• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prysznic. Jaką kabinę wybrać?

Joanna Puchala
19 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zamontowanie samej deszczownicy może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób z dłuższymi włosami. Nic dziwnego, że większym zainteresowaniem cieszą się zestawy lub same słuchawki prysznicowe. Zamontowanie samej deszczownicy może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób z dłuższymi włosami. Nic dziwnego, że większym zainteresowaniem cieszą się zestawy lub same słuchawki prysznicowe.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są tzw. kabiny walk-in - bez brodzika. Przemawia za nimi funkcjonalność i łatwość w sprzątaniu. Zanim się zdecydujemy na to rozwiązanie, warto sprawdzić, czy ze względów technicznych może ono zostać zastosowane. Alternatywę stanowią kabiny z brodzikami lub kabiny wielofunkcyjne.



Jakie rozwiązanie masz w swoim domu?

W słoneczne, upalne dni najlepszym sposobem na szybkie orzeźwienie jest chłodny prysznic. Wygodna kabina skraca tę operację do minimum.

Wiele osób, kiedy ma na myśli kabinę prysznicową, nadal wyobraża sobie co najmniej kilkucentymetrowej wysokości brodzik, słuchawkę natryskową oraz drzwi.

Czasy, kiedy było to w zasadzie jedyne stosowane w domowych łazienkach rozwiązanie, minęły, podobnie jak te, gdy strefa kąpielowa kojarzyła się wyłącznie z prostokątną wanną. Aktualnie coraz częściej wybieramy nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, w tym również te bez brodzika.

Ścianki prysznicowe i nawannowe. Jak wybrać najlepszą? Ścianki prysznicowe i nawannowe. Jak wybrać najlepszą?

Walk-in czy standardowa kabina?



Kabina typu walk-in, czyli taka, w której zastosowany jest brodzik podpłytkowy lub odpływ liniowy, daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, jest funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli z łazienki korzystają osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci, dla których pokonanie progu może być trudnością, kabina typu walk-in wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Armatura łazienkowa w Trójmieście



Warto podkreślić, że standardowa kabina z brodzikiem jest trudniejsza w utrzymaniu czystości ze względu na liczbę elementów montażowych i łączeń. Trudniej też dostać się do zakamarków niż w przypadku kabiny tylu walk-in.

- Wielką zaletą walk-in jest łatwość w utrzymaniu czystości dzięki temu, że brak tu elementów ruchomych i szyn. Dodatkowo zachowując niezakłóconą powierzchnię płytek na podłodze, optycznie powiększamy pomieszczenie. Niestety z przyczyn technicznych nie zawsze istnieje możliwość montażu odpływu liniowego lub ściennego - wyjaśnia Kinga Dudzińska z Elements.
Planując walk-in w starszych budynkach, powinniśmy pamiętać, by odpowiednio wyrównać i wypoziomować podłogę oraz zabezpieczyć ją przed wilgocią. Technicznej możliwości umieszczenia kabiny typu walk-in nie ma natomiast wtedy, gdy strop jest zbyt cienki, by zainstalować w nim odpływ liniowy lub brodzik podpłytkowy. Jeśli zdecydujemy się mimo wszystko na takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z ryzykiem zalania pomieszczenia pod naszą łazienką.

- Osoby, które marzą o walk-in, ale nie mają takiej możliwości w swojej łazience, mogą zastosować ultraniskie brodziki, które również można połączyć ze ścianką prysznicową. Ograniczeniem dla kabin typu walk-in, zarówno z odpływem, jak i brodzikiem, jest metraż - dodaje Kinga Dudzińska.
  • Bardzo istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego odpływu liniowego.
  • Montaż deszczownicy i słuchawki prysznicowej daje komfort wyboru w zależności od potrzeb.
  • Problematyczne może okazać się też sprzątanie.
  • Prysznic typu walk-in jest także znacznie łatwiejszy w czyszczeniu.
  • Bezpiecznym oraz wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych i dzieci jest zastosowanie odpływu liniowego, który umożliwia  wejscie do strefy prysznica bezprogowego.
Żeby zadbać o komfort i bezpieczeństwo, warto zaplanować tego rodzaju przestrzeń o wymiarach co najmniej 100 x 90 cm.

- Na rynku pojawiły się elastyczne brodziki, które możemy dopasować nawet do najtrudniejszej przestrzeni prysznicowej. Są jednocześnie estetyczne i bezpieczne. Alternatywnie proponujemy również brodziki z odlewu mineralnego wykonane ze sztucznego kamienia z powierzchnią żelkotu o wysokim połysku pokryte powłoką antypoślizgową - mówi Sylwia Nosińska z Harimex.

Deszczownica, zestaw prysznicowy czy słuchawka?



Po wyborze rodzaju kabiny przychodzi czas na dopasowanie systemów prysznicowych. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się deszczownice, obok których umieszczane są również słuchawki. Jest także możliwość połączenia obu rozwiązań w jedno - zestaw prysznicowy.

Czytaj także: Jak zaplanować strefę przechowywania w łazience

- Zakup samej deszczownicy nie ma sensu, ponieważ jest to nie tylko niewygodne w użytkowaniu, ale i uniemożliwi czyszczenie strefy prysznicowej. Coraz częściej zdarzają się w ostatnim czasie klienci, którzy całkowicie rezygnują z deszczownicy na poczet samej słuchawki - mówi Michał Piechowski z Projekt Łazienka.
  • W niektórych przypadkach wybór bezprogowego prysznica ze względów technicznych może być niemożliwy.
  • Alternatywą dla kabin typu walk-in mogą okazać się brodziki z odlewu mineralnego wykonane ze sztucznego kamienia z powierzchnią żelkotu o wysokim połysku.
  • Takie brodziki są pokryte specjalną powłoką antypoślizgową.
  • Na rynku pojawiły się elastyczne brodziki, które możemy dopasować nawet do najtrudniejszej przestrzeni prysznicowej.

Kabiny wielofunkcyjne



Głowice masujące, bicze wodne, masażer stóp, wbudowane radio - z takimi rozwiązaniami możemy spotkać się w przypadku kabin wielofunkcyjnych. Chociaż różnorodność modeli tego rodzaju kabin jest bardzo duża, to tylko te najlepsze faktycznie spełniają swoje funkcje.

- Osoby, które zdecydują się na marketowe kabiny wielofunkcyjne, powinny mieć świadomość, że mogą mieć problem z ich serwisowaniem. Wybór takiego rozwiązania ma sens, jeśli decydujemy się na dobre jakościowo modele, z reguły dziesięć razy droższe od tych marketowych. Znajdujące się w nich dysze i parowniki umożliwiają stworzenie sauny parowej oraz bezproblemowe korzystanie z uwzględnionych w urządzeniu rozwiązań - dodaje Michał Piechowski.
Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto pamiętać, że sprzątanie łazienki zajmie znacznie więcej czasu. Liczba dysz, łączeń i zakamarków jest w takich urządzeniach znacznie większa niż w przypadku klasycznych kabin prysznicowych.

Montaż kabiny wielofunkcyjnej ma sens tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na droższy model. Produkty marketowe bywają awaryjne i trudne w serwisowaniu. Montaż kabiny wielofunkcyjnej ma sens tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na droższy model. Produkty marketowe bywają awaryjne i trudne w serwisowaniu.

Miejsca

Opinie (47) 3 zablokowane

  • (15)

    Tylko wanna moi drodzy.Można pokontemplować i obsługa praktycznie żadna.Polecam.

    • 28 33

    • Tylko prysznic (1)

      Ostatni raz miałem potrzebę "pokontemplowania w wannie" gdzieś tak w okolicach 1997 roku

      • 21 12

      • Oj, to niedobrze! Trzeba więcej rozmyślać: o świecie, o sensie życia, gdzie nocą tupta jeż! ;)

        • 3 1

    • Gość (1)

      Jest tyle praktycznych rozwiązań, by w wannie bez problemu brać prysznic, że nie ma już potrzeby na dodatkową kabinę prysznicową. W USA ostatnio szaleje moda na wstawianie pięknych wanien wolnostojących do głębokich nisz łazienkowych i zamykanie ich za dwuskrzydłowymi drzwimi ze szkła. Czasami, jeśli taka nisza jest wystarczająco szeroka, to umieszcza sie na krótkiej ścianie armatuę prysznicową i na upartego można brać prysznic, podczas gdy ktoś inny moczy zwłoki w wannie. Amerykanie mają niestety głupią manię do przesadzania i gigantomanii. Juź normalne łazienki nowobogackim nie wystarczają. Ale u nas w Polsce można bez większego dumania przyjąć wariant minimalistyczny i ograniczyć się do standardowego rozwiązania - piękna wanna wolnostojąca + szyba prysznicowa.

      • 14 8

      • Zapominasz o tym, że do wanny trzeba wejść i z niej wyjść. Dla osoby starszej czy ogólnie z problemami z poruszaniem się to oznacza albo dużą trudność - albo ryzyko przewrócenia się.
        Tu zwykły prysznic i płaska podłoga albo choć niski brodzik są bezkonkurencyjne.

        • 8 2

    • Wanna i osobny prysznic, to idealne rozwiązanie (8)

      W przypadku braku miejsca dla zastosowania obu rozwiązań, wanna sprawdzi się najlepiej w przypadku młodych rodzin, a prysznic w przypadku osób starszych.

      • 11 3

      • Jesteśmy "młodą rodziną" (7)

        Od roku wynajmujemy mieszkanie z wanną i przez ten czas ani razu żadne z nas się w niej nie wylegiwało. Bez sensu tracić czas na kąpiel z namaczeniem, kiedy można zrobić tyle lepszych rzeczy w tym czasie. Jak już będziemy mieli swoje mieszkanie, to tylko prysznic wchodzi w grę.

        • 9 17

        • (1)

          Jesteśmy młodą rodzinką z dwójką małych dzieci. Z wyboru mamy dwie łazienki, jedna z wanną, druga z prysznicem. Prysznic jest używany jakoś 3 do 5 razy w roku. Wanna kilka razy dziennie. Ale prysznic musi być, bo może preferencje się zmienią. A w razie natłoku osób w domu mniejsze kolejki do łazienki.

          • 10 9

          • I macie do tego pełne prawo :)

            Po prostu bardzo bawią mnie komentarze typu "tylko wanna", albo "wanna sprawdzi się w przypadku młodych rodzin". Moim zdaniem każdy powinien mieć to, w czym mu wygodniej i co jest dla niego praktyczniejsze.

            • 14 3

        • (4)

          Młoda rodzina, to w domyśle rodzina z małymi dziećmi, albo planująca dzieci. Dzieci obowiązkowo łączą kąpiel z zabawą w wodzie, a więc tylko wanna

          • 14 1

          • (3)

            Mam kilkoro znajomych z małymi dziećmi oraz łazienką z prysznicem i radzą sobie bardzo dobrze.

            • 3 3

            • (2)

              Mają inne wyjście?
              Dawniej ludzie musieli radzić sobie bardzo dobrze bez łazienki ;)

              • 8 1

              • Mają (1)

                Mogli zrobić remont łazienki i wymienić prysznic na wannę, ale nie chcieli.

                • 2 3

              • Mogliby nawet nawet kupić nowe mieszkanie, w którym byłaby wanna i prysznic, ale pewnie nie chcą :)

                • 5 2

    • wanna z parawanem, 2 w 1

      • 3 5

    • Polecam jogę do kontemplacji

      • 1 2

  • Zależy o nas

    Taką która nam się podoba będziemy z niej zadowoleni i nie trzeba brać kredytu żeby się wykazać wśród znajomych.

    • 21 1

  • Kabina prysznicowa walk-in - tak, ale usuwanie wody ściągaczką po każdej kąpieli, to warunek utrzymania czystości (1)

    Wiele zachodu z utrzymaniem czystości nie ma, pod warunkiem usuwania wody ze ścian kabiny ściągaczką po każdej kąpieli. Zajmuje to dosłownie minuty, a kabina stale jest czysta

    • 25 3

    • Zgadzam się, ale też koniecznie trzeba pamiętać o długości szyby

      Z doświadczenia - 90 cm to za krótko i woda potrafi wychlapać bokiem.

      • 2 2

  • (1)

    żadnego brodzika, żadnych kabin, deszczownica odpływ w podłodze i wanna z prysznicem obok - idealny układ polecam

    • 4 8

    • Jak jestes

      Łysy to może i to jest rozwiązanie.

      • 0 2

  • Pamietajcie tylko że w Gdańsku woda jest bardzo twarda (5)

    Efekt jest taki, że ścianki kabiny prysznicowej po paru dniach wyglądają jak tężnie solankowe - trzeba je bardzo często myć i t najlepiej środkiem odkamieniającym jesli komus przeszkadza widok tych osadów.

    • 40 2

    • trudno by nie przeszkdzał bo zakamienione wszystko wyglada nie tylko koszmarnie ale gromadzi tez zarazki i bakterie

      • 7 3

    • (1)

      Nie trzeba myć żadnym środkiem. Trzeba natomiast na bieżąco, zaraz po kąpieli, usuwać wodę ze ścian ściągaczką

      • 23 5

      • Dokladnie

        I lepsze szklo. I bedzie mniej kamienia

        • 3 3

    • (1)

      W Gdańsku woda jest średnio twarda 15 , także nie pisz głupot ! Jedz do Warszawy tam dopiero zobaczysz wodę bardzo twardą i kabinę po wziętym prysznicu .

      • 2 15

      • Rozumiem,

        że znielubiło tę wypowiedź 11 osób, które miały okazję wziąć prysznic w stolicy?

        Autorze - popieram, woda w Trójmieście jest świetnej jakości w porównaniu do tego co leci w warszawskich kranach. Na dodatek poza twardością śmierdzi chlorem czy jakąś inną chemią.

        • 1 2

  • Kupiłem wykończone mieszkanie z kabiną bez brodzika i nie polecam (3)

    Żonie bardzo się to rozwiązanie podobało więc się zdecydowaliśmy ale diabeł tkwi w szczegółach. Odpływ liniowy trzeba czyścić raz na dwa tygodnie (w kabinie czyściłem raz na 3 miesiące), kabina teoretycznie jest łatwa do utrzymania w czystości ale w praktyce po każdym myciu trzeba ściągać wodę ściągaczką, ja jeszcze przecieram szmatką - to na dłuższą metę upierdliwe. Brak zamykanych drzwi to jednak dla mnie największa dyskwalifikacja. Nie wiem kto to wymyślił ale deszczownicy w praktyce nie da się używać, bo woda rozchlapuje się na pół łazienki. Słuchawka lepiej się sprawdza ale trzeba też bardzo uważać więc jak dla mnie komfort użytkowania jest niski, bo zamiast skupić się na kąpieli patrzę czy woda nie chlapie. Jeśli już to zdecydowanie należy wybrać rozwiązanie z drzwiami, wówczas to ma sens. Brodzik, nawet płytki jest łatwiejszy do utrzymania w czystości aniżeli ciągle zalewane płytki. Jeśli więc w domu nie ma osoby z niepełnosprawnością lub ograniczeniami ruchowymi zdecydowanie poszedłbym w kierunku płaskiej płyty zamiast płytek/brodzika i obowiązkowo zamykane drzwi. Rozwiązanie z samą szybą może i jest ładne ale w praktyce jest irytujące i niefunkcjonalne.

    • 21 3

    • a to nie wiesz, że jak masz brodzik, to też masz tam kabine która się moczy i którą trzeba czyścić aby ładnie wyglądała?

      • 2 6

    • Bo to jest rozwiązanie na wielkie łazienki. Pierwszy raz widziałam taką u ciotki w domu wolnostojącym. Tam kabina miała z 3 metry długości i 1, 5 szerokości - zajmowała cały tył łazienki. 3/4 tworzył murek, więc nie chlapało się na podłogę.

      • 3 1

    • Mamy kabinę bez brodzika, tylko kafle i odpływ liniowy. Kabina zamykana, tzn. składana na ścianę a jak się kąpiesz rozkładasz i nigdzie nic nie nachlapiesz. Sucha podłoga i ściany, nie ma opcji zalania całego pomieszczenia. Bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie do małych łazienek. Wchodzisz do pomieszczenia i widzisz umywalkę i wc, no i szkło na ścianie. Rozkładasz i ... prysznic. Polecam. PS. Odpływ czyszczony może ze 2 razy w roku.

      • 3 2

  • mam kabinę wielofunkcyjną (2)

    nie wybrałam jej, była w mieszkaniu które kupiłam. deszczownica, prysznic, masaż pleców, masaz stóp, oświetkenie, radio, sauna.... Coś takiego jak na tym ostatnim zdjęciu. Ludzie! Nie róbcie sobie tego! Jak cos jest do wszytskiego, to jest do niczego... Tego nie da się utrzymać w czystości. Po prostu się nie daaaaaaaa.... Mam cała brygadę szczotek, szczoteczek, patyczków... a i tak bez wypicia pół butelki wina na uspokojenie nawet nie zaczynam tego czyścić, bo chyba od razu złapała za siekierę!!!!!

    • 30 1

    • To może za dużo wina wypijasz i dlatego słabo doczyszczam tę kabinę ? :)))

      • 0 10

    • Masz racje

      • 2 1

  • Jak dziesięc lat temu mówiłem ekipie (1)

    że chce mieć po prostu odpływ w podłodze, to nie kumali o co chodzi i musiałem im krok po kroku tłumaczyć. Teraz widze, że do ludzi powoli dociera, że brodzik do niczego nie jest potrzebny, ale widać jeszcze jeszcze kilka lat musi minąć zanim się skumają, że 'odpływ liniowy' to też bezsens i najlepiej jest zrobić zwykłą kratę, jak mają na basenach np. Acha, no i oczywiście 'brak brodzika' nie nazywa się 'brak brodzika', ale 'kabina walk-in' i kosztuje 10 razy tyle co zwykły parawan u szklarza. Ech.... Podumowując: szkalana ściana i drzwi u szklarza i zwykła kratka podłodze. Najlepiej, najtaniej, najwygodniej, najniezawodniej. Oczywiście żadnej takiej reklamy nie zobaczycie bo na takim scenariuszu nikt nie zarabia

    • 18 2

    • Jest jeszcze jedno rozwiązanie - niski brodzik. Przecież są takie, które mają poniżej 10 cm wysokości.

      • 0 2

  • najważniejsze z powłoką hydrofobową, ludzie, potem całe to szkło kto bedzie myć?????

    ja nie bede po wszystkich psikać co wieczór, o nie nie...

    • 9 2

  • kabiny prysznicowe (2)

    a do czyszczenia zacieków dodawana jest np. ukrainka? a nie wystarczy wanna z zasłonką na rurce?

    • 5 9

    • (1)

      Ta zasłonkę też powinieneś czyścić... Fuj!

      • 3 3

      • Wrzucam do pralki, i po kłopocie. Nawet nie trzeba suszyć hehe

        • 3 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane