• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Urządzamy kawalerkę. Garderoba czy zabudowa na wymiar?

Joanna Puchala
27 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Nie we wszystkich wnętrzach możliwe jest wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na garderobę. W mniejszych przestrzeniach warto zdecydować się na szafę, która będzie spełniała funkcje garderoby i szafy gospodarczej. Nie we wszystkich wnętrzach możliwe jest wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na garderobę. W mniejszych przestrzeniach warto zdecydować się na szafę, która będzie spełniała funkcje garderoby i szafy gospodarczej.

Wyodrębnienie garderoby jako oddzielnego pomieszczenia wydaje się być praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Jednak w małym mieszkaniu może okazać się to niepotrzebną stratą przestrzeni. Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o sposobie przechowywania w kawalerce?Jak rozwiązał(a)byś kwestię przechowywania w niewielkim mieszkaniu?

Garderoba czy zabudowa?

Garderoba skrojona na miarę użytkowników ułatwia utrzymywanie ładu i zapewnia schludny wygląd przechowywanych w niej ubrań. Dzięki przechowywaniu odzieży w specjalnie wydzielonej przestrzeni, niwelujemy ryzyko powstawania zagnieceń czy utraty świeżości ubrań. Zamontowane systemy, takie jak: drążki, szuflady, kosze cargo oraz wieszaki pomagają segregować umieszczone w niej rzeczy. O ile w większych mieszkaniach garderoba jest interesującym pomysłem, o tyle w przypadku kawalerek pojawia się pytanie, czy zagospodarowanie wnętrza poprzez szafy wykonane na wymiar nie byłoby bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.

Mając do zaaranżowania niewielką przestrzeń, warto zwrócić uwagę na układ funkcjonalny mieszkania. Każdy przypadek jest inny, dlatego w jednym przypadku rozkład i wielkość mieszkania może sugerować stworzenie osobnej garderoby, a w innym niedostateczna ilość miejsca wymusi wybór zabudowy z pełnym dostępem z zewnątrz.

- Nie wszystkie wnętrza umożliwiają wyodrębnienie osobnego, zamkniętego pomieszczenia, które musi być dodatkowo wentylowane. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na dużą szafę. Można ją połączyć stylistycznie z regałem lub zabudową kuchenną - mówi Dominika Batogowska-Słodkowska z Pracowni Denika.
W zależności od możliwości aranżacyjnych i układu mieszkania można zachować się dwojako. W pierwszym przypadku można zagospodarować jak najdłuższą ścianę i stworzyć zabudowę dzieloną na części spełniające odrębne funkcje. Taka zabudowa może stać się w kolejnych częściach zabudową telewizyjną czy biblioteczką, tworząc integralną całość.

- Decydując się na szafę z pełną dostępnością od zewnątrz, można wykorzystać istniejącą wnękę lub przeznaczyć część pomieszczenia. Najlepiej też wykonać zabudowę do sufitu. Wydzielając osobne pomieszczenie na garderobę stracimy więcej miejsca, ponieważ potrzebne jest zaplanowanie minimum przestrzeni do poruszania się w garderobie - stwierdza Ewelina Cieplińska ze Studio Mebli Robekada.
Głębokość szafy do wieszania ubrań powinna wynosić minimum 55-60 cm, a do ubrań składanych minimum 40 cm. Drążki na krótkie ubrania można zamontować na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy jednym i drugim. Drążek przeznaczony na odzież średniej długości powinien się znaleźć na wysokości około 140 cm, a drążki na ubrania długie należy umieścić na wysokości co najmniej 180 cm, żeby dół ubrania nie leżał na podłodze. W przypadku pomieszczeń zbyt wysokich stosuje się pantografy, czyli drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do wiszących rzeczy.
Szerokość szafy na deskę do prasowania musi mieć minimum 45 cm. Jeżeli chcemy ją wieszać w szafie lub rozstawić w garderobie powinniśmy także wziąć pod uwagę jej długość, na którą trzeba przewidzieć 140-170 cm. Miejsce do swobodnego poruszania się po garderobie powinno mieć szerokość ok. 140 cm. Natomiast minimalna szerokość do poruszania się w korytarzu z szafą wnękową powinna wynosić 100-120 cm. Jest uzależniona od wielkości szafy, układu funkcjonalnego mieszkania czy ilości użytkowników.


Czytaj także: przegląd rodzajów i cen blatów kuchennych

W sytuacji kiedy brakuje we wnętrzu długiej ściany lub znajduje się dodatkowe pomieszczenie, możemy pokusić się o wydzielenie garderoby. Wybierając ten wariant, należy jednak pamiętać o zapewnieniu wygodnej odległości pomiędzy półkami. Warto także podkreślić, że nieodzowne będzie zapewnienie dodatkowego oświetlenia w przestrzeni garderoby.

Funkcjonalność przede wszystkim

W małych wnętrzach należy zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią powierzchnię nie tylko do przechowywania ubrań, ale również książek, sprzętu komputerowego czy gospodarczego, takich jak: odkurzacz, żelazko, deska do prasowania czy suszarka do prania. Dlatego, niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, powinno się poszukiwać kreatywnych, sprytnych rozwiązań, które pomogą nam maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dodatkowo, warto dokładnie przemyśleć, co i w jakich ilościach chcemy przechowywać. Pomocne będą wszelkie rozwiązania systemowe, które pomogą uporządkować umieszczone przedmioty, nie zabierając niepotrzebnie cennego miejsca. Można także pokusić się o wykorzystanie elementów wykonanych na wymiar.

- Warto podzielić funkcjonalnie przestrzeń na kategorie według elementów, które będą przechowywane w danym pionie meblowym. Należy pamiętać o zachowaniu ergonomicznych odległości po to, by użytkowanie było komfortowe. Miejsce do wieszania ubrań powinno mieć głębokość 55-60 cm. Na ubrania składane wystarczą półki o głębokości 40 cm - doradza Katarzyna Marciniak z Polka Dot Studio.
Rozwiązania na lata

Niezależnie od tego czy decydujemy się na garderobę, czy wykonamy szafę, szczególną uwagę należy przywiązać do wybierania trwałych i solidnych rozwiązań. Warto zainwestować w dobre systemy, które będą działały niezawodnie przez długie lata.

Decydując się na szafę, bardzo wygodne jest wykonanie drzwi przesuwanych do szaf garderobianych. Znacznie ułatwia to dostępność użytkowanej przestrzeni. Tutaj opłaca się postawić na wysokiej jakości system przesuwny, produkowany przez uznaną markę. Oszczędności można poszukać w zastosowanych materiałach oraz rozwiązaniach do wnętrza szaf, na przykład wysuwany wieszak na spodnie zastąpić drążkiem.

Czytaj także: niebanalne oświetlenie - neon w domowym wnętrzu

- Nie jest konieczne także dodatkowe obudowywanie materiałami meblowymi wykończonych już ścian, podłogi i sufitu pomieszczenia, do których przylega szafa. To również wpłynie na obniżenie kosztu zabudowy - doradza Ewelina Cieplińska.
Jeśli planujemy stworzyć garderobę i chcemy ograniczyć koszty z nią związane, warto rozważyć systemy garderobiane lub rozwiązania systemowe oferowane przez sklepy sieciowe. Takie naścienne rozwiązania są często tańszą alternatywą dla zabudowy stolarskiej wykonywanej na wymiar.

 • Aranżując szczególnie wąską garderobę, należy bezwzględnie pamiętać o ergonomii. Dzięki zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy półkami, użytkowanie pomieszczenia będzie znacznie łatwiejsze.
 • Jeżeli dostępna przestrzeń i układ funkcjonalny na to pozwala, można pokusić się na wydzielenie odrębnego pomieszczenia garderoby, ale pamiętać trzeba że poza półkami i wieszakami musi tam mieścić się także użytkownik pomieszczenia.
 • W niewielkich mieszkaniach powinno wybierać się pomysłowe rozwiązania, umożliwiające przechowywanie jak największej liczby rzeczy. Takim przykładem może być ulokowanie w schodkach szuflad do przechowywania podręcznych przedmiotów.
 • Wnęka lub długa ściana są przesłanką do wybrania szafy. Zabudowa pod sam sufit pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
 • Drzwi przesuwne poprawiają dostępność do szafy, która może być utrudniona w niewielkim wnętrzu.
 • Rozplanowanie szafy w zdecydowanej mierze zależy od potrzeb użytkowników, dlatego warto dokładnie przemyśleć, co chcielibyśmy w niej przechowywać.
 • Innym rozwiązaniem jest wybór dużej zabudowy do korytarza. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wystarczającej odległości do swobodnego poruszania się po korytarzu.
 • Przemyślenie kwestii przechowywania ułatwi utrzymanie ładu w mieszkaniu. Jest to szczególnie istotne w niewielkich wnętrzach, w których zazwyczaj jest za mało miejsca do przechowywania.
 • Marzenie wielu osób. Osobny pokój - garderoba. Także w tym przypadku przemyśleć trzeba co będzie tu przechowywane. Urządzając taki pokój można zaoszczędzić na płytach meblowych czy materiałach do wykończenia ścian i podłóg. Nie warto jednak oszczędzać na mechanizmach i oświetleniu.

Miejsca

Opinie (25) 1 zablokowana

 • kumpel ma kawalerkę 17m2 (2)

  ja 30,5m2 a kuzyn w Neuss 40m2

  o jakiej mówimy/piszemy ?

  • 78 0

  • prosze cie przeciez to juz sa apartamenty hehehe

   • 45 0

  • podobają mi się te wnęki na szafy

   - to nie są wnęki !
   - to są pokoje

   • 45 0

 • Garderoba czy zabudowa? - odpowiedź: szafa z I***.

  Identyczna funkcjonalnosc za 1/3 ceny.

  • 34 0

 • czy to tzw apartament? (1)

  • 46 1

  • teraz to sprzedajo

   penthałsy 20m2 w piwnicy

   • 14 0

 • ja widze ze z kawalerki zrobiliscie 2 pokoje + szafe

  to by dalo 3 pokoje ;) tylko 1 bez okna- tzw biuro a szafy bym zrobil normalne wolnostojące.

  No cóż - 2 pokoje to nie kawalerka ! to 2 mini pokoje - czas wrocic do podstawowkI i nazw własnych

  • 31 0

 • Dzisiaj buduje się tanio i sprzedaje drogo, czyli wydziela 1 pokojowy apartament z wnękami (2)

  - wnęka na kuchnię zwana modnie anexem kuchennym
  - wnęka sanitarna zwana pokojem łazienkowym, bo już ma drzwi
  - wnęka na szafę zwana garderobą, bo akurat pion z rurami na ścianie tak wyszedł

  • 57 1

  • mozna pojechac po bandzie i zrobic z 30 metrowej (apatrament) (1)

   -wywalic Wszystkie sciany i stworzyc Apartament "open space " (siedzac w kuchni widzisz jak ktos klocka stawia na kiblu)

   • 17 2

   • lubie jak mi rodzina kibicuje w takich chwilach....
    te okrzyki radosci kiedy wszyscy uslysza wyczekiwane i wystekane: .... plum.....

    • 15 1

 • na brak garderoby najlepsze rozwiazanie to brak garderoby

  • 18 2

 • a czy mieszkanie 3 pokojowe + łazienka to też kawalerka? bo z tych zdjęć wnioskuję że tak..

  • 31 1

 • Mam 27 metrów. Mogę zabudowę ?

  • 20 0

 • kawalerke ?

  A po co urządzać, lepiej zostawić tam stare meble, przecież to i tak nie jest do mieszkania, tylko do wynajmowania komuś

  • 17 5

 • Gdybym ja miała kawalerkę

  czyli: 1 pokój z osobną kuchnią, to chciałabym mieć wnękę,ale w niej urządziła bym sypialnię. Poza tym jak się mieszka na małej powierzchni to trzeba być minimalistą. Trzeba więc ograniczyć ilość ubrań i butów

  • 27 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane