bzdurnym kredytem 2% - czas na kubeł zimnej wody? (1)

    • 7 0

    • Tak

      Ożeźwienie nadchodzi dla projektantów i wykonawców

      • 0 0

  • znów naganianie, jak nie pośrednik nieruchomości, to biuro projektowe

    korzystaj, korzystaj bo inaczej to się umęczysz... a i tak źle wyjdzie\, głupie gadanie

    • 5 1

  • A

    A ja to mam ww Pl nic nie kupuje,ceny dla,kupilem sobie chate w Hiszp ibtam spedzam pol roku i nie mazdnych ocupados bo sasiedzi sa na miejscu.Za piekne mieszkanko dalem 55tys E.Umablowane.

    • 2 0

  • Prawda jest taka

    Polaka okrada Polak , rząd , europa .
    Był litr jest 0,9 i cena do góry. Dyrektor tvp ponad milion w rok , Glapa prawie milon ..... Frankowicze brali Franki tylko Franków nikt nie widział nawet bank ich nie miał co udzielał lichwy. W tym pięknym kraju dawaliśmy się dymać latami i dymać nas dalej będą

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane