Wiadomości

stat

Kupujemy ogródek działkowy. Na co zwrócić uwagę?

Ceny działek w Trójmieście dochodzą niemal do 200 tys. zł. Najdroższe ogródki znajdziemy na Stogach.
Ceny działek w Trójmieście dochodzą niemal do 200 tys. zł. Najdroższe ogródki znajdziemy na Stogach. fot. galeria Trojmiasto.pl

Wraz z nadejściem sezonu ogrodniczego zaczął się wzmożony ruch w ogłoszeniach o sprzedaży i kupnie ogródków działkowych. Sprawdzamy, co właściwie kupujemy, gdy mówimy o "działce ogrodniczej" i jak kupować, żeby potem nie żałować wydanych pieniędzy.Mieszkanie na terenach ogródków działkowych:

to tańsza i lepsza opcja niż kupowanie normalnego domu czy mieszkania

27%

to wyjście tylko dla zdesperowanych

32%

powinno być prawnie zabronione, a przede wszystkim egzekwowane

41%
Gdy kupujemy działkę stajemy się właścicielami nasadzeń i budynków, a nie ziemi.
Gdy kupujemy działkę stajemy się właścicielami nasadzeń i budynków, a nie ziemi. fot. galeria Trojmiasto.pl
Kupując działkę warto zastrzec, że pieniądze zostaną przekazane sprzedającemu dopiero wtedy, gdy PZD (lub inna organizacja, która powstała w ogrodzie) podejmie odpowiednią uchwałę i podpisze umowę.
Kupując działkę warto zastrzec, że pieniądze zostaną przekazane sprzedającemu dopiero wtedy, gdy PZD (lub inna organizacja, która powstała w ogrodzie) podejmie odpowiednią uchwałę i podpisze umowę. fot. galeria Trojmiasto.pl
W Trójmieście jest ok. 110 Rodzinnych Ogródków Działkowych, z czego zdecydowana większość - bo 82 - znajduje się w  Gdańsku. Te największe to ROD im. Reja w Gdyni - 1386 działek i ROD Rębiechowo w Gdańsku - ponad 1100 działek. Za najbardziej atrakcyjne uważa się te na Stogach.

Im bliżej sezonu ogrodniczego i wakacji, tym więcej pojawia się ogłoszeń kupna i sprzedaży działek. Obrót ogródkami działkowymi z pozoru przypomina obrót innymi nieruchomościami. Trzeba jednak pamiętać, że działkowiec nie jest właścicielem ziemi. Dlatego też to, co potocznie nazywamy kupnem działki jest jedynie nabyciem prawa do jej użytkowania. Teoretycznie płacimy tylko za nasadzenia i zabudowania, w praktyce cena zależy nie tylko od wielkości działkowej altanki i liczby drzewek owocowych, ale też od tego, na ile atrakcyjne jest samo położenie działki. Ceny w Trójmieście zaczynają się od ok. 2-3 tysięcy złotych, najdroższy ogródek oferowany na sprzedaż w ogłoszeniach Portalu Trojmiasto.pl znajduje się na Stogach i został wyceniony na 190 tys. zł.

Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych istnieją dwie podstawowe możliwości uzyskania prawa do użytkowania działki: od zarządu ogrodu lub od innego działkowca. W pierwszym przypadku podpisujemy umowę dzierżawy działkowej z zarządem ogrodu - takie uzyskanie działki jest możliwe wtedy, kiedy działka jest w gestii zarządu ogrodu, czyli nie pozostaje w użytkowaniu innego działkowca. W drugim przypadku podpisujemy z dotychczasowym właścicielem działki umowę przekazania prawa do działki (czyli przekazania dzierżawy działkowej).

- Umowa taka musi być sporządzona na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi, jednakże żeby wejść w życie - musi być zatwierdzona przez zarząd ogrodu - mówi Artur Lemański, starszy inspektor ds. terenowo-prawnych gdańskiego zarządu Polskiego Związku Działkowców. - Ustawa o ROD wskazuje, że odmowa może nastąpić z ważnych przyczyn, a osoby których odmowa dotyczy mogą skierować ją do sądu z żądaniem uznania jej za bezpodstawną. Faktycznie odmów zatwierdzenia jako takich, a ustawa weszła w życie 19 stycznia, więc obowiązuje raptem 5 miesięcy, jest niewiele, a jak już to właśnie ze względu na to, że zgodnie z przepisami działki mają spełniać swoją funkcję dla wspólnoty lokalnej.

Warto podkreślić, że nowy działkowiec nie ma obowiązku wstępowania do organizacji działkowej prowadzącej dany ogród.

- Oczywiście jeśli nie jest się członkiem organizacji, a tylko zwykłym działkowcem - dodaje Lemański - traci realny wpływ na to co się w ogrodzie dzieje. Osoby nie będące członkami nie biorą udziału w obradach zebrania, na którym podejmowane są decyzje o opłatach, prowadzonych inwestycjach, wyborach do władz danego ogrodu itp.

- Kupując działkę od dotychczasowego działkowca warto jednak zastrzec sobie, że pieniądze zostaną przekazane dopiero wtedy, gdy PZD podejmie odpowiednią uchwałę i podpisze umowę. W innym przypadku może zdarzyć się tak, że pieniądze przekazaliśmy, a zarząd z jakichś powodów nie zgodzi się na podpisanie umowy z nabywcą - podkreśla Lewandowski.

Czytaj też Gdyńscy działkowcy nie chcą przenosin. W Gdańsku poszli na kompromis

Działkami w Trójmieście często interesują się potencjalni nabywcy z Warszawy i z południa Polski, to doskonały sposób na zapewnienie sobie takiego lokum na wakacje.
Działkami w Trójmieście często interesują się potencjalni nabywcy z Warszawy i z południa Polski, to doskonały sposób na zapewnienie sobie takiego lokum na wakacje. fot. galeria Trojmiasto.pl
Odmowy zdarzają się regularnie i dotyczą głównie potencjalnych nabywców spoza Trójmiasta. Pani Ewelina z Gdańska kilka tygodni temu umieściła w Internecie ogłoszenie o sprzedaży działki na Jasieniu - wśród zainteresowanych jest kilka osób z Warszawy, a także ze Śląska.

- Niestety, zarząd mojego ogródka nie chce się zgodzić, żeby właścicielem działki była osoba, która nie mieszka w Trójmieście. Boją się, że działka będzie zaniedbana, bo właściciele będą o nią dbać tylko podczas wakacji - mówi pani Ewelina.

Waldemar Lewandowski potwierdza: - Ustawa o ogródkach działkowych mówi wyraźnie, że działki są przeznaczone dla ludności lokalnej. Nie chcemy, żeby prawo do nich mieli ludzie, którzy przyjadą na dwa tygodnie nad morze, potem podnajmą to swoim znajomym i znajomym znajomych, a poza sezonem działka będzie w opłakanym stanie.

Pani Anna z Gdyni szukała działki w ubiegłym roku i - po kilku miesiącach starań - zrezygnowała.

- Zrobiłam podejście do trzech działek, za każdym razem się okazywało, że coś jest nie tak. Za pierwszym razem ktoś chciał mi sprzedać działkę, która nie należała do niego, potem okazało się, że sprzedają mi ogródek, który ma zostać zlikwidowany.

Dlatego zanim zdecydujemy się na nabycie praw użytkowania działki warto sprawdzić w zarządzie danego ogrodu lub w urzędzie miasta, jaki jest stan prawny terenów działkowych (czy na przykład nie toczy się postępowanie o odzyskanie ziemi), jakie są plany zagospodarowania przestrzennego, czy są jakieś plany inwestycji w okolicy, które mogą w przyszłości wpłynąć na zmianę planów zagospodarowania itp.

Niedługo, w związku z budową ulicy Nowej Bulońskiej likwidacji ulegnie na przykład część ROD Orlik w Zaborni.

- Prawdopodobnie rekompensata dla działkowców będzie polegać na wykupach i likwidacji, raczej nie przewidujemy działek zastępczych - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ograniczamy tam maksymalnie ingerencję w działki, ale szczegóły będziemy znać dopiero za miesiąc, bo projekt nie jest jeszcze zamknięty.

Szukasz działki? Sprawdź ogłoszenia na stronach Trojmiasto.pl

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (95)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.