- 1 Więcej mieszkań na wynajem. Ceny spadają (129 opinii)
- 2 Wysoki budynek zamiast Aioli we Wrzeszczu (386 opinii)
- 3 Deweloperskie premiery z listopada 2023 (107 opinii)
- 4 Aranżacje. Urban jungle w małym domu (9 opinii)
- 5 Trójmiasto pustostanami stoi, ale są gorsi (194 opinie)
- 6 Kto nowym konserwatorem zabytków? (237 opinii)
Grzejnik łazienkowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników łazienkowych o zróżnicowanych kształtach, w szerokiej gamie kolorystycznej, oferowanych przez różnych producentów. Jednak łazienki są bardziej wilgotne niż pozostałe pomieszczenia mieszkania lub domu, dlatego przy wyborze grzejnika powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim ich podstawową funkcją, czyli optymalnym ogrzewaniem łazienki.
- Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?
- Grzejnik łazienkowy a źródło jego zasilania
- Ciekawe modele grzejników łazienkowych
- Aby odpowiednio dobrać grzejnik łazienkowy, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wysokość pomieszczenia, jego metraż, a także układ instalacji centralnego ogrzewania lub elektryki. To pomoże nam w podjęciu decyzji co do sposobu podłączenia grzejnika: dolnego albo bocznego - mówi Janusz Brzozowski, przedstawiciel handlowy marki Luxrad, współpracujący z salonem łazienek Harimex.

Wybierając rozmiar i kształt grzejnika łazienkowego, warto wziąć pod uwagę także jego moc.
Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?
W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości (około 260 centymetrów) przyjmuje się, że do utrzymania zalecanej w łazience temperatury 24 st. C potrzeba 100-120 W na 1 m kw. powierzchni. Jeżeli jedna ze ścian jest ścianą zewnętrzną budynku, ta wartość powinna wzrosnąć do 130-150 W na 1 m kw.

- Wyliczając moc potrzebną do ogrzania pomieszczenia większość producentów zaleca, by przyjąć przelicznik - 1 m kw. x 100-150 W. Przykładowo, jeśli nasza łazienka ma 4 m kw. i ogrzewamy ją tylko grzejnikiem, to musi mieć moc co najmniej 400 W, ale dobrze, by miał wyższą moc graniczną, czyli 600 W - mówi Tomasz Kożuch z Purio Łazienki.
Na wyższą moc powinniśmy się zdecydować, gdy mamy do czynienia z niestandardową, większą wysokością łazienki. Niższą moc z kolei możemy się wybrać, gdy dodatkowo instalujemy w łazience ogrzewanie podłogowe i grzejnik jest uzupełnieniem całego systemu grzewczego.
Grzejnik łazienkowy a źródło jego zasilania
Nie bez znaczenia jest także dobór rodzaju zasilania grzejników łazienkowych. Możemy wybrać takie z zasilaniem wodnym, wodno-elektrycznym lub elektrycznym.
- Klasycznym źródłem zasilania jest centralne ogrzewanie. Wtedy grzejniki są zasilane gorącą wodą z instalacji grzewczej. Decydując się na taki grzejnik, musimy brać pod uwagę wydajność grzewczą danego grzejnika. W tabelach z katalogów jest podana dla różnych temperatur źródła zasilania - zauważa Tomasz Kożuch.
Gdy nie mamy możliwości podłączenia grzejnika do centralnego ogrzewania, pozostaje nam zakup grzejnika elektrycznego, czyli takiego, który ma zamknięty obieg wodny. Jest on wypełniony specjalnym płynem, który podgrzany przez grzałkę, oddaje ciepło przez kolektory grzejnika. Wybierając taki grzejnik, zwróćmy uwagę na moc grzejnika i moc grzałki, która nie może być ani za słaba, ani zbyt silna. Rozwiązaniem pośrednim są grzejniki wodno-elektryczne, które podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania, ale poza sezonem grzewczym możemy zasilić je grzałką elektryczną.
Ciekawe modele grzejników łazienkowych
Duże znaczenie przy wyborze grzejników łazienkowych ma aktualnie ich wygląd. Nie sposób o nim nie wspomnieć, ponieważ to dla ciekawej formy i możliwości wyboru koloru często decydujemy się na wymianę proponowanych przez dewelopera grzejników lub wymianę ich w czasie remontu.

- W wielu przypadkach klient jest skłonny znosić pewne niedogodności związane z mniejszą mocą grzejnika na rzecz jego wyglądu. Oczywiście zawsze trzeba łączyć te dwa parametry. Jeśli grzejnik ma być użytkowy i jednocześnie spełniać zadanie wizualnej ozdoby łazienki, trzeba dopasować moc do wielkości i wzoru grzejnika, a nie odwrotnie - zauważa Tomasz Purio.
Producenci grzejników łazienkowych wręcz prześcigają się w oferowaniu ich coraz bardziej oryginalnych form i szerokiej gamy kolorystycznej.
Przykładowo, Terma, oprócz kilkuset podstawowych i specjalnych kolorów w cenie grzejnika umożliwia wybór innego koloru za dodatkową opłatą. Irsap z kolei specjalizuje się w klasycznym wzornictwie i oferuje szeroką gamę grzejników chromowanych. Luxrad zapewnia dostępność wszystkich kolorów z palety RAL, a także barwy ze swojego wzornika kolorów. Włoska marka Cordivari wyróżnia się natomiast minimalizmem w formie. Grzejniki tej marki również występują w różnych rozmiarach i wariantach wykończeń. Na tym jednak nie koniec. Producenci coraz częściej proponują innowacyjne rozwiązania.
- Grzejnik zespolony z systemem domu inteligentnego to nowa koncepcja systemu grzewczego, które Cordivari zaprezentowało na targach ISG we Frankfurcie - mówi Bogdan Sykulak z Max Komfort.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-13 08:12
Duży!!! Żeby było ciepło!!
Ciepła łazienka jest przyjemna:)
- 8 5
-
2023-11-13 10:39
Grzejniki (3)
Nie mam grzejnika w łazience , zamiast niego mam podgrzewaną podłogę . Ciepło , miło , i włączam kiedy chcę .
- 5 0
-
2023-11-13 19:59
mam i ja, i jest lipa
zrezygnowałem z grzejnika i teraz ręczniki suszą się w niskiej temperaturze :( Grzejnik to jednak inna sprawa
- 6 1
-
2023-11-13 23:37
Grzejnik z wbudowaną grzałką elektryczną też włączasz kiedy chcesz
- 3 0
-
2023-11-14 07:22
Ale jak chcesz
Wysuszyć ręcznik rzucasz go na podłogę
- 0 0
-
2023-11-13 21:38
O grzejniku (1)
Jeśli wymieniamy stary na nowy polecam sprawdzić rozstaw na śrubunkach bo jest tego wiele modeli a wielkość poprzednika
- 4 0
-
2023-11-13 21:49
Ja proponuję jeszcze sprawdzić rodzaj gwintów,
taka Terma ma jakieś inne niż standardowe. I to może być zonk i trzeba bawić się w przejściówki.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.