• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Home staging. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży

Ewa Budnik
5 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
 • Kawalerka przed home stagingiem...
Wysłużone meble, zniszczenia na podłodze zakryte dywanem, zasłonięte okno.
 • ...i po zmianach. 
Niedrogie meble, czyste ściany, nowa, niedroga podłoga i nowe lampy. Różnica kolosalna.


Miesiącami nie możesz sprzedać mieszkania, tymczasem pieniądze są potrzebne - na wykończenie domu, na spłatę innych zobowiązań, na zakup większego lokum. Dodajesz kolejne ogłoszenia, ale telefon milczy... Możesz sobie pomóc. Profesjonalnie przygotować nieruchomość do sprzedaży - skorzystać z usług bądź samodzielnie zająć się... home stagingiem.Wnętrze przygotowane do sprzedaży - panuje tu porządek i nie ma prywatnych dekoracji. Wnętrze przygotowane do sprzedaży - panuje tu porządek i nie ma prywatnych dekoracji.

Sprzedając mieszkanie lub dom

Według Metrohouse & Partnerzy średni czas sprzedaży mieszkania w Trójmieście był w 2012 roku najdłuższy w kraju. Wynosił 140 dni w Gdańsku, 151 dni w Gdyni i 171 dni w Sopocie. To prawie pół roku. Bardzo często pół roku strat. A pośrednicy podkreślają, że ten czas często jest znacznie dłuższy.

- Czas sprzedaży nieruchomości wydłużył się, bo kupujący zwyczajnie nie dysponują środkami. Rodzina na Swoim trochę ratowała sytuację. Skończyła się, a - ze względu na politykę banków - uzyskanie kredytu hipotecznego jest trudne. Do tego dochodzi brak stabilności na rynku pracy, więc kupujący często nie mają odwagi zaciągania kredytu na wiele lat
- tłumaczy Paweł Zaleski z Zaleski Nieruchomości. - Problem leży jednak także po stronie sprzedających, którzy nie potrafią odpowiednio przygotować nieruchomości do sprzedaży. Czasem wystarczyłoby tylko posprzątać... przed wejściem kupującego, aby pokazać, że wnętrze jest przyjazne i przytulne.

Skoro nie tylko cena jest istotna przy sprzedaży nieruchomości, ale również jej wygląd, to przyjrzyjmy się mieszkaniu mając na uwadze, że decyzje podejmujemy oczami, a pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli ktoś ogląda nieruchomość, to znaczy, że jest nią zainteresowany. Ma wolę zakupu właśnie tego mieszania lub domu. Często wystarczy tylko tej woli nie osłabiać - bałaganem, zasłanianiem naturalnego światła, nieestetycznym wyposażeniem.

- Sprzedaż nieruchomości zaczyna się od przygotowania ciekawej, pełnej oferty. W tym, istotne jest przygotowanie zdjęć, które pokażą cały urok i możliwości mieszkania. Do takich zdjęć trzeba schować wszystkie osobiste przedmioty zostawiając ewentualnie jedną-dwie neutralne dekoracje - mówi Jolanta Szymkowiak z Szymkowiak Nieruchomości. - Mieszkanie czy dom na pewno warto odmalować. I nie chodzi tu o kompleksowy remont, świeża farba na ścianach spowoduje, że wnętrze będzie wyglądało na czyste. Zostawiamy w nim kwiaty, zasłony, dywany - pod warunkiem, że są czyste. Koniecznie usunąć trzeba natomiast stare, wysłużone meble. Lepsza będzie lekka pustka w pomieszczeniu niż obecność wysłużonych mebli. Dopiero, kiedy wnętrze będzie gotowe robimy zdjęcia, tak by pokazać przestrzeń i światło, a nie mało istotne detale.

Takich kilka prostych czynności warto wykonać, nawet jeśli nieruchomość nie jest w wysokim standardzie. Jeśli pokażemy, że wnętrze jest jasne, czyste i ma potencjał uda nam się sprzedać nawet lokal nadający się do generalnego remontu. Szybciej, a także... za nieco wyższą cenę niż sąsiad, który odpowiednio się nie przygotuje.

- Dobre zdjęcia są tak ważne, bo po pierwsze pomagają ocenić kupującemu czy wnętrze spełnia jego wymagania i nie będzie on odwiedzał go tylko po to, aby zobaczyć jak wygląda. Poza tym takie zdjęcia pomogą rozbudzić w kupującym chęć posiadania właśnie tego mieszkania czy domu. Na podstawie zdjęć w nocy przed wizytą w mieszkaniu będzie już wyobrażał sobie swoje w nim funkcjonowanie - podkreśla Jolanta Szymkowiak.

Wybrane biura pośrednictwa nieruchomości w Trójmieście zapewniają profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży w cenie obsługi, ale tylko w przypadku podpisania umowy na wyłączność (sprzedający wiąże się tylko z jednym pośrednikiem). Podkreślają jednocześnie, że skuteczność w doprowadzeniu do transakcji w krótkim czasie sięga w takim przypadku nawet 95 proc.

Przygotowywanie nieruchomości do sprzedaży od lat znane jest w Europie jako home staging, czyli - w wolnym tłumaczeniu - domowa inscenizacja. Oznacza ona pracę nad wnętrzem, ale nie po to, by docelowo urządzić je na wiele lat zgodnie z potrzebami właściciela, ale po to, aby - stosując zasady "wnętrzarskiego marketingu" zachwycił się nim klient i zobaczył, że jest to jego wymarzone miejsce do życia.

- Bywa, że wnętrzu - banalnie - wystarczy kompleksowe sprzątanie. Właściciel, który chce pozbyć się mieszkania zwyczajnie przestaje zauważać, że okna są nieumyte, meble wysłużone, a na regałach panuje chaos. Tymczasem takie elementy, nawet nieświadomie, wpływają na odczucia kupującego. Jedna stara, nieatrakcyjna kanapa może sprawić, że oglądający wyjdzie z mieszkania z poczuciem, że... jednak coś jest tam nie tak... jest brzydko, z jakiegoś powodu to nie to. Dlaczego? Bo ta kanapa ściągnie większość jego uwagi - tłumaczy Marzena Degutis z Degutis Studio, która zajmuje się home stagingiem. - Często też w ramach usługi trzeba nadać pomieszczeniom funkcję, bo są od wszystkiego i od niczego, a to nie jest dobrze postrzegane.

Home stager ma także kontakt z zaufaną ekipą, która na jego polecenie wejdzie do mieszkania - uporządkuje je i odświeży - przemaluje ściany, odkryje lub nawet wycyklinuje podłogę (to często jest ważna karta przetargowa), usunie stare meble i na ich miejsce wniesie inne. A właśnie meblom należy przyjrzeć się bez sentymentów: jeśli są stare, brudne, uszkodzone, wysłużone, warto je po prostu usunąć i zastąpić atrakcyjnym wyposażeniem. Można użyć do tego mebli, które zostały zakupione do nowego mieszkania, ale na czas sprzedaży staną jeszcze w starym M, można pożyczyć je od rodziny, przyjaciół mając na uwadze, że czas sprzedaży dobrze przygotowanej nieruchomości jest krótszy niż przeciętnie. Jeśli korzystamy z usługi home stagera możemy liczyć na to, że odpowiednie meble nam wypożyczy ze swoich zasobów lub sklepu, z którym współpracuje. Jeśli pieniędzy na meblową podmianę nie ma, warto pomyśleć chociaż o ubraniu mebli - kanapy w nową narzutę, a krzeseł w szyte na miarę jasne i czyste pokrowce.

W Trójmieście konsultacja home stagera poparta raportem wysłanym drogą mailową to koszt około 350 zł, pełen home staging to około 1-1,5 proc. od wartości nieruchomości. Cena za każdym razem ustalana jest indywidualnie w zależności od wielkości mieszkania czy domu, jego stanu technicznego i wizualnego oraz środków, jakimi na wnętrzarski lifting dysponuje klient. Home stagerzy podkreślają jednak, że pieniądze zainwestowane w ich usługę zwracają się z nawiązką, bo nieruchomość nie dość, że sprzedawana czy wynajmowana jest szybciej, to jeszcze za kwotę wyższą o kilka lub nawet kilkanaście procent.

Obejrzyj jak prezentowane są nieruchomości w naszym serwisie ogłoszeniowym

Miejsca

Opinie (46) 3 zablokowane

 • ale telewizyjna zrzynka (1)

  • 19 0

  • ach te pismaki

   Inspiracja, zmowa dziennikarzy, czy kopiowanie tematów po gazetach?

   • 5 0

 • (1)

  Niedawno oglądałem mieszkanie na sprzedaż prezentowane przez chłopaczka z Metrohouse/Partnerzy. W mieszkaniu śmierdziało, strasznie brudno, w rogu zdezelowany telewizor, zdezelowane szafki kuchenne, koszmarne firany, a na balkonie stare doniczki. Mieszkanie w bloku 10-letnim... Tak oto w praktyce wygląda praca pośrednika.

  • 25 5

  • Jak zbywca podpisuje umowy otwarte z pierdyliardem pośredników to czemu się dziwić. Umowa na wyłączność z porządnym pośrednikiem jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

   • 1 3

 • taka opinie za darmo uzyskasz od kazdego maklera (3)

  nieruchomosci w Szwecji, doradzi Tobie co msuisz usunac, aby lepiej spzredac nieruchomosc. zreszta to kazdy spzrdajacy nieruchomosc Szwed wie,ze trzeba usuac stare rzeczy, przed sprzedaza domu, mieszkania,

  • 13 5

  • (1)

   moi znajomi odmalowali przed sprzedażą mieszkanie, ładne, cieple, czyste. Nowi właściciele odmalowali po swojemu w jakieś fiolety i bordo..nie spinajmy wiec kucykow, bo każdy robi po swojemu. Ma być czysto, ale nie szalejmy...

   • 6 1

   • Nie malujesz po to, żeby w tych kolorach zamieszkali lokatorzy, tylko żeby sprzedać mieszkanie ładne, czyste i przyjemne.

    • 5 0

  • bzdury

   przeczytaj to co sam napisałeś! a jak nazwać to co robią szwedzi? to też jest home staging, ale tam jest inny rynek nieruchomości, inna kultura, mentalność.

   • 0 0

 • Co kogo obchodzi '' odswiezanie mieszkania '' ? (9)

  Co da wstawienie nowych mebli czy odmalowanie mieszkania bo to jakies niedorzeczne i jeszcze nazwanie picowania '' home stagingiem '' a slowo ''stag'' po angielsku znaczy Jeleń wiec to szukanie jelenia na zapicowane stare mieszkanie:) . Wchodzisz do starego syfiastego bloku z wielkiej plyty gdzie smierdzi na klatce . Brud i syf i wszystko zniszczone a i co niby ma zmienic ze ktos sobie odmalowal dla picu mieszkanie ? stare to stare i nic tego nie zmieni .

  • 16 17

  • znajomość ang (5)

   Nazwa pochodzi od słowa stage-scena. Tak dla jasności. Polecam kilka lekcji ang.

   • 15 5

   • i co z tego '' xxx'' ? nie ma tu slowa Stage lecz Stag czyli jelen :) (2)

    Home staging.!!!!!!!nie jest przeciez '' STEGEing '' tylko '' STAGing '' wiec tlumaczyc mozna raczej z JELENIEM :) gdyby bylo '' STAGEING '' to owszem ale jest '' STAGING "":) czyli blizej do jelenia niz tej twojej sceny . Moze ty idz na lekcje angielskiego a mowienie ze to spolszczenie tez nic nie da :) bay

    • 8 9

    • Choć Twoja wersja podoba mi się, (1)

     to jednak obie strony mają rację. W formie gerund następuje skrócenie głosek "e" i "i" do głoski "i". Dlatego zamiast końcówki "-eing" mamy "-ing". A więc oba tłumaczenia są poprawne ;)

     • 4 0

     • wiem ze obie moga byc poprawne :)

      ale xxx zpoprosil znajomych zeby jemu dali plusy z dwoch komputerow a na innych minusy :)))) kiedys w kolejce skm slyszalem jak ktos prosil zeby na jego post na portalu glosowac :))) czyli kazda glupote chce sobie kazdy potwierdzic bo mysli ze plusy zaswiadcza o jego madrosci:)

      • 2 4

   • (1)

    A ja trochę luzu...przeciez widać, ze koleś specjalnie użył śpiew drag, a nie stage, żeby użyć zwrotu - szukać jelenia -

    • 1 0

    • Stag...sorry, automatyczna korekta...;-)

     • 0 0

  • trollencio brawo!

   brawo trollencio nakrecasz forum!

   • 3 0

  • stag vs stage

   stag a stage to roznica. tu chodzi o stage a nie stag...

   • 0 0

  • ?

   w jakim celu się wypowiadasz? nie hejtuj! Idź na spacer, może wiatr wywieje Ci te bzdety, które piszesz.

   • 0 0

 • Fałszywe zdjęcia kawalerki (1)

  To są dwa różne mieszkania.
  No chyba że ktoś w ramach "home stagingu" zerwał parkiet, aby położyć panele i wyburzył część ściany.... W takim wypadku - pogratulować detetrminacji w chęci sprzedaży mieszkania.

  Z racji tego, że znaczna część ludzi w tym kraju mieszka w blokach z identycznym układem pomieszczeń, to można do woli zestawiać zdjęcia tego samego pokoju w różnych mieszkaniach i pisać "przed" i "po"... ;-P

  • 34 2

  • no i jeszcze "widok" z okna :)

   No chyba że ktoś w ramach "home stagingu" posadził drzewa ;)

   • 14 1

 • bzdura

  wstawią 3 mebelki z ikei napiszą w ogłoszeniu apartament lux śmieszą mnie takie oferty

  • 20 4

 • wystarczy popatrzyc na oferty w internecie

  zeby sie zorientowac ze posrednicy sami nie maja o tym pojecia. Beznadziejne zdjecia w nocy na ktorych niewiele widac.

  • 15 0

 • Sprzedam luksusowy apartament o powierzchni 18 metrow w falowcu z lat 70 :)

  Cena 1000000 $ !!!!!!:)! Apartament w stylu postmodernistycznym :) meble z epoki . Przestronny salon o powierzchni 4 metrow zapewnia komfort a 5 metrowa łazienka to spelnienie marzen gdzie muszla z epoki romantycznie szumi . W przestronnym przedpokoju znajduje sie piekny aneks za szafą ubraniową. Przedpokoj jest pieknie wykonczony boazeria a na podlodze leza piekne dywany z lat 70 . Łazienka ma pomalowana lamperie farba olejna ktora wytrzyma nastepne pokolenie. Sasiedzi sa mili i spokojni i tylko slychac puszczanie ich baków wwannie w godzinach wieczornych wiec mozna wytrzymac. Mieszkanie jest ustawne bo juz nic nie mozna w nim ustawic . Jest tu gustowna mebloscianka na wysoki polysk i plastikowe kwiaty nadajace charakter apartamentowi. Karaluchy przychodza ze zsypu na smieci tylko na zime i ich nie widac bo wchodza do szafy. Z balkonu rozciaga sie piekny widok a wieczorem widac nawet sasiadke nago . Winda w apartamentowcu nie dziala bo ktos ukradl liny ale to dobrze bo na piechote po schodach zdrowiej :). Polecamy serdecznie ten apartament gdyz jest po '' home stagingu '':))

  • 32 2

 • (1)

  niech przestaną walić ścieme, zdjęcie przed i po ma zupełnie inną podłogę!!! heh male odświezenie ;d

  • 11 3

  • -.-

   przeciez jest napisane: nowa, niedroga podloga. Naucz sie czytac

   • 4 1

 • az sie zygac chce (3)

  nie dość ze 95% pośredników , samodzielnie z własnej woli niczego nie robi oporucz podpisania umowy pośrednictwa .żadnego doradztwa , żadnej odpowiedzialności , nic sami nie przygotowują przyprowadzi kupujących do lokalu i stanie w milczeniu jak ta ..................... .
  a tu jak czytam nowa profesje wymyślili ........... , zdaje sie takie doradztwo -jak przygotować lokal do sprzedaży to OBOWIĄZEK pośrednika

  • 21 4

  • Idiota !

   Szkoda słów...

   • 1 5

  • Jak napisałem wyżej - podpisz umowę na wyłączność a pośrednik to zrobi. I postaw się w roli pośrednika - dlaczego ma odwalać brudną robotę dla konkurencji?

   • 0 4

  • w rzeczy samej:)

   należę do tych nielicznych ...owych 5 %
   kardynalne błędy już na wstępie...
   pęd w kierunku podpisywania umów...
   źle przygotowane oferty...często pisane 'zgrzebnym' językiem...
   zdjęcia na poziomie przedszkolnym ...
   to wszystko prawda...niestety...
   ...można do mnie dotrzeć po nick'u...
   \
   pozdrawiam :)

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze (2 opinie)

(2 opinie)
targi

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane