- 1 Więcej mieszkań na wynajem. Ceny spadają (121 opinii)
- 2 Wysoki budynek zamiast Aioli we Wrzeszczu (386 opinii)
- 3 Aranżacje. Urban jungle w małym domu (9 opinii)
- 4 Deweloperskie premiery z listopada 2023 (107 opinii)
- 5 Trójmiasto pustostanami stoi, ale są gorsi (194 opinie)
- 6 Kto nowym konserwatorem zabytków? (237 opinii)
Dzień Otwarty Notariatu. Bezpłatne porady notariuszy
Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach - tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada, w godz. 10:00-16:00. Pytania notariuszom, nie tylko w temacie nieco zmienionego w tym roku prawa spadkowego, będzie można zadawać osobiście, telefonicznie i online. Porady będą bezpłatne.
Zadaj pytanie notariuszowi: osobiście, telefonicznie, online
W czasie 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu notariusze będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie, na czacie (Messenger) oraz w trakcie streamingu na żywo, jak również stacjonarnie.
- Notariusze z lokalnej Izby Notarialnej w sobotę, 18 listopada, w godz. 10:00-16:00 na pytania zainteresowanych będą odpowiadać w sali 107 budynku Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przy ul. Nowe Ogrody 8/12
.
- Możliwy będzie także kontakt telefoniczny pod numerem: 58 727 35 99.
- Pytania można zadawać notariuszom już teraz za pośrednictwem strony porozmawiajznotariuszem.pl - znajduje się tam czat Messenger, przez który można przesłać swoje zapytanie. Odpowiedzi będą udzielane 18 listopada w trakcie streamingu na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku. Częścią tego spotkania online będą także rozmowy z notariuszami na ważne tematy dotyczące czynności notarialnych.
Pytania nie tylko o prawo spadkowe
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w tym roku w maju, wprowadzające m.in. możliwość obniżenia zachowku, rozłożenia go na raty oraz odroczenia terminu jego płatności.
Cykl porad Pytanie do notariusza
Z kolei zmiany z listopada tego roku zmieniły zasady odrzucenia spadku przez małoletniego, rozszerzyły przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia oraz zawężyły krąg spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych.
- Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że notariusza można - i należy - pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności, hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki - warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku - wyjaśnia Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.
Bezpłatne porady w kancelariach przez cały rok
Warto także wiedzieć, że bezpłatnych informacji prawnych notariusze udzielają przez cały rok
w kancelariach notarialnych przy dokonywaniu czynności notarialnej oraz przed dokonaniem takiej czynności. Do kancelarii notarialnej można się udać po bezpłatną poradę w dowolnym momencie roku, trzeba się jednak wcześniej umówić.
- Obowiązek udzielania informacji w obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, wynika ze specyfiki zawodu i obowiązku notariusza pozostania bezstronnym oraz zadbania o bezpieczeństwo prawne wszystkich stron czynności notarialnej. Tym między innymi notariusze różnią się od adwokatów czy radców prawnych, których zadaniem jest dbanie o interesy reprezentowanej strony - informuje Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu to jedna z trzech akcji edukacyjnych prowadzonych przez samorząd notarialny. W tym roku akademickim notariusze w całej Polsce już po raz 8. angażują się w akcję "Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku", przybliżając seniorom wybrane czynności notarialne pozwalające im bezpiecznie dokonywać czynności prawnych, szczególnie tych związanych z przekazywaniem majątku.
We wrześniu wystartowała także nowa akcja edukacyjna "Notariusz w szkole - wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych". Jej celem jest przybliżenie młodym ludziom specyfiki zawodu notariusza, czynności notarialnych, których po osiągnięciu pełnoletności będą dokonywać w swoim imieniu, oraz uświadomienie, że za swoje decyzje będą ponosić pełną odpowiedzialność.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-18 19:57
Najdziwniejszy przepis, że możesz dorabiać się z mężem/żoną całe życie, ale jak nie masz dzieci to dzielisz się z rodzicami lub rodzeństwem. Albo liczysz na łaskę że zrezygnują z łatwej kasy
- 5 0
-
2023-11-17 20:34
Spadek (3)
Wszędzie w cywilizowanym świecie Testament Rzecz Święta u nas niestety ....NIE, trzeba udowodnić "walczącemu o zachowek" że nie był godzień, że koń ma cztery nogi, i że jest bogatszy od testatera. To jest poniżej godności zmarłego.
- 10 1
-
2023-11-18 07:42
W tym kraju nawet pieniądze na emeryturę z OFE kradną (1)
To co się dziwić
- 5 0
-
2023-11-18 08:48
w jakim kraju?
- 3 0
-
2023-11-18 09:04
bzdura
Myślisz że tak jest tylko w Polsce? A bardzo wielu krajach tak jest, w tym w większości państw członkowskich UE, tak jak w wielu stanach USA. To nie jest tylko polski przypadek.
- 0 2
-
2023-11-17 16:00
Bedzie mozliwosc udowodnienia komuś, że jest nie godny spadku (1)
Jak dla mnie bomba ;) Ktos kto nie interesuje się z własnej woli spadkodawcą przez kilanaście lat, nic nie uzyska. A takich rodzin jest bardzo duzo.
- 9 2
-
2023-11-18 07:41
Jesteś przykładem tego najlepszym
- 0 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.