• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzcinowe płoty. Jak psujemy swoje otoczenie

Ewa Budnik
9 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Codzienny widok na nowo powstających osiedlach. Chcemy mieć ogródek, ale taki, do którego nikt nie będzie zaglądał. Rozwiązanie wcale dużo nie kosztuje, estetyka schodzi na plan dalszy. Codzienny widok na nowo powstających osiedlach. Chcemy mieć ogródek, ale taki, do którego nikt nie będzie zaglądał. Rozwiązanie wcale dużo nie kosztuje, estetyka schodzi na plan dalszy.

Oferta mieszkań z ogródkami kusi dodatkową przestrzenią, pozwala korzystać z kawałka własnej trawy. Niestety mieszkańcy szybko orientują się, że w takich miejscach mają mniej prywatności, próbują ją odzyskać osłaniając się trzcinowymi matami i drewnianymi pergolami. Tymczasem jeszcze przed zakupem warto uświadomić sobie, że... będzie nas widać.



Czy przeszkadzają ci drewniane osłony ogródków przy budynkach wielorodzinnych?

Kawałek własnej trawy, kilka krzewinek, miejsce do zabawy dla dziecka. Ogródek przy mieszkaniu na parterze w lecie jest jak przedłużenie mieszkania, staje się namiastką ogrodu przy domu jednorodzinnym. Wbrew utartym opiniom w wielu przypadkach cena nie ma znaczenia - mieszkanie na parterze z ładnym ogródkiem wcale nie jest tańsze niż mieszkanie na wyższej kondygnacji.

- Jeśli inwestycja jest kameralna, budynki mają dwa czy trzy piętra, to partery z ogródkami schodzą jako pierwsze i są w porównywalnych lub nawet wyższych cenach niż lokale na wyższych kondygnacjach - zauważa Andrzej Przybek, dyrektor działu sprzedaży w firmie Euro Styl. - W takich przypadkach klienci otrzymują wartość dodaną, a nie są tak bardzo narażeni na wzrok ciekawskich. Inaczej jest, kiedy chodzi o partery w budynkach kilkunastopiętrowych, wtedy lokale na parterze są tańsze.
Dla wielu osób przydomowy ogródek jest ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania na tym, a nie innym osiedlu. Sęk w tym, że okna balkonowe w zdecydowanej większości przypadków znajdują się tuż przy gruncie, a obok prowadzi chodnik lub droga dojazdowa, jest zieleniec. W samym ogródku też nie ma swobody - można zobaczyć, co i z kim robimy.

Tymczasem Polacy po prostu lubią zaglądać sobie w okna. Chociaż zerknąć. Wiedzieć, co robią ludzie, jak mieszkają, jaką mają lampę. A ponieważ lubimy zaglądać, to czujemy się też obserwowani. Co zatem można zrobić na takim parterze, z oknami na poziomie jezdni, chodnika, placu zabaw, by odzyskać prywatność? Zasłonić się. Jak najtaniej i jak najskuteczniej, estetyka odgrywa mniejszą rolę. Sześć metrów trzcinowej maty wysokości 1,80 m kosztuje w markecie 80 zł, drewniana pergola (a przecież zazwyczaj wystarczą trzy-cztery) 120 zł. Koszty mniejsze niż szczelne zasłony czy rolety.

Można też żyć tak, jak przewidział to architekt. Niski, ażurowy płotek jest barierą, ale nie wpływa na architekturę. Rolety okienne zapewniają w mieszkaniu prywatność po zmroku. Można też żyć tak, jak przewidział to architekt. Niski, ażurowy płotek jest barierą, ale nie wpływa na architekturę. Rolety okienne zapewniają w mieszkaniu prywatność po zmroku.
Swoją rolę odgrywa tu polska mentalność, która nakazuje schować siebie, swoją rodzinę i wyposażenie. Taka nasza specyfika, zupełnie inna na przykład od społeczeństw skandynawskich, gdzie głęboko zakorzeniony egalitaryzm nie nakazuje nic ukrywać. Skandynawowie żyją w przeszklonych domach i mieszkaniach, gdzie całe życie toczy się na widoku. A jednak nie jest to krępujące... Według niektórych przewodników po krajach Europy Północnej zachowanie takie wynika z tego, że ludy te żyły głównie z rybołówstwa - kiedy mężczyzna wypływał w morze, sąsiedzi mogli wiedzieć co (i z kim) robi jego żona. I chociaż dzisiaj nie ma to dla nikogo znaczenia - domy pozostały otwarte na świat, a zaglądać do nich nikt nie ma potrzeby.

Co z tego wynika? Współcześnie nie ma tam trzcinowych barier. Architektura ma szansę zaistnieć w formie niezeszpeconej tak, jak przewidział i przedstawił ją na wizualizacji architekt. Też tak, jak prezentuje się ona na osiedlach, gdzie ogródków przy mieszkaniach parterowych nie ma. Jest przestrzeń wspólna. Ale deweloperzy przyznają, że będą budować z ogródkami, bo takie rozwiązanie cieszy się powodzeniem.

- Często projektowane są także mieszkania z ogródkami wyniesionymi ponad teren gruntu. Klienci wolą takie rozwiązania od ogródka na gruncie, nie tylko ze względu na prywatność, ale także ze względu na bezpieczeństwo - mówi Jerzy Ingielewicz, szef marketingu w firmie Inwesting. - Ważna jest także rola architekta, który powinien dostrzegać w układzie osiedla te miejsca, gdzie ruch będzie większy, a zatem prywatność mniejsza. Łatwo przewidzieć, że mieszkanie z ogródkiem w takim miejscu zostanie zapewne dodatkowo ogrodzone.
Sami kupujący mogliby też zadać sobie pytanie: jeśli będę miał ogródek przy chodniku, to czy zniosę wzrok przechodniów? A jeśli nie, to czy osłanianie się trzciną czy drewnianymi pergolami jest wystarczająco estetyczne?
Można też budować tak, by mieszkańcy parterów mieli do dyspozycji tylko balkony, ale deweloperzy przyznają, że takich przypadków będzie coraz mniej - klienci chętnie wybierają mieszkania z ogródkami. Można też budować tak, by mieszkańcy parterów mieli do dyspozycji tylko balkony, ale deweloperzy przyznają, że takich przypadków będzie coraz mniej - klienci chętnie wybierają mieszkania z ogródkami.

Opinie (205) 3 zablokowane

  • bycie januszem to stan umysłu (1)

    jak można być tak (...) aby kupić mieszkanie od dewelopera na parterze z ogródkiem 4m2 i przed parkingiem? codziennie od rana do świtu smród i hałas od samochodów i jeszcze światłami po oknach.
    i czyja to wina? przecież nie dewelopera, że sprzedaje g*wno a wy mówicie: czekolada. tu nie chodzi nawet o cenę, bo promocji nie ma na tym, tylko jak się dajecie.

    jakby naród był bardziej kumaty, to by taki jeden z drugim z torbami poszli i robili dla ludzi mieszkania

    • 13 2

    • To prawda - dzisiejsze mieszkania bardziej przypominają kurniki niż coś dla ludzi do mieszkania. Tyle się utyskiwało na wielką płytę i "mrówczaki" (choć u nas "mrówczaków" z prawdziwego zdarzenia nie było, to typowo sowiecki - a ściślej, moskiewski - ewenement), a to co budują teraz, to po prostu dziadostwo.

      • 6 0

  • (3)

    Te ogródki to Samo Zło.

    Grille, albo baseniki dla piszczących radośnie od 9.00 do 19.00 maluszków skuteczenie zatruwają życie wszystkim dookoła.

    • 11 9

    • (2)

      jak prośby nie pomagaja to wieczorkiem spuśc psiego klocka na trampolinę. rano dzieci nie będa miały ochoty na hałaśliwe skakanie. sprawdzone.

      • 6 4

      • ja pierdziu - jakie " porady" (1)

        bądż złośliwy, zły wredny a zyskasz ....będziesz " górą"

        • 4 1

        • przede wszystkim złośliwi są te wszystkie janusze co sądzą że jak kupili sobie mieszkanie to moga wszystko i nic do nich nie trafia.

          • 3 1

  • W Polsce chowa sie wszystko i wszystkich przed zlodziejami bo u nas panuje bezprawie, bieda i kazdy musi liczyc na siebie.

    • 15 0

  • Balkony w falowcach wyglądają jak z trzeciego świata.tam zielona,żólta i niebieska folia poprzetykana między szczeblami barierek,tudzież urwana przez wiatry od morza.jeden śmietnik

    • 5 4

  • a ta wiocha z pierwszej fotki, to gdzie ?

    • 5 0

  • Autora rażą pergole a nie zauważa anteny satelitarnej

    Jedno i drugie w podobny sposób oddziaływuje na estetykę i jedno i drugie jest nielegalne o ile nie ma zgody wspólnoty, a w większości przypadków to samowolki

    • 13 3

  • Artykuł z cyklu...

    pitolenie o Szopenie...

    • 9 5

  • Życie jest ciekawsze

    Ludzie! Co Was to obchodzi jaki mam ogródek! Mi się nie podoba większość. Samochodów stojących ma parkingu i też Szpecą mi widok! Trzeba mieć pusto we łbie żeby szukać takich problemów, zajmijcie się czymś co warte jest uwagi a takie bzdety zostawcie autorom swoich nudnych żyć. Bleee

    • 9 2

  • Ja pierdziele.. Czepcie sie tramwaju.. Teraz kurka człowiek kupi sobie mieszkanie z ogródkiem i sie zasłoni to juz zle robi.. Ja pitole dajcie żyć..

    • 9 1

  • chciałabym mieć tylko takie problemy, che

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane