• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niewielka łazienka, wielkie wyzwanie

Katarzyna Zaleska
29 maja 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Łazienka w starym budownictwie
Koncepcja pierwsza. Ciemne wykończenie przełamuje i ożywia drewno oraz wzorzysta podłoga. Koncepcja pierwsza. Ciemne wykończenie przełamuje i ożywia drewno oraz wzorzysta podłoga.

Aranżacja niewielkiej przestrzeni w bloku zazwyczaj jest dla właścicieli wyzwaniem. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy chodzi o maleńką łazienkę, w której zmienić trzeba układ funkcjonalny.



Rzut i wymiary pomieszczenia. Rzut i wymiary pomieszczenia.
Robert niedawno kupił mieszkanie w stanie deweloperskim. Największym kłopotem jest dla niego urządzenie łazienki. Propozycja dewelopera zakłada montaż wanny, a przyszli użytkownicy chcieliby mieć kabinę prysznicową z odpływem liniowym. Nie wiedzą jednak, czy uda się dokonać takich zmian.

- Pomieszczenie ma powierzchnię zaledwie 3,70 m kw. W pierwotnym planie jest wanna, którą chcemy zamienić na kabinę prysznicową. Dobrze, gdyby udało się zainstalować odpływ liniowy bez klasycznego brodzika. Myślimy także o zamianie miejscami umywalki z muszlą ustępową - pisze w liście do redakcji nasz czytelnik Robert.
Preferowaną kolorystyką są odcienie szarości lub czerni z akcentami.

Dwie wersje aranżacji łazienki przygotowała Katarzyna Zaleska z Pracowni Projektowej Moje z Sopotu. Niewielkie pomieszczenie musi pomieścić kabinę prysznicową, umywalkę, muszlę ustępową i pralkę. Przydałoby się również miejsce do przechowywania kosmetyków i środków czystości.

Obie koncepcje zakładają zastosowanie podwieszanych misek ustępowych, które nadają pomieszczeniu lekkości oraz ułatwiają utrzymanie czystości. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej wersji przewidzieliśmy także wymianę i zmianę lokalizacji grzejników. To często praktykowany zabieg, który nie wymaga kosztownej ani skomplikowanej ingerencji w instalację grzewczą, przy zachowaniu odpowiedniej mocy nowego grzejnika nie ma to wpływu na komfort użytkowania wnętrza. Decyzja o zmianie położenia grzejników na wczesnym etapie projektowania pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Koncepcja pierwsza

W pierwszej wersji zdecydowaliśmy się na kontrastowe zestawienie czerni i bieli. Monotonię tego połączenia przełamuje znajdująca się na wprost wejścia szafka z lakierowanymi, fornirowanymi frontami w odcieniu ciepłego drewna. Całkowitego efektu dopełnia wielobarwna posadzka wykonana z patchworkowych, wzorzystych płytek cementowych w formacie 20x20 cm.

Ciekawym elementem wnętrza jest przykuwające uwagę duże lustro. Umieściliśmy je na wprost drzwi tak, by optycznie powiększało niewielką przestrzeń. Fragment lustra bezpośrednio nad umywalką został podkreślony ramą wykonaną z taśmy LED umieszczonej w profilu. Taki zabieg jest z jednej strony interesującym akcentem dekoracyjnym, a z drugiej pełni również funkcję dodatkowego oświetlenia.

Blat szafki pod umywalką oraz fragment okładziny ściennej zostały wykonane z białego konglomeratu, który charakteryzuje się trwałością i odpornością na działanie wody. Fragment okładziny bezpośrednio nad umywalką został dekoracyjnie nafrezowany.

Pod umywalką wpuszczaną w blat znajdują się pojemne szuflady do przechowywania kosmetyków. Obok niej, po prawej stronie wygospodarowaliśmy miejsce na pralkę do zabudowy.

Otwór drzwiowy do łazienki przesunęliśmy w stronę miski ustępowej i zwęziliśmy z 90 do 80 cm. Pozwoliło to wydzielić przestrzeń na przestronną kabinę prysznicową w miejscu, w którym deweloper pierwotnie zaprojektował wannę. Kabina jest zamykana dwuskrzydłowymi, przesuwnymi drzwiami wykonanymi z bezpiecznego, przezroczystego szkła.

Z uwagi na to, że nie wiadomo, jak w mieszkaniu poprowadzona jest instalacja, zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie podbudowy kabiny o wysokości 10 cm, która ukryje w sobie długi odpływ liniowy. Nie jest to jednak konieczne i być może poziom posadzki będzie można zlicować. Zgodnie z prośbą naszego czytelnika zrezygnowaliśmy z brodzika. Posadzka w obrębie kabiny oraz jej ściany zostały wyłożone antypoślizgową, białą glazurą w formacie 60x60 cm. W ten sposób w czarnej łazience wyodrębniamy jasną, łatwą do utrzymania w czystości strefę kąpielową. W kabinie możliwe okazało się wykonanie podświetlanej wnęki, w której można ustawić podręczne kosmetyki.

Typowy grzejnik został wymieniony na bardziej dekoracyjny model w czarnym kolorze, który wraz z czarną armaturą tworzy graficzne akcenty na białych ścianach.

Stelaż WC w lekkiej zabudowie został wykończony tą samą płytą meblową polakierowaną na czarno, z której zostały wykonane także fronty szafek. Daje to wrażenie monolitycznej, minimalistycznej zabudowy. Fragment ściany wejściowej pomalowany został czarną farbą, a zastosowane we wnętrzu ukryte drzwi z niewidoczną ościeżnicą polakierowaliśmy pod kolor ścian. W ten sposób udało się uzyskać spójną, jednolitą powierzchnię.

  • Duże lustro nad umywalką nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale też dodatkowo doświetla wnętrze i twarz osoby, która się w nim przegląda.
  • Pod umywalką jest miejsce na pojemne szuflady do przechowywania kosmetyków lub środków czystości. Dalej, pod blatem znajduje się pralka.
  • Stelaż WC został wykończony płytą meblową. Polakierowanie jej na czarno sprawi, że wnętrze będzie odczytywane jako spójna przestrzeń.
  • W projekcie zostały użyte drzwi ukryte, które nie dzielą niepotrzebnie przestrzeni.
  • Koncepcja pierwsza. Ta wersja zakłada ciemniejszą, ale bardziej stonowaną kolorystykę. Drzwi wejściowe do pomieszczenia przesunięte są o 10 cm w prawo.

Koncepcja druga

Druga propozycja zakłada wprowadzenie innego akcentu kolorystycznego. Głównym odcieniem jest w tym przypadku stonowany błękit, który świetnie uzupełnia czarno-białą bazę ścian. Na podłodze zastosowaliśmy zaimpregnowane płytki cementowe w delikatne wzory. Takie płytki można też układać pod prysznicem. Dzięki wprowadzeniu jednego materiału na podłogę uzyskujemy spójną przestrzeń, która optycznie powiększa pomieszczenie. Ściany w strefie mokrej, czyli wokół umywalki oraz w obrębie kabiny zostały wyłożone na tak zwaną cegiełkę glazurą w formacie 20x20 cm.

Obok kabiny typu walk-in zaplanowaliśmy umieszczenie prostej umywalki na stalowym, malowanym proszkowo na niebiesko stelażu. Powyżej umywalki znajduje się ciekawe, okrągłe lustro z wbudowanym oświetleniem LED oraz podtynkowa bateria ścienna w czarnym kolorze.

W tej wersji pralkę do zabudowy przewidzieliśmy w wysokiej i pojemnej szafce po prawej stronie od wejścia do łazienki. W przestrzeni pod pralką znalazło się miejsce na wewnętrzną szufladę, która może być wykorzystywana jako pojemnik na bieliznę. Fronty szafki są lakierowane na czarno pod kolor ściany wejściowej i drzwi.

W łazience wydzieliliśmy przestrzeń na stelaż WC oraz szafki. Oprócz nich znalazło się także miejsce na szklane półki umieszczone na stalowym stelażu. Wentylację wyprowadziliśmy na czoło zabudowy meblowej, a kratka została pomalowana pod kolor szafek.

W tej wersji zdecydowaliśmy się na grzejnik w kolorze ściany, który "wtapia się" w przestrzeń i nie zakłóca czystej formy ściany.

  • W tej koncepcji wprowadziliśmy niebieski akcent kolorystyczny. Ciekawe formy wyposażenia dobrze współgrają z wzorami na podłodze.
  • Obok stelażu WC została przewidziana przestrzeń na szafki oraz półki.
  • W pobliżu kabiny typu walk-in została przewidziana umywalka umieszczona na stelażu.
  • Podobnie jak w pierwszej wersji, tutaj także umieściliśmy wiszącą misę. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu lekkości i sprawia, że utrzymanie czystości staje się łatwiejsze.
  • Po prawej stronie łazienki została wydzielona przestrzeń na pojemną szafkę. Znalazło się w niej miejsce na pralkę oraz szufladę do przechowywania bielizny.
  • Koncepcja druga. Drzwi pozostały na miejscu. Pralka tym razem umieszczona została w wysokim słupku.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Pracownia Projektowa MOJE Katarzyna Zaleska

Opinie (36) 4 zablokowane

  • (2)

    Malkontentôw narzekającyvh nawet w tych komentarzach nie brakuje... Co za ludzie ...

    • 5 12

    • (1)

      ...napisał malkontent narzekający na ludzi w komentarzach.

      • 13 4

      • Kraj przepiękny mamy ale ludzi wielu do d..y ...

        • 4 2

  • (1)

    Kafle wyjątkowo paskudne, kolory w ogóle wybrane od czapy, ciemne jeszcze optycznie zmniejszą przestrzeń. O tym, że wszystko mało praktyczne to nawet nie warto wspominać...

    • 15 5

    • Lepiej na różowo ? z pawlaczem?

      • 5 6

  • Spokojnie, nie ma rzeczy których się nie da wykonać

    Klientka zażyczyła sobie abym wykonał z pomieszczenia po WC do którego dawniej wchodziło się z półpiętra klatki schodowej, łazienkę w której znajdować się ma wanna, umywalka i muszla klozetowa. Powierzchnia pomieszczenia stanowiła wielkie wyzwanie, gdyż szerokość pomieszczenia to 1,20m natomiast długość ca 1,50m. Na szczęście mieszkanie znajdowało się już na samej górze, a nad lokalem był już tylko strych, więc można było pozwolić sobie na więcej swobody działania. Otóż, można było wykonać strop na poziomie lokalu w taki sposób aby wejście do pomieszczenia z poziomu lokalu, natomiast w wolnej przestrzeni pod stropem rozprowadzić podejścia wodno-kanalizacyjne, wraz z wykonaniem izolacji rur oraz izolacji termicznej-akustycznej nowego stropu oraz przeciwwilgociowej. Dodatkowo powierzchnie można było lepiej zagospodarować poprzez schowanie odpowietrzenia pionu kanalizacji w ścianie ja również instalacji wodnej. Jako, że w lokalu wykonywałem remont kapitalny, w tym zmianę sposobu ogrzewania, w kuchni była dostateczna ilość miejsca na montaż dwufunkcyjnego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania o wydajności 21kW, to w łazience nie było już potrzeby zajmowania miejsca na montaż bojlera, więc i tę przestrzeń można było zagospodarować. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, w łazience zamontowano lustra, oraz ułożono glazurę w białym kolorze z pomarańczowymi dekorami, (sprawa kolorystyki to oczywiście rzecz gustu), Optycznie udało się tą łazienkę powiększyć na tyle, że nie odczuwało się klaustrofobii, natomiast w rozumieniu technicznym, zgodnie z życzeniem klientki udało się wcisnąć wannę (faktycznie wanienkę 120cm długą - prywatnie wstawiłbym tam kabinę, ale klient ma zawsze rację) udało się zamontować umywalkę i klozet, na ścianie bocznej zmieścił się grzejnik, w bruździe umieszczono wodomierz wraz z zaworami, sufit łazienki obniżono do wysokości 2,50 i wykonano izolację, wykonano również wentylację pomieszczenia kanałem ocieplonym przez strop, ponad dach.
    Ogólnie klientka była bardzo zadowolona z ostatecznego efektu remontu.

    • 10 0

  • Moja łazienka jest podobnej wielkości. (1)

    Zmieścił się grzejnik, szafka słupek, wanna z prysznicem i zestaw wc z umywalka w zabudowie. Połowa łazienki biel druga połowa bez i ciemny brąz z akcentymi złota. Kolor szary wyjdzie szybko z mody. Nie bójcie się innych kolorów.

    • 2 0

    • bleh

      brąz i beż....i pani pisze o braku lęku dla innych kolorów. Te kolory są w 98% polskich mieszkan. Kupa.

      • 9 1

  • (1)

    Na 4m2 łazienki to ja zmieściłem pełnowymiarową wannę, oddzielny prysznic, umywalkę, pralkę, blat i szafki. Projektanci w przedstawionych w artykule projektach niezbyt się postarali. Do tego ciemne kolory pomniejszające optycznie pomieszczenie - dramat.

    • 6 2

    • Zagracanie pomieszczenia tym bardziej je pomniejsza - i to jest dopiero dramat :)

      • 0 0

  • jaki koszt? bo jak znam zycie to taka lazienka kosztuje ponad 25tyś.

    a jak ktos ma łeb na karku to dołozy te pieniadze do paru metrów więcej :)

    • 3 0

  • podoba mi się

    a mi się podoba nie oczekujmy cudów na 4 m2, niestety teraz robią takiej wielkości łazienki , spójrzcie na projekty mieszkań tylko 4,5 m2 łazienki , 3,8 m2 łazienka
    Drewno teraz jest w modzie łączone z kolorem. Nie miej jednak każdy ma inny gust, osobiście uważam , że nie wszystko musi być białe i w połysku.

    • 4 1

  • a gdzie pralka?

    ktora spelnia funkcje blatu ... :D

    Przy wymianie znajduje sie pozniej perelki, ktore spadly za nia dekade wczesniej

    • 4 1

  • na topie sa aneksy lub wyspy ,wiec dlaczego nie nie wyspa WC + aneks lazienkowy ??

    to by gralo deweloperom ...................................
    ps: nic nowego nie odkryto w tym artykole wrecz uwstecznienie

    • 1 0

  • (1)

    U mnie w łazience się udało wszytko zrobić co chciałam oprócz wstawienia wanny. Nie można mieć wszystkiego i z prysznica jestem zadowolona bo co innego zrobię. Mam na ścianie duże lustro, które optycznie powiększa pomieszczenie. Starałam się by łazienka była funkcjonalna i trochę rożnych bajerów w niej jest np. biobidet. Ta deska myjąca ułatwia korzystanie z toalety i zachowanie czystości. Mam też organizery na kosmetyki itd.

    • 0 0

    • takie deski myjące w polskich domach to jeszcze niecodzienny widok ale może kiedyś się to zmieni

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane