• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy w Twoim domu wiosną i latem jest zawsze ciepło?

19 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Coraz częściej w sezonie wiosenno-letnim mieszkańcy Pomorza doświadczają dyskomfortu spowodowanego zmienną, nieprzewidywalną aurą, która nawet w najcieplejsze miesiące potrafi zaskoczyć przeraźliwie niskimi - jak na te pory roku - temperaturami, a także szeregiem dni obfitujących w deszcz i burze. Gdy za oknem jest zimno i mokro, jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i choroby, pogarsza się również nasz nastrój. Jedyne, o czym w takiej sytuacji marzymy, to przytulne, ciepłe miejsce, w którym pogoda na zewnątrz i wszystkie związane z nią niedogodności nie są nam straszne...



Ciepło zawsze, gdy jest potrzebne

Ciepło i odpowiednia wilgotność mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie oraz na stan budynków. Jest to zbiór wielu elementów, które decydują o tym, czy przebywając w domu czujesz się dobrze i czy budynek, w którym mieszkasz, nie jest narażony na degradację. Na zachowanie komfortu cieplno-wilgotnościowego wpływ ma przede wszystkim temperatura powietrza wewnątrz budynku, wilgotność, jakość powietrza oraz prędkość jego przepływu przez pomieszczenie. Komfort cieplny to stan, gdy nie odczuwamy niepożądanego przegrzania ani wychłodzenia poszczególnych części ciała. Przyjmuje się, że optymalna temperatura pomieszczenia, w której człowiek czuje się dobrze, wynosi 20-21°C, przy wilgotności około 60 proc. Jednakże analizy temperatur w miesiącach letnich - czerwcu, lipcu i sierpniu 2006-2010 - pokazują, że nawet w tych ciepłych miesiącach często pojawiają się dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 12, a nawet 10˚C.

Rosnące zainteresowanie

Odczuwalne w ostatniej dekadzie zmiany klimatyczne sprawiły, że ciepłe zimy i chłodne lata dzisiaj już nikogo nie dziwią. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów GPEC i EC Wybrzeże, zapewniają dostęp do ogrzewania, z którego można korzystać zgodnie ze swoimi potrzebami, niezależnie od aktualnie panującej pory roku. Dzięki temu pojęcie "sezonu grzewczego" straciło na swojej aktualności. Obecnie usługa ta staje się coraz popularniejsza nie tylko w Gdańsku, ale również w innych miastach, m.in.: w Szczecinie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu. Z roku na rok coraz więcej Klientów decyduje się z niej korzystać. Statystyki i opinie pozwalają sądzić, iż w przeciągu kilku lat niewyłączanie węzłów cieplnych na okres letni stanie się standardem.

Realne korzyści

Zapewnienie komfortu cieplno-wilgotnościowego pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie oraz na stan budynku, w którym mieszkamy. Komfort ten można uzyskać poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu przez cały rok. Nie tylko zimą, ale i w porach przejściowych, czyli jesienią i wiosną, a nawet latem (szczególnie, gdy jest ono wyjątkowo deszczowe). Niezależnie od warunków pogodowych panujących za oknem nie powinno dopuszczać się do wychłodzenia mieszkania oraz jego zawilgocenia, gdyż takie okoliczności sprzyjają przeziębieniom oraz rozwojowi wirusów. Według czasopisma "Rynek Zdrowia", wiosenne i jesienne przeziębienia często niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje. W Polsce na grypę choruje od ok. pół miliona do nawet kilku milionów osób rocznie.

W niedogrzanych i zawilgoconych budynkach rozwijają się również grzyby i pleśnie. Najczęściej mikroorganizmy te wywołują u nas alergie, zapalenie zatok oraz reumatyzm, ale niektóre z nich są bardzo szkodliwe. Grzyby i pleśnie niszczą także powierzchnie, na których się pojawiają: drewna i nieorganiczne materiały budowlane, takie jak cegły, zaprawy murarskie i tynki. Taki stan rzeczy prowadzi do osłabienia materiałów budowlanych, a w efekcie do degradacji budynku. Dlatego właśnie tak ważna jest dbałość o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Katarzyna Choromańska-Orowicz, SGI Baltis

SGI Baltis jest firmą deweloperską specjalizującą się w realizacjach o wysokim standardzie w zakresie budownictwa mieszkaniowego i usługowego między innymi w Warszawie, Szczecinie i Łodzi.

- Mówiąc o cieple w mieszkaniu, zazwyczaj mamy na myśli temperaturę w pomieszczeniu. To tylko część prawdy, bowiem oprócz powietrza ogrzewany jest także cały budynek - jego ściany, podłogi i wszystkie elementy konstrukcyjne. I tu tkwi cała tajemnica skutecznego ogrzewania. Niewłaściwie - pod względem cieplnym - eksploatowane budynki mogą z czasem wymagać poważniejszych remontów. Jest to zazwyczaj kwestia paru lat, z czego wiele osób może nie zdawać sobie sprawy.

Ciepło przez cały rok

Jak to działa?

Ciepło przez cały rok to usługa umożliwiająca Klientom GPEC i EC Wybrzeże korzystanie z ogrzewania we wszystkie pory roku, bez konieczności zamawiania i czekania. Co ważne, średni roczny wzrost kosztów ogrzewania z tytułu korzystania z całorocznego ciepła jest niewielki. Z badań wynika, że wynosi on zaledwie około 2 proc., w zależności od wieku i stanu technicznego budynku. Kluczowym elementem pozwalającym na tak wydajne funkcjonowanie usługi jest automatyka pogodowa. Jej zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych i uruchamianie dostawy ciepła zawsze wtedy, kiedy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej pewnego, ustalonego przez administratora budynku poziomu (najczęściej jest to temperatura 12-15˚C). Dzięki temu użytkownicy usługi nie muszą się obawiać, że w upalne dni grzejniki w ich domu będą ciepłe lub będą musieli płacić za ciepło, z którego nie korzystali.

Kto może korzystać z usługi?

Z całorocznego ciepła może korzystać każdy mieszkaniec Gdańska i Sopotu, którego budynek jest podłączony do sieci ciepłowniczej GPEC. W przypadku budynków zasilanych z grupowego węzła cieplnego, oferta jest ważna, gdy zapotrzebowanie na ciepło zgłaszanych budynków stanowi co najmniej 20 proc. wartości mocy cieplnej tego węzła. Decyzja o korzystaniu z całorocznego ciepła przez cały rok, należy do mieszkańców budynku. Wystarczy zgłosić się do administratora swojego budynku. GPEC zapewnia dostawę ciepła przez cały rok na wniosek Klientów (np. spółdzielni mieszkaniowej). Zapewnienie całorocznej dostawy ciepła jest więc adekwatną odpowiedzią na potrzeby wszystkich tych, którzy cenią sobie komfort cieplny, a także mają świadomość tego, jak ważna jest ochrona budynku przed wilgocią, grzybami i pleśnią.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę JednaPoraRoku.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (3)

  • Zapewnij GPEC dodatkową kasę z Twoich kieszeni

    i zamów już dziś ogrzewanie w lato przy 30 stopniach aby lato to nie był czas
    martwej kasy dla GPEC.

    • 4 2

  • ja oczywiście chcę mieć latem +40 i 99% wilgotności

    jestem kurna grzybem ?

    • 3 1

  • dziewczyna gorąca

    ale trzeba przyznać, że dziewczyna z plakatu gorąca :)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane