• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk. Plany zagospodarowania dla nowych inwestycji

Krzysztof Koprowski
3 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.
  • Koncepcja osiedla w Kokoszach Mieszkaniowych.

Osiedle w Kokoszkach, korekta planu zagospodarowania dla browaru we Wrzeszczu, plany dla inwestycji w Śródmieściu oraz kampusu AWFiS - o tym dyskutowali radni podczas posiedzenia Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.



Czy Kokoszki Mieszkaniowe to dobre miejsce do zamieszkania?

Pomysł zabudowy terenu w rejonie projektowanej ul. tzw. Nowej Inżynierskiej zobacz na mapie Gdańska nie jest nowy. Deweloper Inart z Warszawy przymierza się do tego od kilku lat, ale dotychczasowy plan dopuszczał tutaj jedynie domy jednorodzinne, które w jego opinii nie są już tak opłacalne, jak kilka lat temu. Z tego powodu wnioskuje o przystąpienie do zmiany istniejącego planu zagospodarowania na nowy, z dopuszczeniem realizacji osiedla wielorodzinnego.

- Mamy zaprojektowane osiedle domów jednorodzinnych z pozwoleniem na budowę, ale liczba nabywców na tego typu zabudowę stale się zmniejsza - mówi Andrzej Suchowolec, prezes zarządu firmy Inart. - Nasza działka otoczona jest z trzech stron lasem i nie graniczy bezpośrednio z osiedlem domków jednorodzinnych. Planowane usługi będą skierowane nie tylko do mieszkańców naszego osiedla, ale skorzystają z nich okoliczni mieszkańcy.
Wspomniane już usługi mają być skoncentrowane w pierwszej linii zabudowy, tworząc "parawan", chroniący od hałasu zabudowę w pełni mieszkaniową, zlokalizowaną w głębi działki. Dominować mają budynki trzykondygnacyjne z ośmioma mieszkaniami.

Na terenie osiedla przewidziano także otwartą przestrzeń publiczną od strony ul. Nowej Inżynierskiej (obecny plan przewiduje tutaj oprócz drogi także tramwaj), która ma być powiązana układem pieszym z placami wewnątrz zabudowy mieszkaniowej.

Komisja dla tego pomysłu dała zielone światło, otwierając drogę do zmiany istniejącego planu zagospodarowania. Biorąc pod uwagę tempo opracowywania planów zagospodarowania, nowego dokumentu można spodziewać się za ok. 1,5 roku. Jeżeli zostanie on następnie zaakceptowany przez Radę Miasta, deweloper będzie mógł rozpocząć starania o realizację osiedla mieszkaniowego w proponowanej przez siebie skali.

  • Budynek z dużymi przeszkleniami miał być pierwotnie biurowy. Teraz deweloper chce zmienić go na mieszkalny.
  • Fragment prezentacji PB Górski/Centrum Hevelius z konferencji na targach mieszkaniowych. Zaznaczono na nim planowane centrum biurowe na terenach Wioski Indiańskiej.
Tyle samo będzie przypuszczalnie musiało poczekać Przedsiębiorstwo Budowlane Górski, które zawnioskowało o drobną korektę zapisów planu dla terenu dawnego browaru we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska.

Dotychczas deweloper chciał tutaj zrealizować biurowiec, ale "w związku z nowymi inwestycjami tego typu w pobliżu, zdecydowano się na zmianę funkcji na mieszkaniową". Budynek mieszkalny wymaga z kolei "poszerzenia" ściśle określonych wewnętrznych linii podziału zabudowy, na co również zgodę wyrazili członkowie komisji.

Warto zwrócić uwagę, że PB Górski wbrew pozorom nie rezygnuje z biurowców we Wrzeszczu. Na pobliskich terenach po tzw. Wiosce Indiańskiej chce wznieść obiekty biurowe, o czym poinformował zdawkowo we wrześniu podczas konferencji na targach mieszkaniowych Nowy Adres.

Wizualizacja budynku mieszkalnego, który powstanie zamiast biurowca, widoczna jest od 54 s.



W Śródmieściu nowe plany zagospodarowania są ściśle powiązane z planowanymi inwestycjami samorządu. Chodzi tutaj o rewitalizację Targu Maślanego oraz zmianę lokalizacji planowanego oddziału Muzeum Narodowego.

Rewitalizację Targu Maślanego zobacz na mapie Gdańska planuje się od... wyburzenia kamienicy, która przy nim stoi. Jak przekonują urzędnicy, jest ona w fatalnym stanie technicznym i koliduje z budową prawoskrętu z Podwala Przedmiejskiego.

- Mamy zgodę konserwatora zabytków na wyburzenie celem poprawy skomunikowania tego obszaru [połączenie ul. Lastadia z Podwalem Przedmiejskim - dop. red.] - informuje Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Budynek ten zagraża sąsiedniemu budynkowi, wpisanemu do rejestru zabytków, ponieważ mają one wspólne fundamenty. Niestety czasami trzeba podjąć decyzję o wyburzeniu.
Czytaj też: Duże zmiany na Targu Maślanym w Gdańsku

Teren niedoszłego miejskiego placu Starego Przedmieścia i nowego oddziału Muzeum Narodowego. Teren niedoszłego miejskiego placu Starego Przedmieścia i nowego oddziału Muzeum Narodowego.
Dla Starego Przedmieścia przewiduje się zmiany w kwartale ulic Rzeźnickiej, Toruńskiej, Żabi Kruk, Toruńskiej zobacz na mapie Gdańska. Teren ten, w oryginalnej koncepcji z lat PRL, był projektowany jako miejski plac Starego Przedmieścia. Ostatecznie stał się jednak wielkim parkingiem naziemnym.

Kilka lat temu zapowiadano budowę w tym miejscu oddziału Muzeum Narodowego. Niedawno podjęto decyzję, by taki obiekt, już jako Muzeum Sztuki Współczesnej, powstał jednak na Młodym Mieście. Tym samym grunt na Starym Przedmieściu nie musi być już rezerwowany planem na ten cel, a nowa funkcja zostanie ustalona w toku sporządzania nowego dokumentu planistycznego.

Wizualizacja potencjalnej zabudowy na podstawie projektu planu, który nie zyskał akceptacji konserwatora. Wizualizacja potencjalnej zabudowy na podstawie projektu planu, który nie zyskał akceptacji konserwatora.
Komplikuje się natomiast sprawa planu zagospodarowania dla Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Oliwie. Przypomnijmy, uczelnia chciała sprzedać znaczną część terenu deweloperom. Plan zagospodarowania nieoczekiwanie wstrzymał... konserwator zabytków.

- Wojewódzki Konserwator Zabytków dwukrotnie odmówił uzgodnienia koncepcji planu. W granicach planu znajdują się budynki wzdłuż al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska, które objęliśmy zapisami chroniącymi je do czasu poszerzania ich kosztem al. Grunwaldzkiej, na co konserwator nie wyraził zgody i oczekuje ich pełnej ochrony, uniemożliwiając docelową poprawę parametrów alei - wyjaśnia Damszel-Turek.
Należy jednak dodać, że plan zagospodarowania nie definiuje terminów inwestycji, więc nie wiadomo kiedy i czy w ogóle dojdzie do skutku taka inwestycja drogowa.

Poszerzenie alei Grunwaldzkiej w Oliwie odbyć się może kosztem starej zabudowy. Na to nie zgadza się obecnie konserwator zabytków. Poszerzenie alei Grunwaldzkiej w Oliwie odbyć się może kosztem starej zabudowy. Na to nie zgadza się obecnie konserwator zabytków.
Ponieważ dotychczasowy plan dopuszczał w pełni wyburzenie przedwojennej pierzei al. Grunwaldzkiej, a projekt nowego planu takiej zgody urzędu konserwatora nie zyskał, postanowiono zmienić granicę planu.

Granicami nowego planu ponownie objęto cały teren AWFiS, ale wyłączono z niego budynki najstarsze od strony al. Grunwaldzkiej, co sprawia, że obowiązywać dla nich będzie dotychczasowy plan z możliwością wyburzenia.

Przystąpienie do planu w nowych granicach zyskało akceptację komisji, ale zostało odrzucone na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska. Radni mieli wątpliwości, czy AWFiS powinien dostać zgodę na zmianę funkcji na niezwiązaną z działalnością statutową i sprawę planu ponownie skierowano do rozpatrzenia w komisji.

Opinie (35) 2 zablokowane

  • Na parkingu Starego Przedmeścia może powstać wreszcie w Gdańsku Aqua Park!!!!

    • 8 6

  • Robienie łaski

    To jak Budyń robi łaskę Górskiemu jest po prostu odrażające.
    Nadaje się to już chyba tylko do prokuratury.

    • 7 7

  • konserwator (1)

    Raju nie wierze konserwator zprzeciwił się -nie możliwe. Może mamy w Gdańsku nowego mądrego konserwatora zabytków , to prosze by spojrzał na ul.Owsianą na starą kamienice przy hotelu Cobus

    • 4 3

    • turysta

      ten sam problem na ul.grodzkiej kamienica 14/15 oraz budynek po barze renatka nie wspominajac otragicznej nawierzchni

      • 0 0

  • " nowych inwestycji" czy raczej nowych osiedli - o ile to mozna tak nazwac (1)

    bo na inwestycje to nie wygląda , nie powstają nowe zakłady i miejsca pracy , i miejsca produkcji .
    inwestycje maja charakter trwały co w przypadku deweloperów nie można powiedzieć - budujemy , sprzedajemy i mamy to w........... .
    inwestycje przynoszą regularny dochód do kasy miasta i skarbu państwa w postaci podatków .
    TO NIE SA INWESTYCJE TYLKO ZWYKŁA DEWELOPERKA !!!

    -------------------------------------------------------------------------------
    A W F i S w Oliwie jako uczelnia publiczna skoro ma za dużo terenu powinien go oddać do skarbu państwa , a nie ze władze uczelni kupczą mieniem publicznym ,podobnie z UG

    • 7 2

    • W Polsce wszystko wolno . Nikt za nic nie odpowiada.

      • 1 0

  • Kiedy zaczną budowy na Długich Ogrodach ? Te " wykopki" nie są fajne .

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane