• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolorowe szkiełka

MIF
4 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Rozmowa z Witoldem Bianga z pracowni witraży ART Deco

- Czym właściwie jest witraż i jaki jest obecnie najbardziej modny?

- Witraż to dekoracja wykonana z zastosowaniem szkła barwnego lub malowanego połączonego listwą ołowianą lub taśmą miedzianą tzw. technika Tiffanyego. Witraż to także sztuka operowania światłem i kolorem we wnętrzu.Wszystko jednak zależy od tego, jaką techniką jest wykonywany. Dzisiaj ludziom witraże kojarzą się głównie z przeszkleniami kościołów oraz z różnokolorowymi lampami. Lampy witrażowe cechują się niepowtarzalnością wzoru i stanowią wzbogacenie każdego pomieszczenia, w którym się znajdują.

- Jednak witraże wyszły już z kościołów , by poczuć się swobodnie także w domach...

- Witraże stanowią zdobniczy element architektury i współtworzą atmosferę naszych domów. Sztuka witrażownicza jest mocno osadzona w tradycji upiększania przestrzeni użytkowych. Znajduje świetne zastosowanie we wnętrzach ludzi, którzy cenią sobie styl, estetykę i możliwość komfortowego spędzania czasu. Od kilku lat na całym świecie zaczęto z powodzeniem komponować wnętrza z zastosowaniem szkła stapianego tzw. fusing - czyli poddawanie szkła obróbce termicznej. Podczas procesu stapiania tworzą się wielobarwne kompozycje. Szkło należy doprowadzić do wysokich temperatur około 1200ºC, w których zaczyna się stapiać tworząc kolaż, mozaikę. Wielobarwną mozaikę tworzyć można według określonego wzoru lub zupełnie przypadkowo. Powstaje wówczas obraz rysowany tylko przez fizykę i chemię. Takie wzory są dziś najbardziej popularne.
Oczywiście zdarzają się koneserzy ceniący sobie łączenie szkła ołowiem tradycyjną metodą witrażową. Jednak prawdziwe witraże to te, które pełne są opracowań malarskich a podział ołowianą listwą jest tylko podkreśleniem ich charakteru. Choć najczęściej kojarzy się to z kościołem to coraz częściej ten rodzaj witraży spotkać można w stylowych rezydencjach i domach. Dominują wzory postaciowe i ornamentowe, ale i również heraldyczne w zależności od upodobań klienta.

- Czy witraże stosuje się na zewnątrz czy raczej wewnątrz pomieszczeń?

- Witraże, przeszklenia ścian, fasad oraz szklane elementy nadają pomieszczeniom indywidualny, unikatowy styl. Możliwości kompozycji i aranżacji są nieograniczone. Dlatego, nie ma tu jakiejś reguły. Najczęściej są to takie miejsca jak: klatka schodowa, centralne okno, drzwi, meble. Zupełną nowością są angielskie folie witrażowe. Zamiast szkła stosowana jest folia naklejana na szkło bezbarwne i przylepiana taśmą ołowianą. Witraż dzisiaj to połączenie sztuki z nowoczesną architekturą.

- Dziękuję za rozmowę.

Szkło prawdopodobnie pochodzi z Egiptu, skąd rozprzestrzeniło się na Bizancjum, Grecję i Rzym. To właśnie Rzymianie jako pierwsi wykorzystywali szkło jako szyby w oknach.
Początki sztuki witrażowej w architekturze to okres od X do XI wieku. O poziomie sztuki witrażu tego czasu świadczą pochodzące z tego okresu najstarsze zachowane fragmenty: Twarze Chrystusa z Lorsch i Wissemburga.
Zwieńczenie sztuki witrażowej przypada na czasy katedr wiek XIII i XIV. Ówcześni artyści potrafili odkryć fundamentalną prawdę, że witraż to przede wszystkim sztuka operowania światłem i kolorem we wnętrzu. Posiedli oni intuicyjną wiedzę o różnicach w zachowaniu się barw w zmiennych warunkach świetlnych i wykorzystali ją rozmieszczając okna o dominancie zimnej w ścianach północnych i zachodnich, o ciepłej zaś we wschodnich i południowych.
Ponowny rozkwit tego rzemiosłą nastąpił w wieku XIX. I ten renesans trwa nadal. Co więcej, wydaje się, że właśnie teraz artyści zaczynają być w pełni świadomi możliwości wyrazowych witrażu, który uwolniony od przymusu narracji (lub usuwający ją świadomie na dalszy plan) staje się tym, czym był w czasach świetności - cudem światła wnikającego wprost do duszy.
Giełda NieruchomościMIF

Opinie (1) ponad 20 zablokowanych

  • styl zawsze kosztuje

    Nie na moje m3,ale jak skończę domek kto wie...
    Chybaże żona mi nie pozwoli, "bo będzie za ciemno i jak w kościele":-(

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane