• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Żyrafiarnia w gdańskim zoo

Ewa Budnik
11 czerwca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Żyrafiarnia, czyli dom żyraf, pełna jest nietypowych rozwiązań.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta odkrywamy historię i działanie nietypowych budowli znajdujących się na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni. Ostatnio dopłynęliśmy do znajdujących się na falochronie świateł wejściowych do gdyńskiego portu. W tym miesiącu sprawdziliśmy konstrukcję żyrafiarni w gdańskim zooMapka i jej dostosowanie do potrzeb ponadgabarytowych mieszkańców.Kiedy ostatnio byłe(a)ś w zoo?

Żyrafiarnia to najwyższy pawilon w gdańskim zoo, co - ze względu na jego mieszkańców - jest oczywiste. Żyrafy dorastają do 6 m, więc choćby wszystkie drzwi, przez które przechodzą, muszą mieć minimum taką wysokość. Sam pawilon w najwyższym miejscu ma 12,78 m. Jego powierzchnia to 472 m kw.

W chwili przygotowania tej publikacji żyją tu trzy żyrafy ugandyjskie. Największy jest Wiesiek, który imię otrzymał na cześć Wiesława Matlaka, kierownika budowy żyrafiarni z firmy Doraco, który włożył dużo serca w powstanie obiektu. Towarzyszą mu Gienek (oryginalnie Ginter) i Aki (Akintunde).

W gdańskim zoo nie ma w tej chwili żadnej samicy, bo w europejskich ogrodach zoologicznych jest wystarczająca liczba żyraf tego gatunku - rozród został wstrzymany.

Cały budynek jest przewidziany maksymalnie dla 12 żyraf.

- Teraz, kiedy są tu tylko trzy żyrafy, to mają warunki jak w willi. W nocy każda ma swój "pokój", co też jest dla nich bezpieczniejsze - opowiada Sylwia Szarmach, opiekunka żyraf.

Bardzo nietypowy projektBudowa żyrafiarni ukończona została w 2008 r. Budynek został tak zaprojektowany, aby ułatwić pracę opiekunom i zapewnić im pełne bezpieczeństwo. Żyrafy nie mają w naturze wrogów, więc nie są agresywne i nie przejawiają agresywnych zachowań wobec swoich opiekunów. Ale są bardzo płochliwe - potrafią przestraszyć się nawet zbyt kolorowej bluzy. W takich sytuacjach, spłoszone, mogą przez przypadek zrobić krzywdę człowiekowi.

- System zagród jest tak zbudowany, że mogę przepuszczać żyrafę z pomieszczenia do pomieszczenia i swobodnie pracować w kolejnych częściach obiektu. Taka ergonomia tego obiektu została przemyślana i zaplanowana na etapie projektowania budynku i w oparciu o nasze, opiekunów zwierząt, obserwacje i potrzeby. Wiele drobnych, niezwykle funkcjonalnych rozwiązań zostało także wymyślonych i zrealizowanych na etapie budowy - opowiada Sylwia Szarmach.
Na przykład, kiedy w czasie budowy wylana została betonowa posadzka, pojawił się pomysł, żeby beton pograbić. Powstały dzięki temu delikatne rowki, które do dzisiaj doskonale ścierają kopyta żyraf.

ZOBACZ INNE NIETYPOWE BUDOWLE W TRÓJMIEŚCIE

Ważna jest także największa część pawilonu - ekspozycyjna. To tutaj zwiedzający w chłodniejszych miesiącach roku mają okazję obejrzeć żyrafę naprawdę z bliska. W tym czasie żyrafy mają tu porozwieszane swoje zabawki, paśniki i drapaki, które zapewniają im zajęcie w miesiącach, kiedy nie mogą przebywać na wybiegu.

Pod sufitem znajdują się tutaj wentylatory, które w zimie mieszają powietrze. W żyrafiarni zimą musi być stale utrzymywana temperatura minimum 15 st. C, co jest możliwe dzięki nowoczesnej kotłowni gazowej. Ciepłe powietrze w tak wysokim pomieszczeniu ucieka jednak do góry, dlatego konieczne jest wymuszanie jego ruchu.

Pod sufitem zamontowane są także specjalne lampy, które w zimowych miesiącach, kiedy dzień jest krótki, doświetlają mieszkańców żyrafiarni. Korzystają na tym także surykatki, które są współlokatorami żyraf.

Projekt przygotował Marek Nakoneczny z gdańskiej pracowni Alter Polis, który specjalizuje się m.in. w projektowaniu obiektów powstających na potrzeby zwierząt. Swoją formą architektoniczną i kolorystyką obiekt nawiązuje do podobnych budynków na terenie zoo. Jest to konstrukcja szkieletowa.

Pomieszczenia specjalnego przeznaczeniaW żyrafim pawilonie znajdują się także pomieszczenia o specjalnym przeznaczeniu.

- Rzadko spotykanym pomieszczeniem w żyrafiarniach jest tzw. zabiegówka, która powstała w gdańskim zoo. Wprowadza się tu żyrafę, dzięki specjalnej ścianie wyłożonej miękkimi poduszkami można ją przytulić do ściany, w której na dwóch poziomach znajdują się drzwi. Po ich otwarciu można wykonywać zabiegi przy każdej części zwierzęcia - opowiada pani Sylwia. - To pomieszczenie jest obecnie rzadko wykorzystywane, bo nasze żyrafy codziennie przechodzą treningi weterynaryjne, dzięki czemu pozwalają na różne czynności przy sobie. Np. ostatnio wyjmowałam Wieśkowi kleszcza z dolnej wargi.
Zaplecze żyrafiarni jest z kolei dwukondygnacyjne.

Parter, poza zapleczem z narzędziami, składa się także z pomieszczeń socjalnych dla pracowników. Tu jest także monitor z podglądem na zagrody wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Ponad tą częścią znajduje się strych, gdzie przechowywana jest pasza - gałęzie z zasuszonymi liśćmi oraz siano, które przez cały rok na bieżąco jest dowożone ciągnikiem ze stodoły. Gdańskie zoo ma dużo własnych terenów zielonych, gdzie rośnie trawa - w lecie zwierzęta w zoo mają więc dostęp do świeżej trawy.

Paśniki z windąLatem żyrafy spędzają większość czasu na zewnątrz. Wybieg dzielą z zebrami, których domem jest osobny pawilon.

Żyrafiarnia otoczona jest czterema zagrodami, które razem tworzą tzw. okólnik. W razie potrzeby można tu odizolować pojedyncze osobniki. Na krótki spacer (kiedy temperatura nie spada poniżej 5 st. C) do tych zagród żyrafy wpuszczane są w zimie.

Każda zagroda wyposażona jest w paśnik. Na czas uzupełniania jest on opuszczany na wysokość człowieka, a potem elektrycznie lub ręcznie windowany na wysokość kilku metrów - bliżej pyska żyrafy.

Na zewnątrz pawilonu znajduje się też specjalna rampa, gdzie podjechać może specjalny pojazd do transportu żyraf. Przypomina on pojazd do transportu konia, tylko jest... wyższy.

Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się, czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz, jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić, co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl

Miejsca

  • ZOO Gdańsk, Karwieńska 3

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22200 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
30350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16750 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16500 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15800 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane