• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak łączyć poszczególne strefy w mieszkaniu?

Dominika Batogowska-Słodkowska
28 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Na ścianie pokoju została umieszczona biała cegła, która podkreśla skandynawski charakter mieszkania. Na ścianie pokoju została umieszczona biała cegła, która podkreśla skandynawski charakter mieszkania.

W małym mieszkaniu problemem jest umiejętne połączenie stref funkcjonalnych - najczęściej strefy kuchennej i wypoczynkowej. Jedną z zasad, które pomogą stworzyć wnętrze ładne i funkcjonalne jest unikanie nadmiaru wzorzystych elementów, także na podłodze.Wymiary pomieszczenia i rozkład proponowany przez dewelopera. Wymiary pomieszczenia i rozkład proponowany przez dewelopera.
- Moim problemem jest zestawienie gresu z panelami bądź naturalnym drewnem. Chciałabym stworzyć przejście pomiędzy poszczególnymi strefami w niewielkim mieszkaniu przeznaczonym dla dwóch dorosłych osób - napisała czytelniczka Anna.
W liście do redakcji Anna przedstawia również drugi problem - właściwe miejsce na pralkę.

- Dodatkowym problemem do rozwiązania jest lokalizacja pralki. Zastanawiam się czy umieścić ją we wnęce w łazience, którą mogłabym poszerzyć kosztem szafy w sypialni. Innym pomysłem jest umiejscowienie jej w pomieszczeniu gospodarczym, które początkowo miało pełnić rolę garderoby - napisała Anna.
Dwie wersje projektu przygotowała Dominika Batogowska- Słodkowska z Pracowni Projektowej Denika. Obie koncepcje są do siebie kolorystycznie zbliżone. W mieszkaniu przeważa biel i szarość. Ze względu na skandynawski charakter wnętrza, w projekcie nie mogłoby zabraknąć naturalnych materiałów, takich jak drewno w jasnych kolorach. Monotonia chłodu została przełamana czarnymi wstawkami. Ważną rolę odgrywa we wnętrzu podłoga. Poza tym, że pełni rolę użytkową, jest elementem na pograniczu stref funkcjonalnych. Miejsce zestawienia różnych podłóg nie zostało wybrane przypadkowo. Chcąc wpisać je w formę mieszkania, najlepiej wybierać miejsca, gdzie pojawiają się załamania ścian czy umiejscowione zostają meble. Chodzi o to, aby fuga bądź listwa dylatacyjna nie wchodziła w ścianę, ale zaczynała się na równi z nią.

Koncepcja pierwsza
Elementem łączącym przedpokój z resztą mieszkania jest tu kredowa tablica. Zastosowanie czarnego koloru na jednej ze ścian podkreśli charakter wnętrza - pomoże wyeksponować wszechobecną biel i szarość w mieszkaniu.

Ta wersja opiera się na różnicowaniu podłogi w poszczególnych strefach. W kuchni przewidziano gresowy pasek. Ułożenie go wzdłuż mebli jest lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy obawiamy się wilgoci na podłodze, która może się tam pojawić w trakcie użytkowania kuchni. Strefa kuchenna została ograniczona do minimum. Obok znajduje się część jadalniana. Stanowi bufor pomiędzy częścią gospodarczą, a wypoczynkową. Przy wejściu znajduje się niewielki korytarz będący jedynie miejscem, gdzie można zmienić obuwie. W tej części wnętrza bardziej użyteczny będzie gres.

Pierwszy wariant przedstawia zestawienie ze sobą zbliżonych kolorów drewna i płytek. Idealne dobranie takich samych odcieni będzie dużym wyzwaniem, niekiedy może nawet okazać się daremne. Jednak nie ma konieczności dopasowywania identycznego koloru, wystarczy odszukać podobne tony kolorów. W tym przypadku zastosowano poszarzone drewno oraz jasnoszarą gładką płytkę gresową. Wprowadzenie takiego zabiegu powoduje, że powierzchnia wydaje się większa aniżeli w rzeczywistości. Kafle pozbawione wzorów nie wyróżniają się tak bardzo i wtapiają się w ogólną kolorystykę mieszkania.

Jak wspominała w liście do redakcji Anna, problematyczną kwestię stanowi znalezienie odpowiedniego miejsca na pralkę. W tej wersji pomieszczenie gospodarcze pełni funkcje zarówno garderoby, jak i pralni. Garderoba w pomieszczeniu gospodarczym, rozwiąże problem przechowywania, gdyż jedna szafa w sypialni to zdecydowanie za mało. Łączenie garderoby z pralnią, ze względu na wilgoć od pralki, zapach detergentów i ubrań przeznaczonych do prania, nie musi być rozwiązaniem idealnym, niekiedy jednak koniecznym.

 • Przewaga bieli i szarości została podkreślona czarnymi akcentami.
 • Przestrzeń przeznaczona na część kuchenną została ograniczona do minimum. Stół pełni nie tylko rolę jadalnianą, ale też łączy strefy.
 • Czarna tablica kredowa wydobywa charakter wnętrza, podkreślając przewagę bieli i szarości.
 • Łazienkę zachowano w stylistyce pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Połączenie jasnego drewna z szarością dopełniają czarne dodatki.
 • Fragment łazienki stanowi ściana z cegły. Nie tylko urozmaica wnętrze, ale podkreśla, że wszystkie strefy w mieszkaniu są integralną całością.
 • Kolorystyka sypialni została wzbogacona o głębokie szarości i beż.
 • Zabudowana szafa pomieści części rzeczy. Dodatkowe miejsce do przechowywania znajduje się w pomieszczeniu socjalnym, które pełni rolę garderoby.
 • Koncepcja pierwsza. W części dziennej umieszczono czteroosobowy stół. Pomieszczenie socjalne pełni zarówno funkcję garderoby, jak i pralni.

Koncepcja druga
Zakłada pomniejszenie pokoju na rzecz części kuchennej oraz korytarza. Blaty w części kuchennej zostały pokryte płytkami, które nawiązują kolorem do frontów zabudowy. Forma zakładająca brak wyraźnie oddzielonych płaszczyzn sprawia, że przestrzeń wydaje się większa.

Umieszczony pomiędzy strefami barek z jednej strony spaja wnętrze, a z drugiej zapewnia dodatkowe miejsce w postaci blatu roboczego. Niewielki barek pełni też funkcję jadalnianą, będąc równocześnie przestrzenią do przygotowywania posiłków. W przypadku zamieszkiwania wnętrza przez dwie osoby takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające.

Jasną skandynawską kolorystykę przełamuje w tym przypadku słup ściany z obu stron pomalowany na czarno. W tym wypadku zamiast zwykłej farby zastosowano farbę tablicową. Wybór takiego wariantu sprawia, że czarny kolor nabiera zupełnie innego odcienia. Jego porowata faktura odcina się od błyszczących frontów, drzwi i płytek. Ponadto, wprowadzenie takiego rozwiązania, podobnie jak w koncepcji pierwszej, podkreśli i wyeksponuje otaczającą biel. Czarny w tym wydaniu nie przytłacza, nie wychodzi na pierwszy plan, zamiast tego nadaje charakteru prostemu, monochromatycznemu wnętrzu.

W tej wersji została przełamana zasada dostosowywania kolorystyki poszczególnych materiałów podłogowych. Istnieje jednak grupa zwolenników wyraźnego oddzielenia od siebie stref w mieszkaniu.

Kwestia umiejscowienia pralki w tym wariancie zostaje rozwiązana zupełnie inaczej. Pomieszczenie gospodarcze zostaje całkowicie zamienione w garderobę. Pralka została przeniesiona do łazienki i wstawiona we wnękę. Węższe pralki, otwierane od góry wpasują się w to miejsce bez konieczności przebudowy i przearanżowania łazienki. Na pralce stawiać można kosz z detergentami, który za każdym praniem będzie zestawiany, ale tym sposobem wygrywamy kilka centymetrów użytkowych.

 • Zdecydowane zróżnicowanie materiałów podłogowych wprowadza dynamikę i ożywia wnętrze.
 • Okrągły stół zamieniono na dwuosobowy barek. Stanowi dodatkową przestrzeń roboczą w kuchni, będąc jednocześnie wystarczającym miejscem do spożywania posiłków.
 • Dodatkowy akcent kolorystyczny stanowią odcienie błękitu i turkusu.
 • Przewaga bieli i zamontowanie lustra w korytarzu optycznie powiększy przestrzeń.
 • W łazience króluje biel połączona z beżem i naturalnym drewnem.
 • Obok wejścia znajduje się miejsce na pralkę oraz pranie. Tym samym pomieszczenie socjalne zostaje całkowicie przeznaczone na garderobę.
 • Na ścianie sypialni zastosowano fototapetę z motywem roślinnym. Obok stoi lustro. Oba zabiegi mają na celu optyczne powiększenie wnętrza.
 • Niewielka szafa pozwoli na przechowywanie podręcznych rzeczy.
 • Koncepcja druga. Stół zastąpiono barkiem. Powiększono również powierzchnię podłogi, na której ułożono gres. Pomieszczenie socjalne pełni wyłącznie funkcję garderoby, gdyż pralka została umieszczona w łazience.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

DenikaDominika Batogowska-Słodkowska

Miejsca

Opinie (53)

 • piknie (4)

  piknie

  • 9 14

  • Niechciałbym mieć kuchni połączonej z salonem. (1)

   To się sprawdza tylko i wyłącznie wtedy gdy ktoś "gotuje" głównie w mikrofalówce.

   Jak dla mnie kuchnia może być mała, ale musi mieć własne okno i być oddzielona ścianą

   EDIT: I żadnych jasnych kafli na podłodze!

   • 10 3

   • Uwielbiam jasne kafle na podłodze, na ciemnych widać zaraz kurz i brud, nawet jak się zmywa codziennie.

    Uwielbiam patrzeć na moją rodzinę w salonu, gdy się bawią podczas gdy ja robię coś w kuchni😊

    Życzę więcej wyobraźni i elastyczności.

    • 3 1

  • (1)

   piknie, ale dajcie w koncu pokoj dla rodzenstwa w wieku wczesnoszkolnym. A to apartamenty, a to salony, a jakas propozycja dla wiekszosci? Dajcie pokoj dla rodzenstwa jednej plci w wieku powiedzmy 4-7 lat. Chodzi o zaproponowanie rozmieszczenia lozek i w przyszlosci miejsca do nauki. Pokoj z 15m2, czyli czesty standard.

   • 6 0

   • Zapraszam na stronę pracowni i do kontaktu mailowego.
    Na stronie można zobaczyć zdjęcia z realizacji pokoju dla dzieci różnej płci w wieku 3-6 lat pokój w budynku wielorodzinnym niecałe 11m2.
    Denika Pracownia Projektowa

    • 1 0

 • Dalej jadą na wirtualnych aranżacjach. A listwa alu. na połączeniu gołego Leona z wykładziną z Obi trzyma się dobrze u szwagra w falowcu.

  • 19 3

 • Ogrzewanie podłogowe? (15)

  Czy jak zawsze architekt olał grzejniki (widzę tylko drabinkę w łazience)? W dobrym tonie byłoby również uwzględnienie wentylacji.

  • 33 1

  • To ich przerasta (1)

   A zresztą zawsze można puścić 4 m spiro z 6 zakrętami w szafkach - stolarz sobie poradzi.

   • 11 2

   • szafkom będzie na pewno bardzo ciepło :)

    • 9 0

  • widac ze nie masz pojecia o nowym budownictwie. (12)

   zyjesz stereotypem i pewnie masz rury stalowe idace pionami i grzejniki w starej wielkiej plycie . Wiesz ze nie musi byc grzejnikow zeby bylo cieplo ? ) skad mozesz to wiedziec dzieciaku. Wentylacja tez jest tyle ze ty o takich systemach wiesz tyle co zjesz. Mysl dalej ze caly swiat ma jak u ciebie rury stalowe w pokoju i kiblu oraz gustowny grzejnik ) i pierdzacy po kapuscie sasiedzi ).

   • 3 30

   • Ignorant

    • 10 0

   • Czyżbym uraził miernego autora tych wizualizacji? (8)

    Może masz problemy ze wzrokiem, ale tam nie masz ani grzejników,ani anemostatów, ani szafek rozdzielczych - jak to mieszkanie niby jest ogrzewane? Farelką? Czy kozą na gaz? 95% nowo powstałych budynków jest ogrzewana grzejnikami i nie chrzań.

    • 25 1

    • szafki tzw. rozdzielcze kolego sa poza mieszkaniem. (7)

     czyli nie masz pojecia o nowym budownictwie . Wentlacja jest w nowych budynkach znacznie logiczniejsza i sprawniejsza niz w twojej starej plycie i to nawet majac zamkniete okna ) czyli cud )). Najgorzej jak nic nie wiesz a chcesz medrkowac. Rury sobie w pokoju odkurz ))). To ze mozna miec w nowych grzejniki to zadna tajemnica lecz mozna ich tez nie miec i tez miec ogrzewanie tyle ze ty tego nie pojmiesz bo masz jak w Korei zamontowany grzejnik az do smierci przez patologiczna spoldzielnie ktorej bulisz szmal jak czubb.

     • 2 17

     • Szafka rozdzielcza na zewnątrz lokalu - to dopiero logika - wymyślaj sobie dalej (3)

      Czekam też na opis tej "logicznej wentylacji" - tu się dopiero uśmiałem.

      • 12 2

      • oczywiscie ze szafki rozdzielcze sa poza mieszkaniem (2)

       ludz sie dalej blokesiku ze nie moze byc inaczej jak w twojej blokerni . Rozumiemy ze wszyscy w Sea Tower maja gorzej w apartamentach niz u ciebie w blokerni ))))).znamy takich hydraulikow jak ty co sa zdziwieni ze ktos ma apartament i leksusa .Ale co my tam wiemy skoro ty myslisz ze kazdy musi miec rury stalowe w pokoju i twoja ukochana szafke rozdzielcza w kuchni oraz zapach skarpet sasiadow . Dobrze ze apartamenty jednak nie sa dla takich jak ty. pozdro

       • 1 7

       • Weź rozpęd i przywal łbem w monitor - może ci klepki na miejsce wrócą

        Nie rozmawiamy o tym, kto ma lepiej: mieszkańcy wielkiej płyty, czy mieszkańcy nowego budownictwa: rozmawiamy o tym dlaczego projekt jest skopany - a jest skopany bo nie uwzględnia podstawowych elementów wyposażenia. Przyjrzyj się jeszcze raz rysunkowi, użyj kalkulatora jeżeli masz problemy z liczeniem: my tu mówimy o 50 metrowej klitce w nowych klockach, a nie o żadnych apartamentach w Syf Tałers. Rozdzielacze - o czym możesz nie wiedzieć, bo jak widzę: wiedzę czerpiesz z netu, służą do regulacji ogrzewania - umieszczanie ich poza lokalem (zwłaszcza w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego) jest po prostu bublem budowlanym. W apartamentowcach, stosuje się z reguły elektryczną podłogówkę, ale nawet przy tym rozwiązaniu masz widoczne czujniki na ścianach. Co do wentylacji, to dalej czekam: jakież to magiczne rozwiązanie zostało przyjęte dla tego lokalu. PS. Zapach skarpet sąsiada to możesz czuć jedynie jak masz wspólny przewód wentylacyjny - zresztą: nie dopytuję się o twoje przygody.

        • 11 1

       • z tego co widziałam w sea towers też są grzejniki... ale może to tylko takie a'la industrialne atrapy, a prawdziwe ogrzewanie jest w rzeczywistości bardziej APARTAMENTOWE

        • 2 0

     • (2)

      Ja wiem dużo o wentylacji w nowym budownictwie. Grzyb zżerał mi ściany i meble przez 7 lat i ciągle słyszałam,że nie odpowiednio wietrzę. Okazało się w końcu ,iż nie ma w mieszkaniu wentylacji. Po zamontowaniu na własny koszt turbowentów ,wilgoć znikła. Następne mieszkanie tylko z wielkiej płyty.

      • 6 1

      • święte słowa

       • 2 0

      • Następne mieszkanie jakie by nie było: po prostu sprawdź czy went. działa

       Kominiarze przykładają wiatraczek do kratki otworu wentylacyjnego, ale równie dobrze można to sprawdzić zapalniczką (płomień powinien wyginać się w kierunku otworu). Najlepiej sprawdzać latem (wentylacja najgorzej wtedy działa). Wentylacja teoretycznie powinna być najsłabsza na najwyższym piętrze (najkrótszy komin), więc pod tym względem należy ich unikać (w starym budownictwie dopuszczalne były wspólne kanały w mieszkaniach na co drugim piętrze: może to być źródłem obcych zapachów). Okap nie powinien blokować dostępu do wentylacji w kuchni (tak jak jest to np. na wizualizacji). Nawiewniki powinny być otwarte - chyba, że okna nie są przesadnie szczelne (wentylacja grawitacyjna to chyba główne źródło strat ciepła w mieszkaniach, w domkach zresztą też).

       • 5 1

   • nowe budownictwo jest bardziej eco (1)

    w ogóle nie ogrzewa się takich mieszkań a wentylacja jest zbędna - zdrowiej żyć w wilgoci i z grzybem.

    • 13 2

    • Ogrzewanie niepotrzebne, kiedy ogrzewa sama myśl o bardzo atrakcyjnej cenie za metr, a i zapach grzyba w mieszkaniu koło Szadółek nie jest aż tak wyczuwalny

     • 8 0

 • Obudzić wyobraźnię, ruszyć głową, samemu poszukać (4)

  Dziś wszyscy tacy nieporadni, sami mebli nie potrafią zaplanować. A większość "projektantów" nie jest wcale zdolniejsza od nas, mają tylko pod ręką proste programy do wklejania stałych modułów. Jesteśmy na finiszu urządzania sporego mieszkania i satysfakcja z samodzielnego zaprojektowania wystroju jest niezastąpiona, a efekt liczy się dla nas, a nie dla znajomych. Nie dajcie sobie odebrać resztek rozumu i samodzielności. No i pieniędzy.

  • 61 7

  • Szkolna tablica i biała cegła na ścianach - hity sezonu (2)

   A w łazience koniecznie dreszczownica i odpływ liniowy.

   • 22 1

   • (1)

    Ja widzę wannę w łazience.

    • 6 0

    • Tutaj wanna, przeważnie jednak proponują prysznic z ww. gadżetami - droższe, więcej kafli wyjdzie i prowizja ze wskazanych salonów będzie większa.

     • 12 1

  • Ksztalcilam sie w zawodzie 5lat do tego kursy szkolenia wyjazdy kilkuletnia praktyka... prosze zrozumiec ze wiekszosc z takich architektow ktorych hejtucir ma na utrzymaniu rodzine i kazdy z nas chce zarobic. Ludzie wiecej wyrozumialosci....

   • 2 3

 • (3)

  Sztampa, sztampa i jeszcze raz sztampa! I mdło aż smutno! Nie chciałabym w tym mieszkać.

  • 29 4

  • No i nie będziesz. (2)

   • 3 3

   • No i z wdzięczności za to pójdę na roraty. (1)

    • 5 0

    • alleluja

     • 0 0

 • (5)

  Zrobiłbym prawdziwą otomanę - ze skrzynią, a nie tylko ławkę - szkoda miejsca. Bidet? Zna ktoś kogoś zadowolonego z tego urządzenia? Telewizor bym powiesił na ścianie - więcej miejsca na szafce. Lustro w sypialni zrobiłbym w drzwiach (są producenci co mają takie opcje), bo inaczej nie da się otworzyć szafy (drzwi chyba nie są przesuwne).

  • 13 5

  • to ty niezle smierdzisz skoro bidetu nie uzywasz ! (4)

   bleee ! w Japoni jest bifet powszechny . Mylisz jak typowy blokers smierdziel

   • 3 19

   • czy mieszkamy w Japonii?

    • 4 1

   • Tyłek i genitalia to można wszędzie umyć. (1)

    Nie trzeba do tego bidetu.

    • 15 1

    • bidet

     oczywiscie ze mozna wszedzie umyc
     ja na ten przyklad myje w zlewie w kuchni gdy nie ma w nim brudnych garow

     • 6 0

   • 2 in 1

    Teraz można znaleźć kibelek i bidet w jednym - baaaaardzo praktyczny zestaw!

    • 0 0

 • Skandynawski charakter mieszkania

  brzmi o niebo lepiej, niz meble z IKEI ;-)

  • 28 1

 • łazienka ma jakiś przedpotopowy standard? (1)

  Unas w UK w umywalce są na bokach 2 krany .Jeden do gorącej drugi do zimnej wody.By się nie oparzyć trzeba nalać wody do umywalki z obu krańce, trochę to uciążliwe śle można się przyzwyczaić w końcu to UK pępek europy :)

  • 2 11

  • fatalne rozwiązanie

   • 9 0

 • (3)

  Ustawiłabym kanapę w salonie po drugiej stronie, aby nie patrzeć na kuchnię.
  Sypialnia - łóżko nogami do przodu też nie bardzo...
  kolory salonu ładniejsze w drugiej koncepcji - łazienki i sypialni w pierwszej.
  Trochę mało (jak zwykle) miejsc do przechowywania. Gdzie są książki itp.?

  • 10 0

  • czemu nie patrzeć na kuchnię?

   kuchnia najdroższa

   • 3 0

  • co z tym łóżkiem/

   • 0 0

  • co z tym łóżkiem? polskie przesądy?

   za granicą wiozą na operacje zawsze nogami do przodu,
   u nas przesądy

   • 0 0

 • Pani Dominika jest bardzo dobrą projektantka jesteśmy jej klientami zmieniła nasz dom na wielki plus dziękujęmy Ola i Adam

  • 2 16

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane