• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wyczyścić pralkę? Sposoby na czyszczenie pralki

PK
20 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (4)

Sprzęty AGD, tak samo jak meble czy podłogi, wymagają regularnego sprzątania. Kamień, czarny osad lub nieprzyjemny zapach to znaki, że pralka potrzebuje czyszczenia. Zaniechanie tej czynności skutkuje nieświeżym zapachem ubrań, zabrudzonym praniem, mniejszą sprawnością urządzenia, a w konsekwencji nawet jego zepsuciem. Wbrew pozorom czyszczenie pralki nie jest trudne - wystarczy znać kilka sprytnych sposobów, pozwalających na utrzymanie jej w czystości. Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?






Dlaczego śmierdzi z pralki?



Przyczyn brzydkiego zapachu z pralki jest wiele. Najczęstszym błędem jest zamykanie drzwiczek pralki i niedbałość o odpowiedni obieg powietrza. Na samym początku warto więc sprawdzić, czy to nie w tej prostej czynności leży problem przykrego zapachu.
Pralka niemal codziennie ma styczność z wieloma zabrudzeniami, które osadzają się w bębnie, jak i w filtrze, dlatego też regularne czyszczenie jej jest koniecznością. Osad z plam, który się nie rozpuścił, może powodować brzydką woń, która niestety często przenoszona jest na ubrania. W tym wypadku koniecznością będzie także dezynfekcja pralki zabijająca bakterie.
Jak się okazuje, używanie zbyt dużych ilości proszku lub płynu do prania również ma wpływ na funkcjonowanie pralki. Nadmiar detergentów lepiej ubrań nie wypierze, a niestety zatka odpływy i osadzi w zakamarkach, ponownie powodując wydobywanie się brzydkiego zapachu z wnętrza pralki.
Istotna jest również regularność - jeżeli pralka czyszczona jest raz na 2 lata lub nie była czyszczona wcale, przykry zapach jest składową wszystkich wymienionych wcześniej czynników.

Czyszczenie pralki powinno być regularne, przeprowadzane raz na 3 miesiące.

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co wybrać? Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co wybrać?

Czyszczenie pralki sodą



Jednym ze sposobów na walkę z brzydkimi zapachami jest soda oczyszczona. Sposób ten jest niezwykle prosty i skuteczny - wystarczy wsypać pół szklanki sody do pojemnika na proszek, a następnie włączyć pełen cykl prania na najwyższej temperaturze 90 stopni. Soda usunie pleśń i kamień, które są źródłem brzydkiego zapachu.

Czyszczenie pralki octem



Ocet to kolejny skuteczny i ekologiczny sposób na wyczyszczenie pralki, ponieważ dokładnie odkamienia i usuwa bakterie. Jak wyczyścić pralkę octem? Do pojemnika na proszek należy wlać dwie szklanki octu. Tak jak poprzednio, pranie należy ustawić na temperaturę 90 stopni na najdłuższy cykl prania. Z pralki przestaną wydobywać się nieprzyjemne zapachy dzięki temu, że ocet skutecznie zwalczy kamień i zabrudzenia.

Jedynym mankamentem jest zapach, który może unosić się przez jakiś czas w pomieszczeniu i w bębnie. Należy więc zadbać o dobry obieg powietrza i pozostawić uchylone drzwiczki pralki na dłuższy czas, aby zniwelować specyficzny zapach. Przy późniejszym praniu detergenty powinny stłumić zapach octu na ubraniach.

Ocet, przeciwieństwie do kwasku cytrynowego, można wykorzystać także do wyczyszczenia gumowych części urządzenia.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym



Równie skuteczne, jak czyszczenie sodą czy octem, jest czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym. Zasada działania jest praktycznie identyczna, jak w przypadku sody. Wystarczy wsypać 1/3 szklanki kwasku cytrynowego do pojemnika na proszek i ponownie uruchomić cykl z możliwie najwyższą temperaturą.

Warto mieć jednak na uwadze, że kwasek cytrynowy nie jest najbezpieczniejszą opcją. Choć to skuteczna metoda na walkę z odorem, może on atakować gumowe części pralki i powodować szybsze ich zużywanie się.

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki



Do walki z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pralki można użyć tabletki do zmywarki. Są one na tyle uniwersalne, że świetnie sprawdzą się do gruntownego czyszczenia pralki. Użycie tabletki do zmywarki to gwarancja skutecznego usunięcia bakterii, brudu i zalegającej w urządzeniu pleśni. Co więcej, w przeciwieństwie chociażby do kwasku cytrynowego, nie szkodzi pralce.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Wystarczy wrzucić do bębna tabletkę (lub dwie) i uruchomić urządzenie, ustawiając temperaturę na 60-90 stopni. W ten sposób usuniesz kamień oraz zarazki. Przy użyciu tabletek do zmywarki warto również ustawić dodatkowe płukanie. Po wszystkim należy uchylić drzwiczki pralki i poczekać, aż urządzenie dokładnie wyschnie.

Czyszczenie pralki octem i kwaskiem cytrynowym



Połączenie poszczególnych produktów przyniesie pożądane działanie. Z powodzeniem można zastosować mieszankę octu z dodatkiem kwasku cytrynowego.

Wystarczy wlać do bębna pralki 2 litry octu spożywczego i dosypać do niego dwa opakowania kwasku. Pełen cykl prania należy nastawić na najwyższą możliwą temperaturę. Jedynym mankamentem zastosowania octu bywa nieprzyjemny zapach, który w chwili czyszczenia pralki może rozprzestrzenić się po mieszkaniu.

Czyszczenie pralki octem i sodą



Jeżeli zastosowanie powyższych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można jeszcze spróbować usunąć zabrudzenia pastą z sody i octu. W tym celu sporządź pastę z 10 łyżek octu i saszetki sody oczyszczonej, aby powstała jednolita masa. Taką mieszankę dokładnie rozprowadź na wszystkie zabrudzone miejsca w pralce (włącznie z gumowymi uszczelkami i podajnikami na proszek oraz płyn do płukania) i zostaw na godzinę-dwie. Następnie wilgotną szmatką usuń pastę i zetrzyj zabrudzenia. W trudno dostępnych miejscach sprawdzi się szczoteczka do zębów.



Jak wyczyścić filtr w pralce?



Zabrudzony filtr w pralce to jeden z głównych powodów, przez który pranie po wyjęciu z bębna nie pachnie. Filtr zazwyczaj znajduje się w prawym dolnym rogu urządzenia, gdzie widoczna jest mała klapa. Zaleca się, aby chociaż raz w miesiącu go czyścić.

Jak wyczyścić filtr w pralce?
  1. Odłącz pralkę od zasilania i zdejmij klapkę zakrywającą filtr. Z filtra może wydobywać się woda, dlatego warto mieć pod ręką naczynie, które w razie potrzeby ją zbierze.
  2. Po wyjęciu filtra zamocz go w ciepłej wodzie i odstaw na pół godziny.
  3. Następnie umyj filtr płynem do naczyń, po czym dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Jeżeli filtr pokrywa spora ilość kamienia, użyj octu lub kwasku cytrynowego, którymi ponownie zalej filtr i zostaw na około pół godziny.
  4. Po wszystkim osusz filtr papierowym ręcznikiem.
  5. Zanim włożysz filtr na miejsce warto sprawdzić, czy w otworze nie zgromadziły się zanieczyszczenia, takie jak włosy, nitki czy kurz. Jeżeli tak, trzeba je usunąć, by nie dopuścić do szybkiego zanieczyszczenia filtra.
  6. Po oczyszczeniu otworu włóż osuszony filtr i zamknij klapę.


Jak wyczyścić pojemnik na proszek i płyn w pralce?



Źródłem brzydkiego zapachu z pralki może być również zabrudzony pojemnik na detergenty. W przypadku mniejszych zabrudzeń należy wcześniej wyjęty pojemnik zanurzyć w wodzie z płynem do naczyń na 10 minut. Po tym czasie gąbką i starą szczoteczką do zębów należy wyszorować wszystkie zakamarki. Jeżeli szczoteczka jest zbyt duża, na koniec można skorzystać z patyczków kosmetycznych, a na koniec opłukać pojemnik pod bieżącą wodą.
Jak wyczyścić pojemnik na detergenty z kamiennego osadu? W takich przypadkach pomocny okaże się ponownie połączenie octu oraz sody. Na początek należy zanurzyć szufladę w octowej kąpieli lub nasączyć octem ręczniki papierowe i dokładnie obłożyć nimi miejsca, w których pojawił się kamień. Po kilku godzinach należy wsypać do każdej przegrody łyżeczkę sody oczyszczonej i odrobinę octu. Gwałtowna reakcja sprawi, że kamienne osady oderwą od szuflady. Następnie wystarczy dokładnie umyć przegrody szczoteczką do zębów ze środkiem myjącym i opłukać pojemnik wodą.
PK

Opinie (4)

  • Autor artykułu - pała z chemii! Soda jest zasadą a ocet kwasem, oba środki działają świetnie na czyszczenie pralki, ale osobno, a nie w połączeniu. Żeby wyczyścić pralkę najpierw należy wyczyścić szufladkę na proszek oraz filtr, następnie można np wsypać sodę do przegródki na proszek i wlać ocet do przegródki na płyn do płukania, w ten sposób środki te się nie zmieszają. Z artykułu widać też, że są to rady kogoś, kto znalazł je w internecie, samemu nigdy jednak nie stosując. Zapach octu znika z pralki bardzo szybko. Octu można używać też zamiast płynu do płukania, bo nie pozostawia zapachu na ubraniach. Pralka powinna być otwierana jak najszybciej po zakończonym praniu, drzwiczki i szufladka powinny być uchylone, inaczej w pralce może gromadzić się pleśń. Profilaktyczne czyszczenie pralki zalecane jest mniej więcej raz w miesiącu.

    • 10 0

  • Co to jest kwasek?

    • 0 1

  • Na pusty bęben pralki wlewam roztwór enzyfixu, a drugą miarkę sypię do dozownika proszku. Potem uruchamiam najdłuższe pranie i powtarzam takie czyszczenie regularnie. Dzięki temu nic nie śmierdzi, a w środku instalacji nie robią si

    • 1 0

  • Ten sposób akurat mi się przyda. Dziś mam dzień sprzątania więc idealnie, roombe już urchomiłam a sama zaraz zabieram się za ogarnięcie całej reszty.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane