Wiadomości

stat

Jak uwolnić się od kredytu we frankach szwajcarskich?

Niegdyś niska rata kredytu we franku szwajcarskim, dzisiaj wzrosła uniemożliwiając zamianę mieszkania na większe. U doradcy finansowego dowiemy się, co zrobić, aby ominąć tą pułapkę.
Niegdyś niska rata kredytu we franku szwajcarskim, dzisiaj wzrosła uniemożliwiając zamianę mieszkania na większe. U doradcy finansowego dowiemy się, co zrobić, aby ominąć tą pułapkę. fot. fotolia/Schlierner

W kawalerce w Gdyni mieszka Adam, Ewa, ich syn Krzyś i kredyt "Franek". Przyszedł czas na powiększenie mieszkania. Jednak "Franek" jest w tej sprawie ogromną przeszkodą. Specjaliści z Comfort Apartments&Properties z Sopotu radzą, jak sobie poradzić w tej sytuacji.Adam kupił kawalerkę z aneksem kuchennym w 2007 roku. Mieszkanie o powierzchni zaledwie 24 m kw. zlokalizowane jest w Gdyni. Po 10 latach już nawet nie pamięta, dlaczego zdecydował się na kredyt we frankach szwajcarskich. Być może dlatego, że takie rozwiązanie wydawało się tańsze lub w tej walucie miał obliczoną większą zdolność kredytową. Potem Adam poznał Ewę. Zakochanej parze urodził się Krzyś. Dzisiaj ich dziecko ma kilka lat i coraz bardziej domaga się własnego pokoju. Nadszedł też czas na powiększenie rodziny i para myśli o zamianie mieszkania na większe.

Mieszkanie wraz z remontem kosztowało 190 000 złotych. Po przeliczeniu zadłużenie wynosiło 79 900 CHF. Po 10 latach do spłaty pozostało 59 900 franków, a przeliczając na złotówki 238 000 zł. Mieszkanie jest niesprzedawalne, ponieważ licząc za metr kwadratowy cena musiałaby wynosić powyżej 10 000 zł, a tyle nikt nie zapłaci. Pomimo tego, że wraz z żoną zarabiają 4000 zł miesięcznie, mają tylko jedno dziecko, nie mają zdolności kredytowej na zakup nowego - większego mieszkania.

Przewalutowanie kredytu mija się z celem, ponieważ nie zmniejszy to miesięcznej raty, wygeneruje dodatkowe koszty i w konsekwencji zmniejszy zdolność kredytową. Para nie mogła znaleźć rozwiązania na to, by zmienić mieszkanie na większe ani sposobu, żeby pozbyć się "frankowego problemu".

Adam i Ewa tak opisują patową sytuację, w której się znaleźli:

- Nasza rata kredytu wzrosła dwukrotnie - okazuje się, że po 10 latach spłacania rat kwota do spłaty w ogóle się zwiększyła. Posiadamy mieszkanie, którego wartość rynkowa jest mniejsza niż zobowiązanie kredytowe - jego sprzedaż jest bez sensu. Ze względu na kredyt we frankach nie mamy zdolności kredytowej na zakup większego mieszkania.
Ta historia to historia wielu par, które podjęły zobowiązanie kredytowe we frankach szwajcarskich w czasach, gdy 1 frank szwajcarski kosztował około 2 zł. Specjaliści z branży kredytów i nieruchomości z firmy Comfort Apartments&Properties zaproponowali Adamowi i Ewie rozwiązanie, dzięki któremu dziś rodzina mieszka w swoim nowym i większym mieszkaniu, a kredyt w CHF przestał być dla niej obciążeniem.

Warto wiedzieć, ze rynek nieruchomości trójmiejskich jest ewenementem w skali kraju. Trójmiasto jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w Polsce. Rośnie zatrudnienie, atrakcyjność Trójmiasta przyciąga kolejne międzynarodowe korporacje jak i małe firmy chcące zaistnieć na szerokich wodach; turystyka regionu kwitnie. Wakacje w Polsce stają się nie tylko bezpieczniejsze niż ich zagraniczne alternatywy, ale też modne. Ma to swoje konsekwencje na rynku nieruchomości. Na tych konsekwencjach oparty jest plan finansowy, adresowany do osób, które są w podobnej sytuacji jak Adam i Ewa.

Rozmowa z Maciejem Cieślakiem, kierownikiem Działu Nieruchomości w Comfort Apartments & Properties sp z o.o.

Jak to możliwe, że bez zdolności kredytowej można kupić nowe mieszkanie, nie mając żadnego innego zabezpieczania finansowego?

Trzeba szczegółowo przeanalizować potrzeby klienta oraz jego możliwości ekonomiczne. Niejednokrotnie mieszkanie we frankach szwajcarskich, które wydaje nam się obciążeniem daje pewne możliwości i może stać się źródłem finansowania nowego mieszkania.

W jaki sposób można mieć mieszkanie, mieszkać w nim, spłacać kredyt, zarabiać na nim, a dodatkowo zwiększać zdolność kredytową?

Można tak zrobić. Stworzyliśmy produkt, który w takiej sytuacji umożliwia zmianę mieszkania na większe. Nasz produkt jest skuteczny i osiągalny dzięki współpracy nie jednej, lecz większej liczby osób: specjalistów z branży kredytów oraz do spraw nieruchomości, a także doświadczonych księgowych. Idea i mechanizm są proste, za to wykonanie wymaga wsparcia specjalistów z różnych branż i samozaparcia klientów. To nie są obietnice gruszek na wierzbie, ale realizacja pewnego określonego planu finansowego.

Trudno to sobie wyobrazić...
Naszą wiarygodność potwierdzają banki udzielając naszym klientom kredytów, prawnicy, a przede wszystkim zadowoleni klienci, którzy z naszą pomocą zrealizowali swoje życiowe cele dotyczące zmiany mieszkania.

A jak to wygląda w praktyce?

Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Musi powstać, możliwy do systematycznej realizacji, plan finansowy. Jego ułożenie i sposób postępowania zależą od indywidualnej sytuacji klienta. Każdy przypadek jest inny. Dlatego zapraszamy na bezpłatne konsultacje do naszych biur w Sopocie i w Gdyni. Nasze działania przyniosły rozwiązanie patowej sytuacji Adama i Ewy. Proces, który zapoczątkowaliśmy wymagał od nas zaangażowania, ale efekty nas zaskoczyły. Teraz już wiemy, jak pomóc setkom rodzin, które znajdują się w takiej samej sytuacji.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (20) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.