• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Światła wejściowe do portu w Gdyni

Ewa Budnik
21 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Światła wejściowe znajdują się na niedostępnym falochronie gdyńskiego portu.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta opowiadamy o obiektach w przestrzeni miasta, które mogą zadziwiać swoim wyglądem i funkcją. Ostatnio zwiedzaliśmy teren sopockiego Hipodromu z największą w Polsce krytą ujeżdżalnią koni. Dzisiaj prezentujemy niedostępne suchą stopą światła wejściowe do gdyńskiego portuMapka. W następnym odcinku opowiemy o konstrukcji żyrafiarni w gdańskim zooMapka.Czy miałe(a)ś okazję pływać po gdyńskim porcie?

Do gdyńskiego portu prowadzą cztery wejścia. W związku z tym znajdują się tam cztery pary świateł wejściowych:Czerwone po lewej, zielone po prawejZgodnie z obowiązującym w naszej części świata międzynarodowym morskim system oznakowania nawigacyjnego IALA A tor wejściowy do portu jest zawsze oznaczony w ten sam sposób:

 • boczne oznakowanie toru to światło czerwone po lewej stronie toru i zielone po jego prawej stronie (widziane z jednostki kierującej się w stronę portu);
 • wcześniej żeglarze napotykają wyznaczające szerokość toru podejściowego pławy (czyli boje unoszące się na wodzie) w kolorze czerwonym i zielonym; w przypadku wejścia głównego do gdyńskiego portu znajdują się w odległości 1,5 mili morskiej (niecałe 2,8 km) od świateł wejściowych;
 • jeszcze dalej od główek falochronu znajduje się pława w biało-czerwone pasy wyznaczająca oś toru, w przypadku wejścia głównego w Gdyni znajduje się ona 3,5 mili od falochronu (niecałe 6,5 km).


Nietypowa budowla: wieża kapitanatu w Porcie Północnym

Warto przy tym przypomnieć, że na Zatoce Gdańskiej znajdują się trzy główne tory podejściowe: do Portu Północnego, do portu Gdańsk Nowy Port oraz do Portu Gdynia, przy czym podejście do Nowego Portu i Gdyni najpierw jest jednym torem, a potem się rozdziela.

Świadkowie historii portuWrzesień 1934. Żaglowiec "Dar Pomorza" wypływa z portu gdyńskiego w rejs dookoła świata. Widoczne latarnie wejściowe. Wrzesień 1934. Żaglowiec "Dar Pomorza" wypływa z portu gdyńskiego w rejs dookoła świata. Widoczne latarnie wejściowe.
Nie dotarliśmy do dokumentów potwierdzających, że światła w kształcie latarni na głównym wejściu do portu w Gdyni powstały w czasie jego budowy (falochron miał wtedy zupełnie inny kształt, nie był jednym ciągiem, a basenów portowych było mniej). Są one jednak widoczne na zdjęciach z przełomu lat 20. i 30. Na przykład "widziały" wyjście "Daru Pomorza" w rejs dookoła świata w 1934 roku.

Port w Gdyni ma 100 lat. Historia budowy

Obecnie od światła czerwonego przy wejściu głównym do światła zielonego wejścia południowego można byłoby przejść pieszo, bo stoją one na tym samym falochronie, ale są od siebie oddalone o ponad 2 km (2018,8 m).

W 2009 roku zakończył się znaczący remont falochronu gdyńskiego portu.

- W czasie tego remontu wejściówka czerwona na wejściu głównym została rozebrana i odbudowana w oryginalnym kształcie. Jej stan techniczny nie pozwalał na jej dalsze użytkowanie - wspomina Robert Witkowski, naczelnik Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nawigacja pod stałym nadzoremEkipa Trojmiasto.pl na falochron i do świateł dopłynęła dzięki uprzejmości załogi stawiacza pław (typ jednostki) Tucana, który jest jednostką Urzędu Morskiego zajmującą się serwisem i wystawianiem oznakowania morskiego (do obsługi większych pław służy większa jednostka - Zodiak).

Podwoje jednej z latarni otworzyli nam z kolei technicy z gdyńskiej Grupy Oznakowania Morskiego, którzy elementy morskiej nawigacji serwisują pod kątem technicznym (m.in. żarówki, akumulatory, naprawy).

Obie jednostki podlegają pod Urząd Morski w Gdyni, którego jurysdykcja sięga do granicy województwa zachodnio-pomorskiego.

 • Wewnątrz latarni znajdują się nowoczesne światła zasilane akumulatorami.
 • W tle czerwone i zielone światła wejściowe do Portu Wojennego. Nie mają one tak atrakcyjnej formy, jak światła na wejściu głównym.
 • Światło zielone na wejściu południowym do gdyńskiego portu. To widok znany osobom spacerującym po plaży miejskiej czy skwerze.
 • Schody wewnątrz latarni światła zielonego.

Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się, czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić, co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22200 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
30350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16750 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16500 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15800 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane