• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lagom. Sztuka życia w równowadze

11 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Dążenie do minimalizmu i harmonii to jedna z najważniejszych zasad stylu lagom. Dążenie do minimalizmu i harmonii to jedna z najważniejszych zasad stylu lagom.

Życie proste, pełne szacunku, z troską o środowisko i samego siebie to życie w szwedzkim stylu lagom, czyli "w sam raz". Skupienie się na rodzinie, przyjaciołach i cieszenie się wspólnie spędzanym czasem. Brzmi kusząco? Wszystko to, w swoim własnym domu, odnaleźć będą mogli mieszkańcy osiedla Lagom, które powstaje na Ujeścisku.



Lagom. Przepis na szczęście



Zmęczeni tempem życia świata XXI wieku, wypełnionego niezliczoną ilością obrazów, dźwięków, sztucznego światła, tęsknimy za wyciszeniem i harmonią. Szwedzi już znaleźli swoje rozwiązanie i nazwali je lagom. Lagom wkracza w każdy wymiar codzienności, ale także do wnętrz naszych domów. Przejawiać się może zatem w spacerach po lesie i wycieczkach poza miasto, w świadomych ekologicznych zakupach, ale również w naturalnych surowcach stosowanych w budownictwie czy wybieranych do aranżacji wnętrz.

Szczęście w stylu lagom zdecydowanie nie polega na dążeniu do ekstremów, a do umiaru - "ani mniej, ani więcej". Takie też są wnętrza lagom - czyli "w sam raz".

Spokojne życie w stylu lagom toczy się w zaciszu domu, który cechuje przede wszystkim prostota i naturalność.

- Polacy już dawno zakochali się w skandynawskim stylu wnętrz. Dlaczego? Bo jest on nie tylko funkcjonalny, ale jednocześnie ciepły i uporządkowany. Nadmiar ustępuje tu miejsca minimalizmowi, a dzięki temu przestrzeń optycznie się powiększa i sprzyja relaksowi - mówi Michał Romanowski, projektant wnętrz, właściciel Michał Romanowski Wnętrza.

Jasny i przytulny dom: pastele, drewno i rośliny



Lagom. Duża przestrzeń do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz relaksu w domowym zaciszu. Lagom. Duża przestrzeń do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz relaksu w domowym zaciszu.
W stylu skandynawskim dominują barwy jasne i spokojne. Paleta beży, bieli czy szarości zapewnia wnętrzom jasną i spokojną przestrzeń. Mocniejsze kolory nie są jednak wykluczone, choćby w dodatkach - na zasłonach, poduszkach czy dywanach.

- W stylu skandynawskim jak najbardziej jest miejsce na kolory wykraczające poza paletę pasteli. Ale mocnych barw nie powinno być zbyt dużo, żeby nie wprowadzić do wnętrza chaosu kolorystycznego. Zdecydujmy się na kolor żółty, niebieski czy zielony - w zupełności wystarczą, by nadać wnętrzu przytulności - doradza Romanowski.
Taka paleta barw komponuje się doskonale z naturalnym surowcem jakim jest drewno. To nieodłączny element skandynawskiej przestrzeni. 78 procent powierzchni Szwecji pokryte jest lasem - od lasów mieszanych na południu kraju, przez tajgę i tundrę na północy. Nic więc dziwnego, że drewno obowiązkowo pojawia się także w szwedzkich wnętrzach: naturalnie je ociepla i dodaje przytulności.

- Szwedzki dom to hymn na cześć natury. Pamiętajmy więc, że nie może zabraknąć w nim roślin. Zielone liście ożywiają wnętrza, nadają im ciepła i wyjątkowego charakteru. Są też mocniejszym akcentem kolorystycznym w aranżacji, doskonale komponują się z jasnymi barwami - ocenia Romanowski.
A gdzie w tym wszystkim lagom?

Jest obecny choćby w minimalizmie i uporządkowaniu wnętrza. Nie ma tu miejsca na zbędne rzeczy - każdy przedmiot ma swoje miejsce i funkcję do spełnienia. Dzięki temu przestrzeń staje się komfortowa w użytkowaniu, a relaksu nie rozprasza domowy bałagan.

Idea "w sam raz" pozwala zostawić we wnętrzu przedmioty potrzebne i użyteczne domownikom, ale również te... sentymentalne, jak choćby stare meble po babci. Wszystko po to, by harmonia i równowaga panowały nie tylko w domowym wnętrzu, ale też... w całym życiu.

Lagom. Naturalne, kojące kolory; miękkie, przytulne tkaniny; ciepłe oświetlenie - takie wnętrze sprzyja wyciszeniu, pozwala prawdziwie odpocząć. Lagom. Naturalne, kojące kolory; miękkie, przytulne tkaniny; ciepłe oświetlenie - takie wnętrze sprzyja wyciszeniu, pozwala prawdziwie odpocząć.

Codzienne życie: spokojnie, w harmonii z naturą



Bo lagom to nie tylko styl, ale również filozofia życia. Czerpią z niej projektanci i architekci.

Domy buduje się zatem z myślą o potrzebach ludzi - są one przestronne, pełne światła i funkcjonalne. Zewnętrzne bryły najczęściej są proste, minimalistyczne, a ich kolorystyka dąży do harmonii z naturą - wykorzystywane są kolory piasku, szarości, złamane biele, które wtapiają się naturalnie w otoczenie.

Przestrzenie domów w stylu lagom są idealnie dostosowane do życia domowników dzięki funkcjonalnemu rozkładowi pomieszczeń czy zastosowanym przeszkleniom.

Lagom. Zgodnie z filozofią tego stylu wnętrze domu ma się łączyć z otaczającą go naturą. Lagom. Zgodnie z filozofią tego stylu wnętrze domu ma się łączyć z otaczającą go naturą.

Lagom w duchu hygge


Idea życia lagom ma coraz więcej zwolenników. Nawiązuje do duńskiego hygge czy lykke, fińskiego sisu lub japońskiego ikigai. Nieważne, jak je nazwiemy, każda z tych definicji to pomysł na życie dla tych, którzy chcą żyć we własnym tempie - dobrze i komfortowo.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Inwestycje

Lagom

Lagom

9 ogłoszeń

ROBYG

Gdańsk Ujeścisko, ul. 11 Listopada Mapa

120.3 do 158.5 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja

Miejsca

  • ROBYG Gdańsk, Piekarnicza 3

Opinie (23) 3 zablokowane

  • A może Polska!

    Zachwyt niekoniecznie nad tym czym się trzeba zachwycać. Minimalizm tu jest chwalony bo deweloper na jak najmniejszym obszarze chce wcisnąć jak najwięcej. Mini metry, miniogródki, brak podpiwniczenia, mini przestrzenie, brak wspólnych terenów rekreacyjnych. A cena nie minimalistyczna zapewne. Czemu się zachwycamy tj. szwedzkimi domami, kosmetykami (kremy kanadyjska formuła), Rimmel (prosto z Londynu) i innymi setkami przykładów. A może tak w końcu za granicą powiedzą : dobre bo polskie!

    • 6 4

  • kazdy dom Szweda ma osobne pomieszczenie na tzw garderobe, pralnie, jadalnie.

    Nie ma firan w oknach, nie ma wysokich plotow z alarmami wokol domow jak na razie. kazdy uczen ma obiady w szkole, ma laptop od szkoly. Nie ma podrecznikow jakie znamy z polskich szkol. nie ma religii w szkolach / jest religioznastwo/, nie ma obowiazkowych lektur z literatury do przeczytania. sprawdziany moga byc 1 raz dziennie z tygodniowym wyprzedzeniem.do szefa mowi sie po imieniu tak samo do lekarza, prawnika, pielegniarki, Obowiazkowe sa przerwy obiadowe od 30-60 minut w zaleznosci od firmy, urlopy maksymalnie to 32 dni w roku.

    • 4 4

  • Tylko że w Szwecji jest większość mieszkań komunalnych.

    • 1 3

  • Dar

    Ja jestem właśnie po czacie online z przedstawicielem dewelopera, Lagom wydaje się naprawdę fajną i ciekawą propozycją, dość unikalną jak na taką lokalizację. Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać kredyt, bo pracuję nad zdolnością już jakiś czas, ale bardzo bardzo chciałbym tu właśnie zamieszkać!

    • 0 2

  • Ja teraz wracam do tematu zakupu czegoś dla siebie, który niepotrzebnie zawiesiłem na czas covid. lagom niezmiennie najbardziej mi się podoba, choć nie wiem, czy będzie dla mnie osiągalny. Natomiast myślę, że warto - projekt wygląda fajnie, lokalizacja też, zawsze też chcialem mieć ogródek. To fajne rozwiązanie.

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane