Remont pokoju dziecka. Zdrowe materiały wykończeniowe

Przy remoncie pokoju dziecka trzeba zwrócić uwagę na atesty i rekomendacje dotyczące materiałów wykończeniowych. Dzięki nim możemy mieć pewność, że nie będą szkodliwe dla małego użytkownika.
Przy remoncie pokoju dziecka trzeba zwrócić uwagę na atesty i rekomendacje dotyczące materiałów wykończeniowych. Dzięki nim możemy mieć pewność, że nie będą szkodliwe dla małego użytkownika. fot. 123rf.com/bialasiewicz

Koniec wakacji to czas, gdy przygotowujemy nasze dzieci na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Oprócz szkolnej wyprawki często decydujemy się także na wprowadzanie zmian w pokojach dzieci. Zwróćmy przy tym uwagę na jakość stosowanych materiałów wykończeniowych, bo od tego zależy zdrowie naszych pociech.Czy twoje dziecko ma własny pokój?

Zobacz wyniki (191)
Pokój dziecka jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu. Nic dziwnego, że aranżacja wnętrza, w którym spędzają czas najmłodsi, wymaga regularnego odświeżania i remontów.

Nie tylko kolor farby ma znaczenieZmiany w pokoju dziecięcym najczęściej kojarzą nam się z malowaniem. Farby, które zastosujemy w tym pomieszczeniu, powinny nie tylko dobrze kryć, być odporne na plamy i przepuszczać parę wodną, ale przede wszystkim być bezpieczne dla dzieci.

Materiały budowlane - tu kupisz wszystko potrzebne do remontu- Jeżeli chodzi o malowanie pokoju dziecięcego, to na rynku dostępna jest na przykład farba Dulux Easy Care. Farby z tej linii mają Atest Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - radzi Rafał Gawin, kierownik marketu budowlanego BAT w Kokoszkach.
Malowanie w pokoju dziecka? Farby stosowane w tych pomieszczeniach powinny mieć atest Polskiego Zakładu Higieny i Polskiego Towarzystwa Alergicznego.
Malowanie w pokoju dziecka? Farby stosowane w tych pomieszczeniach powinny mieć atest Polskiego Zakładu Higieny i Polskiego Towarzystwa Alergicznego. fot. 123rf.com/alenkasm
Przy wyborze farb do pokoju dziecka warto kierować się także rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Mamy wtedy pewność, że nie będą one zawierały lotnych związków organicznych. Ta informacja na opakowaniu może pojawić się jako zapis: 0 proc. LZO.

- Przy remoncie pokoi dziecięcych należałoby zwrócić uwagę na jakość produktów oraz na posiadane atesty, w tym atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego [wcześniej był Państwowy Zakład Higieny PZH - przyp. red.]. Tego rodzaju atesty posiada m.in. marka farb Tikurilla. Do malowania ścian i elementów z drewna najlepiej wybierać farby i lakiery wodorozcieńczalne - wyjaśnia Paweł Kulwas z Metalzbyt.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące składników, rekomendacji i bezpieczeństwa znajdziemy na opakowaniu.

Wykładziny są ciekawym rozwiązaniem do pokoi dziecięcych. Podobnie jak inne materiały powinny mieć specjalne atesty. Dodatkowo te z krótkim włosiem nie będą siedliskiem dla roztoczy.
Wykładziny są ciekawym rozwiązaniem do pokoi dziecięcych. Podobnie jak inne materiały powinny mieć specjalne atesty. Dodatkowo te z krótkim włosiem nie będą siedliskiem dla roztoczy. fot. 123rf.com/ kryzhov

Podłoga do pokoju dzieckaPrzy większych remontach najtrudniejszym zagadnieniem jest wybór materiału na podłogę. Ze względu na ryzyko zniszczeń przez nieuważne przy zabawie dzieci najmniej trwałym rozwiązaniem jest podłoga z drewna, która nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Znacznie lepiej sprawdzą się tu panele podłogowe i wykładziny.

Przy wyborze tych pierwszych koniecznie trzeba zwracać uwagę na klasę ścieralności. Te bardziej wytrzymałe mają oznaczenia AC4, AC5 lub AC6. Im wyższa klasa, tym bardziej odporny produkt.

Czytaj także: Jak wybrać i używać silikon w domu?

Wykładzina z kolei jest cieplejsza i milsza w dotyku, pozwoli także na lepszą izolację cieplną, co jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych dzieci, które spędzają dużo czasu na zabawach na podłodze. Wykładziny o krótszym włosiu nie będą siedliskiem roztoczy i alergenów, dlatego są bardziej polecane do pokoi dziecięcych.

Przy wyborze wykładziny i paneli, a także klei ewentualnie stosowanych do ich mocowania warto sprawdzić, czy producent uzyskał dla nich atesty poświadczające o przyjazności dla dzieci.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl