• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urządzamy kuchnię. Ciągi robocze czyli jak ustawić urządzenia, żeby było wygodnie

Joanna Puchala
11 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Wyjmujemy produkty z lodówki, mamy miejsce na ich obróbkę i mycie w zlewie, niedaleko od niego jest płyta i piekarnik, gdzie są poddawane obróbce termicznej. Dalej jest miejsce na blacie, gdzie po ugotowaniu czy upieczeniu można je przygotować do podania. Warto planować kuchnię mając na uwadze naturalny ciąg zdarzeń... Wyjmujemy produkty z lodówki, mamy miejsce na ich obróbkę i mycie w zlewie, niedaleko od niego jest płyta i piekarnik, gdzie są poddawane obróbce termicznej. Dalej jest miejsce na blacie, gdzie po ugotowaniu czy upieczeniu można je przygotować do podania. Warto planować kuchnię mając na uwadze naturalny ciąg zdarzeń...

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Nic więc dziwnego, że jej urządzanie musi być poprzedzone dokładną analizą tego, co będzie się w niej działo. Musimy wziąć pod uwagę zarówno aspekty wizualne, jak i rozważyć wszelkie rozwiązania funkcjonalne.



Co jest według ciebie najważniejsze w aranżacji kuchni

Trójkąt roboczy

- Pojęcie trójkąta roboczego zostało zdefiniowane w latach 50. na Uniwersytecie Cornella w USA i od tej pory jest podstawą w projektowaniu przestrzeni kuchennej. Zasada trójkąta roboczego polega na przyporządkowaniu najważniejszych elementów kuchni: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki do wierzchołka trójkąta. Zachowanie tej zasady w projekcie gwarantuje wygodne użytkowanie kuchni - wyjaśnia Aneta Mątewska z Solo Studio.
Trójkąt roboczy, odpowiadając za właściwe rozmieszczenie sprzętów AGD, stanowi jeden z najważniejszych aspektów dobrze zaaranżowanej kuchni. Dzięki zastosowaniu tej zasady wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie. Dzięki temu poprawi się komfort pracy użytkownika, który nie musi pokonywać dużych odległości w czasie przygotowania posiłku. Z tego jak jest to ważne nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, jeśli kuchnia jest zaprojektowana poprawnie, a szybko irytujemy się, kiedy na etapie planowania został popełniony błąd.

Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym powinny odnosić się do przedziałów: 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem, 120-210 cm (ewentualnie 90 cm w małych pomieszczeniach) między zlewozmywakiem a kuchenką oraz 120-270 pomiędzy lodówką a kuchenką.

Suma wszystkich odległości nie powinna być większa niż 700 cm. Wyjątkiem od tej reguły jest układ liniowy kuchni, który uniemożliwia rozstawienie sprzętów w trójkąt pracy. Zachowując jednak kolejność: lodówka-zlew-kuchenka oraz odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami już zapewnimy sobie wygodne funkcjonowanie.

Równie ważnym aspektem są minimalne odległości między sprzętami, po to by znalazło się między nimi miejsce na blaty robocze. Wymiary kształtują się następująco:

⦁ lodówka- zlewozmywak - minimalna odległość to 45 cm
⦁ zlewozmywak-kuchenka - średnia 80-90cm
⦁ minimalna odległość kuchenki od ściany (z boku) to 30 cm

  • Duże znaczenie przy aranżacji wnętrza ma zachowanie trójkąta roboczego. Zasada trójkąta roboczego polega na przyporządkowaniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki do wierzchołka trójkąta.
  • Niektóre kuchnie wymuszają zastosowanie układu jednorzędowego. W takiej sytuacji nie mamy możliwości rozmieszczenia sprzętu w postaci trójkąta.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie kuchni w postaci litery L. Z takiego rozwiązania możemy skorzystać, jeśli układ funkcjonalny pomieszczenia na to pozwoli.
  • Odpowiednie ustawienie wyposażenia i zabudowy meblowej w kolejności zgodnej ze strefami zapewni wygodne korzystanie z kuchni. Jednym z przykładów ergonomicznej kuchni jest rozmieszczenie mebli w kształcie litery U.
  • Innym rozwiązaniem mogą okazać się różnorodne modyfikacje z półwyspem, wyspą lub barkiem. Takie rozmieszczenie sprawdzi się w przypadku większych powierzchni lub kuchni otwartej na część dzienną.

Ciąg technologiczny

Ciąg technologiczny, inaczej zwany roboczym to takie ustawienie szafek i sprzętów kuchennych, które zapewnia proste i wygodne korzystanie z kuchni. Jakkolwiek nasze gotowanie wydaje nam się wykwintne lub - wręcz odwrotnie - bardzo proste, z wielokrotnie prowadzonych badań wynika, że z reguły przebiega ono według ustalonego schematu.

- Ponieważ w kuchni spędzamy ogromną ilość czasu, ważne by była wygodna i dopasowana do potrzeb użytkowników. Przed rozpoczęciem wyposażania kuchni należy sobie odpowiedzieć na kilka prostych pytań: w jaki sposób na co dzień korzystamy z kuchni, ile czasu poświęcamy na przygotowanie posiłków, jakich sprzętów używamy, jak często robimy zakupy, ile miejsca przeznaczymy na przechowywanie produktów, sprzętów, naczyń, garnków i ile chcemy wydać na wyposażenie kuchni - mówi Hanna Tokarska z Ente Architekci.
Czytaj także: Z jakiego AGD zrezygnować w bardzo małej kuchni

- Ustawienie ciągów roboczych ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności kuchni. Projektując to pomieszczenie warto zastanowić się, czy użytkujący je człowiek jest prawo- czy leworęczny oraz do jakich sekwencji czynności jest przyzwyczajony. Dobrym rozwiązaniem są też wyspy. Ciąg roboczy jest wówczas w zasięgu obrotu w tył i nie wymaga przemierzania kilometrów w kuchni - stwierdza Joanna Ciecholewska z Autorskiego Studia Projektowego Indygo.
Od tego, czy głównym użytkownikiem jest osoba prawo- czy leworęczna, zależy kolejność ustawianych szafek i sprzętów w ciągu roboczym.

- Wygodna kuchnia powinna być przemyślana. Zaczynamy od ogólnej aranżacji, ustawienia mebli i sprzętów względem siebie, a kończymy na szczegółach dotyczących organizacji każdej z szafek i szuflad. Przypadkowa aranżacja, źle dobrany układ sprzętów i szafek, nieprawidłowe dobranie funkcji szafek i ich organizacji wewnątrz może okazać się bardzo drogim i trudnym do zmiany koszmarem dla użytkowników - dodaje Hanna Tokarska.
Podział na strefy

Kolejną pomocną metodą będzie podzielenie kuchni na strefy. Dzięki odpowiedniemu skategoryzowaniu produktów wprowadzimy do wnętrza ład i harmonię. Wyróżniamy pięć głównych stref: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania i pieczenia. Dodatkowo można wyszczególnić także strefę jadalnianą.

⦁ zapasy to przechowywanie żywności: lodówka, produkty m.in. sypkie do przechowywania w szafkach
⦁ przechowywanie dotyczy sprzętów: naczyń, garnków, sztućców...
⦁ zmywanie to zlew, zmywarka, ociekacz, kosze na odpady
⦁ przygotowanie posiłków to blaty robocze, deski do krojenia, miski, mikser/blender, przyprawy itp.
⦁ gotowanie i pieczenie: kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, garnki, patelnie itp.

Ustawienie wyposażenia i szafek w kolejności zgodnej z tymi strefami, dodatkowo w odpowiednich odległościach, zapewni wygodne korzystanie z kuchni. Aranżację kuchni narzuca nam również kształt pomieszczenia. Ze względu na kształt rozróżnia się układ zabudowy meblowej: jednorzędowy, dwurzędowy, w kształcie litery "L", w kształcie litery "U" lub modyfikowany przez obecność półwyspu, wyspy czy barku. Ciąg roboczy musi być też dostosowany do tego układu.

  • Ciąg roboczy będzie wyglądał inaczej w przypadku układu kuchni dwurzędowego, a inaczej jednorzędowego.
  • Ergonomia i funkcjonalność są bardzo ważne zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń. Jeśli aranżacja wnętrza będzie przemyślana, łatwiej będzie zmieścić w kuchni wszystkie funkcje.

Miejsca

Opinie (70)

  • cytuję: "lodówka - zlewozmywak - minimalna odległość to 45 cm" (2)

    jakoś na zdjęciu nr 1 tego nie widać! Szacuję tę odległość na ok. 145 cm. Jaki wniosek z artykułu p. Joanny? Pisać KAZDY może...

    • 7 3

    • Hmmm... a co to znaczy według Ciebie minimalna? (1)

      Że nie może być większa?

      • 4 0

      • Masz rację!

        Zmęczony już jestem... Wykończyło mnie wykańczanie mieszkania...

        • 1 0

  • Jak ma sie 100 metrową kuchnie to jest problem,tylko ze ci co taką mają w niej niegotują (1)

    Dlatego muszą sie zgłosić do projektanta by ustawił graty tak by one dobrze wyglądały bo będą tylko tam stały na pokaz!!Lodówka jest do przechowywania dania gotowego a mikrofalówka do jego podgrzewania :) kto sam gotuje wie najlepiej co i jak mu jest potrzebne

    • 2 0

    • takie czasy

      kuchnia na pokaz - jedyne co się w niej robi to parzy kawę i serwuje drinki, ewentualnie kroi przywiezioną pizzę albo ciasto...

      w łazience nie ma gdzie wysuszyć prania, bo suszymy w suszarce. Nie ma gdzie zrobić małej ręcznej przepierki, bo wszystko pierzemy w pralce lub w pralni

      • 1 0

  • buhahahaaaa (3)

    Śmieszne, zawsze w tych artykułach i poradach i zdjęciach przedstawiają kuchnie o przestrzeni mojego salonu! Gdzie można wstawić stół na 8 osób dodatkowo. Nad moją kuchnią myślałam rok i nie dlatego że jestem laikiem i się nie znam, tylko dlatego że: w starym budynku masz krzywe ściany i nie masz kątów prostych, okno masz na wysokości połowy uda, do tego na ścianach których musisz robić układ L masz dodatkowo wrabany szyb wentylacyjny i na jednej ze ścian masz max głębokość na szafki 40cm. Kuchnia na wymiar ( 5m2) koszt najniższy 20 tys se policzyli buhahaha. Pokazujcie na Boga realne kuchnie i łazienki, a nie przestrzenie wielkości całych naszych mieszkań! Owszem są ludzie którzy mają to szczęście i mają apartamenty oraz domy, ale wierzcie mi - ich problemem jest tykoo dobór szafek, kolorów i sprzętów typu czy wybudować sobie dodatkowo ekspres do kawy albo kruszarke do lodu. A nie jak u mnie - marzę o zmywarce i gdzie by ją tu dało radę........

    • 3 0

    • (2)

      da rade. W sklepach od dawna można kupić TRIO Candy tzn. kuchenkę , piekarnik i zmywarkę w jednym. Wszystko zajmuje 60x60 cm i jest bardzo funkcjonalne. !!!

      • 1 1

      • jak ktoś się gnieździ w mikromieszkaniu (1)

        to raczej nie stać go na sprzęt za 4,5 koła. Poza tym w standardowej kuchence pod piekarnikiem jest szuflada, w której jest kilka garnków i patelni. Jeśli weźmiesz takie trio to te gary i patelnie na łeb sobie trzeba wsadzić

        • 0 0

        • w nowych deweloperskich

          też są krzywe ściany a duże kuchnie tylko w mieszkaniach powyżej 70 m2.

          Jeśli sądzisz, że na powierzchni czterdziestu paru metrów w nowym będziesz miał dużą kuchnię to się mylisz.

          • 1 0

  • trójkąt roboczy

    co za trójkąt roboczy??? trzy urządzenia zawsze stworzą trójkąt, a kierunek w prawo czy w lewo jest obojętny, kolejność zawsze będzie zachowana

    • 2 0

  • Popatrz Lucynka

    A u nas w domu od lat jest wszystko inaczej i nawet z żoną nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest nam niewygodnie. To co teraz musimy zrobić remont?

    • 3 0

  • ech,

    pomarzyć sobie można.....żeby "zrobić " kuchnię trzeba zacząć od podłogi, potem ściany ,potem sprzęt, potem meble , wszystko mam stareńkie z lat 70 -tych, oprócz kuchenki.... nie stać mnie. Ale .... kupiłam sobie nowe linoleum na podłogę ( szare) ,pomalowałam drzwiczki od mebli na delikatny kolor, chyba kość słoniowa - zrobiło się inaczej, niestety ale ja wiem,że to wszystko stareńkie . Emerytura malutka .

    • 2 0

  • Dokładnie, wszystkie te kuchnie to maja powierzchnie kilkunastu metrów chyba, moja ma niecałe 7 a w końcu sa jeszcze mniejsze... Co się sprawdza w takich kuchniach to szafki cargo bo można każdą przestrzeń wykorzystać i nie trzeba kombinować by dostac się do końca szafki narożnej. Dobrej jakości kosze cargo i solidne kosze na śmieci ma z Artvinyl-Pol, dzięki temu że kosze są na solidnych prowadnicach to posłuzy to wszystko długo.

    • 0 0

  • Fajne !

    Na 1 foto , fajne , proste rozwiazanie :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane