• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Domy z rynku wtórnego będą taniały

Joanna Stolp
11 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dom z rynku wtórnego może być względnie nowy, co wyklucza kosztowne remonty zakupionego budynku. Dom z rynku wtórnego może być względnie nowy, co wyklucza kosztowne remonty zakupionego budynku.

Mimo zawirowań na rynku nieruchomości, podnoszonych regularnie stóp procentowych, spadającej zdolności kredytowej i wzrostu cen materiałów ceny domów jednorodzinnych utrzymują się na stabilnym poziomie. W oparciu o analizę ofert domów na sprzedaż w Trójmieście zamieszczonych w naszym Serwisie Ogłoszeniowym sprawdziliśmy, jak kształtują się aktualnie ceny takich nieruchomości w poszczególnych dzielnicach.Najlepiej:

- Spadek liczby składanych wniosków o kredyt przełożył się na mniejszą liczbę klientów poszukujących m.in. domów jednorodzinnych. Wielu z nich wstrzymało się tymczasowo od zakupu i obserwują rynek, ale większość po prostu zrezygnowała - mówi Piotr Stasiowski z Obrotni Nieruchomości.
Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie ofert dotyczących sprzedaży domów jednorodzinnych przybywa. W większości są to jednak oferty deweloperów, głównie mowa o zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Ogłoszeń o sprzedaży domów w centralnych dzielnicach tradycyjnie jest zdecydowanie mniej niż tych w dzielnicach satelickich lub na przedmieściach. Ogółem na rynku wtórnym pojawia się jednak coraz więcej takich nieruchomości na sprzedaż, nie tylko ze względu na rosnące raty kredytów, ale również ze względu na wysokie koszty utrzymania.

- Przekłada się to na zauważalne w ostatnich dwóch miesiącach większe możliwości negocjacyjne, czyli po prostu obniżanie cen - dodaje Piotr Stasiowski.

Agencje nieruchomości w TrójmieścieDaleko jednak jeszcze do stwierdzenia trwałego trendu spadkowego. Nasi rozmówcy podkreślają, że znacznie bardziej odpowiednim określeniem jest póki co stabilizacja cen.

- Mimo problemów na rynku finansowym Polacy dysponują jeszcze kapitałem inwestycyjnym. Ceny domów w mieście już dawno przekroczyły kwotę miliona złotych i w większości są to domy wymagające remontu. Domy znajdujące się w granicach administracyjnych miasta oscylują w granicach ok. 2 mln złotych, a nawet tę kwotę przekraczają - podkreśla Karol Korzeniecki, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w Partnerzy Nieruchomości.

Domy na sprzedaż w SopocieCeny domów jednorodzinnych w Sopocie zaczynają się od 8759 zł za m kw. i sięgają 29 553 zł za m kw. Rozpiętość cenowa zarówno w przeliczeniu za m kw., jak i za całą powierzchnię jest bardzo duża.

Najtańszy dom w naszym Serwisie Ogłoszeniowym w tym mieście kosztuje 1,65 mln zł, a najdroższy - 14 mln zł.Osowa i OliwaW Osowej ceny domów jednorodzinnych z rynku wtórnego zaczynają się od 3 073 zł i sięgają 15 tys. zł za m kw. W Oliwie, ze względu na bliskość głównych arterii miasta, ceny są wyższe. Za dom jednorodzinny trzeba zapłacić tam od 7 833 zł do 18 248 zł za m kw.

- W Trójmieście przeważają domy szeregowe lub bliźniaki. Najdroższe są domy w tzw. pasie nadmorskim, czyli na Przymorzu, w Brzeźnie, na Żabiance, w Jelitkowie i właśnie Oliwie - mówi Katarzyna Ciosińska, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w Partnerzy Nieruchomości.


Łostowice, Św. Wojciech, OruniaCeny domów w tych dzielnicach zaczynają się od 3 526 zł za m kw. na Oruni i sięgają 14,5 tys. zł za m kw. w tej samej dzielnicy miasta.

Nieco mniejsza rozpiętość cenowa jest na Łostowicach. Tam ceny domów jednorodzinnych wahają się od 5,5 tys. zł do 14 tys. za m kw.

Najmniej domów w naszym Serwisie Ogłoszeniowym jest w dzielnicy Św. Wojciech. Za dom w tej lokalizacji trzeba zapłacić od 3,5 tys. zł do 9,1 tys. zł za m kw.Ujeścisko, Jasień, MorenaCeny domów jednorodzinnych z rynku wtórnego w tej lokalizacji zaczynają się od 2 760 zł za m kw. na Jasieniu i sięgają 13 750 zł na Morenie.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie domy na Jasieniu mają niską cenę za m kw. Za najdroższe trzeba zapłacić nawet ponad 12 tys. zł za m kw. Stosunkowo najmniejszym zróżnicowaniem cen może poszczycić się w tej lokalizacji Ujeścisko, gdzie ceny tego rodzaju nieruchomości wahają się od niemal 6,5 tys. złotych do 12,5 tys. zł za m kw.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania na doby podrożały

- Trochę tańsze domy znajdziemy w dzielnicach, takich jak: Wrzeszcz i Morena, zaś najtańsze domy znajdziemy na obrzeżach miasta - na Kowalach, Łostowicach czy Jasieniu - dodaje Katarzyna Ciosińska.


Redłowo, Wzgórze św. Maksymiliana, Kamienna GóraRedłowo, Wzgórze św. Maksymiliana i Kamienna Góra to zdecydowanie najdroższe gdyńskie dzielnice, nie tylko jeśli chodzi o domy.

W tej lokalizacji najtaniej możemy kupić dom w Redłowie, bo ceny zaczynają się od nieco ponad 4,5 tys. zł za m kw. Najdroższą nieruchomość w tej lokalizacji znajdziemy natomiast w Kamiennej Górze. Zakup domu może kosztować tam nawet 25 356 zł za m kw.Domy w Chwarznie, Wiczlino, DąbrowaTe trzy dzielnice to okolica, gdzie domów jednorodzinnych powstało najwięcej. W tych lokalizacjach Gdyni najtańszy dom jednorodzinny z rynku wtórnego znajdziemy na Dąbrowie, gdzie trzeba zapłacić co najmniej 3 770 zł za m kw. Najdrożej z kolei jest na Wiczlinie, gdzie trzeba zapłacić nawet 14 251 zł za m kw.Oksywie, ObłużeW tej części Gdyni ceny domów jednorodzinnych zaczynają się od 2 468 zł za m kw. na Oksywiu i sięgają 9 tys. zł również w tej samej dzielnicy.

Na Obłużu rozpiętość cenowa jest nieco mniejsza. Ceny tego rodzaju nieruchomości wahają się od 3 781 zł do 8 176 zł za m kw.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (202)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji Małokacka w Gdyni

dni otwarte

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24200 zł/m2
Gdynia Orłowo
23900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21450 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16100 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane