Wiadomości

stat

"Dziura w ziemi" czy gotowe mieszkanie? Kiedy jest najlepszy moment na zakup?

Ceny mieszkań zależą nie tylko od wyboru konkretnej lokalizacji, ale także od etapu budowy osiedla. Jeśli kupujemy tak zwaną dziurę w ziemi lub jedno z ostatnich mieszkań dostępnych w danej inwestycji, możemy liczyć na znaczne rabaty.
Ceny mieszkań zależą nie tylko od wyboru konkretnej lokalizacji, ale także od etapu budowy osiedla. Jeśli kupujemy tak zwaną dziurę w ziemi lub jedno z ostatnich mieszkań dostępnych w danej inwestycji, możemy liczyć na znaczne rabaty. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zapadła decyzja: kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jakie inwestycje lepiej brać pod uwagę? Te, których budowa jest na wczesnym etapie, czy w budynkach, które są już gotowe? Co bardziej się opłaca? Różnice są subtelne i trudne do uchwycenia, ale istnieje w tym zakresie pewna rynkowa prawidłowość.Na którym etapie według ciebie najlepiej kupić mieszkanie?

jak najszybciej, kupując tzw. dziurę w ziemi

20%

kiedy widać już pierwsze efekty na budowie

10%

pod koniec realizacji inwestycji, kiedy już wiadomo że na pewno będzie ona skończona

21%

jak najpóźniej - ostatnie mieszkania są najtańsze

13%

to zależy od indywidualnych preferencji i zdolności finansowych kupującego

27%

nie wiem, nie znam się

9%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 732
Ceny mieszkań poszczególnych inwestycji są uzależnione od wielu czynników. Wśród nich znajdują się takie zmienne jak: lokalizacja (najważniejsza), standard budynku, zaplanowane na osiedlu udogodnienia, położenie lokalu w budynku.

Który z nich jest najważniejszy?

- Lokalizacja, lokalizacja, i jeszcze raz lokalizacja. W Trójmieście za najlepsze, a tym samym najdroższe, uważane są miejsca w pasie nadmorskim oraz w centrum. Ważnym elementem wpływającym na cenę jest standard mieszkania oraz części wspólnych: strefy wejścia, zagospodarowanie terenów zielonych czy wewnętrzne strefy rekreacji, takie jak fitness lub sala zabaw dla dzieci - mówi Julia Łaszkiewicz, członek zarządu firmy Ekolan SA.
KALKULATOR KREDYTOWY. OBLICZ SWOJĄ ZDOLNOŚĆ ORAZ RATY KREDYTU. SPRAWDŹ ILE ZAPŁACISZ ZA TRANSAKCJĘ

Oprócz tego, czynnikiem który w pewnym stopniu wpływa na cenę mieszkania jest stan realizacji inwestycji. Według danych statystycznych rośnie liczba sprzedawanych nieruchomości. Jak podaje firma doradcza REAS, w 2016 roku sprzedano o 13 proc. więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Taki stan rzeczy bezpośrednio przekłada się na politykę sprzedażową deweloperów - w sytuacji zwiększonego popytu, nie muszą oni zachęcać potencjalnych klientów dodatkowymi promocjami. Pomimo tego, ceny mieszkań różnią się na poszczególnych etapach budowy inwestycji.

Na początku kupujemy wizję...

Jednym z najlepszych momentów na zakup mieszkania jest początkowy etap sprzedaży. Najczęściej deweloperzy rozpoczynają sprzedaż tzw. dziury w ziemi, opierają wtedy sprzedaż na wizualizacjach lub makietach. Kupując mieszkanie na tym etapie, bazujemy w głównej mierze na obietnicach dewelopera, zwłaszcza tych dotyczących jakości i materiałów wykończeniowych. Standard wykończenia jest co prawda załącznikiem do umowy deweloperskiej, jednak nadal często zdarza się, że na etapie realizacji wprowadzane są zmiany, których nie konsultuje się z klientem. Warto więc decydować się na zakup mieszkania wyłącznie u zaufanego dewelopera. Przed dokonaniem transakcji powinniśmy też możliwie jak najdokładniej sprawdzić wiarygodność sprzedawcy lokalu.

- Trzy lata temu zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie, opierając się na planach inwestycyjnych. Trochę się baliśmy, ale dzięki temu mogliśmy wybrać najdogodniejszy dla nas układ funkcjonalny i widok z okna - zauważa duży atut zakupu na wczesnym etapie inwestycji nasza czytelniczka Kasia, która razem z mężem kupiła mieszkanie w Gdyni.
Czytaj także: nie wszystkie banki wymagają 20 proc. wkładu własnego

Najważniejszy jest jednak argument finansowy. Na samym początku sprzedaży ceny są zazwyczaj niższe: deweloper dopiero zaczyna kampanię informacyjną, często dopiero sonduje za jaką cenę sprzeda mieszkania, bywa że ze względu na umowę z bankiem do określonego momentu musi osiągnąć umówiony poziom sprzedaży, by nie ponosić wyższych kosztów kredytu na budowę.

- Zdecydowaną większość mieszkań sprzedajemy jeszcze w trakcie budowy poszczególnych inwestycji. Klienci, którzy decydują się na zakup lokalu w inwestycji, która dopiero powstaje mogą liczyć na najbardziej korzystne warunki. Doceniamy w ten sposób klientów, którzy nam zaufali i powierzyli swoje pieniądze opierając się jedynie na planach, wizualizacjach i makietach. W początkowej fazie sprzedaży znajduje się także najwięcej mieszkań o zróżnicowanym układzie i metrażu, dlatego łatwiej jest wybrać lokal najbardziej odpowiadający indywidualnym potrzebom - mówi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w  Inpro SA.
Zakup na początku inwestycji wydaje się być najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem, może jednak wiązać się z pewnymi obciążeniami. Przykładowo, finansując zakup mieszkania kredytem bankowym będziemy musieli ponieść koszty tak zwanego ubezpieczenia pomostowego. Oznacza to, że rata kredytu będzie większa niż w momencie zakupu gotowego mieszkania.

Wzrost cen

Po sprzedaniu pierwszych kilku lub kilkunastu mieszkań ceny zaczynają rosnąć. Trudniej w takim momencie otrzymać również upust na zakup garażu lub miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej. Im bardziej zaawansowane prace budowlane, tym mieszkania (zwłaszcza te lepiej położone w budynku) są droższe. Kupując mieszkanie w momencie, kiedy można już je obejrzeć albo otrzymać klucze zaraz po wpłaceniu pieniędzy, jesteśmy w bardziej komfortowej sytuacji niż osoby bazujące na planach deweloperskich.

Ceny ostatnich mieszkań

- Osoby, które decydują się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, czyli pod wynajem, często kupują lokal w późniejszym etapie sprzedaży. W sezonie targowym mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych promocji dotyczących miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej, które możemy otrzymać gratis - dodaje Rafał Zdebski.
Największe obniżki otrzymamy w momencie zakupu ostatnich mieszkań w budynku. Promocje są wtedy największe, ponieważ lokale, które zostały na koniec, najtrudniej jest sprzedać.

- Taniej można nabyć także ostatnie dostępne mieszkania w danej inwestycji. Po zakończeniu budowy w ramach poszczególnych inwestycji pozostają nieliczne lokale, najczęściej posiadające mniej popularne układy i metraże - zauważa Rafał Zdebski.
Największym minusem zakupu mieszkania na ostatnim etapie jest bardzo ograniczony wybór. Nie mamy dowolności wyboru idealnej dla nas wielkości mieszkania czy układu funkcjonalnego. Czasami też takie mieszkania są nieustawne.

Na końcowym etapie mamy jednak doskonały pogląd nie tylko na realizację budynku, ale i na zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. Innym atutem takiej sytuacji jest możliwość wprowadzenia się do nowego lokum niedługo po finalizacji transakcji.

Czytaj także: jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera

- Nad zakupem mieszkania zastanawiałam się od jakiegoś czasu. Nie byłam jednak pewna, czy uda mi się zmieścić w określonym budżecie. Wybierając swoje lokum nie miałam zbyt dużego wyboru co do układu, ale zaoszczędziłam całkiem sporą sumę pieniędzy - opowiada Magda, mieszkanka Gdańska, która zdecydowała się na ostatnie mieszkanie w budynku.
Decyzja o tym, który moment jest najbardziej odpowiedni na kupno mieszkania w przeważającej części zależy od naszych indywidualnych preferencji. Są bowiem osoby, które chętnie wybiorą idealnie dopasowane do nich mieszkanie wyłącznie na podstawie planów deweloperskich. Bardziej zachowawczy poczekają natomiast do końcowego etapu inwestycji.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (154)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.