• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Zachowek od majątku przekazanego w darowiźnie

21 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najwygodniej jest kiedy spadkodawcy i spadkobiercy ustalą wspólnie podział majątku. Jeśli nie ma takiej możliwości, wszelkie wątpliwości można wyjaśnić w oparciu o obowiązujące prawo. Najwygodniej jest kiedy spadkodawcy i spadkobiercy ustalą wspólnie podział majątku. Jeśli nie ma takiej możliwości, wszelkie wątpliwości można wyjaśnić w oparciu o obowiązujące prawo.

Zachowek należy się ustawowym spadkobiercom, którzy z jakiegoś powodu nie zostali do tego spadku powołani. Osoby takie mogą domagać się od członków najbliższej rodziny zapłaty określonej sumy, która pokryje ich straty związane z pominięciem przez spadkodawcę. Jak długo można dochodzić takich roszczeń?



Czy ubiegałabyś się o zachowek?

Nad przyszłością swojego majątku zastanawia się nasza czytelniczka, która nieruchomość po rodzicach otrzymała nie na podstawie zapisu wynikającego z testamentu, a w darowiźnie.

- Trzynaście lat temu otrzymałam w darowiźnie dom od rodziców, który gruntownie odremontowałam. Rodzice od czasu darowizny mieszkają w innym mieszkaniu, kupionym przeze mnie, ale na moje nazwisko - opisuje swoją sytuację nasza czytelniczka pani Ilona. - Mam brata, który nie mieszka w Polsce. Czy w razie zgonu jednego z rodziców brat będzie miał prawo do zachowku też od wartości mojego domu? A jeżeli sprzedam dom przed śmiercią jednego z rodziców, to czy również wartość sprzedanego domu wejdzie w skład zachowku? Jeżeli tak, to jaka będzie przyjęta wartość domu?

Odpowiada Łukasz Kurecki, notariusz z Gdyni



Pani brat, jako zstępny swoich rodziców, należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku po rodzicach. Wysokość zachowku uprawnionego określa się na połowę wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym po osobie, po której należy się zachowek, a jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

Przykładowo przy dziedziczeniu ustawowym przez trzy osoby to jest małżonka i dwójkę dzieci, z których każdy dziedziczy po jednej trzeciej wysokość zachowku wyniesie jedną szóstą wartości spadku, bądź jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni dwie dziewiąte wartości spadku.

Jeżeli pani brat nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez jego rodzica darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko przyszłemu spadkobiercy po tym rodzicu, roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku, stosownie do przepisów kodeksu cywilnego, między innymi darowizny dokonane przez spadkodawcę. Przy czym nie dolicza się do spadku dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Darowiznę domu na pani rzecz, jako uprawnionej do zachowku córki lub będącej spadkobiercą rodziców, dolicza się do spadku po rodzicach przy obliczaniu zachowku, a fakt jej dokonania przed trzynastoma laty nie ma znaczenia. Wartość domu należy ustalić według stanu z chwili dokonania darowizny, czyli przed remontem, ale według cen dla takich nieremontowanych domów z chwili ustalania zachowku - chwila zamknięcia rozprawy w procesie o zachowek.

Jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Obdarowany, który sprzedał przedmiot darowizny jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Obdarowana, która sama jest uprawniona do zachowku, ponosi odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek.
          
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku poprzez wydziedziczenie. Ponadto pozbawiona zachowku jest osoba, która zawarła z przyszłym spadkodawcą umowę o zrzeczenie się dziedziczenia po nim.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (74) 3 zablokowane

  • ciężki temat

    Z tym zawsze były problemy. U mnie trwało 2 lata nim doszedłem z bratem do porozumienia. Dopiero dr Dariusz Kotłowski załatwił tę sprawę tak, aby każda ze stron była zadowolona.

    • 0 3

  • Rodzice przepisali mi mieszkanie 38m w 2008roku w kwietniu notorialnie mama zmarła w tym samym roku w listopadzie a tata zmarł w2019 w maju brat uznał że mieszkanie kosztuje 100 tys.ile ja muszę jemu spłacić zachówek

    • 2 2

  • (2)

    Rodzice dzieła majątek nie zawsze, jsprawiedliwie pomiędzy swoje dzieci bo jedne dzieci lubią bardziej ikieruja się emocjami i wtedy zachowki są potrzebne

    • 6 2

    • att

      Rodzice czyli wlasciciele tak dysponuja swoim majatkiem jak chca, taka jest ich wola, i kropka. Podejmujac ta decyzja sa w pelni tego swiadimi, czyli nie na lozu smierci ani w bardzo podeszlym wieku, ani zmanipulowani. Zachowek to nic innego jak jedno wielkie zlodziejstwo , podwazenie woli wlasciciela co do jego wlasnosci, dorobku zycia. Poza tym wiekszosc ludzi o tym nie wie i odchodzi z tego swiata w poczucia dobrze spelnionego obowiazku i sprawiedliwosci pozostawiajac nieswiadomie furtke dla np. zachlannej synowej lub ziecia przejecia nienaleznej czesci majatku (nienaleznej bo wbrew woli wlasciciela). Czas na zmiane tych przepisow.

      • 0 0

    • płacz

      bo jedne dzieci się nimi opiekują a drugie mają gdzieś tylko idą po kasę która jest zapisana

      • 0 0

  • Ciężki temat

    Mój mąż też dostał darowiznę od mamy a jego rodzeństwo co się wogóle nie interesowało matką nigdy nie zaprosili jej na jakie kolwiek świata też żądają zachowku to jest chore i darowizna była przepisana 12 lat temu z tym że mama mieszka dożywotnio w tym domu

    • 0 0

  • Przepisy w tym kraju są po prostu i**otyczne, wiele ludzi mieszka ze swoimi rodzicami, opiekuje się nimi, dba o mieszkanie. A jak przychodzi ten trudny moment odejścia rodziców, to nagle po spadek zgłasza się rodzeństwo, które do tych rodziców wpadało raz do roku i nie interesowali się tymi rodzicami za życia. Znam też przypadek, gdzie małżeństwo kupiło sobie mieszkanie, mąż po 2 latach umarł i nagle okazało się, że kobieta musi rozliczyć się z rodzeństwem zmarłego męża. Okazało się, że według prawa rodzeństwo męża miało prawo do zachowku po bracie, bo nie miał dzieci wiec rodzeństwo nabyło takie prawa. Ludzie w tym kraju często nie mają czasu na żałobę, bo nagle wpadają w prawny gąszcz przepisów, które dalsza rodzina wykorzystuje. Ta dalsza rodzina często jest dobrze do tego przygotowana, bo przecież nie zajmowała się schorowanymi, tylko szykowali się do batalii o kasę.

    • 5 1

  • Rodzina

    Mój mąż zaufał bratu który obiecał spłatę.Mineło 20 lat i ani brata bo zerwał kontakty o spłacie temat tabu.Wykorzystał że nie można się odwołać bo terminy minęły o honorze nie wspomnę.Jest jeszcze siostra z którą postąpił tak samo Wyrzekł się rodzeństwa dla paru groszy.Tfu

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane