Wiadomości

stat

Kawałki elewacji spadły na ziemię. Remont za jakiś czas

interwencja trojmiasto.pl
Urzędnicy zapewniają, że remont budynku przy ul. Arciszewskich na Oksywiu rozpocznie się w tym roku. Zakres prac jest uzależniony od środków finansowych.
Urzędnicy zapewniają, że remont budynku przy ul. Arciszewskich na Oksywiu rozpocznie się w tym roku. Zakres prac jest uzależniony od środków finansowych. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Spore fragmenty elewacji budynku przy ul. Arciszewskich zobacz na mapie Gdyni na Oksywiu zaczęły spadać na ziemię. Urzędnicy obiecali mieszkańcom remont, ale na razie liczą koszty i zabraniają wchodzić na sypiące się balkony.Jak oceniasz stan budynku, w którym mieszkasz?

bardzo dobrze, jest regularnie sprawdzany i zadbany

35%

dobrze, nie wymaga większych remontów

44%

kiepsko, bieżące naprawy przestają wystarczać

9%

źle, potrzebuje pilnych prac naprawczych

12%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 696
Budynek przy ul. Arciszewskich jest zamieszkiwany przez kilkanaście rodzin. Nadaje się do kapitalnego remontu. Problemem, jak zawsze, jest brak pieniędzy na wykonanie poważnych prac. Jak relacjonują mieszkańcy: mimo zgłaszania problemów, od dawna są odsyłani przez urzędników z kwitkiem.

Kawałki balkonów na ziemi

Ich frustracja sięgnęła zenitu w ostatnich dniach, kiedy na ziemię zaczęły spadać fragmenty elewacji z będących w katastrofalnym stanie balkonów.

- Wiele razy były prośby pisemne i telefoniczne o zajęcie się tym blokiem. Bez skutku. Sytuacja z ostatnich dni jest niedopuszczalna. Może komuś taka bryła musi spaść na głowę, żeby ktoś zdecydował się wreszcie przyjechać na miejsce i zobaczyć na własne oczy stan budynku - denerwuje się pani Justyna, jedna z mieszkanek bloku.
Po zdarzeniu, odpowiedzialna za stan kamienicy Administracja Budynków Komunalnych nr 3, w oficjalnym piśmie do lokatorów zakazała wychodzenia balkony, a teren pod nimi został ogrodzony.

Pojawiły się też konkrety dotyczące remontu budynku. Okazało się, że gotowe są już projekty i pozwolenie na budowę. Na początek wyremontowana zostanie frontowa elewacja od strony ul. Arciszewskich, o czym mieszkańcy zostali oficjalnie poinformowani.

W 2017 roku najpilniejsze prace

- Ze względu na duże koszty planowanego remontu, wspólnota mieszkaniowa wraz z ABK-3 wystąpiły z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji z Urzędu Miasta. Otrzymaliśmy informację o przyznanej dotacji na 2017 rok od Miejskiego Konserwatora Zabytków na wykonanie remontu balkonów i renowacji elewacji od strony ul. Arciszewskich - informuje Teresa Witt z Administracji Budynków Komunalnych nr 3.
Jeśli uda się szybko znaleźć wykonawcę, najważniejsze prace zabezpieczające zdrowie i życie mieszkańców i przechodniów, powinny zostać wykonane w najbliższych miesiącach.

Koszt prac całości szacowany

Wsparcie zadeklarowali też pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych koordynujący proces rewitalizacji obejmującej Oksywie. Odpadająca elewacja była jednym z tematów spotkania z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawicieli wydziału budynków.

- W ramach działań rewitalizacyjnych planowane jest wykonanie szeregu prac remontowych, ale większość z nich dopiero jest kosztorysowana. Od kosztu prac będzie też zależeć zakres i termin ich wykonania. Staramy się rozszerzyć zakres, żeby udało się wykonać za jednym razem wszystkie elewacje - deklarują w korespondencji z mieszkańcami przedstawiciele LIS.
Czytaj też: Balkony na Witominie w rozsypce

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (134)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.