• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energooszczędna Officyna. Torus liderem certyfikacji LEED w Trójmieście

2 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Drugi etap inwestycji Officyna w Gdańsku-Wrzeszczu uzyskał certyfikat w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych budynków LEED na najwyższym poziomie - Platinum. Oznacza to m.in., że biurowiec spełnia wyśrubowane normy ekologiczne, jest energooszczędny i wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów. Dla firmy Torus jest to szósty tego typu certyfikat na najwyższym, platynowym poziomie - wcześniej uzyskały go cztery etapy kompleksu Alchemia w Gdańsku i pierwszy etap Officyny. Konsultantem dewelopera ds. LEED jest VvS | Architects & Consultants.



Biurowce najlepsze z najlepszych



LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to system wielokryterialnej oceny budynków, który został wprowadzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council - USGBC. Obecnie jest to międzynarodowy, najpowszechniej na świecie stosowany (w 168 krajach) system. W Polsce pierwszy certyfikat LEED przyznany został przez PLGBC (nasz krajowy odpowiednik USGBC) w 2009 roku. Poziom Platinum, najwyższy w czterostopniowej skali, otrzymało do tej pory niespełna 70 budynków w Polsce. 9 z nich znajduje się w Trójmieście, z czego aż 6 to inwestycje Torusa w Gdańsku!

W procesie certyfikacji ocenie podlega wiele aspektów projektu: usytuowanie budynku, działka, użyte materiały, zużycie energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu czy wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne.

- Decyzję o wdrożeniu ekologicznych strategii oraz o certyfikacji budynku w systemie LEED trzeba podejmować bardzo wcześnie, dlatego już na etapie koncepcji Officyny wdrożyliśmy projektowanie zintegrowane. W proces ten, jak w przypadku każdej wcześniejszej certyfikowanej inwestycji, zaangażowaliśmy przedstawicieli różnych dziedzin, m.in. projektantów branżowych, architektów, konsultanta ds. budownictwa zrównoważonego oraz szeroki zespół z naszej firmy. Ogromny wysiłek wielu osób zaowocował przyjaznym człowiekowi, wydajnym i energooszczędnym budynkiem, o zminimalizowanym wpływie na środowisko, dobrze przystosowanym na zmiany klimatyczne - mówi Alicja Napiórkowska, kierownik Działu Planowania Inwestycji w firmie Torus.
W praktyce, w przypadku Officyny, w porównaniu z referencyjnym budynkiem certyfikacja oznacza m.in.:
  • oszczędność energii elektrycznej na poziomie aż 39,8 proc.,
  • oszczędność zużycia wody pitnej na poziomie 53,7 proc.,
  • redukcję ścieków o 55,9 proc.

Do budowy biurowca wykorzystano materiały budowlane w 25 proc. oparte o surowce wtórne, a w 87 proc. były one pochodzenia regionalnego. Znaczące efekty uzyskano także w redukcji śladu węglowego.

- Wszystkie nasze budynki cechują się wysoką wydajnością energetyczną, co z natury znacząco obniża koszty eksploatacyjne. Dzięki zaawansowanym technologiom, systemom i urządzeniom każdy biurowiec przygotowany jest do tego, aby móc elastycznie reagować na różne zmiany i czynniki zewnętrzne. Wdrożone algorytmy optymalizacyjne wypracowane przez lata eksploatacji pozwalają na dopasowanie się do wymagań naszych najemców - wpływają one na utrzymanie komfortu i jednoczesne minimalizowanie zużycia mediów. Nasze budynki mają wiele technologicznych rozwiązań i możliwości, dzięki którym możliwe jest uzyskanie znaczących oszczędności energii - mówi Roman Sokołowski, główny inżynier w firmie Torus.
  • Inwestycja zlokalizowana jest w dobrze skomunikowanym punkcie miasta przy alei Grunwaldzkiej, będącej jedną z głównych arterii drogowych w Trójmieście.
  • Inwestycja zlokalizowana jest w dobrze skomunikowanym punkcie miasta przy alei Grunwaldzkiej, będącej jedną z głównych arterii drogowych w Trójmieście.
  • Inwestycja zlokalizowana jest w dobrze skomunikowanym punkcie miasta przy alei Grunwaldzkiej, będącej jedną z głównych arterii drogowych w Trójmieście.

Kameralna i pasująca do Wrzeszcza



Officyna to zespół dwóch budynków o charakterze biurowo-usługowym. Drugi etap to 5-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni najmu blisko 7 300 m kw., z podziemną halą garażową, dzięki któremu niezagospodarowany do tej pory teren w centrum dzielnicy Wrzeszcz zyskał nową funkcję.

Inwestycja zlokalizowana jest w dobrze skomunikowanym punkcie miasta przy alei GrunwaldzkiejMapka, będącej jedną z głównych arterii drogowych w Trójmieście. Dogodny dojazd do tego miejsca możliwy jest zarówno komunikacją miejską (autobusową, tramwajową, w bliskiej odległości znajduje się też dworzec PKP/SKM/PKM), jak również rowerem - miejsca na jednoślady znajdują się zarówno w hali garażowej, jak i na zewnątrz budynku. Specjalnie dla rowerzystów zaprojektowano też zaplecze sanitarne z szatniami, szafkami i prysznicami.

Budynek połączony jest z pierwszym etapem Officyny bezpośrednim przejściem - łącznikiem naziemnym, co ułatwia pracownikom przemieszczanie się w ramach np. rozproszonej organizacji biur, ale też dostęp do oferty usługowej w okolicy inwestycji. Elementem wyróżniającym budynek jest również taras na IV piętrze - komfortowe miejsce odpoczynku i wyciszenia dla pracowników. Biurowiec jest kameralny i stanowi ciekawą ofertę przede wszystkim dla mniejszych i średniej wielkości firm, dla których wysokiej jakości powierzchnia biurowa w tej części miasta stała się bardziej dostępna.

Officyna doskonale wpisała się w tkankę miejską i charakter dzielnicy, która w ostatnich latach się odradza. Gabarytowo nawiązuje do sąsiedniej, kamienicznej zabudowy, z kolei architektonicznie zdecydowanie się od niej wyróżnia.

  • Biurowiec Officyna we Wrzeszczu jest energooszczędny i wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów.
  • Biurowiec Officyna we Wrzeszczu jest energooszczędny i wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów.
  • Biurowiec Officyna we Wrzeszczu jest energooszczędny i wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów.
  • Biurowiec Officyna we Wrzeszczu jest energooszczędny i wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów.

Ciekawa i intrygująca



Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE, popularnego i niezwykle aktywnie działającego gdańskiego artysty streetartowego, które przyozdobiły stare mury okalające działkę od wewnątrz. Jego dzieła - olbrzymie, odpoczywające gołębie czy symboliczne postaci czujnych mieszkańców Wrzeszcza przyglądających się okolicy ze swoich okien - sprawiają, że przestrzeń ta wyłamuje się ze schematów, staje się atrakcyjna dla oka i pobudza zmysły.

W lipcu tego roku, w ramach kontynuacji torusowego projektu tworzenia miejskich pasiek, na dachu Officyny zainstalowano 3 ule. Pszczoły świetnie się zaaklimatyzowały - pierwsze obfite zbiory miodu pozwoliły zapełnić 150 słoików. Niebawem trafią one do najemców, którzy coraz śmielej myślą o postawieniu własnych uli. Na terenie inwestycji stanie też niebawem 5 hoteli dla owadów. To specjalnie zaprojektowane domki posiadające różne wypełnienie i średnicę, które różnym gatunkom bezkręgowców zapewniają schronienie i możliwość budowy gniazd w typowo miejskiej przestrzeni.

  • Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE.
  • Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE.
  • Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE.
  • Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE.
  • Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE.
  • Wyróżnikiem Officyny są kolorowe murale autorstwa TUSE.
  • Na dachu Officyny zainstalowano 3 ule.

Nowatorska



Drugi etap Officyny wybudowany został w wysokim standardzie Torusa. W budynku zastosowano unikatowe w skali kraju rozwiązanie - gruntownie przeprojektowano system central wentylacyjnych, a wdrożona modyfikacja podnosi jakość powietrza na powierzchniach najemców, ograniczając rozprzestrzenianie się różnego rodzaju patogenów, takich jak bakterie czy wirusy.

Officyna, podobnie jak inne projekty Torusa, zapewnia najwyższy w branży standard ilości świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi (40 m sześć./godz.) - jest to wartość znacznie przewyższająca normy. W projekcie wykorzystane zostały wysokiej jakości filtry F7, jak również monitoring przepływu powietrza zewnętrznego i poziomu CO2 w pomieszczeniach o gęstym zaludnieniu. Przy projektowaniu i wykańczaniu budynku zastosowano rozwiązania przyjazne dla człowieka. Duża paleta produktów o niskiej bądź zerowej zawartości i emisji lotnych związków organicznych pozwoliła stworzyć zdrową przestrzeń pracy.

W Officynie wykonana została również infrastruktura pod stworzenie miejsc postojowych umożliwiających ładowanie samochodów elektrycznych. Cały obiekt przystosowany jest również dla osób z niepełnosprawnościami.

Projekt inwestycji przygotował zespół pracowni APA Wojciechowski Trójmiasto.

- Drugi etap Officyny to położony w głębi działki kameralny budynek biurowy, który w sposób spójny został "wpisany" w zabudowę Wrzeszcza. To obiekt nowoczesny, przyjazny, komfortowy oraz ekologiczny. Jest to przykład projektu otwartego na przyszłość - na szczególną uwagę zasługuje łącznik pomiędzy obiema fazami kompleksu, dzięki któremu obydwa budynki mogą w dogodny sposób funkcjonować zarówno razem, jak i niezależnie od siebie - mówi Dżafar Bajraszewski, architekt i partner w APA Wojciechowski Architekci.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • Torus Gdańsk, al. Grunwaldzka 413
 

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22200 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
30350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16750 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16500 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15800 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane