• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Segregacja odpadów w domu. Jak ją dobrze zaplanować?

Joanna Stolp
10 lipca 2023, godz. 08:00 
Opinie (100)
Kosze na śmieci najchętniej umieszczamy w kuchni, a zwłaszcza w szafkach pod zlewem. Wymiary szafki warto określić tak, by znalazło się w niej miejsce na sortowniki różnych frakcji. Kosze na śmieci najchętniej umieszczamy w kuchni, a zwłaszcza w szafkach pod zlewem. Wymiary szafki warto określić tak, by znalazło się w niej miejsce na sortowniki różnych frakcji.

Chociaż segregowanie odpadów przeznaczonych do recyclingu stało się już standardem, to nadal wiele osób nie wie, jak efektywnie zaplanować miejsce na kilka pojemników na wszystkie frakcje. Zagospodarowanie przestrzeni nie jest jednak takie trudne, jak mogłoby się wydawać, nawet w mniejszych mieszkaniach.





Jak rozwiązujesz kwestię segregacji śmieci?

Do tego, że segregacja śmieci ma duże znaczenie dla ochrony środowiska, już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Odzyskiwanie surowców i ich recykling minimalizuje negatywny wpływ odpadów na planetę. Poprawną i efektywną segregację śmieci ułatwia odpowiednia organizacja domowej przestrzeni.

Najlepsze miejsce na segregację odpadów w domu



Do czasu wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów miejsce na jeden kosz na śmieci w większości domów i mieszkań znajdowało się w kuchni, najczęściej pod zlewem.

Konieczność wygospodarowania większej przestrzeni sprawiała, że pojemniki na odpady zaczęły pojawiać się w innych miejscach kuchni (np. w szufladach), w spiżarni, pralni czy schowku. Planując taką przestrzeń, powinniśmy pamiętać, by to miejsce było łatwo dostępne - inaczej nie będzie chciało nam się z niego korzystać.



Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar (lub wymiana części zabudowy na nową) i zaplanowanie w nich szuflady lub szafki.

Szafki kuchenne w zestawem do sortowania śmieci



Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy większą szafkę na zestaw do segregacji. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się przestrzeń o szerokości 80 centymetrów.

- Rozwiązanie, które proponujemy naszym klientom, to montaż szafki na segregację odpadów o szerokości min. 60 centymetrów. Jeśli wymiary pomieszczenia i projekt na to pozwalają, radzimy zastosowanie szafki o szerokości 80 centymetrów i więcej, ponieważ mamy wtedy większą swobodę w wyborze wielkości i liczby pojemników - dodaje Beata Potocka z Merbau Kuchnie i Wnętrza.
Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady

Mniejsze szafki nie wykluczają jednak możliwości zastosowania zestawu do sortowania śmieci.

- Jeśli miejsce na to nie pozwala, proponujemy mniejsze zestawy pojemników do segregacji. Najczęściej klienci wybierają produkty firmy Peka - mówi Sandra Nadolska z Altre Kuchnie.

Szuflady z zestawem do segregacji odpadów



Zamiast szafki pod zlewem możemy zamontować szufladę, do której wstawimy kilka pojemników. To wygodniejsze rozwiązanie, bo w szafce zawsze trudniej sięga się do koszy postawionych głębiej.

- Szuflada jest także zawsze wygodniejszą opcją niż szafka otwierana standardowo. Do szuflady pod zlewem możemy dobrać o wiele bardziej wygodne i większe segregatory na odpady - zauważa architekt wnętrz Joanna Gostkowska.
  • Zamiast szafki pod zlewem możemy zamontować szufladę. W szafce trudniej się sięga do koszy postawionych głębiej.
  • Najlepiej sprawdzą się szuflady o szerokości 80 centymetrów.

Wolnostojące kosze do segregacji odpadów



Jeśli pojemniki na wszystkie frakcje nie mieszczą się w jednej szafce lub szufladzie, warto rozważyć zakup osobnych koszy do segregacji podzielonych na komory: na śmieci bio, zmieszane, plastik i metal oraz papier lub szkło. Takie wolnostojące kosze nie zawsze jednak wyglądają estetycznie, dlatego warto umieszczać je w pomieszczeniach gospodarczych lub pomocniczych, lub... w szafkach kuchennych.



- Świetnym sposobem jest wygospodarowanie jeszcze jednej szuflady w ciągu mebli kuchennych, najlepiej od razu po prawej czy lewej stronie szafki ze zlewozmywakiem jako miejsce na kolejne segregatory na śmieci - dodaje Joanna Gostkowska.
Kosze plecione możemy wykorzystać do zbierania papieru do wyrzucenia. Kosze plecione możemy wykorzystać do zbierania papieru do wyrzucenia.

Drobne rozwiązania do swoich potrzeb



Osoby, które produkują sporo odpadów papierowych, mogą rozważyć zakup niepozornych, wręcz eleganckich, plecionych koszy. Możemy umieścić je na półce w pobliżu drukarki lub wyżej na regale, by nie było widać, co się w nich znajduje. W ten sposób mogą stać się nawet ozdobą wnętrza.

Zgniatanie śmieci sprawia, że zajmują mniej miejsca, co umożliwia ich efektywniejszą segregację. Zgniatanie śmieci sprawia, że zajmują mniej miejsca, co umożliwia ich efektywniejszą segregację.

Oszczędzaj miejsce w koszach na śmieci



W efektywnym segregowaniu śmieci pomoże nie tylko umieszczenie pojemników do wszystkich frakcji, ale także zmniejszenie miejsca, jakie zajmują śmieci.

- Pamiętajmy, by zgniatać puszki, butelki i kartony, żeby zajmowały mniej miejsca. Warto odkręcać nakrętki od pojemników - mówi Joanna Gostkowska.
Przy segregacji butelek możemy na przykład korzystać ze zgniatarki.

- Zachęcamy także, aby starać się stosować bardziej ekologiczne rozwiązania i m.in. ograniczyć używanie opakowań jednorazowych - podkreśla Beata Potocka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (100)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane