• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mycie okien. Zapłacić za usługę czy umyć samodzielnie?

Joanna Stolp
4 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Mycie okien dla wielu osób jest uciążliwą, a nawet znienawidzoną pracą. Ale jej wykonanie zawsze przynosi satysfakcję. Mycie okien dla wielu osób jest uciążliwą, a nawet znienawidzoną pracą. Ale jej wykonanie zawsze przynosi satysfakcję.

Nadejście wiosny i zbliżające się Święta Wielkanocne to okres, kiedy zabieramy się za generalne porządki, w tym mycie okien. Chociaż każdy lubi patrzeć na świat przez czyste okna, to dla wielu z nas jest to dość uciążliwe zadanie. Radzimy, jak przyspieszyć te prace dzięki domowym sposobom. Można je także zlecić firmie sprzątającej.Czy korzystałeś kiedykolwiek z usług mycia okien?

Ocet, amoniak, płyn do naczyń, kwas cytrynowy, gliceryna, a nawet olej lniany - domowych sposobów na mycie okien jest całkiem sporo. Ich zastosowanie to często bardziej ekologiczna i skuteczniejsza alternatywa dla popularnych płynów do szyb. Niezależnie od tego, co wybierzemy, najpierw z ram i szyb zmyć trzeba brud, kurz, owady i inne nieczystości. Bez tego nawet najlepszy preparat zostawi smugi.

Wypróbuj domowe sposoby na mycie okienMikstura octu i wody powinna być sporządzona w proporcji 1:9. Po spryskaniu takim roztworem szyb, należy je wytrzeć do czysta, np. za pomocą ręcznika papierowego. Na podobnej zasadzie działają mieszanki wody z sokiem z cytryny lub amoniakiem. W pierwszym przypadku do trzech litrów wody, trzeba dodać cztery łyżki soku z cytryny. W przypadku roztworu z amoniakiem, najlepszą proporcją jest 1:3.

- Zawsze myję okna mieszanką wody z amoniakiem. Do trzech szklanek wody dodaję jedną szklankę czystego amoniaku. Kluczem do sukcesu jest dokładne wytarcie szyb - zdradza Małgosia, nasza czytelniczka z Pogórza.
Woda z gliceryną sprawdzi się nie tylko do umycia okien, ale i wtedy, gdy chcemy zapobiec osiadaniu kurzu na szybach. Wystarczy do wody dodać kilka kropel gliceryny.

Mycie okien z płynem do naczyń zalecane jest zwłaszcza w czyszczeniu ram okiennych, ale szyby umyć takim roztworem również możemy. W tym przypadku warto użyć ściereczkę z mikrofibry. Dobrze sprawdzą się też nowej generacji ściereczki, które pochłaniają i zatrzymują wodę.

- Nienawidziłam mycia okien. Ale kiedyś koleżanka poleciła mi specjalne ściereczki. W Internecie kosztują 5,50 za sztukę. Jedna, zanim się zabrudzi, wystarcza do umycia kilku okien. To niewiarygodne, ale okna myje się samą wodą. To jest dla mnie ważne, bo ze względów ekologicznych znacznie ograniczam zastosowanie detergentów - opowiada Karolina z Sopotu. - Ścierkę trzeba dobrze wykręcić, po przetarciu zostają na szybie maleńkie kropelki wody. Po ich wyschnięciu nie zostaje ani jedna smuga. Cała operacja, wliczając mycie wstępne, trwa kilkanaście minut. Moje koleżanki z pracy uważają też, że te ścierki są najlepsze do przecierania okularów.

Jak często prać kołdrę i poduszkiZdjęcie ścierek z mikrowłókien przesłane przez naszą czytelniczkę. Przed zamoczeniem wyglądają jakby były zrobione nie tylko z tkaniny, ale też papieru. Zdjęcie ścierek z mikrowłókien przesłane przez naszą czytelniczkę. Przed zamoczeniem wyglądają jakby były zrobione nie tylko z tkaniny, ale też papieru.
W przypadku większych zabrudzeń możemy skorzystać także z... oleju lnianego. Po rozprowadzeniu na szybie trzeba go pozostawić na godzinę, a potem przystąpić do mycia szyb.

Profesjonalne mycie okienOsoby, które nie mają czasu, nie chcą zajmować się przedświątecznymi porządkami albo mają okna, które trudno umyć, mogą te prace zlecić. Zazwyczaj w okresie przedświątecznym takie usługi cieszą się większym zainteresowaniem.

- Zlecenia jednorazowe realizujemy do siedmiu dni natomiast kontrakty stałe - praktycznie w ciągu kilku dni. Krótkie terminy realizacji wynikają z dużej liczby osób chętnych do pracy oraz oczywiście pań z Ukrainy, które chętnie podejmują się takich prac - mówi Dominik Gagat, prezes zarządu z firmy Klido.
- Terminy na usługę sprzątania to aktualnie trzy lub cztery dni robocze. Wyjątkowo w tym roku zainteresowanie jest znacznie niższe - ocenia Tomasz Sawicki z Falcon Serwis Sprzątający.

Usługi sprzątania w TrójmieścieJak podkreślają nasi rozmówcy, na samo mycie okien zapytań jest aktualnie niewiele ze względu na niesprzyjającą pogodę. Niskie temperatury i wiatr nie zachęcają do wiosennych porządków.

- Co do czasu oczekiwania, jest on w obecnym okresie wydłużony do nawet dwóch tygodni, ponieważ nasi stali klienci również organizują wiosenne porządki. Obecnie myjemy okna na klatkach schodowych we wspólnotach mieszkaniowych, które obsługujemy - wyjaśnia Bartłomiej Kopiniak z Aquaclean.

Jak wycenić usługę sprzątania? Co wchodzi w zakres sprzątania mieszkania i domu?Ile kosztuje mycie okien?Cena za usługę umycia okien jest zazwyczaj uzależnione od ich liczby. Na cenę ma wpływ także stopień zabrudzenia (mycie po remoncie zawsze jest droższe) i to, gdzie te okna się znajdują. Na preferencyjne warunki możemy też liczyć, jeśli zamawiamy mycie okien w pakiecie z innymi usługami lub regularnie korzystamy z serwisu sprzątania.

- Ceny zależą od wysokości i dostępności czyszczonej powierzchni i stanu zabrudzenia - podkreśla Maciej Krause z Czysta Przyszłość.

Jak efektywnie sprzątać w domu?Średnio czyszczenie okna jednoskrzydłowego to koszt od kilkunastu do nawet stu złotych. Za okna dwu- i trzyskrzydłowe zapłacimy trochę więcej. Ceny w tym zakresie zaczynają się od kilkunastu złotych, ale sięgają nawet 250 zł.

- Od tego roku zmieniliśmy politykę wyceniania zleceń i każde zlecenie jest wyceniane indywidualnie, gdyż zależy to od stopnia zabrudzenia i dostępności okien. Inaczej wyceniamy okna, które można umyć z drabiny, a inaczej jeśli konieczne jest skorzystanie z podnośnika - wyjaśnia Dominik Gagat.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane