Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej na wspólnych dyżurach będą wyjaśniać zawiłości Polskiego Ładu. Spotkania z ekspertami, którzy wytłumaczą, na czym polegają nowe przepisy podatkowe, są otwarte dla wszystkich chętnych i odbędą się w Trójmieście w poniedziałek, 24 stycznia.
Wprowadzający zmiany podatkowe rządowy program Polski Ład spowodował niemałe zamieszanie. By wyjaśnić jego założenia i zawiłości wszystkim zainteresowanym, pracownicy ZUS i KAS połączyli siły i wspólnie będą rozwiewać wątpliwości oraz odpowiadać na pytania dotyczące zmian wynikających z Polskiego Ładu.
Z ekspertami obu instytucji będzie można spotkać się w trójmiejskich placówkach ZUS już w najbliższy poniedziałek, 24 stycznia, w godz. 10-13.
Dyżury ws. Polskiego Ładu w poniedziałek
Gdzie dyżury w Trójmieście?
- Gdańsk, ul. Chmielna 27/33
i ul. Tuwima 9
,
- Gdynia, ul. Władysława IV 24
,
- Sopot, al. Niepodległości 796
.
- Do dyspozycji klientów będą eksperci z administracji skarbowej. Wyjaśnią oni m.in. wątpliwości związane z kwestiami podatkowymi dotyczącymi Polskiego Ładu. Spotkania są otwarte, każdy zainteresowany może przyjść i zasięgnąć informacji - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS województwa pomorskiego.
Dowiesz się, jakie zmiany podatkowe cię czekają
U ekspertów z KAS będzie można uzyskać informacje w zakresie PIT-2 oraz tzw. ulgi dla klasy średniej. Będzie można także zapytać o kwestie związane z rozliczaniem podatków, podatkiem ryczałtowym czy liniowym.
Czytaj też:
Zmiany opodatkowania najmu mieszkań dopiero od 2023 roku
Pracownicy ZUS odpowiedzą m.in. na pytania związane z zasadami ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za przedsiębiorców. Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, podstawa będzie uzależniona od stosowanej formy opodatkowania i wysokości przychodów z tej działalności.
- Zmienią się też zasady i terminy opłacania składek oraz przekazywania dokumentów rozliczeniowych. Za okres od stycznia 2022 r. będzie to do 5. dnia następnego miesiąca - dla jednostek i zakładów budżetowych, do 15. dnia następnego miesiąca - dla płatników posiadających osobowość prawną oraz do 20. dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące, będą co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS - tłumaczy Cieszyński.