Światła wejściowe znajdują się na niedostępnym falochronie gdyńskiego portu.
W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta opowiadamy o obiektach w przestrzeni miasta, które mogą zadziwiać swoim wyglądem i funkcją. Ostatnio zwiedzaliśmy teren sopockiego Hipodromu z największą w Polsce krytą ujeżdżalnią koni. Dzisiaj prezentujemy niedostępne suchą stopą światła wejściowe do gdyńskiego portu. W następnym odcinku opowiemy o konstrukcji żyrafiarni w gdańskim zoo.
na wejściu południowym, które składa się z powstałej w czasach powojennych latarni z zielonymi luksferami oraz czerwonego masztu umiejscowionego na szczycie skweru Kościuszki (latarnie widać ze skweru, mariny oraz plaży);
Zgodnie z obowiązującym w naszej części świata międzynarodowym morskim system oznakowania nawigacyjnego IALA A tor wejściowy do portu jest zawsze oznaczony w ten sam sposób:
boczne oznakowanie toru to światło czerwone po lewej stronie toru i zielone po jego prawej stronie (widziane z jednostki kierującej się w stronę portu);
wcześniej żeglarze napotykają wyznaczające szerokość toru podejściowego pławy (czyli boje unoszące się na wodzie) w kolorze czerwonym i zielonym; w przypadku wejścia głównego do gdyńskiego portu znajdują się w odległości 1,5 mili morskiej (niecałe 2,8 km) od świateł wejściowych;
jeszcze dalej od główek falochronu znajduje się pława w biało-czerwone pasy wyznaczająca oś toru, w przypadku wejścia głównego w Gdyni znajduje się ona 3,5 mili od falochronu (niecałe 6,5 km).
Warto przy tym przypomnieć, że na Zatoce Gdańskiej znajdują się trzy główne tory podejściowe: do Portu Północnego, do portu Gdańsk Nowy Port oraz do Portu Gdynia, przy czym podejście do Nowego Portu i Gdyni najpierw jest jednym torem, a potem się rozdziela.
Świadkowie historii portu
Nie dotarliśmy do dokumentów potwierdzających, że światła w kształcie latarni na głównym wejściu do portu w Gdyni powstały w czasie jego budowy (falochron miał wtedy zupełnie inny kształt, nie był jednym ciągiem, a basenów portowych było mniej). Są one jednak widoczne na zdjęciach z przełomu lat 20. i 30. Na przykład "widziały" wyjście "Daru Pomorza" w rejs dookoła świata w 1934 roku.
Obecnie od światła czerwonego przy wejściu głównym do światła zielonego wejścia południowego można byłoby przejść pieszo, bo stoją one na tym samym falochronie, ale są od siebie oddalone o ponad 2 km (2018,8 m).
- W czasie tego remontu wejściówka czerwona na wejściu głównym została rozebrana i odbudowana w oryginalnym kształcie. Jej stan techniczny nie pozwalał na jej dalsze użytkowanie - wspomina Robert Witkowski, naczelnik Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni.
Nawigacja pod stałym nadzorem
Ekipa Trojmiasto.pl na falochron i do świateł dopłynęła dzięki uprzejmości załogi stawiacza pław (typ jednostki) Tucana, który jest jednostką Urzędu Morskiego zajmującą się serwisem i wystawianiem oznakowania morskiego (do obsługi większych pław służy większa jednostka - Zodiak).
Podwoje jednej z latarni otworzyli nam z kolei technicy z gdyńskiej Grupy Oznakowania Morskiego, którzy elementy morskiej nawigacji serwisują pod kątem technicznym (m.in. żarówki, akumulatory, naprawy).
Obie jednostki podlegają pod Urząd Morski w Gdyni, którego jurysdykcja sięga do granicy województwa zachodnio-pomorskiego.
5
Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia Zastanawiasz się, czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić, co to takiego.
Super artykuł - dziękuję! I proszę o więcej takich.
Janek z Gdyni
1 miesiąc
446
Twoja opinia
Zmień treść
Zgłosiłeś tę opinię do moderacji -
2022-05-21 22:52
Punkty obserwacyjne (1)
Kto pamięta kręcący się radar vis Akwarium Gdyni - z tego co pamiętam to był radar WOP, po drugiej stronie była też budowla ( przy wejsciu do Y-klubu ) .... Dobre imprezy no wschodzie słońca tam były z Dziewczynami, końcówka lat 90 do połowy 2003, wtedy to były czasy... teraz to by puścili drony oraz jednostki specjalne z plikami mandatów.
PI
1 miesiąc
141
Twoja opinia
Zmień treść
Zgłosiłeś tę opinię do moderacji -
2022-05-21 23:28
Jakoś mi umknęła ta budowla z basenu jachtowego , nie kojarzę jej ani z lat 80 i 90 tym bardziej późniejszych, zburzyli ja potem?
1 miesiąc
20
Twoja opinia
Zmień treść
Zgłosiłeś tę opinię do moderacji -
2022-05-21 18:43
(5)
Za głębokiej komuny WOP-iści mieli tam punkt obserwacyjny obszaru tuż przy falochronie od zatoki.
www
1 miesiąc
155
Twoja opinia
Zmień treść
Zgłosiłeś tę opinię do moderacji -
2022-05-21 19:21
w 1997?
czytelnik
1 miesiąc
14
Twoja opinia
Zmień treść
Zgłosiłeś tę opinię do moderacji -
2022-05-21 19:39
(2)
A przypadkiem WOPiki nie siedziały na samym końcu Skweru po prawej stronie, w tym budynku z wieżyczką, gdzie teraz mieści się wiecznie zamknięty punkt informacyjny?