• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tynki

KODA
27 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Tynki są sporządzane z różnego rodzaju zapraw tynkarskich i nanoszone na powierzchnie ścian, sufitów, cokołów, itp. w celach estetycznych i dla zabezpieczenia przed wpływami atmosferycznymi. Tynki mogą być różne pod względem faktury. Podstawowym warunkiem decydującym o dobrej jakości tynku jest sposób przygotowania zaprawy i odpowiednie podłoże. Musi być ono stałe, nie przesuwające się, suche i czyste. Zwłaszcza podkład wykonany z materiałów silikatowych charakteryzujących się wysoką chłonnością wody musi być odpowiednio zwilżony, aby porowaty materiał ścienny nie odebrał zaprawie wody potrzebnej do jej związania i stwardnienia. Na tym podłożu nie powinno się stosować tynków cementowo-wapiennych, ponieważ materiały silikatowe, oprócz wyraźnej nasiąkliwości, charakteryzują się dużymi zmianami objętościowymi i małą przewodnością cieplną. Warto dodać, że do zapraw na podkładach drewnianych musi być wprowadzona warstwa pośrednia, przymocowana do ściany i oddzielająca ścianę od tynku (warstwa papy, siatka Rabitza, itp.). Jeżeli tynkowane są ściany wykonane z materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej, to warto również w miejscach stykowych zastosować osiatkowanie, aby zapobiec odpadaniu tynku. Ponieważ tynk nie jest w stanie skutecznie bronić się przed ciśnieniem krystalizującego się w ścianach lodu, nie należy tynkować ścian podczas niskich temperatur, mrozu, aby tynk nie poodpadał.

Tynki przygotowane z piasku gruboziarnistego mają niewielką trwałość, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Drobne zaś ziarno powoduje tworzenie się szczelin podatnych na działanie wody i mrozu. Podobnie zachowują się piaski gliniaste, które podczas wysychania kurczą się tworząc bruzdy. Zanieczyszczenia w piasku powodują niewłaściwe związanie tynku, a związki organiczne mogą zabarwić go w różnokolorowe cętki. Zabarwienie tynku i powstanie plam może wystąpić również wówczas, gdy podłoże jest zawilgocone. Ważne jest, aby podłoże było suche, a piasek dobrej jakości. Warto dodać, ze tynki gipsowe nie mogą być stosowane na zewnątrz, użycie cementu hutniczego skutkuje powstaniem plam, a zbyt mała ilość spoiwa w zaprawie tynkarskich powoduje odpiaszczanie tynku i jego szybkie zniszczenie. Na mury betonowe lub prefabrykaty z betonu można kłaść tynki cementowe.

Osoba, która nie chce sporządzać sama zapraw tynkarskich, może nabyć w wyspecjalizowanych sklepach gotowe zaprawy odpowiednie do rodzaju i funkcji tynkowanego podłoża.
KODA

Opinie (2)

  • Boże co za bzdury !

    Co to jest? Co z tego artykułu wynika? nic.
    Trzeba było opisać tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. A tak piszecie jakieś bzdury, które nikomu się nie przydadzą.

    • 0 0

  • szpec!

    jeny..czepiasz sie, dla mnie artkuł jest bardzo czytelny, moze sam coś napisz jak jesteś taki spec (buhaha..0 i wyslij do portalu, a nuz widelec wydrukują? a tak,, tylko komentować potrafisz

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane