• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak rozpalić grilla? Jak zrobić grilla?

Klaudia Cichocka
11 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Co na grilla? Mięsa, ryby, warzywa, a nawet owoce - możliwości jest wiele Co na grilla? Mięsa, ryby, warzywa, a nawet owoce - możliwości jest wiele

Jak rozpalić grilla? Długi weekend majowy to dobra okazja do rozpalenia grilla. W maju warto wyciągnąć sprzęt do grillowania i przygotować się na rozpoczęcie sezonu. O czym warto pamiętać rozpalając grilla? Który materiał wybrać? Ile rozpala się brykiet?
Co na grilla? Mięsa, ryby, warzywa, a nawet owoce - możliwości jest wiele. Dopiero zaczynasz przygodę z grillowaniem na własną rękę? Czym rozpalić grill? Sprawdź, co warto wiedzieć na początku grillowania. Z czasem odkryjesz własne metody skutecznego rozpalania grilla.

Miejsca na grilla - Gdańsk, Gdynia, SopotBrykiet czy węgiel - co wybrać? Brykiet czy węgiel - co wybrać?

Jak rozpalić grilla? Rozpalanie grilla krok po krokuJak rozpalić grilla? Sposób rozpalania grilla zależy również od rodzaju sprzętu. W przypadku grilla węglowego potrzebujesz węgla albo brykietu, do rozpalenia grilla gazowego - gazu, a grilla elektrycznego - prądu. Popularne są grille węglowe, które znajdują się w wielu polskich ogrodach.

Gdzie na majówkę 2022? 10 najlepszych miejsc na majówkę w Polsce północnejKrok 1: Wyczyść grilla

Zanim zaczniesz rozpalać grill, upewnij się, że na ruszcie nie zalegają pozostałości poprzedniego grillowania. Czym wyczyścić kratkę z grilla? Możesz użyć specjalnych preparatów albo domowych sposobów - mieszanki sody oczyszczonej ze zwykłą wodą albo wodą utlenioną. Wyszoruj sprzęt dokładnie drucianą szczotką.

Pamiętaj, żeby usuwać zabrudzenia po zakończeniu grillowania. Odczekaj chwilę aż ruszt wystygnie i oczyść powierzchnię np. mieszanką ciepłej wody z octem i odrobiną płynu do mycia naczyń.

Krok 2: Ustaw grill w odpowiednim miejscu

Jak rozpalić grilla? Zacznij od ustawienia na równej powierzchni. Wybierz miejsce zapewniające osłonięcie od wiatru, ale jednocześnie wystarczająco odległe od gości - dym może skutecznie popsuć wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu.

Krok 3: Wybierz rozpałkę

Jak rozpalić grilla drewnem? Jak rozpalić grilla drewnem?
Czym rozpalać grilla? Jaka najlepsza podpałka do grilla?

Masz do wyboru:

 • węgiel drzewny - najpopularniejszy wybór, węgiel pozwala na grillowanie już po ok. 15 minutach od rozpalenia,
 • brykiet - rozpal ok. 45 minut przed grillowaniem, po tym czasie brykiet osiąga odpowiednią temperaturę do przygotowywania posiłków,
 • drewno - wybieraj wyłącznie drewno pochodzące z drzew owocowych, unikaj drzew iglastych, które zawierają żywicę.

Przyda ci się również rozpałka w formie płynnej albo stałej.

Sezon na grilla. Wybieramy grille ogrodoweBrykiet czy węgiel - co wybrać? Oba materiały dobrze sprawdzą się do rozpalania grilla. Brykiet rozpala się dłużej, ale również dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę. Regularny kształt sprawia, że łatwiej ułożyć brykiet pod rusztem. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość materiału. Węgiel drzewny łatwiej i szybciej rozpalisz, ale wymaga większej kontroli odpowiedniej temperatury podczas grillowania.Krok 4: Rozpal grill

Najszybszym rozwiązaniem jest połączenie węgla drzewnego z płynną podpałką. Wystarczy, że ułożysz węgiel w niewielki kopczyk i podlejesz rozpałką. Po wchłonięciu podpałki przez węgiel, podłóż ogień - użyj długiej zapałki albo podpalarki. Ogień nie pojawia się? Użyj specjalnej dmuchawy, która zapewnia dopływ powietrza. Możesz również machać zwykłą gazetą. Po rozpaleniu nie dodawaj już podpałki.

Jak rozpalić grilla? Po pojawieniu się ognia poczekaj aż węgiel się rozżarzy, a na powierzchni pojawi się popiół. Rozbij kopczyk i rozprowadź na pozostałej powierzchni grilla.

Krok 5: Zacznij grillowanie

Po ok. 15 minutach możesz zacząć nakładać na ruszt produkty - mięsa, ryby czy warzywa.

Majówka w Trójmieście i poza miastem. Pomysły na jednodniowe wycieczkiJak rozpalić grilla drewnem? Jak rozpalić grilla drewnem?

Jak rozpalić grilla bez rozpałki?Jak rozpalić grilla bez rozpałki? Brak rozpałki nie stoi na przeszkodzie szybkiego i skutecznego rozpalenia grilla.

Ułóż kopczyk z węgla czy brykietu. Przygotuj również czyste kartki, suchą trawę albo korę z drzewa, które ułatwią rozpalenie. Innym rozwiązaniem jest użycie opalarki - elektrycznej albo gazowej, która umożliwia szybkie rozpalenie grilla i rozpoczęcie umieszczania potraw na ruszcie.

Jak rozpalić grilla drewnem?Decydując się na rozpalanie grilla drewnem, zwróć uwagę na pochodzenie materiałów. Specjaliści zalecają palenie drewna pochodzącego z drzewek owocowych, a odradzają palenie drewna iglastego - żywica może wydzielać szkodliwe substancje. Przyda ci się również naturalna rozpałka albo opalarka.

Opinie (6)

 • Aby rozpalić grilla właśnie trzeba go wystawić do wiatru.
  Gdy nie ma wiatru trzeba będzie dmuchać ręcznie przez kilkanaście minut aby węgiel się rozgrzał i równomiernie rozpalił.

  Polewanie węgla benzyną lub podobną do benzyny płynną podpałką, to zły pomysł, będzie śmierdziało jeszcze przez długi czas. Lepiej wykorzystać wiatr.

  • 1 1

 • Ważne aby drewno olchowe kłaść włoknami wzdłuż kierunku wiatru chyba, że wieje z północy wtedy trzeba wpoprzek położyć topolę

  tak aby środkowy stożek płomienia był w 2/3 wysokości głównego sęka...

  • 0 0

 • Rozpalic grila potrafi 5 letnie dziecko

  Artykuł nie majacy zadnego sensu

  • 1 1

 • już od wielu lat regularnie jak tylko zrobi się ciepło rozpalam grilla na węgiel

  mięso, ryba, warzywa, zapiekanki wszystko co się da wrzucam na grill ale już mnie męczy rozpalanie węgla - dym, zastanawiam się w tym roku nad gazowym grillem

  • 0 1

 • Najlepiej na balkonie w bloku!

  A plastikowe kubeczki po biesiadzie wywalamy za balkon,razem z petami, tam gdzie ich miejsce - somsiadowi do ogródka

  • 1 0

 • Jeżeli nie potrafisz rozpalić grilla wieku 12 lat to wiedz, że nic z Ciebie nie będzie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty na osiedlu Arkadia

dni otwarte

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32700 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
22900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21850 zł/m2
Gdynia Orłowo
21750 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20300 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
18350 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16800 zł/m2
Gdynia Orłowo
15250 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane