Pomysł na wizytówkę mieszkania - przedpokój

Koncepcja druga. Przedpokój traktowany zazwyczaj jako pomieszczenie "funkcyjne" może od progu robić wrażenie, jeśli niekonwencjonalnie go wykończymy i wyposażymy. Na przykład w stylu klasycznym.
Koncepcja druga. Przedpokój traktowany zazwyczaj jako pomieszczenie "funkcyjne" może od progu robić wrażenie, jeśli niekonwencjonalnie go wykończymy i wyposażymy. Na przykład w stylu klasycznym.

Pierwsze wrażenie po wejściu do mieszkania robi przedpokój. Dopiero z niego przechodzi się do kolejnych pomieszczeń. Warto zatem zadbać, aby już od progu domownicy i goście mogli poczuć właściwy klimat wnętrza. Pomieszczenie to pełni także zazwyczaj ważne funkcje przechowalnicze. Wbrew pozorom połączenie estetyki z funkcjonalnością bywa wyzwaniem.Przedpokój na tle całego mieszkania.
Przedpokój na tle całego mieszkania.
Taki kłopot ma nasza czytelniczka pani Monika, która planuje remont przedpokoju (jako kolejnego pomieszczenia) w mieszkaniu, które ma już 20 lat.

- Można by powiedzieć: co to za filozofia - wejść, powiesić płaszcz, zdjąć buty... A jednak. Wiem, że przedpokój jest wizytówką mieszkania, tymczasem sen z powiek spędzają mi stare, brzydkie i już niefunkcjonalne zabudowy. Mieszczą zimowe kolekcje odzieżowe całej naszej czteroosobowej rodziny, odkurzacz, buciory, a nawet ozdoby choinkowe. Nie mam pojęcia, jak zaaranżować to wnętrze, żeby nadal było funkcjonalnie, ale też by uniknąć przeładowania i bałaganu... Marzę o przedpokoju, który będzie zapraszał do środka i tworzył taki klimat, aby chciało się u nas zostać na dłużej. Czy to w ogóle jest możliwe? - pyta pani Monika w liście do redakcji.

Każdy z domowników ma inne oczekiwania wobec tej części wspólnego M. Mąż i syn czytelniczki niespecjalnie przywiązują uwagę do tak mało znaczącego dla nich pomieszczenia. Ale sama zainteresowana i jej córka potrzebują dużej liczby rozległych, przepastnych półek... na buty.

Przedpokój składa się z dwóch połączonych ze sobą niewielkich pomieszczeń. Z mniejszego przedpokoju jest bezpośrednie wejście do pokoju syna.

W mieszkaniu dominują beże, brązy, szarości, a także biele i czernie.
Pani Monika podkreśla, że musi tu znaleźć się miejsce na coś osobistego, np. galerię zdjęć z rodzinnych podróży.

- Lubię, gdy w pomieszczeniu jest "to coś", np. jakiś oryginalny staroć, nietuzinkowy kolor, co stanowi tę przysłowiową wisienkę na torcie, przykuwa uwagę - podkreśla.

Dwie koncepcje aranżacji tego wnętrza przygotował Mikołaj Ćwidak z pracowni MC Architekt w Gdyni. Osiągnięcie wysokiej funkcjonalności tego niewielkiego pomieszczenia nie jest łatwe, bo znajduje się w nim aż siedmioro drzwi.

W aranżacjach pominięto możliwość zabudowania części pomieszczenia szafkami nadwieszanymi nad wejściami do pomieszczeń (nazywanych kiedyś popularnie pawlaczami), ale oczywiście w miarę potrzeb przechowalniczych jest taka możliwość. Jeśli do tego dojdzie, pod szafkami warto umieścić paski ledowe, które dodatkowo doświetlą komunikację.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Jedna duża szafa, rzeźbiony stolik z lustrem.
Koncepcja pierwsza. Jedna duża szafa, rzeźbiony stolik z lustrem.
Koncepcja aranżacji opiera się na połączeniu nowoczesnego wykończenia pomieszczenia kontrastującego z tradycyjnymi dodatkami. Aby wzmocnić różnicę między elementami wykończenia, klasyczne dodatki zostały dobrane w formach obłych, mocno rzeźbionych. Tło dla dodatków stanowią geometryczne formy pomieszczenia wykończone nowoczesnymi materiałami.

Z kolei, aby scalić tę zamierzoną rozbieżność, zdecydowano się na monochromatyczną kolorystykę.

Jako odpowiedź na oczekiwania czytelniczki, wprowadzono "oryginalny staroć" - stolik z lustrem, dodatkowo wyeksponowany przez oświetlenie punktowe - przykuwa uwagę i jednoznacznie określa charakter wnętrza.

W pomieszczeniach o funkcjach komunikacyjnych, takich jak przedpokój, szczególną uwagę warto zwrócić na koncepcje oświetlenia. Wiele punktowych świateł daje możliwość wyeksponowania elementów, które chcemy w sposób szczególny pokazać. W cieniu zaś możemy ukryć elementy wystroju, które są mniej ciekawe. Stosując włączniki schodowe możemy bez wysiłku zarządzać oświetleniem w takich pomieszczeniach (możemy włączyć i wyłączyć oświetlenie z więcej niż jednego kontaktu - np. włączamy przy wejściu do mieszkania, wyłączamy przy wejściu do kolejnego pomieszczenia i na odwrót).


Koncepcja druga
Koncepcja druga. Pojawiają się dodatkowe półki na buty oraz stolik pomocniczy.
Koncepcja druga. Pojawiają się dodatkowe półki na buty oraz stolik pomocniczy.
Druga koncepcja - jeśli chodzi o wystrój - jest odwrotnością pierwszej propozycji - polega na połączeniu klasycznego wykończenia ścian z nowoczesnymi dodatkami. Koncepcja kolorystyczna polega na wykorzystaniu ciepłych barw na ścianach i podłodze, a jako akcenty kolorystyczne wykorzystano widoczne na tym tle, jasne dodatki. Wysokie, białe listwy przypodłogowe dodają temu wnętrzu wyszukanej elegancji. Z tym zamierzeniem współgra drewniana podłoga.

Aby mieszkanie już od progu nabrało "domowego" charakteru, zgodnie z oczekiwaniami jego właścicielki, pojawia się galeria czarno-białych, rodzinnych zdjęć z wakacji.

W wersji tej zaproponowane zostały również dodatkowe - zabudowane w taki sposób, aby wyglądały jak ściana - szafki na obuwie o głębokości 35 cm. Ta zmiana pozwoliła wprowadzić stolik pomocniczy zaraz przy głównym wejściu do mieszkania.

Dodatkowo front największej szafy na końcu przedpokoju został wykończony lustrem. Ma ono służyć do ostatniej oceny wizerunku przed wyjściem, a także - odbijając światło z otwartych pomieszczeń - rozświetlać pozbawione okien pomieszczenie.


Opinie (19) 2 zablokowane

 • biel i czerń wizytówka każdego polskiego architekta i wnetrzaża

  Jeszcze niedawno w salonach rządziły meblościanki i wczesny gierek a dzisiaj czerń i biel czasami szarość bo tak jest najwygodniej , stosuje się tylko dwie farby ,i obrazek na ścianę oczywiście czarnobiały .O wiele trudniej jest zastosować kilka kolorów tak aby pasowały do siebie.Na szczęście na zachodzie i w innych państwach stosuje się tez inne kolory .Proponuje Państwu poczytać inne czasopisma najlepiej zachodnie lub z innych zakątków świata poświęcone architekturze i wystroju wnętrz .

  • 56 7

 • Drugi

  Drugi pomysł dużo lepszy - i optycznie i funkcjonalnie. Chociaż uważam, że stolik przy drzwiach wejściowych może i ładnie wygląda, ale na bank nie przetrwa ani chwili; w ogóle nie ma sensu by tam był.

  • 24 0

 • Żaden.

  Oba bez wyrazu - nie chciała bym mieć żadnego z tych korytarzy. Smutno, szaro i ponuro.

  • 45 6

 • Trzeci.

  W mojej piwnicy jest weselej niż w tych ponurych pomieszczeniach.

  • 40 7

 • co to za dziwny program do wizualek,

  w którym sufit podwieszany wali się na głowę, a pomieszczenia nie mają kątów prostych? (z rzutu lokalu wynika, że powinny mieć).

  • 11 1

 • ciekawe jakie macie pomysły dla osób które mają mieszkania wielkości jednego z tych przedpokoi

  • 13 0

 • dziadostwo

  to są prosektoria?

  • 17 3

 • projektnty jak macie depresje to nie projekt.

  toż to żałosne. sory że to bedzie jeszcze gorsze. do ikei marsz, tam wasze miejsce

  • 11 0

 • koszmar

  przedpokój to koszmar!!! Jak otworzyć drzwi od WC żeby nie walnąć w drzwi od łazienki i odwrotnie..co to ma być, co za kretyn to zaprojektował bo ani architekt ani dekorator wnętrz ani nawet pan Janek budowlaniec by czegoś takiego nie wymyślił..ale cóż może ten dźwięk obijanych drzwi ma twórcza moc....

  • 14 2

 • 100% racji, stoliczek to wynik ostatniej wycieczki autorów do muzeum, tam zwykle takie stoliki stawia się dla bileterek i pań pilnujących sale wystawowe..no brawooo

  • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl