• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak uwolnić się od kredytu we frankach szwajcarskich?

20 lipca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Niegdyś niska rata kredytu we franku szwajcarskim, dzisiaj wzrosła uniemożliwiając zamianę mieszkania na większe. U doradcy finansowego dowiemy się, co zrobić, aby ominąć tą pułapkę. Niegdyś niska rata kredytu we franku szwajcarskim, dzisiaj wzrosła uniemożliwiając zamianę mieszkania na większe. U doradcy finansowego dowiemy się, co zrobić, aby ominąć tą pułapkę.

W kawalerce w Gdyni mieszka Adam, Ewa, ich syn Krzyś i kredyt "Franek". Przyszedł czas na powiększenie mieszkania. Jednak "Franek" jest w tej sprawie ogromną przeszkodą. Specjaliści z Comfort Apartments&Properties z Sopotu radzą, jak sobie poradzić w tej sytuacji.Adam kupił kawalerkę z aneksem kuchennym w 2007 roku. Mieszkanie o powierzchni zaledwie 24 m kw. zlokalizowane jest w Gdyni. Po 10 latach już nawet nie pamięta, dlaczego zdecydował się na kredyt we frankach szwajcarskich. Być może dlatego, że takie rozwiązanie wydawało się tańsze lub w tej walucie miał obliczoną większą zdolność kredytową. Potem Adam poznał Ewę. Zakochanej parze urodził się Krzyś. Dzisiaj ich dziecko ma kilka lat i coraz bardziej domaga się własnego pokoju. Nadszedł też czas na powiększenie rodziny i para myśli o zamianie mieszkania na większe.

Mieszkanie wraz z remontem kosztowało 190 000 złotych. Po przeliczeniu zadłużenie wynosiło 79 900 CHF. Po 10 latach do spłaty pozostało 59 900 franków, a przeliczając na złotówki 238 000 zł. Mieszkanie jest niesprzedawalne, ponieważ licząc za metr kwadratowy cena musiałaby wynosić powyżej 10 000 zł, a tyle nikt nie zapłaci. Pomimo tego, że wraz z żoną zarabiają 4000 zł miesięcznie, mają tylko jedno dziecko, nie mają zdolności kredytowej na zakup nowego - większego mieszkania.

Przewalutowanie kredytu mija się z celem, ponieważ nie zmniejszy to miesięcznej raty, wygeneruje dodatkowe koszty i w konsekwencji zmniejszy zdolność kredytową. Para nie mogła znaleźć rozwiązania na to, by zmienić mieszkanie na większe ani sposobu, żeby pozbyć się "frankowego problemu".

Adam i Ewa tak opisują patową sytuację, w której się znaleźli:

- Nasza rata kredytu wzrosła dwukrotnie - okazuje się, że po 10 latach spłacania rat kwota do spłaty w ogóle się zwiększyła. Posiadamy mieszkanie, którego wartość rynkowa jest mniejsza niż zobowiązanie kredytowe - jego sprzedaż jest bez sensu. Ze względu na kredyt we frankach nie mamy zdolności kredytowej na zakup większego mieszkania.
Ta historia to historia wielu par, które podjęły zobowiązanie kredytowe we frankach szwajcarskich w czasach, gdy 1 frank szwajcarski kosztował około 2 zł. Specjaliści z branży kredytów i nieruchomości z firmy Comfort Apartments&Properties zaproponowali Adamowi i Ewie rozwiązanie, dzięki któremu dziś rodzina mieszka w swoim nowym i większym mieszkaniu, a kredyt w CHF przestał być dla niej obciążeniem.

Warto wiedzieć, ze rynek nieruchomości trójmiejskich jest ewenementem w skali kraju. Trójmiasto jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w Polsce. Rośnie zatrudnienie, atrakcyjność Trójmiasta przyciąga kolejne międzynarodowe korporacje jak i małe firmy chcące zaistnieć na szerokich wodach; turystyka regionu kwitnie. Wakacje w Polsce stają się nie tylko bezpieczniejsze niż ich zagraniczne alternatywy, ale też modne. Ma to swoje konsekwencje na rynku nieruchomości. Na tych konsekwencjach oparty jest plan finansowy, adresowany do osób, które są w podobnej sytuacji jak Adam i Ewa.

Rozmowa z Maciejem Cieślakiem, kierownikiem Działu Nieruchomości w Comfort Apartments & Properties sp z o.o.

Jak to możliwe, że bez zdolności kredytowej można kupić nowe mieszkanie, nie mając żadnego innego zabezpieczania finansowego?

Trzeba szczegółowo przeanalizować potrzeby klienta oraz jego możliwości ekonomiczne. Niejednokrotnie mieszkanie we frankach szwajcarskich, które wydaje nam się obciążeniem daje pewne możliwości i może stać się źródłem finansowania nowego mieszkania.

W jaki sposób można mieć mieszkanie, mieszkać w nim, spłacać kredyt, zarabiać na nim, a dodatkowo zwiększać zdolność kredytową?

Można tak zrobić. Stworzyliśmy produkt, który w takiej sytuacji umożliwia zmianę mieszkania na większe. Nasz produkt jest skuteczny i osiągalny dzięki współpracy nie jednej, lecz większej liczby osób: specjalistów z branży kredytów oraz do spraw nieruchomości, a także doświadczonych księgowych. Idea i mechanizm są proste, za to wykonanie wymaga wsparcia specjalistów z różnych branż i samozaparcia klientów. To nie są obietnice gruszek na wierzbie, ale realizacja pewnego określonego planu finansowego.

Trudno to sobie wyobrazić...
Naszą wiarygodność potwierdzają banki udzielając naszym klientom kredytów, prawnicy, a przede wszystkim zadowoleni klienci, którzy z naszą pomocą zrealizowali swoje życiowe cele dotyczące zmiany mieszkania.

A jak to wygląda w praktyce?

Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Musi powstać, możliwy do systematycznej realizacji, plan finansowy. Jego ułożenie i sposób postępowania zależą od indywidualnej sytuacji klienta. Każdy przypadek jest inny. Dlatego zapraszamy na bezpłatne konsultacje do naszych biur w Sopocie i w Gdyni. Nasze działania przyniosły rozwiązanie patowej sytuacji Adama i Ewy. Proces, który zapoczątkowaliśmy wymagał od nas zaangażowania, ale efekty nas zaskoczyły. Teraz już wiemy, jak pomóc setkom rodzin, które znajdują się w takiej samej sytuacji.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (20) 6 zablokowanych

 • Jak uwolnić się od kredytu we frankach szwajcarskich? (3)

  Mnie pytacie czy chcieliście wyjaśnić?

  • 30 1

  • To proste (2)

   Trzeba go splacic !

   • 14 7

   • Dokładnie tak. (1)

    Kredyt w obcej walucie, to zawsze ryzyko. A za takie ryzyko trzeba płacić. A nie stękać i obwiniac cały świat.

    • 4 14

    • W ten sposób patrząc każda umowa niesie ze sobą ryzyko. Bo co jeśli strona "silniejsza" (w wiedzę) wykorzysta swą siłę i zawrzecie umowę niekorzystną dla siebie?
     Nie ma wg Ciebie żadnej możliwości że zawarta umowa jest nielegalna? Np gdy mechanik albo lekarz coś Ci poradzi i z czasem okaże się że Ciebie oszukał. Jestem ciekawy kogo byś wtedy obwiniał? I gdyby się okazało że jakiś sąd orzekłby że przedsiębiorca oszukał Ciebie i 1000 innych klientów ale dany przedsiębiorca oświadczyłby że mimo wszystko umowy są ok bo każdy z klientów chciał dokładnie takiej...Co byś wtedy robił?

     • 3 4

 • Łatwiejsze rozwiązanie (1)

  Po prostu wystarczy pozwać bank o użycie niedozwolonych klauzul w umowach. Niestety to jest dobre tylko dla tych co posiadają gotówkę na prawnika. Ale efekt może być opłacalny - unieważnienie umowy lub przejście (od samego początku trwania umowy) na kredyt w PLN z oprocentowaniem LIBOR. Częstą strategią jest zaprzestanie ( w porozumieniu z prawnikiem oczywiście) płacenia rat - skutkuje to tym, że bank wypowiada umowę i próbuje wyegzekwować pozostałą sumę do spłaty. Ale wg prawa nie może tego zrobić w oparciu o użyte w umowie nielegalne klauzule, więc nigdy nie będzie w stanie wykazać jaką kwotę klient jest mu dłużny ( musi to wykazać w pozwie, a przy każdej próbie pozew łatwo oddalić ze względu na wadliwe wyliczenie tej kwoty).

  • 15 4

  • no nie do końca

   Nie bój nic, bank na pewno wyliczy jakąś kwotę i pozwie kredytobiorcę. Oczywiście można tę kwotę negować, ale to się wiąże z "stratą czasu" i życia + ku.ę kasy na kolejnych rzeczoznawców.
   Dla kredytobiorcy sprawa skończy się totalną plajtą jak nie wykorkuje wcześniej.

   Chyba że Pan Zorro teraz po zmianach coś z tym zrobi, ale wątpię

   • 0 0

 • Panie Adamie (2)

  Już Pan nie pamięta dlaczego wziął Pan kredyt we frankach? Przypomnę - mówili, że tak będzie taniej, bo złotówka się umacnia i erło też, a dolce i franki polecą. Weź Pan kredyt, połowę splacisz i masz chatę. Okazja mega full wypas. Ot krótka pamięć.

  • 18 5

  • Adam nie pamieta

   bo to postać z bajki
   nie pisz do niego bo i tak nie odpowie

   • 11 1

  • Jak ktoś zarabiał średnią krajową

   To banksterzy obliczali na kalkulatorze rat, że nie ma zdolności w złotówkach. Było to jawne łapanie frajera. Mieszkań było mało, rząd nie zrobił nic, aby budować mieszkania komunalne. Dogadali się z narodem handlowym, że takie uwiązanie niewolnicze jest idealne. Słabe zarobki, wysoki kredyt, co skutkuje, że obywatel pesel nie będzie się rozwijał, bo za co?. Teraz też nikt nic nie robi, aby to zmienić. Nawet zbankrutować nie można, bo banki byłyby zarzucone kluczami do mieszkań. Lichwa, wyzysk i niewolnictwo, szczepionki, chemtrials, sprzedana woda. Depopulacja.

   • 8 0

 • Taka akcja, żebyś dał piątaka (1)

  Tajemnicze cudowne rozwiązanie, no bajka. Musi być wspaniałe, skoro taka tajemnica. Ja w każdym razie kupuję w ciemno, spoko. Tylko zapytam przezornie, czy to nie te same firmy z tymi samymi doradcami naganiały parę lat temu tabuny frankowiczów?

  • 23 1

  • Lichwa

   • 3 0

 • ludzie nie bierzcie żadnych kredytów

  CI sami naganiacze i banksterzy teraz siędzą w innych placówkach oraz innych firmach i wciskają kit dalej.taki jeden co mi kredyt wciskał we frankach teraz pojazdy sprzedaje.

  • 3 1

 • Najprostsze rozwiązanie: (1)

  Mając 24m2 i chcąc mieć większe mieszkanie nie mając zdolności sfinansowania zakupu. Wynająć własne mieszkanie. Nająć większe mieszkanie, nieco dalej od centrum, za cenę równą dochodom z najmu.

  Zaznaczam - najprostsze. Może są lepsze, nie neguję.

  • 4 0

  • Takie bajki na uczelni proszę opowiadać

   Może zacznijmy od takiego Pana/Pani stwierdzenia: "wynając własne mieszkanie"...komu? Na jak długo? Z jaką gwarancją płatności?
   Jak zdemolują mieszkanie i do tego nawet miesiąc nie zapłacą to Nasza rodzinka już NA PEWNO pójdzie z torbami

   • 0 0

 • czyli jak się uwolnić od Franusia?

  • 0 0

 • Uwaga na ten artykuł...... (2)

  ..mimo, ze sponsorowany, to raczej powinien zawierać prawdę a nie wyssane z palca kalkulacje!

  • 1 3

  • Zobacze CD (1)

   Byłem , obsługiwał mnie gość od nieruchomosci ,gośc od kredytów a także prawnik. Zbadali ile moge dostac z najmu za moje mieszkanie , czy jak dostane za jego wynajem to o ile bede mogl dostac nowego kredytu i co bede mogl kupić nowego. Czyli wynajmuja moje stare mieszkanie , sprzedaja mi nowe i organizuja mi kredyt na nowe mieszkanie , stare bedzie splacalo mi kredyt w chf i z tym kredytem nic nie bede jeszcze robil wiec moze nie bedzie mnie ten kredyt bolal ale nie bede go splacal. ot filozofia tylko trzeba sie nachodzic a oni to ogarniaja

   • 0 0

   • uwaga przekręt?!

    Dobre sobie, firma która nie ma pojęcia o nieruchomościach a na jej stronie internetowej wszystkie oferty są fikcyjne. polecam sprawdzić, zanim pójdziecie z torbami. zakładają stryczek na szyje.

    • 0 0

 • Zobacze (1)

  A ja sie umówiłem, i tak jestem w czarnej d*pie , zobaczę czy poradzą sobie bo sady sadami ....trzeba placic a ja placic juz wiecej nie chce za jedna decyzje w zyciu.

  • 0 0

  • Adam

   Byłem, załatwiłem , faktycznie można , szkoda ze sam na to nie wpadłem ale maja pojecie o tym co robią , pomogli szbko , sprawnie , jakby nie patrzeć maja pojecie a ja juz sie nie mecze .
   zobili tak ze wynajeli moje mieszkanie na bardzo dobrych warunkach , znalezi bank gdize dochody z najmu doliczaja sie do zdolnosci , mieszkam u rodzicow a moje mieszkanie nowe sie buduje, tez dziki nim oszczedzilem okolo 10 tys
   proste banalnie proste ale trzeba sie znac na paru rzeczach a ja co innego w zyciu robie

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane