• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Teren po Gedanii trafił do ewidencji zabytków

Ewa Budnik
12 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gedania: poseł domaga się wywłaszczenia terenu
Ostatnie klubowe zabudowania zamieszkiwane są na dziko. Czy i kiedy zostaną zastąpione nową zabudową? Rozpoczyna się nowa tura rozgrywek między inwestorem, miastem i mieszkańcami. Ostatnie klubowe zabudowania zamieszkiwane są na dziko. Czy i kiedy zostaną zastąpione nową zabudową? Rozpoczyna się nowa tura rozgrywek między inwestorem, miastem i mieszkańcami.

Od kilku tygodni właścicielem terenu po klubie sportowym Gedania przy ulicy Kościuszki zobacz na mapie Gdańska jest firma Robyg. Niesmak budzi sposób, w jaki zarząd klubu przejął grunt od miasta i doprowadził do jego sprzedaży pod inwestycję mieszkaniową. By grunt, przynajmniej po części, zachował swój historycznie sportowy charakter, został wpisany do ewidencji zabytków.Czy umieszczenie terenu Gedanii w ewidencji zabytków to dobry ruch?

Historię tego terenu znają okoliczni mieszkańcy, wszyscy, którzy kiedyś tu trenowali, miłośnicy sportu, jak również osoby, które od lat przyglądają się "grze o Gedanię".

Historię z lat 1922-1953 opisał Janusz Trupinda w wydanej w 2015 roku monografii "KS Gedania - klub gdańskich Polaków (1922-1953)". Klub sportowy powstał w Wolnym Mieście Gdańsk i był jedynym polskim klubem sportowym w mieście. Prezesi klubu zostali rozstrzelani w 1939 roku, a w czasie wojny zginęło łącznie 75 jego członków. Zdarzenia te przez lata honorowała pamiątkowa tablica. Pełna sukcesów i tragedii historia, a także powojenne wspomnienia mieszkańców Gdańska, którzy tutaj trenowali sprawiają, że dla wielu osób teren przy Kościuszki ma szczególne znaczenie.

Teren pod ochroną konserwatora

Argumenty te uznał pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Decyzją z końca kwietnia tego roku teren historycznego stadionu KKS Gedania włączony został do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

 • 17 września 1972 roku. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej członków klubu sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Tablicę odsłonięto w roku 50-lecia klubu.
 • 27 grudnia 2013 roku. Miejsce po tablicy na zaniedbanym terenie klubu.
"Teren historycznego stadionu Klubu Sportowego Gedania zachował się w kształcie nieprzekształconym. Stadion zbudowano w 1926 roku na terenie tzw. Polenhof, czyli "polskiej kolonii" - kwartału ulic zamieszkanych przez Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Wraz z sąsiadującą parafią św. Stanisława i Polskim Domem Akademickim "Bratniak" stanowił centrum aktywności polskiej we Wrzeszczu. W latach 1922-1939 na stadionie odbywały się rozgrywki sportowe (w tym polskiej drużyny piłkarskiej Sportklub "Gedania"E.V" in Danzig) oraz uroczystości patriotyczne. Na terenie obiektu znajduje się mogiła 75 członków klubu zmarłych w czasie II wojny światowej. Z uwagi na powyższe wartości historyczne i niematerialne, zachowanie zabytku leży w interesie społecznym."

- Włączenie do takiej ewidencji oznacza, że obiekt albo obszar ma charakter zabytkowy. Gdyby rozpoczęły się prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego, to planiści musieliby ten fakt uwzględnić. Wszystkie projekty, które w przyszłości powstaną dla terenu będą konsultowane z konserwatorem zabytków, a ten będzie miał prawo wskazać, że mocniej zaakcentować trzeba funkcję sportową i pamięć o historycznym polskim klubie - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik prasowy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Intencją konserwatora było w tym przypadku zachowanie pamięci o polskich klubach sportowych. Inwestor, który będzie chciał zagospodarować to miejsce będzie musiał zwrócić się do urzędu o wydanie warunków konserwatorskich.
Do ewidencji zabytków wpisana została działka nr 443 w obrębie 43, czyli większość terenu klubu. Do ewidencji zabytków wpisana została działka nr 443 w obrębie 43, czyli większość terenu klubu.
Konserwator wpisu dokonał na prośbę grupy "Mieszkańcy ulicy Kościuszki", która od lat walczy o zachowanie porządku na byłym klubowym terenie i dba o zachowanie pamięci o historii tego miejsca. Wszystkie działania grupy dokumentowane są na facebookowym profilu "Gedania - stop bezprawiu na historycznych terenach".

Co zaproponuje nowy właściciel?

Wpis do ewidencji zabytków nie zmienia faktu, że obecnie właścicielem terenu jest firma Robyg, deweloper mieszkaniowy, który zamierza rozmawiać z przedstawicielami Rady Miasta Gdańska oraz zastępcą prezydenta na temat przyszłości tego terenu. Termin spotkania nie jest w tej chwili jeszcze ustalony.

- Decyzja o zakupie tego terenu jest dobrze przemyślana. Zdajemy sobie sprawę ze szczególnego znaczenia Gedanii dla gdańszczan oraz konieczności szerokich konsultacji, aby uwzględnić perspektywę oraz interesy wielu grup społecznych. Naszym priorytetem jest zachowanie historycznego charakteru tego miejsca oraz poświecenie szczególnej uwagi terenom zielonym. Chcemy podjąć szerokie konsultacje społeczne oraz konsultacje z instytucjami miejskimi o przyszłym kształcie zabudowy na tym terenie. To opinia gdańszczan będzie miała ogromny wpływ na to, jak zagospodarujemy działkę - oświadczył Wojciech Okoński, prezes Robyg S.A. po tym, jak portal Trojmiasto.pl ujawniło, że firma ta jest nowym właścicielem terenu.
Robyg deklaruje również inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreacyjną (w tym pełnowymiarowe boisko) w innym miejscu, wskazanym przez miasto.

Mieszkańcy chcą, żeby COŚ się działo

Sprawa terenu od lat budzi kontrowersje. Zwolennicy zachowania funkcji sportowej na całości terenu nie wyobrażają sobie, że powstać mogłyby tutaj budynki mieszkalne. Kacper Płażyński, prawnik i społecznik, który w październiku 2016 roku zaangażował się w tę sprawę wskazuje, że istnieją instrumenty, które umożliwiłyby miastu odzyskanie terenu. Jednak gdyby, po długich procesach sądowych to się udało, nie wiadomo kiedy, w jaki sposób i za czyje pieniądze możliwe byłoby zagospodarowanie tego terenu.

- Jako rada dzielnicy zapytaliśmy mieszkańców, którzy bezpośrednio sąsiadują ze zdegradowanym terenem Gedanii, czy dopuszczają w tym miejscu inną zabudowę niż pełnowymiarowe boisko sportowe. Na 16 ankiet, tylko jedna wyrażała stanowczy sprzeciw. W przypadku innego wariantu, o który pytaliśmy: czy mieszkańcy dopuszczają, by w tym miejscu na 1/3 terenu powstało niewielkie osiedle, na 1/3 przestrzeń rekreacyjna, a na 1/3 obiekty sportowe, dwie osoby wyraziły sprzeciw - mówi Krystian Kłos, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. - Temat jest bardzo złożony, budzi wiele wątpliwości, ale okoliczni mieszkańcy chcieliby, żeby wreszcie zaczęło się tutaj coś dziać.
Jakakolwiek inna inwestycja niż pełnowymiarowe boisko i obiekty sportowe możliwa byłaby tutaj tylko po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Taka procedura trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Dodatkowo, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, konieczne są konsultacje z konserwatorem. Robyg nie będzie chciał budować tu boiska, a mieszkania z rozbudowaną infrastrukturą. Obecny właściciel nie rozpocznie więc inwestycji bez zmiany planu. Nie ma więc co liczyć na to, że niebawem cokolwiek tu się zmieni.

36 proc. czytelników portalu Trojmiasto.pl zadeklarowało w ankiecie (1357 ankietowanych), że miasto powinno się zgodzić na zmianę planu pod warunkiem, że na tym terenie powstaną boiska, basen, tereny rekreacyjne.

Nowych informacji oczekiwać można po przeprowadzeniu rozmów właściciela z władzami oraz mieszkańcami. Póki co Wojciech Okoński, prezes zarządu firmy Robyg zwrócił się do rady dzielnicy z propozycją spotkania i rozmowy na temat przyszłości terenu po klubie. Rada otwarta jest na rozmowy ze wszystkimi stronami, ale rozpatruje też złożenie wniosku do Prezydenta Miasta Gdańska o podjęcie próby odzyskania tego terenu.

Opinie (161) 9 zablokowanych

 • Jak właścicielem jest Robyg (13)

  To zapewne postawi tam budynki mieszkalne, o "nienagannej" urodzie jak w innych częściach miasta

  • 153 11

  • tak (4)

   Robyg i jego architekci

   • 19 6

   • lub (1)

    Robyg i jego zarząd

    • 15 1

    • czyli Eurostyl wygrał :)

     nie ma klopotu na glowie :)

     • 8 0

   • tja.. (1)

    Jak deweloper ciśnie by zrobić jeszcze więcej mieszkań w budynku, za taniej, niż najtaniej, to nawet najlepszy architekt nie pomoże...

    • 20 0

    • ale daje ...

     ciała

     • 2 0

  • (4)

   robyg to mistrz w budowie gett. tyle ludzi na tak malej powierzchni bedzie skutkowalo dos szybkim spadkiem jakosci zycia tam

   gorszych architektow ma chyba tylko inpro, ci buduja jakies klockowate fortece

   • 27 8

   • to jest centrum miasta (2)

    Musi byc intensywnie zabudowane + pierzeje wzdłuż ulic

    • 8 11

    • musi to na Rusi

     • 7 3

    • po gdańsku

     Centrum miasta to jest przy Targu Siennym - zobacz co budyń i spółka zafundowali Gdańszczanom na przyszłe pokolenia. Praktycznie City forum 2 - zamiast pierzei betonowe ściany i kubaturowe parkingi, skrzyżowanie tak wielką wyspą, że można by pole campingowe na niej urządzić, kilometry schodów (nie ruchomych), i centrum handlowe o architekturze, jaką znamy z lat 90tych. Wszystko w wyniku "tajnych" negocjacji pana B. z deweloperem - jak chce deweloper tak jest. Tak było z terenem inpro w Oliwie (gotowy projekt dewelopera, miasto zabiera się do zmiany planów), tak jest w przypadku jakiegokolwiek innego terenu którego właścicielem jest deweloper. Zero wymagań, miasto idzie na wszystkie ich żądania. Mieszkańcy mają gorzej - tutaj miasto takie chętne do współpracy nie jest, a król Adamowicz I w moralizatorskim tonie wygłosi pouczenie, jak to mieszkańcy są anyspołeczni i anty rozwojowi. Najgorsze, że retoryka trójmiejskich mediów sprzyja urzędom, nie mieszkańcom.

     • 7 0

   • no ciekawe gdzie

    • 0 0

  • Oni mi to chcieli dać za darmo, ale mówie nie, nie teraz.

   Ufff teraz bym się bujał z konserwatorem. Dobrze że nie jestem taki pazerny.

   • 2 2

  • toż to cmentarz jest !

   mieszkaniówka na cmentarzu?

   "Na terenie obiektu znajduje się mogiła 75 czonków klubu zmarłych w czasie II wojny światowej" :-O

   • 9 0

  • Robyg to byle służby dyplomatyczne

   Prezes to były dyplomata

   • 0 0

 • Wpis do rejestru. (8)

  "Mieszkańcy ulicy Kościuszki", która od lat walczy o zachowanie porządku na byłym klubowym terenie i dba o zachowanie pamięci o historii tego miejsca" - na pewno wpis do rejestru ułatwi to i w tym pomoże. ułatwi.

  • 33 9

  • Takie zagrywki nie przejdą. Każdy sąd wykaże bezprawność wpisania obiektu do ewidencji po jego zakupie.
   Ja wiem że tu na forum siedzi banda PiS komunistów, ale w taką sytuacją miała miejsce w Warszawie w przypadku pawilonu Emilia i miasto przegrało

   • 9 5

  • krzywdy nie będzie, bo konserwator miejski to wie każdy ze to przyjaciel Pawła A. (3)

   • 11 3

   • to pracownik Pawła A. (2)

    ale tak czy siak służby konserwatorskie to skandal intelektualny

    • 10 1

    • (1)

     Sam jesteś pracownikiem chyba JK. Przecież konserwator wojewódzki to pracownik wojewody:(

     • 0 0

     • jeżeli jest w ewidencji to UM, jeżeli w rejesrrze to Wojewoda

      nie ma czegoś takiego jak twierdzi p. redaktor jak "ewidencja wojewódzka"

      • 0 0

  • to jest ewidencja, rejestr za to powinien objąć Sobótki

   a kolejni dyrektorzy TVP i z szefami gdańskiej ekspozytury pod pręgierz, na Targu Węglowym. Tymczasowy. Specjalnie dla nich

   • 8 0

  • Tak sobie teraz myślę, że możę to właśnie o to chodziło.

   Konserwator długo będzie uzgadniał rozwiązania projektowe i dzięki temu mieszkańcy długo będą mieli pole pod oknem.

   • 3 0

  • mieszkańcy ulicy Kościuszki

   Portal prowadzony przez patologie, wspierany przez patologie z Nowoczesnej , a do tego grona dołącza potrafiący tylko haratać w gałę nijaki K.

   • 0 5

 • czy teraz kilkukrotnie wybuchnie pożar? (9)

  • 94 1

  • Teraz to się powinno poszukać winnych tego gigantycznego przekrętu (8)

   • 11 0

   • (2)

    Plażyński lobbowal by powstały tam mieszkania

    • 8 3

    • nieprawda. (1)

     To Płażyński wyciągnął na światło dzienne ten przekręt i to on patrzy Adamowiczowi na ręce. Przeczytajcie matoły jego oświadczenie na portalu ,,Strefa Prestiżu ".

     • 2 3

     • A od kiedy jego oświadczenie jest pewniejsze od faktów z przeszłości. To ze teraz mu się odwróciło to pytanie na jak długo? Z reszta społecznik i prawnik nie chce dewelopera tu, działacz PiS chętnie. Wszystko zalezy od roli.

      • 1 1

   • Panie Płażyński z PiS. Skąd taka zmiana stanowiska? Niech pan napisze oświadczenie, że pan nic nie zarobił na tej całej

    sprawie bo jakoś dziwnie to wygląda.

    "- Rozwiązań jest kilka. Raczej nie ma szans, żeby wszedł tu prywatny inwestor, który zainwestuje miliony w nową infrastrukturę sportową. Ale przecież jest kilka innych scenariuszy, które można rozważać - mówi Płażyński.

    Jednym z pomysłów jest ten proponowany od lat przez władze Gedanii. Klub chce, by obowiązujący plan zagospodarowania, wymuszający budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, zmienić na taki, który będzie dopuszczał powstanie osiedla na części terenu. Za pieniądze ze sprzedaży gruntu klub wybudowałby obiekty sportowe, dedykowane głównie siatkówce (Gedania 1922 - sekcja piłki nożnej - od lat funkcjonuje w obiektach powstałych przy ulicy Hallera zobacz na mapie Gdańska), ogólnodostępny kompleks rekreacyjny z hotelem oraz muzeum sportu (w tej sprawie Gedania SA podpisała nawet porozumienie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska)."

    Czytaj więcej na:
    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gednia-przy-Kosciuszki-Szansa-na-nowa-runde-rozmow-n106208.html#tri

    • 3 0

   • Płażyski przyszedł w teczce Staniewicza, barona Gedanii (3)

    robić deal na gruncie miejskim, a teraz z głupia frant atakuje Budynia

    • 3 1

    • Nie pisz głupot jak nie wiesz. (2)

     To ewidentny przekręt ludzi Adamowicza.

     • 2 2

     • wina Budynia, ale młody Płażek przylazł w pieluszce właściciela Gedanii (1)

      lansować się, świecić mordą i okradać - pod pozorem prowadzenia mediacji - gdańszczan.

      • 3 2

      • Kłamiesz.

       Nie kłam.

       • 0 0

 • Rozumie że teren ma jakąś historię, ale żeby od razu zabytek robić. (14)

  Co to niby za styl architektoniczny tam dominuje? Rokokoko czy co? Może stadion Arki-Gdynia na Ejsmonda też zrobimy zabytkiem, bo ten klub powstał w 1929? Dla uczczenia historii tego miejsca chyba wystarczy jakaś tablica pamiątkowa i tyle. Bez przesady z tą zabytkowością, teren przypomina strefę działań wojennych w Donbasie, a ma mieć status zabytku!? Takie idiotyzmy tylko w Polsce niestety!

  • 61 96

  • "ROZUMIE" ha hahahaha (3)

   Zawsze fascynowało mnie jak ludzie tak mówili, a teraz widzę to w formie pisanej. Szczyt obciachu!

   • 21 5

   • Przyganiał kocioł garnkowi............ (2)

    "Miszczu" polszczyzny! Zapomniałeś postawić przecinek w zdaniu- "Zawsze fascynowało mnie >tu powinien być ośle przecinek< jak ludzie.......".
    Skoro chcesz innym błędy wytykać i się z innych nabijać, to sam bądź nienaganny i pisownię nieskazitelną za każdym razem używaj, a wówczas zdobędziesz szacunek. Skoro sam błędy przy tym popełniasz, ludzie będą mieć ciebie za idiotę i prostaka.

    • 12 9

    • andzej daj pińc złotych na piwka

     • 3 1

    • Pisowni nieskazitelnej za każdym razem używaj, kotłogarnku!

     • 1 2

  • Śledzie. nie powstały. w 1929. roku. .

   • 13 5

  • Jak deweloper zapłaci normalną cenę za ten grunt to (1)

   będzie można rozmawiać o ograniczeniu wymagań konserwatorskich.

   • 13 2

   • Deweloper zapłacił normalną cenę, tylko zapłacił władzom Gedanii, która dostała ten teren z 95% bonifikatą. Władze podzielą kasę między akcjonariuszy klubu i koniec, pieniędzy nima

    Analfabetyzm ekonomiczny ludu komentującego

    • 1 1

  • klub Arka Gdynia nie powstał w w 1929 r. lecz w latach 50. (2)

   • 7 2

   • jako Arka nie powstała w 1929, tak jak Lechia nie istnieje od 1946 tylko zaczęła od 2001r. (1)

    • 3 5

    • Wczesniej

     Byla Olimpio-Lechia klub milicyjny.

     • 1 1

  • widać że wek pisał opinię nie rozumiem tylko rozumie, tak mówiąna wiochach

   po za tym nie zna historii tego terenu.

   • 2 0

  • rżniesz głupa

   to obrona przed deweloperem po przekręcie na linii Miasto - Stankiewicz / Robyg

   • 3 1

  • Co za idiotyzm zabytek to zabytek a nie kawał tego betonowego straszydła!

   Takie cyrki tylko unas mozna wpisac do zabytku co sie che ,co jeszcze falowce na Przymorzu?
   I te kretyńskie tlumaczenia w celu ochrony terenu jakiej ochrony kurde obowiazuje normalne prawo i sie niektórym wydaje ze mogą je łamac jak i sie podoba bo maja taki kaprys.
   Jak urzedasy nie potrafią normalnie działać to niech sie podają do dymisji !
   Teraz sie okazuje ze wszystko moze byc zabytkiem w zaleznosci tylko od kaprysu!

   • 7 6

  • bo w tym kraju żyje sie przeszłoscią

   i tak długo bedzie, do nastepnej wojny, a te średnio co kilkadziesiąt lat

   • 0 1

 • (4)

  Głupie i złośliwe działanie konserwator która została przymuszona albo chce się przypodobać bo tej ruiny nie warto ratować

  • 35 65

  • prawda, ale nakłada sie na złodziejskie działanie Gedanii vel Stankiewiczowni (2)

   i geszefcik Robyga.

   Tak czy siak, zdalniesterowany Tarnacki przynajmniej nie chce okraść gdańszczan na miliony.

   • 7 2

   • Dokładnie... (1)

    Ja nie traktuję tego wpisu do ewidencji jako rzeczywistą chęć ochrony czegoś zabytkowego, tylko jako element przetargowy i próbę naprawienia błędu, przez który dziady z Gedanii uwłaszczyły się i dostaną/dostali kupę kasy od nowego nabywcy. Dziadów już raczej nie da się zmusić do oddania kasy (swoją drogą ktoś powinien za to beknąć), ale może da się ten teren zabudować z korzyścią dla wszystkich Gdańszczan, a nie tylko dewelopera i jego klientów.

    • 8 0

    • niech bekną ci, którzy oskarżając non-stop innych o korupcje sami na tym zyskują

     Kto miał tam biuro poselskie? Kto próbował wymusić, wycierając sobie gębę dobrem mieszkańców, aby miasto odpuściło temat i de facto podarowało miliony cwaniakom.

     • 2 0

  • Milcz matole.

   Gnojki po podstawówce uwielbiają się wypowiadać w kwestiach o których nie mają p@

   • 0 0

 • Boiska do piłki nożnej już tam nie potrzeba (5)

  Jest ich pełno w GD + stadion.
  Niech zrobią mieszkaniówkę ale z dużą ilością usług i park

  • 28 84

  • mieszkania dla słoików? (3)

   • 14 9

   • Boli? . (2)

    Nie dla takich matolkow jak Ty którzy zapewne mieszkają tu z dziada pradziada czyli matka przyjechała do Trójmiasta z Łochocina a stary z Pszczyny Dolnej. A Ty teraz zapewne leczysz życiowe kompleksy spowodowane praca na czarno u prywaciarza wzywając innych od słoików.

    Słoik z Torunia

    • 8 11

    • Słoiku

     Pewnie to, pewnie tamto. Po pierwsze nie baw się w wizjonera.

     • 8 1

    • Słoiku z Torunia

     Nie pier...nicz!

     • 0 0

  • nie ma boisk, Stadion na Letnicy to skandal

   nie ma boisk dla dzieci, nie ma basenów, sal gimnastycznych i rekreacji.

   • 10 5

 • typowa wojenka układowo-polityczna (5)

  powiazania rodzinne z deweloperem co nie kupił terenu, sympatie polityczne, układy biznesowe, a w to wszystko wchodzi konserwa która prawdziwych zabytków w tym mieście nie potrafi ratować, a jako zabytek uznaje pustą działkę która teraz przez lata nadal zostanie wysypiskiem

  no i jeszcze działacze sportowo którzy najpierw uwłaszczyli się na państwowym a teraz przytulili kilka milionów i umywają ręce

  • 93 5

  • oczywiście, ten wpis który osobiście emocjonalnie popieram, Stankiewiczom mówię NIE! (2)

   kompromituje jednak gdańskie służby ochrony. Pokazuje ich dyspozycyjność względem przełożonego Pawła A. , działania na telefon. To śmieszne jest. Z przychodnią w Oliwie nic nie zrobili a właściwie ostentacyjne przybili piątki z Moderną, teren TVP na Sobótki gnije już 20(!) rok, 20 lat usankcjonowanego bezprawia poza kadrem.

   • 16 1

   • (1)

    Masakra, jeżeli nie wiemy co różni konserwatora wojewódzkiego od miejskiego oraz jaka jest podleglosc to jednak bardzo złe świadczy o nas samych. A oczywiście hejcik można dalej uprawiać bo układanka się składa w całość:(

    • 1 2

    • teren jest w miejskiej ewidencji czyli podlega pod Adamowicza

     inne zabytki, poza GM, również z rejestru, podlegają Adamowiczowi. Czego nie jarzysz?

     • 1 0

  • Nic nie kumacie drodzy popaprańcy, nic, a nic (1)

   A sprawa jest prosta, jak konstrukcja cepa.
   1. Najpierw Stankiewicz wykorzystał POpulistyczną "miłość" Budynia do sportu i uwłaszczył się na gruncie za psi pieniądz, w dodatku nie jego prywatny. A na oku miał już dewelopera, który miał to kupić i budować, tyle tylko, że nie przewidział jednego - - deweloper ten był w UM nie mile widziany, bo nie chciał dawać za dużych rabatów na nowe mieszkanko, albo dawał za mały i dlatego nic im nie wyszło.
   2. Znalazł się najbogatszy w Polsce deweloper z kapitałem z niby Europy, który nie pieprzył się jak poprzednik z czekaniem na zielone światło od miasta, tylko kupił grunt za ciężką kasę, bo wiedział, że przy swojej pozycji (być może także kasie) i tak wszystko sobie załatwi. Stankiewicz zadowolony, bo wyszedł mu interes życia, UM zadowolony, bo poczuł zapach świeżej farby w nowym mieszkanku, a reszta się wkur...ia.
   3. Jak budyniaki poczytał komenty, to albo się zorientowały, że coś jest nie tak i postanowiły PR-owo ratować sytuację na silę poprzez konserwatora, albo - i tu obstawiam najbardziej prawdopodobny wariant - "zwiększyły" Robygow "wymagania (czytaj cenę) za ustępstwa, może ktoś jeszcze w rodzince budyniaków potrzebuje mieszkanka w dobrej lokalizacji.

   • 9 4

   • To Ty nic nie kumasz.

    Przecież o wpisie do rejestru zabytków zadecydował wojewódzki konserwator, a nie miejski. Ten pierwszy podlega wojewodzie, który raczej Pawełka szczególną miłością nie darzy. Zatem całą Twoją teorię można jedynie stłuc o przysłowiowy kant czegoś tam.

    • 5 0

 • trawa i syf (2)

  Najlepiej niech tam nic się nie dzieje..
  Typowe myślenie Janusza z fotela....

  • 21 34

  • bo jest gdzie pieski wyprowadzać

   • 6 1

  • Nic nie wskazuje na jakiekolwiek zmiany w tym miejscu. Niedawno powstał udany projekt (mieszkania i teren zielony), został odrzucony. Jedni protestują, inni kombinują, teraz jeszcze konserwator. Polsko obudź się! Na razie jest, nie bójmy się tego określenia, syf. Jako mieszkaniec Gdańska, chciałbym aby ten teren szybko zyskał nowe, ciekawe oblicze.

   • 1 0

 • Precz z deweloperką (8)

  to jest teren miejski dla wszystkich mieszkańców a nie dla dewelopera. Ludzie trzeba walczyć o obiekty sportowe na tym terenie, muzeum,skwerek, trzeba dopilnować aby to bylo miejsce dla mieszkańców. W przeciwnym razie bedzie jeden wielki korek na Kościuszki

  • 76 20

  • matt (1)

   Muzeum twojej glupoty chyba ...

   • 7 17

   • A może...

    Muzeum Gedanii :)

    • 3 0

  • plan zagospodarowania terenu to obiekty sportowe (2)

   a oni chca budować bloki, nadzieja w Panu Płażyńskim że obroni Gedanię.

   • 10 11

   • To przyszły prezydent z PiS-u! Tylko on!

    • 2 8

   • Przeciez to On pan Kacper zbawiciel rozkręcił cała te karuzele:( mysle ze był niezłe zainspirowany, tylko jak okazało się ze operacja wymyka się spod kontroli i jako społecznik lub redaktor a może prawnik bedzie teraz bronił Gedanii przed zabudowa.
    Taks postawa go dyskredytuje z funkcji potencjalnego kandydata na kandydata na Prezydenta:(

    • 3 0

  • dość już sprowadzania słoików do Trójmiasta, jest tego za dużo (1)

   gdyby wywalić wszystkie samochody z obcymi rejestracjami, nie trzeba by budować nowych dróg, niszczyć dzielnic tnąc je ulicami
   trzymający władzę wraz z budowlańcami zniszczą to piękne miasto już niedługo ale Wam wmówią że tak jest dobrze, tak ma być, tak jest pięknie bo to są pieniądze... dla nich a wy, wy się kiście jak szczury w klitkach 3m od siebie

   • 10 7

   • Głupiś

    Po mimo tego, co Ci przeszkadza, Gdańsk z trudem powiększa ilość mieszkańców. Tak naprawdę utrzymuje constans. Widać tak trzeba żeby się nie zwijać...

    • 2 4

  • To był teren miasta, dopóki nie oddało go w wieczyste użytkowanie z 95% bonifikatą. Użytkownik wieczysty miał prowadzić działalność sportową, a tymczasem zdewastował nieruchomość.
   Tak miasto sporządziło umowę użytkowania wieczystego, że teraz nie potrafi odebrać terenu

   • 0 0

 • (8)

  Adamowicz sprzedal wszystko,cale miasto developera i zrobil betonowe ohydne miasto bez drog

  • 79 28

  • (2)

   I dobrze bo miasto to bloki i drogi, a nie jak w Twojej wiosce 4 chaty drewniane i krowy oraz kury na drodze.

   • 14 24

   • mowisz o tych drogach co jak ser wygladaja? brawo ty urzedasie

    • 13 11

   • pojedź do Chin, zobacz jak wyglądają miasta, długo tam nie wytrzymasz, chcesz tego w Trójmieście?

    • 7 3

  • Takiego prezydenta zescie wybrali wiec teraz nie miejcie pretensji.Gosc sprzedal wszystko,bezczelnie klamie i kreci,jego Urzad tez robi walki a Wy wybieracie go na kolejne kadencje:)Matoly:)

   • 19 8

  • Adamowicz tego nie sprzedal

   Klub dostal ziemie za symboliczna oplata by mogl sie dalej rowijac itd ale Stankiewicz od pierwszego dnia posiadania aktu wlasnosci kombinowal jak to spieniezyc.

   • 17 0

  • Brawo!

   Dokładnie tak!!!

   • 0 0

  • Sprzedał nawet spółki komunalne.

   Sam GPEC odprowadza do Niemiec kilkadziesiąt milionów rocznie. Za każdym razem gdy odkręcasz ciepłą wodę dotujesz niemiecki Lipsk. Z kolei SAUR neptun zarabia pieniądze dla Francji. Gdańskie monopole komunalne tuczą zagranicznych właścicieli. Nawet Lechia jest w niemieckich rękach. Za to historyczna Gedania prawie nie istnieje. Hitler ich nie złamał, a Adamowicz daje radę ...

   • 13 3

  • Oraz bez parkingów.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane